Môže sa diabetické dieťa stravovať v škole či škôlke?

24. 10. 2022 · 10 minút na prečítanie

Keď lekár zistí diabetes u malého škôlkara, mnohí rodičia vidia v úprave stravovania veľký problém. Dáme vám pár tipov, ako si s tým poradiť.

Mária Štefáková
Mária Štefáková
Môže sa diabetické dieťa stravovať v škole či škôlke?
Môže sa diabetické dieťa stravovať v škole či v škôlke?

 

 

Keď lekár zistí diabetes u malého škôlkara, mnohí rodičia vidia v úprave stravovania veľký problém. Uľaví sa im, keď zistia, že stravu v materskej škole stačí mierne upraviť.

 

 • 5.0
  (11)
  Hroznový cukor s horčíkom a vitamínom B6 s príchuťou bieleho hrozna.
 • Benfogamma 50

  1×50 tbl, vitamín
  Vitamín B1 je nevyhnutný pre správnu činnosť nervových buniek. Vitamín B1 sa nachádza v lieku vo forme benfotiamínu,
 • Dr.Max SteviMax

  1×600 tbl, sladidlo
  5.0
  (5)
  Stéviové sladidlo je vhodné ako náhrada cukru.
 • Dr.Max SteviMax

  1×200 tbl, sladidlo
  5.0
  (3)
  Stéviové sladidlo je vhodné ako náhrada cukru.
 • DIAMizin Gurmar

  1×150 cps, výživový doplnok
  Doplnok stravy obsahujúci výťažok z rastliny Gymnema Sylvestre.
 • Prípravok obsahuje kombináciu prášku z jablčného octu a chrómu.
 • Dr.Max Glucea

  1×60 tbl, doplnok výživy
  Výživový doplnok na udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi.

  Škôlkari s diabetom

  Po dohode s riaditeľkou škôlky a s pochopením a ochotou personálu, ktorý stravu servíruje, zvládne stravovanie diabetika aj škôlka a neskôr i školská jedáleň. Väčšinou stačí, ak kuchárky dajú malému diabetikovi to isté jedlo, ktoré pripravili pre všetky deti, len množstvo jedla prispôsobia jeho rozpisu stravy.

  Každá školská jedáleň má vyvesený jedálny lístok na týždeň dopredu. Rodič, ktorý už má potrebné vedomosti o sacharidových jednotkách (SJ), dopíše na kópiu jedálneho lístka ku každému obedu množstvo jedla, ktoré budú kuchárky servírovať pre jeho dieťa. Ak sú na obed plánované parené buchty, rodič donesie náhradné jedlo a odovzdá ho kuchárke. Detský diabetik by teoreticky mohol zjesť aj parenú buchtu, no z takého obeda by sa nenajedol, lebo parená buchta zodpovedá 3 SJ a malý diabetik má nízky počet SJ určený na obed. Dieťa by bolo hladné a glykémiu po jedle by malo vyššiu ako inokedy.

  Raňajkovať a večerať bude dieťa doma. Desiatu, obed a olovrant bude konzumovať v materskej škole.

  Ako upraviť jedálny lístok, ak má dieťa podľa predpisu diabetológa zjesť na desiatu 2 SJ, na obed 4 SJ, na olovrant 1 SJ?

  Pôvodný jedálny lístok uvádza len deň, názov jedla a množstvo v dekagramoch alebo gramoch, prípadne počet kusov. Rodič vpíše do jedálneho lístka množstvo, ktoré zodpovedá rozpisu stravy pre jeho diabetické dieťa. Náš malý diabetik bude jesť to isté, čo jedia všetky deti, len mu pani kuchárka naloží na tanier presne odváženú porciu a pani vychovávateľka dohliadne, aby dieťa všetko zjedlo. Takto jednoducho sa dá upraviť jedálny lístok v každej materskej škole aj v školskej jedálni pre školopovinného diabetika.

  Rodič vždy pripraví svojmu dieťaťu do tašky malú potravinovú rezervu. V deň, keď je na rozvrhu telesná výchova, pribalíme navyše 1 – 2 SJ v podobe ovocia, dia keksíka a podobne. V školskej jedálni sa podáva len obed, preto ďalšie jedlá, teda desiatu a olovrant, detskému diabetikovi pribalí rodič. Aj počet SJ upravuje postupne s prihliadnutím na jeho vek.

  Školáci to zvládajú o niečo ľahšie

  Najdôležitejšie sú inzulínové injekcie. Väčšina detí si aplikuje injekciu ráno pred raňajkami, pred obedom, večer pred večerou a pred spaním. Dnes už majú všetky deti inzulínové perá, ktoré podanie inzulínu uľahčujú. Aplikovať si inzulín dokážu deti približne v deviatich až desiatich rokoch. 

  Diabetické dieťa

  Väčším problémom býva správne odmeranie inzulínovej dávky, rodičia preto môžu požiadať triedneho učiteľa, aby dávku skontroloval. Deti potrebujú mať v škole pokojné a hygienické miesto, kde si môžu pichnúť inzulín tak, aby ich spolužiaci nevyrušovali. Takým miestom určite nemá byť WC!

  Dieťa má jesť šesťkrát denne v pravidelných intervaloch. Dôležité je dohliadnuť, aby malý diabetik dostal jedlo včas alebo aj prednostne, ak treba. Veľký časový rozdiel medzi pichnutím inzulínu a jedlom by totiž mohol spôsobiť hypoglykémiu. Deti s diabetom môžu v školskej jedálni jesť so spolužiakmi, dôležité je, aby mali regulované množstvo jedla. Staršie deti už väčšinou dokážu určiť správne množstvo inzulínu, aby si občas mohli dať aj sladké jedlo.  • ACCU-CHEK Active Kit

   1×1 set, glukomer + príslušenstvo na monitorovanie glykémie
   Kompletná sada pre monitorovanie cukru v krvi ACCU-CHEK®. Vhodné na samokontrolu.
  • Dr.Max SteviMax

   1×600 tbl, sladidlo
   5.0
   (5)
   Stéviové sladidlo je vhodné ako náhrada cukru.
  • MED TRUST Light testovacie prúžky

   1×50 ks, na meranie hladiny glukózy (1 balenie)
   5.0
   (2)
   Systém je určený na samokontrolu pacientov s diabetes a na použitie zdravotníckym personálom.
  • ACCU-CHEK FastClix Zásobník lancetový

   1×102 ks, do odberoveho pera
   Náhradné lancety do odberového pera.
  • topnatur ZMES NA PEČENIE LOW CARB

   1×250 g, bezgluténová, s obsahom vlákniny
   Univerzální instantní směs na pečení s xylitolem. Bezlepková směs splňující podmínky LOW CARB stravování.
  • BIONECT Krém

   1×30 g, krém na kožné poranenie
   Krém s obsahom kyseliny hyalurónovej je indikovaný na ošetrenie kožných iritácií a lézií
  • Wellion MEDFINE plus Penneedles 6 mm

   1×100 ks, ihla na aplikáciu inzulínu pomocou pera
   Jednorázové sterilné ihly na aplikáciu liečiv u diabetikov pomocou pera. Na použitie so všetkými typmi inzulínových pier.
  • GLUCOBOOSTER

   1×40 g, glukózový gél
   GlucoBooster je nový glukózový gél vyvinutý na korekciu hypoglykémie, t. j. nízkej hladiny cukru.

   Detský diabetik by nemal byť oslobodený od telocviku. Môže cvičiť a športovať rovnako ako ostatné deti. Tieto deti zvládnu aj školské výlety, školu v prírode, či letný detský tábor. Menšie deti by mali sprevádzať rodičia. Iba tak dieťa zažije to, čo jeho spolužiaci, a nebude sa cítiť kvôli diabetu vyradené z kolektívu. Od štrnástich až pätnástich rokov už deti bývajú v liečbe samostatné a dokážu sa o seba postarať aj niekoľko dní bez prítomnosti rodičov. To znamená, že si vedia pichať injekcie a merať glykémiu, ale najmä sa vedia rozhodovať o vhodnej dávke inzulínu v určitej záťažovej životnej situácii.

   Spolužiaci by mali byť o diabete svojho kamaráta informovaní. Je prospešné, ak detský diabetik dostane v škole možnosť vysvetliť iným deťom, čo je diabetes, prečo vzniká a ako sa lieči, ukázať im glukomer a inzulínové pero. Zvýši to jeho sebavedomie a odstráni zbytočné tajnosti okolo jeho ochorenia. Rodičia, pedagógovia i lekári by mali mať spoločný cieľ, a to, aby dieťa s diabetom jeho diagnóza čo najmenej hendikepovala. Dieťa treba podporovať, aby nebralo diabetes ako prekážku jeho záľub ani životných plánov.

   Ak má jedno z detí diabetes, treba preň variť osobitne?

   Dieťa s diabetom môže jesť to isté jedlo ako ostatní, len v primeranom množstve podľa rozpisu stravy, ktorý dostalo v diabetologickej ambulancii. Rodičia aj dieťa sa musia naučiť počítať SJ v každom jedle, ktoré dajú na tanier.

   Koľko SJ má porcia paradajkovej polievky?

   Keď je dochutená neenergetickým sladidlom, tak započítame 1 SJ – závisí to od hustoty polievky a množstva závarky. Po dovarení polievky je vhodné oddeliť porciu polievky pre diabetika a osobitne ju dochutiť neenergetickým sladidlom. Zvyšnú polievku je možné dochutiť cukrom alebo celá rodina môže jesť paradajkovú polievka osladenú neenergetickým sladidlom.

   Môže dieťa s cukrovkou dostať dukátové buchtičky s vanilkovým krémom?

   Nie je to vhodné jedlo pre diabetika, lebo len tri malé buchtičky zodpovedajú 1 SJ. Ak sú poliate krémom, ktorý je pripravený z mlieka a maizeny alebo zlatého klasu, 1 lyžica krému zodpovedá malému množstvu SJ. Dieťa tak prijme málo SJ v jedle, z ktorého sa nenaje.

   Rovnakým spôsobom treba uvažovať aj pri ďalších bezmäsitých a sladkých jedlách. Posúďte počet SJ aj objemové množstvo daného pokrmu, aby sa ním zaplnil hladný žalúdok detského diabetika.

   • ACCU-CHEK Softclix Lancet 25

    1×25 ks, lancety do odberového pera
    5.0
    (1)
    Lancety do odberového pera ACCU-CHEK Softclix.
   • ACCU-CHEK Softclix

    1×1 ks, odberové pero
    Je určené pre odber kvapky kapilárnej krvi potrebnej na stanovenie glykémie. Má nastaviteľnú hĺbkou vpichu, vďaka čomu je odber krvi takmer bezbolestný.
   • ACCU-CHEK Active Kit

    1×1 set, glukomer + príslušenstvo na monitorovanie glykémie
    Kompletná sada pre monitorovanie cukru v krvi ACCU-CHEK®. Vhodné na samokontrolu.
   • Prúžky testovacie TD-4335

    2×25 ks, testovacie prúžky
    Určené na meranie hladiny glukózy v krvi.
   • Wellion LEONARDO GLU Prúžky testovacie

    1×50 ks, balenie testovacích prúžkov
    Testovacie prúžky na samodiagnostiku, meranie glykémie pacientom s cukrovkou.
   • TESTOVACIE PRÚŽKY FREE STYLE OPTIUM

    1×50 ks, meranie glukózy v krvi
    FreeStyle Optium testovacie prúžky na meranie hladiny glukózy v krvi.
   • GLUCOBOOSTER

    1×40 g, glukózový gél
    GlucoBooster je nový glukózový gél vyvinutý na korekciu hypoglykémie, t. j. nízkej hladiny cukru.
   • Testovacie prúžky sa používajú s príslušným glukomerom na meranie glykémie z krvi .

    Ďalšie články k téme Môže sa diabetické dieťa stravovať v škole či škôlke?

    • Diabetes vtrhne do života dieťaťa a jeho rodičov bez varovania a naruší všetky zaužívané stereotypy. Nedá sa odložiť a ani vyliečiť. Celosvetovo zaznamenávame alarmujúci nárast detských diabetikov už v predškolskom veku.
    • Kedy jesť a ako jedlo rozdeliť?

     Kedy jesť a ako jedlo rozdeliť?

     · 8 minút na prečítanie
     Nemalo by dochádzať k hladovaniu ani prejedaniu sa. Veľmi jednoducho je možné vymeniť menej vhodné potraviny za vhodnejšie.
    • Diabetes detí už nie je jednofarebný

     Diabetes detí už nie je jednofarebný

     · 7 minút na prečítanie
     Čoraz častejšie pribúdajú typy detského diabetu, ktoré nie je možné zaradiť do súčasnej klasifikácie ochorenia. Viac prezradí lekár MUDr. Ľubomír Barák, CSc.
    O autorovi
    Mária Štefáková
    Mária Štefáková
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    Mária Štefáková
    Mária Štefáková
    Čítať viac od autora