Nepríjemná bolesť! Čo robiť, keď vás trápia kĺby, svaly či kríže?

20. 1. 2020 · PharmDr. Katarína Rumlová · 7 minút na prečítanie
 • bolesť
 • kĺby
 • kríže
 • svaly

bolesť krížov a svalov

V zimných mesiacoch, viac ako v iných ročných obdobiach, trápi ľudí okrem prechladnutia a chrípky aj zvýšená bolestivosť kĺbov a svalov. Príčin môže byť niekoľko. Zmena počasia, kratší denný čas, menej aktívneho pohybu, ako aj zmenené stravovacie návyky. Prečítajte si, čo môžete urobiť, ak vás zastihne akútna bolesť svalov a kĺbov. Kedy si dokážete poradiť sami, a kedy už je potrebné vyhľadať lekára?

Bolesť výrazne znižuje kvalitu nášho života a je jednou z najčastejších dôvodov návštev všeobecného lekára. Bolesti pohybového aparátu, kĺbov, kostí a svalov sú zvyčajne spôsobené úrazom, zlým držaním tela, opotrebovaním, zápalom alebo nedostatkom pohybu. Základnými črtami akútnej bolesti, ktorá nás informuje, že niečo nie je v poriadku, je zvýšená citlivosť postihnutej oblasti a znížený rozsah pohybu. Táto bolesť netrvá dlhšie ako niekoľko týždňov a po odznení vyvolávajúcej príčiny zmizne. Človek v rámci samoliečby môže siahnuť po prípravkoch z lekárne alebo sa môže rozhodnúť pre dostupnú prírodnú alternatívu.            

 

RÝCHLA POMOC Z LEKÁRNE

V lekárňach nájdeme lieky od bolesti vo viacerých formách, či už sú to tablety, šumivé tablety, sirupy alebo čapíky. Základnou látkou na tlmenie miernej až stredne silnej bolesti bez protizápalového účinku je paracetamol. Nachádza sa vo viacerých voľnopredajných prípravkoch buď samostatne, alebo v kombinácii s kofeínom a s inými látkami na posilnenie analgetického účinku. Veľkou výhodou je, že nedráždi žalúdok. Avšak maximálna doba liečby bez dohľadu lekára môže byť 10 dní.

V prípade, že bolesť neustupuje, sú liečivami druhej voľby nesteroidné protizápalové látky, ibuprofén, diklofenak, naproxén a kyselina acetylsalicylová. Používajú sa najmä v terapii zápalových a degeneratívnych ochorení pohybového aparátu. Lieky s obsahom týchto látok je potrebné užiť po jedle kvôli riziku vzniku žalúdočných ťažkostí. Pacienti, ktorí užívajú lieky na zníženie krvného tlaku alebo hladiny cukru, by mali voľbu liekov od bolesti konzultovať so svojím lekárom. Zvýšenie účinku liekov od bolesti môžeme dosiahnuť aj použitím mastí, gélov a sprejov. Takéto liečivo sa rýchlo vstrebáva cez kožu, účinkuje priamo v mieste bolesti a znižuje sa riziko vedľajších účinkov. Podobne pôsobia aj náplasti s obsahom protizápalových látok, ktoré sa uvoľňujú počas 12 hodín.

 

 

 • 1×30 cps, liek proti bolesti
  Tlmí bolesti, zmierňuje opuchy pri zápaloch a znižuje horúčku.
 • 1×48 tbl, tlmí bolesť, zápal a znižuje horúčku
  Dr.Max Ibuprofen zmierňuje bolesť a zápal rôzneho pôvodu, zvlášť pri ochoreniach pohybového ústrojenstva, taktiež tlmí horúčku, ktorá sprevádza napr. choroby z prechladnutia.
 • 1×24 tbl, tlmí bolesť, zápal a znižuje horúčku
  Liek na zmiernenie bolesti a zníženie horúčky. Obsahuje ibuprofén. Je určený pre dospelých a deti od 12 rokov
 • Liek obsahuje účinnú látku paracetamol, ktorá pôsobí proti bolesti a znižuje telesnú teplotu.
 • Obsahuje paracetamol a kofeín, prináša úľavu proti bolesti a horúčke.
 • Na liečbu bolesti, zápalu pri poraneniach šliach a mnoho ďalších problémov.
 • 1×6 ks, hrejivé náplasti
  5.0
  (1)
  Hrejivá náplasť s okamžitým nástupom hrejivého efektu.
 • 5.0
  (2)
  Hrejivá náplasť poskytuje príjemný pocit úľavy pri príznakoch spojených s menštruačnými bolesťami.
  NEFARMAKOLOGICKÁ LIEČBA
  Úľavu od akútnej bolesti kĺbov a krížov, kde nie je prítomný zápal, môžu priniesť takzvané derivanciá, čiže látky, ktoré zvyšujú prekrvenie a vyvolávajú pocit tepla. Do tejto skupiny zaraďujeme roztoky, gély, emulzie alebo náplasti s gáfrom, s kapsaicínom, s hadím jedom alebo s mentolom. Pri akútnom poranení kĺbu, pri vykĺbení alebo pri pomliaždení sú veľmi nápomocné ľadové obklady niekoľkokrát denne počas 15 minút. V prípade, že nejde o zápalový proces, môžeme použiť teplé obklady, ktoré nekombinujeme s prípravkami s hrejivým efektom.
  V prípade bolesti kĺbov a krížov je nesmierne dôležité pravidelne a v závislosti od závažnosti stavu primerane sa hýbať. Veľmi dobrou voľbou je plávanie, ktoré na rozdiel od behu nezaťažuje chrbticu a kĺby, a navyše posilňuje aj svaly chrbta. Pacienti s bolesťami kĺbov by si mali dať pozor na správne držanie tela, v prípade nadváhy zmeniť svoju životosprávu a znížiť telesnú hmotnosť.
   
  PRÍRODNÉ ALTERNATÍVY
  V posledných rokoch sa zvyšuje počet pacientov, ktorí pri bolesti kĺbov, krížov a svalov uprednostňujú prírodné produkty. Je známych mnoho liečivých rastlín, ktoré sa ukázali mimoriadne efektívne proti bolesti.
  Vŕba biela (Salix alba)
  Kôra tohto listnatého stromu je zdrojom salicínu, ktorý má protizápalový účinok a znižuje opuch a bolesť. Pri príprave záparu stačí lyžička kôry na hrnček vody 3- až 4-krát denne. V prípade, že chceme robiť obklady, môžeme dať vyššie množstvo. Vŕbovú kôru nesmú užívať deti do 15 rokov, tehotné a dojčiace ženy ani pacienti s poruchou zrážania krvi.
  Pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica)
  Rastlina známa svojimi pŕhlivými chĺpkami dokáže zmierniť opuch a bolesť v tom prípade, že príčinou zvýšenej citlivosti je zápal. Na liečebné účely sa odporúča zbierať listy, koreň a vňať od začiatku jari do konca mája. Na liečbu bolestí kĺbov je vhodná aplikácia čerstvých listov a vňate, prípadne alternatívou sú aj krémy s obsahom extraktu z koreňa pŕhľavy.
  Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata)
  Je to jeden z najznámejších indických stromov, ktorý sa dostáva do povedomia vďaka svo­jim účinkom na zníženie bolesti, opuchu kĺbu a na zvýšenie jeho pohyblivosti. Extrakt zo živice nájdeme v krémoch a v mastiach od bolesti, prípadne vo forme kapsúl, pri ktorých je štandardná dávka 300 miligramov denne.
  Kostihoj lekársky (Symphytum officinale)
  Pri liečbe bolestí krížov a kĺbov je účinná lokálna liečba extraktom kostihoja s obsahom alantoínu, ktorý urýchľuje hojenie a znižuje opuch aj bolestivosť. Na postihnuté miesto ho môžeme aplikovať niekoľkokrát denne vo forme gélu, masti alebo odvaru. Odporúča sa použiť 25 gramov kostihoja na 0,5 litra vody.
  Arnika horská (Arnica Montana)
  Táto bylina vyniká liečivými účinkami pri ochorení svalov a kĺbov, a zlepšuje vstrebávanie modrín. Extrakt nájdeme v lekárni vo forme masti, gélu, tinktúry alebo oleja, ktorý aplikujeme na bolestivé miesta 1- až 3-krát denne. V priebehu tehotenstva a pri dojčení sa jej používanie neodporúča.
   
  • Balančná podložka Half Ball je univerzálna cvičebná pomôcka, ktorá vám pomôže zlepšiť stabilitu a držanie tela. Bude vám však nápomocná aj pri domácich tréningoch. Spodnú časť podložky tvorí pevný plastový základ, na ktorom je umiestnený gumený polkruh. Navyše, v balení sa nachádzajú aj 2 odnímateľné expandéry, ktoré vám umožnia trénovať rôzne prevedenia cvikov a precvičiť tak celé telo. V balení sa tiež nachádza pumpa.
  • Podložka na cvičenie Puzzle Mat II s rozmermi 60 x 60 x 2,5 cm vás bude sprevádzať pri rôznych fitness aktivitách. Ide o praktické príslušenstvo na cvičenie, vďaka ktorému pre vás bude tréning pohodlný a zároveň ochránite podlahu.
  • Podložka na cvičenie Yoga Mat s protišmykovým povrchom z oboch strán, ktorý je ideálny na jógu, pilates, alebo iné naťahovacie a posilňovacie cvičenia. Rada vás bude sprevádzať pri zlepšovaní vašej flexibility, stability, ale aj pri posilňovaní, tvarovaní postavy a relaxácii. Ponúka komfort a pohodlie v každej polohe.
  • Podložka na cvičenie Yoga Mat s protišmykovým povrchom z oboch strán, ktorý je ideálny na jógu, pilates, alebo iné naťahovacie a posilňovacie cvičenia. Rada vás bude sprevádzať pri zlepšovaní vašej flexibility, stability, ale aj pri posilňovaní, tvarovaní postavy a relaxácii. Ponúka komfort a pohodlie v každej polohe.
  • Valec na cvičenie Foam Roller Black je dlhší penový valec ideálny na cvičenie jogy a pilatesu. Foam Roller je vyrobený z mäkkej a odolnej EPE peny, ktorá zaručuje pohodlie, no zároveň aj ochranu svalov pred preťažením. Okrem toho, že pomáha efektívne znížiť svalové napätie, zlepšuje tiež prekrvenie, rozsah a pohyblivosť svalov. Je skvelou pomôckou na odstránenie bolestí chrbta, krku a krčnej chrbtice.
  • Valec na cvičenie M-Roll Blue je penový valec na cvičenie pre zlepšenie pohyblivosti, svalového rozsahu a uvoľnenie stuhnutých svalov. Valec je vyrobený z kvalitnej peny a tvrdého dutého jadra. Inovatívny 3D masážny povrch zabezpečuje skvelé uvoľnenie svalov, bráni riziku zrazení a podporuje rýchlu regeneráciu.
  • Vibračný valec na cvičenie V-Roll je revolučná fitness pomôcka pre uvoľnenie stuhnutých svalov a ich aktiváciu pred športovým výkonom. Vo vnútri tohto klasického penového valca sa totiž nachádza vibračné jadro na batériu. Vďaka 3-stupňovej intenzite vibrovania dokonale rozmasíruje jednotlivé svalové partie. Presvedčte sa na vlastnej koži!
  • Penový valec na cvičenie Fitness Roller Orange pre zlepšenie celkovej pohyblivosti, zvýšenie svalového rozsahu, zlepšenie rovnováhy a uvoľnenie stuhnutých svalov. Je vyrobený z kvalitnej peny a tvrdého dutého jadra odolného voči mechanickému poškodeniu. Valec má masážny 3D povrch a robustnú konštrukciu s dlhou životnosťou. Vďaka tomu napomáha zníženiu rizika zranenia, zlepšeniu regenerácie a rýchlejšiemu zotavovaniu zo zranení.
   KEDY UŽ ÍSŤ K LEKÁROVI:
   * bolesť sa po nenápadnom začiatku o niekoľko dní zhoršuje alebo dochádza k zmene bolesti,
   * pacient pociťuje nevoľnosť, horúčku, zvracia, cíti slabosť a tŕpnu mu končatiny,
   * dochádza k viditeľných zmenám kĺbov, napríklad červené, horúce a opuchnuté kĺby,
   * pretrvávajúca bolesť kĺbov po infekčných ochoreniach,
   * objaví sa náhla bolesť v súvislosti s úrazom.

   • 1×30 ks, kolagénový nápoj
    Náš prémiový DR. MAC COLLAGEN DRINK obsahuje 10 000 mg čistého hydrolyzovaného kolagénu v každom vrecku. Obohatili sme ho o hyaluronát sodný, biotín, zinok, mangán a vitamín C, ktorý prispieva k tvorbe kolagénu pre normálne fungovanie pokožky, kostí a chrupaviek.
   • 1×1 ks, elastická páska
    Kinesio Tape, elastická páska pri bolesti chrbta, svalov a pri športových poraneniach.
   • 1×4 ks, široká hrejivá náplasť
    5.0
    (1)
    Široká hrejivá náplasť s okamžitým nástupom hrejivého efektu.
   • 1×6 ks, hrejivé náplasti
    5.0
    (1)
    Hrejivá náplasť s okamžitým nástupom hrejivého efektu.
   • 5.0
    (2)
    Hrejivá náplasť poskytuje príjemný pocit úľavy pri príznakoch spojených s menštruačnými bolesťami.
   • Masážny bylinný gél. Pre starostlivosť o natiahnuté a unavené svaly, chrbticu a kĺby.
   • 1×100 g, gél v tube
    Liek na vtieranie do kože s obsahom diklofenaku. Pomáha zmierňovať opuchy a zápaly, uľavovať od bolesti. Vhodný pri športových úrazoch, bolestiach kĺbov, svalov.
   • 1×10 ks, liečivé účinky
    4.8
    (6)
    Liek vo forme liečivej náplasti. Vhodný pri reumatických bolestiach, bolestiach a zápaloch svalov, šliach, väzov. Má analgetický a antiflogistický účinok.

    Ďalšie články k téme Nepríjemná bolesť! Čo robiť, keď vás trápia kĺby, svaly či kríže?

    • Môžem počas tehotenstva užívať lieky? 08.11.2017

     Môžem počas tehotenstva užívať lieky? 08.11.2017

     · 4 minúty na prečítanie
     • bolesť
     • horúčka
     • kašeľ
     Viete, ktoré lieky môžete počas tehotenstva užívať, ak vás trápi horúčka, nádcha, nevoľnosť či iné nepríjemné ťažkosti?
    • Ploché nohy nemusia trápiť deti ani dospelých

     Ploché nohy nemusia trápiť deti ani dospelých

     · 5 minút na prečítanie
     • bolesť
     • cviky
     • ploché nohy
     Plochá noha sa často objavuje u detí aj dospelých, Viete, ako sa prejavuje?
    • 5 rád, ako zvládnuť silvestrovskú oslavu

     5 rád, ako zvládnuť silvestrovskú oslavu

     · 5 minút na prečítanie
     • alkohol
     • bolesť
     • dehydratácia
     Prehnali ste to niekedy počas silvestrovskej oslavy s alkoholom a prvý deň v roku ste strávili v posteli s bolesťou hlavy či nevoľnosťou? Ako takéto „utrpenie“ zmierniť?
    O autorovi
    PharmDr. Katarína Rumlová
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    PharmDr. Katarína Rumlová
    Čítať viac od autora