Nepríjemná bolesť! Čo robiť, keď vás trápia kĺby, svaly či kríže?

20. 1. 2020 · 5 minút na prečítanie

V zimných mesiacoch je zvýšená bolestivosť kĺbov a svalov častšia ako v iných ročných obdobiach. Príčiny tohto stavu môžu byť rôzne, vrátane zmeny počasia, kratšieho denného času, menej aktívneho pohybu a zmenených stravovacích návykov. Ak vás zastihne akútna bolesť svalov a kĺbov, je dôležité vedieť, ako sa s tým poradiť sami a kedy je potrebné vyhľadať lekára.

PharmDr. Katarína Rumlová
PharmDr. Katarína Rumlová
Nepríjemná bolesť! Čo robiť, keď vás trápia kĺby, svaly či kríže?

V zimných mesiacoch, viac ako v iných ročných obdobiach, trápi ľudí okrem prechladnutia a chrípky aj zvýšená bolestivosť kĺbov a svalov. Príčin môže byť niekoľko. Zmena počasia, kratší denný čas, menej aktívneho pohybu, ako aj zmenené stravovacie návyky. Prečítajte si, čo môžete urobiť, ak vás zastihne akútna bolesť svalov a kĺbov. Kedy si dokážete poradiť sami, a kedy už je potrebné vyhľadať lekára?

Bolesť výrazne znižuje kvalitu nášho života a je jednou z najčastejších dôvodov návštev všeobecného lekára. Bolesti pohybového aparátu, kĺbov, kostí a svalov sú zvyčajne spôsobené úrazom, zlým držaním tela, opotrebovaním, zápalom alebo nedostatkom pohybu. Základnými črtami akútnej bolesti, ktorá nás informuje, že niečo nie je v poriadku, je zvýšená citlivosť postihnutej oblasti a znížený rozsah pohybu. Táto bolesť netrvá dlhšie ako niekoľko týždňov a po odznení vyvolávajúcej príčiny zmizne. Človek v rámci samoliečby môže siahnuť po prípravkoch z lekárne alebo sa môže rozhodnúť pre dostupnú prírodnú alternatívu.            

RÝCHLA POMOC Z LEKÁRNE

V lekárňach nájdeme lieky od bolesti vo viacerých formách, či už sú to tablety, šumivé tablety, sirupy alebo čapíky. Základnou látkou na tlmenie miernej až stredne silnej bolesti bez protizápalového účinku je paracetamol. Nachádza sa vo viacerých voľnopredajných prípravkoch buď samostatne, alebo v kombinácii s kofeínom a s inými látkami na posilnenie analgetického účinku. Veľkou výhodou je, že nedráždi žalúdok. Avšak maximálna doba liečby bez dohľadu lekára môže byť 10 dní.

V prípade, že bolesť neustupuje, sú liečivami druhej voľby nesteroidné protizápalové látky, ibuprofén, diklofenak, naproxén a kyselina acetylsalicylová. Používajú sa najmä v terapii zápalových a degeneratívnych ochorení pohybového aparátu. Lieky s obsahom týchto látok je potrebné užiť po jedle kvôli riziku vzniku žalúdočných ťažkostí. Pacienti, ktorí užívajú lieky na zníženie krvného tlaku alebo hladiny cukru, by mali voľbu liekov od bolesti konzultovať so svojím lekárom. Zvýšenie účinku liekov od bolesti môžeme dosiahnuť aj použitím mastí, gélov a sprejov. Takéto liečivo sa rýchlo vstrebáva cez kožu, účinkuje priamo v mieste bolesti a znižuje sa riziko vedľajších účinkov. Podobne pôsobia aj náplasti s obsahom protizápalových látok, ktoré sa uvoľňujú počas 12 hodín.

 

 

NEFARMAKOLOGICKÁ LIEČBA

Úľavu od akútnej bolesti kĺbov a krížov, kde nie je prítomný zápal, môžu priniesť takzvané derivanciá, čiže látky, ktoré zvyšujú prekrvenie a vyvolávajú pocit tepla. Do tejto skupiny zaraďujeme roztoky, gély, emulzie alebo náplasti s gáfrom, s kapsaicínom, s hadím jedom alebo s mentolom. Pri akútnom poranení kĺbu, pri vykĺbení alebo pri pomliaždení sú veľmi nápomocné ľadové obklady niekoľkokrát denne počas 15 minút. V prípade, že nejde o zápalový proces, môžeme použiť teplé obklady, ktoré nekombinujeme s prípravkami s hrejivým efektom.

V prípade bolesti kĺbov a krížov je nesmierne dôležité pravidelne a v závislosti od závažnosti stavu primerane sa hýbať. Veľmi dobrou voľbou je plávanie, ktoré na rozdiel od behu nezaťažuje chrbticu a kĺby, a navyše posilňuje aj svaly chrbta. Pacienti s bolesťami kĺbov by si mali dať pozor na správne držanie tela, v prípade nadváhy zmeniť svoju životosprávu a znížiť telesnú hmotnosť.

 

PRÍRODNÉ ALTERNATÍVY

V posledných rokoch sa zvyšuje počet pacientov, ktorí pri bolesti kĺbov, krížov a svalov uprednostňujú prírodné produkty. Je známych mnoho liečivých rastlín, ktoré sa ukázali mimoriadne efektívne proti bolesti.
Vŕba biela (Salix alba)
Kôra tohto listnatého stromu je zdrojom salicínu, ktorý má protizápalový účinok a znižuje opuch a bolesť. Pri príprave záparu stačí lyžička kôry na hrnček vody 3- až 4-krát denne. V prípade, že chceme robiť obklady, môžeme dať vyššie množstvo. Vŕbovú kôru nesmú užívať deti do 15 rokov, tehotné a dojčiace ženy ani pacienti s poruchou zrážania krvi.
Pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica)
Rastlina známa svojimi pŕhlivými chĺpkami dokáže zmierniť opuch a bolesť v tom prípade, že príčinou zvýšenej citlivosti je zápal. Na liečebné účely sa odporúča zbierať listy, koreň a vňať od začiatku jari do konca mája. Na liečbu bolestí kĺbov je vhodná aplikácia čerstvých listov a vňate, prípadne alternatívou sú aj krémy s obsahom extraktu z koreňa pŕhľavy.
Kadidlovník pilovitý (Boswellia serrata)
Je to jeden z najznámejších indických stromov, ktorý sa dostáva do povedomia vďaka svo­jim účinkom na zníženie bolesti, opuchu kĺbu a na zvýšenie jeho pohyblivosti. Extrakt zo živice nájdeme v krémoch a v mastiach od bolesti, prípadne vo forme kapsúl, pri ktorých je štandardná dávka 300 miligramov denne.
Kostihoj lekársky (Symphytum officinale)
Pri liečbe bolestí krížov a kĺbov je účinná lokálna liečba extraktom kostihoja s obsahom alantoínu, ktorý urýchľuje hojenie a znižuje opuch aj bolestivosť. Na postihnuté miesto ho môžeme aplikovať niekoľkokrát denne vo forme gélu, masti alebo odvaru. Odporúča sa použiť 25 gramov kostihoja na 0,5 litra vody.
Arnika horská (Arnica Montana)
Táto bylina vyniká liečivými účinkami pri ochorení svalov a kĺbov, a zlepšuje vstrebávanie modrín. Extrakt nájdeme v lekárni vo forme masti, gélu, tinktúry alebo oleja, ktorý aplikujeme na bolestivé miesta 1- až 3-krát denne. V priebehu tehotenstva a pri dojčení sa jej používanie neodporúča.
 

KEDY UŽ ÍSŤ K LEKÁROVI:

* bolesť sa po nenápadnom začiatku o niekoľko dní zhoršuje alebo dochádza k zmene bolesti,

* pacient pociťuje nevoľnosť, horúčku, zvracia, cíti slabosť a tŕpnu mu končatiny,

* dochádza k viditeľných zmenám kĺbov, napríklad červené, horúce a opuchnuté kĺby,

* pretrvávajúca bolesť kĺbov po infekčných ochoreniach,

* objaví sa náhla bolesť v súvislosti s úrazom.

Ďalšie články k téme Nepríjemná bolesť! Čo robiť, keď vás trápia kĺby, svaly či kríže?

O autorovi
PharmDr. Katarína Rumlová
PharmDr. Katarína Rumlová
Čítať viac od autora
O autorovi
PharmDr. Katarína Rumlová
PharmDr. Katarína Rumlová
Čítať viac od autora