Glykemická rovnováha

9. 8. 2021 · 3 minúty na prečítanie

Udržať rovnováhu v glykémii nie je vždy jednoduché, pričom však je potrebné sa vyvarovať veľkým a častým výkyvom.

Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Glykemická rovnováha

Ako diabetik si musíte sledovať viackrát denne hladinu cukru v krvi (glykémiu). Udržať rovnováhu v glykémii nie je vždy jednoduché, pričom však je potrebné sa vyvarovať veľkým a častým výkyvom.

Vaša glykémia sa šplhá do výšok? Ak sa vaša glykémia dostala nad hodnotu 10 mmol/l, skúste vypátrať prečo. Chronická hyperglykémia totiž vedie ku ketoacidóze a môže byť príčinou diabetických komplikácií. A to predsa nechcete.

Príčiny hyperglykémie

  • nízka dávka inzulínu alebo jej vynechanie
  • nesprávne podaný inzulín, napríklad povrchovým vpichom
  • zlé vstrebávanie inzulínu, keď ho aplikujete do nevhodných miest, do opuchu či zatvrdnutej oblasti
  • stres
  • zmenený pravidelný denný režim – menej pohybu, viac oddychovania a pritom rovnaký príjem jedla, k tomu totožná dávka inzulínu ako pri fyzickej aktivite
  • hrubé diétne chyby: prejedanie sa, vyšší príjem sacharidových jednotiek (SJ) na dávku inzulínu, nesprávna skladba stravy, konzumácia potravín s vysokým glykemických indexom
  • choroba, vysoká teplota, infekcia
  • pri liečbe perorálnymi antidiabetikami (PAD) nízka dávka

Ak si častejšie nameriate vyššiu glykémiu, je maximálne dôležité, aby ste odhalili jej príčinu a odstránili ju. Nezabúdajte na pitný režim. Ak máte hyperglykémiu ráno nalačno bez predchádzajúcej nočnej hypoglykémie, upravte si dávku inzulínu. Zvýšte si nočný bazál alebo si ho aplikujte tesne pred spaním. V prípade, že je glykémia vyššia pred obedom, znížte počet SJ na raňajšiu bolusovú dávku inzulínu alebo mierne zvýšte ranný bolus o 10 – 20 % a SJ nemeňte. Pri nechutenstve nahraďte tuhé jedlo tekutou stravou a poraďte sa s lekárom, ako upraviť dávky inzulínu.

Ak ste si opakovane namerali nízku glykémiu, túto hodnotu neberte len ako bežnú informáciu. Mala by slúžiť hlavne na to, aby ste pri ďalšej rovnakej situácii vedeli správne reagovať a zdôvodniť si, prečo k nej došlo.

Príčiny hypoglykémie

  • predávkovanie inzulínom alebo PAD
  • príliš dlhý čas medzi aplikáciou dávky inzulínu či užitím PAD a jedlom, respektíve vynechanie jedla
  • aplikácia inzulínu do prehriateho podkožného tuku, napríklad pôsobením slnka, po cvičení či teplom kúpeli
Glykemická rovnováha
  • aplikácia väčšieho množstva inzulínu na množstvo skonzumovaných sacharidových jednotiek
  • neadekvátne veľa nárazového pohybu, neprimerané pridanie sacharidov alebo zníženie dávky inzulínu
  • hypoglykémiu môže vyvolať aj technická chyba

Pokiaľ sa s hypoglykémiou trápite často, zvýšte si obsah sacharidov v jedle (SJ) alebo znížte dávku inzulínu.

Praktická rada do života

Pre prípad, že by ste dostali hypoglykémiu, noste vždy a všade so sebou niečo na preliečenie. Kúpte si hroznový cukor, jedno balenie má 38 gramov, štyri cukríky, ktoré odpovedajú dvom hygienickým vreckám cukru.

Ešte lepšia je krabička džúsu aj so slamkou. Ak si na obale prečítate, že 100 ml obsahuje 10 gramov sacharidov (čo je 170 kJ), tak  jeden deciliter vám zvýši glykémiu o 2 mmol/l. Nápoj je lepší preto, lebo tekutina rýchlejšie prejde do tráviaceho traktu. Len pozor! Čítajte etikety, pretože existujú aj iné džúsy, ktoré majú nižšiu energetickú hodnotu a nízky obsah sacharidov. Keď je uvedené, že 100 ml zodpovedá iba 60 kJ, čo je 3,5 gramov sacharidov, takýto džús vám na preliečenie hypoglykémie nebude stačiť.

Akým spôsobom si pomôžete pri hypoglykémii, to je vcelku jedno. Dôležité však je, aby ste vedeli, že tak isto, ako vám po vypití sladkého džúsu vybehla glykémia rýchle hore, pomerne rýchlo sa vráti dole – a preto si potrebujete aj niečo zajesť, najlepšie kúsok chleba alebo rožok.

Hypoglykémia je nepríjemná, snažte sa jej predísť, naučiť sa rozoznávať jej prvé príznaky, aby ste si sami vedeli včas pomôcť. Horšie je, ak sa dostanete do takého stavu hypoglykémie, že vám budú musieť pomáhať iní ľudia.

Ďalšie články k téme Glykemická rovnováha

  • Cukrovka a jej následky

    Cukrovka a jej následky

    · 4 minúty na prečítanie
    Na Slovensku trpí týmto ochorením viac ako 6% pacientov. Odhaduje sa, že o 20 rokov bude počet pacientov takmer dvojnásobný. Až každý desiaty z nás bude mať problém s hladinou cukru v krvi. Nie je to dôvod zamyslieť sa?
  • Veľa cukru v krvi spôsobuje vážne komplikácie

    Veľa cukru v krvi spôsobuje vážne komplikácie

    · 9 minút na prečítanie
    Práve tieto komplikácie výrazne zhoršujú kvalitu života u pacientov s cukrovkou. Pri závažnejších stavoch dokonca spôsobujú predčasné úmrtie. Preto je už na začiatku ochorenia dôležité vedieť, ako ich rozoznať, aby sa liečba mohla začať čo najskôr.
  • Komplikácie diabetu

    Komplikácie diabetu

    · 8 minút na prečítanie
    Bez správnej liečby môže dôjsť k mnohým závažným komplikáciám. Tie je možné rozdeliť na akútne (krátkodobé) a chronické (dlhodobé).
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora