Bolesti chrbtice

17. 10. 2019 · 1 minúta na prečítanie

Bolesti chrbta patria medzi najčastejšie zdravotné ťažkosti. Väčšinou nie je príčina známa, preto sa označujú ako nešpecifické.

 

 

Bolesti chrbta patria medzi najčastejšie zdravotné ťažkosti.


Väčšinou nie je príčina známa, preto sa označujú ako nešpecifické. Tieto sa po 2-5 dňoch začnú zlepšovať a upravia sa v priebehu 2-4 týždňov.

Najčastejšími príčinami sú nešpecifické poranenia väzov chrbtice, svalov chrbta, zmenyna medzistavcových platničkách, ochorenia vnútro-hrudníkových a brušných orgánov – infarkt myokardu, zápal obličky, vred žalúdka a iné.

Najideálnejšie je akýmkoľvek bolestiam chrbtice predchádzať. Nedostatok fyzických aktivit spôsobuje ochabovanie a slabnutie svalov trupu. Kilogramy navyše zbytočne zaťažujú kĺby a obmedzujú fyzickú aktivitu. Vhodné je nenosiť ťažké tašky bez rovnomerného zaťaženia oboch strán, pri dvíhaní ťažkých vecí sa nezohýbať a podobne.

U značnej časti pacientov sa využíva rehabilitácia, liečebná telesná výchova a akupunktúra. V akútnej fáze bolesti je indikovaný kľudový režim krátkodobo a potom treba zabezpečiť dostatočnú úľavu od bolesti, aby chorý mohol postupne zvyšovať pohybovú aktivitu.

Liekom prvej voľby sú analgetiká (lieky od bolesti)paracetamol a kombinácie. Nesteroidnéprotizápalové látky sú liekom druhej voľby vzhľadom na potenciálne nežiadúce účinky. U pacientov so silnými kŕčovitými bolesťami sa do liečby pridávajú aj látky na uvoľnenie svalstva amagnézium.

Prospešná je kombinácia lokálnej terapie (náplaste, gély, krémy) a celkovej – tablety.