Bolesti chrbta
Druhou skupinou príčin sú ochorenia vnútrohrudníkových a brušných orgánov – infarkt myokardu, zápal obličky, vred žalúdka a iné.
Bolestiam chrbtice môžeme veľmi účinne predchádzať. Najúčinnejšou prevenciou je posilňovanie svalov chrbta. Pevné svaly držia stavce v správnej polohe a chránia medzistavcové platničky pred nadmerným opotrebovaním. Naopak, kilogramy navyše, nesprávne držanie tela, dlhodobé nesprávne sedenie či dvíhanie ťažkých predmetov prispievajú k rozvoju bolestí.
V akútnej fáze bolesti je indikovaný kľudový režim a následne je potrebné zabezpečiť dostatočnú úľavu od bolesti, aby chorý mohol postupne zvyšovať pohybovú aktivitu.
Liekom prvej voľby sú lieky proti bolesti (paracetamol a jeho kombinácie) a nesteroidné protizápalové látky (ibuprofen, diklofenak). U pacientov s takzvaným “seknutím”, čo je vlastne svalový kŕč, sa do liečby pridávajú aj látky na uvoľnenie svalstva a magnézium. Veľmi účinné je aj užívanie kombinácie vitamínov B1, B6 a B12 vo vyšších dávkach.
Prospešná je kombinácia lokálnej terapie (náplasti, gély, krémy) a celkovej liečby vo forme tabliet.
Pri bolestiach chrbta sa uplatňujú aj ďalšie postupy ako napríklad prikladanie teplých obkladov, rehabilitácia, masáže, cvičenie či akupunktúra.
O chrbticu sa treba starať a nevystavovať ju nadmernej námahe. Po celý život zabezpečuje stabilitu pri sedení, státí či chôdzi a preto je vhodné dodržiavať prevenciu, aby sme predišli jej poškodeniu.