Sacharidové jednotky (SJ) sa osvedčili ako jednoduchý prístup k stravovaniu diabetika. Keby mal diabetik neustále študovať tabuľky výživy a vážiť množstvo potravín, neostal by mu čas na nič iné a sústavne by sa musel zaoberať len svojím ochorením. Vďaka spolupráci s lekárom alebo diétnou sestrou však dostane do rúk praktický, jednoduchý a časovo nenáročný systém stravovania, ktorý mu uľahčí orientáciu. Tento systém je založený na stravovaní podľa sacharidových jednotiek, využívaní glykemického indexu (GI), ako aj na výbere vhodných a odmietaní nevhodných potravín.
Obsah sacharidov v danej potravine je vyhodnotený na sacharidovú jednotku, ktorá zvýši glykémiu cca o 2 mmol/l. Dve hygienické vrecúška cukru, to je jedna sacharidová jednotka, ktorá vám zvýši glykémiu o 2 mmol/l.
Vieme, že 1 sacharidová jednotka zodpovedá 10 g sacharidov. Na etikete výrobku si prečítame obsah sacharidov v 100 g. Gramy sacharidov vydelíme číslom 10 a dostaneme tak počet SJ v 100 g výrobku.
Príklad
100 g výrobku obsahuje 60 g sacharidov. Výrobok má hmotnosť 40 g.
Výpočet: 60 g sacharidov : 10 g (1 SJ) = 6 SJ v 100 g výrobku 6 SJ x 40 g (hmotnosť výrobku) = 240 : 100 g = 2,4 SJ
Tento výrobok s hmotnosťou 40 g zodpovedá cca 2 SJ.
Uprednostňujú sa sacharidové jednotky z jednoduchého dôvodu, pretože je ľahšie deliť desiatimi ako dvanástimi. Navyše rozdiel pri oboch výmenných jednotkách je takmer zanedbateľný a zanedbateľné sú aj objemové množstvá potravín uvedené v oboch tabuľkách. Viditeľný rozdiel je len pri rýchlo využiteľných sacharidových potravinách, teda tých, ktoré neobsahujú vlákninu ani iné živiny tvoriace energetickú hodnotu.
Napríklad:
1 SJ zodpovedá 10 g kryštálového cukru
1 BE zodpovedá 12 g kryštálového cukru
1 SJ je 10 g glukózy
1 BE zodpovedá 12 g glukózy