Viete, ako sa líčiť a starať o svoju pleť počas alergie?

14. 4. 2021 | Redakcia BeautyClub Dr.Max | 0x
  • alergia
  • starostlivosť o pleť
  • ekzém
  • pokožka
  • citlivá pokožka
  • slzenie

Peľová sezóna už klope na dvere, čo mnohé ženy pocítili na svojej tvári. Niektoré bojujú s citlivými očami, iné s nepríjemným ekzémom. Ako byť krásna aj napriek alergii?

Pokiaľ patríte medzi alergikov, zrejme tušíte, čo vás najbližšie týždne čaká. Koža je omnoho citlivejšia a náchylnejšia na rôzne nedokonalosti. Zabrať jej dáva aj neustále smrkanie a slzenie. Môže začať svrbieť či dokonca štípať a problémy sa nevyhýbajú ani vlasovej pokožke či celému telu. Zaujíma vás, ako mať krásnu a zdravú pleť cez alergickú sezónu?

Pokožka verzus alergia

V prípade, že na svojej tvári alebo tele zrazu pozorujete zmeny v podobe väčšieho množstva vyrážok, svrbivých miest či opuchov, je dosť pravdepodobné, že vaše telo práve bojuje s alergickým podráždením. To sa zvykne prejavovať rôzne – od svrbenia hlavy cez výsyp až po prehnané reakcie na kozmetiku, ktorú ste doteraz bez problémov používali. Základom je vedieť, aký typ alergie máte a prispôsobiť tomu váš jedálniček, liečbu aj celkovú starostlivosť o vašu pleť.

Vaším spoľahlivým pomocníkom sú v čase alergickej sezóny jednoznačne hypoalergénne prípravky, vrátane vlasovej kozmetiky, sprchových gélov a čistiacich prostriedkov do domácnosti. Nájdete ich napríklad v lekárni pod špeciálnym označením, ktoré prezrádza, že boli podrobené prísnemu testovaniu na vzorke ľudí s mimoriadne citlivou pokožkou. Keďže spúšťače alergie bývajú rôzne a nemusíte ich všetky poznať, spoľahnite sa na také zloženie, ktoré vás zbytočne nepodráždi, priam naopak, upokojí pokožku a dopraje jej trochu oddychu.

Kozmetická starostlivosť

Tajomstvom zdravej pokožky je dôkladné odlíčenie a jej ošetrenie pred spaním. V čase alergie to platí dvojnásobne, pretože akékoľvek nečistoty na pleti sa vám na druhý deň „odmenia“  nepríjemným prekvapením. Myslite na to, že vaša koža dostáva v týchto dňoch poriadne zabrať a doprajte jej beauty rutinu, ktorá pozostáva prevažne z hydratačných a upokojujúcich látok. Neexperimentujte a radšej z nej dočasne všetky prípravky, ktoré by vás mohli dráždiť, vrátane vitamínu C alebo exfoliantov. Pozor na parfumovanú kozmetiku.

Špecifickou kategóriou je takzvaná „prírodná“  kozmetika. Vedeli ste, že mnoho byliniek a rastlín, vrátane levandule či kamilky, patria medzi silné alergény? Opatrní buďte s prípravkami s obsahom medu, citrusov a brezy. Okrem svrbenia a vyrážok môžete po ich použití pociťovať problémy, ako je sťažené dýchanie či dusenie. Podobný efekt máva aj silný parfum, sprchový gél alebo šálka vášho obľúbeného bylinkového čaju. Pri spozorovaní takýchto príznakov svoj stav radšej konzultujte s ošetrujúcim lekárom.

Tipy na líčenie

Chcete vyzerať krásne napriek alergii? V prvom rade vymeňte svoju dekoratívnu kozmetiku za výrobky s označením „vhodné pre alergikov“  alebo hypoalergénne. Ak ešte nepatria do vašej výbavy, skúste sa porozhliadnuť v drogérii, parfumérii alebo lekárni. Nájdete tam všetko potrebné, vrátane mejkapu, tvárenky, špirály, očných tieňov a liniek až po rúž. Stavte na minimalistické líčenie a majte po ruke overený korektor, ktorý zakryje červené miesta, vyrážky i popraskané žilky.

Bežný mejkap zvykne obsahovať látky, ktoré môžu vašu pokožku podráždiť. Najcitlivejšie bývajú oči, ktoré po malej chvíli začnú škriabať, štípať a slziť. Zabezpečte si preto špirálu, ktorá je nielen hypoalergénna, ale tiež vodeodolná. Používajte ju len na horné riasy, spodné nechajte nenalíčené. V prípade silného podráždenia sa akémukoľvek mejkapu radšej vyhnite, aby ste si nespôsobili závažnejší zdravotný problém. Preferujte krémové formy líčidiel a vyhýbajte sa flitrom, púdrom a príliš sypkým formám kozmetiky, ktoré môžu vašu kožu manuálne poškodiť.

Čas na lekára?

V čase, keď vás doslova svrbí celé telo, sa môže ľahko stať, že prehliadnete závažnejší zdravotný problém. Ekzém sa v živote alergika objavuje často, a to nielen v súvislosti s prehnaným vysúšaním kože, ale tiež v súvislosti s jej narušením, prípadne lokálnym podráždením. „Pokiaľ vás pokožka páli, svrbí a vidíte výsev na očných viečkach, bez váhania navštívte odbornú ambulanciu – ide o typický prejav ekzematického ochorenia“, hovorí Veronika Blahová, dermošpecialistka z lekárne Dr.Max.

 Autor: redakcia BeautyClub Dr.Max

Ďalšie články k téme Viete, ako sa líčiť a starať o svoju pleť počas alergie?

Redakcia BeautyClub Dr.Max