Štyri kľúčové otázky o atopickom ekzéme

16. 10. 2019 · 4 minúty na prečítanie

Objavil sa vám na tvári nepríjemný výsev? Je možné, že ide o atopický ekzém. Prečítajte si otázky, s ktorými sa špecialistka na dermoporadenstvo, Veronika Blahová, stretáva často.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Štyri kľúčové otázky o atopickom ekzéme

Ako spoznám, že ide skutočne o atopický ekzém?

Tento kožný problém najčastejšie trápi ženy so sklonom k suchej pokožke, a to najmä v spojitosti s alergiami či astmou. Zasahuje okolie očí a krku, čo mnoho pacientok mylne vyhodnotí ako reakciu na novú kozmetiku či tiene. 

„Pokiaľ vás pokožka páli, svrbí a vidíte výsev na očných viečkach, bez váhania navštívte odbornú ambulanciu – ide o typický prejav ekzematického ochorenia“, vysvetľuje dermoodborníčka. 

Liečba je účinná takmer okamžite, treba ju však dodržiavať presne podľa pokynov lekára, inak si koledujete o opakujúci sa problém.

Na povrchu kože sa bežne nachádza veľké množstvo baktérií, ktoré majú ochrannú funkciu a vytvárajú zdravý mikrobiom. Aby sa aktivoval ekzematický stav, stačí, keď vplyvom narušenia rovnováhy premnoží zlatý stafylokok Stafylokokus Aureus, čo vyvolá zápalové ochorenie pokožky, ktorá sa extrémne vysušuje, olupuje a svrbí. Príčinou môže byť zvýšený stres, zhoršená alergia alebo pobyt v prašnom či zadymenom priestore.

Dá sa tohto ochorenia zbaviť navždy?

V bežnej praxi sa v súvislosti v ekzémom nepoužíva termín „vyliečiť“, pretože existujú pacienti, ktorí problém vôbec nepociťujú. Ekzematická pokožka sa spravidla nachádza v dvoch fázach – v aktívnej, kedy bojujete s nepríjemnými príznakmi vhodnou liečbou - a v pokojnej fáze. Tá pri ideálnych podmienkach trvá aj niekoľko desiatok rokov.

 

Ochorenie priamo súvisí so stavom nášho imunitného systému a celkovou životosprávou. Preto je vhodné zaradiť do stravy špeciálne výživové doplnky, ako sú imunosupresíva (teda lieky zlepšujúce stav imunitného systému) alebo probiotiká. Sústredenie sa na dlhodobé zlepšovanie zdravotného stavu je vždy vhodnejšie, než hasenie svrbiacich dôsledkov.

Čo môžem spraviť pre zlepšenie ekzému?

Ak patríte medzi atopikov, mali by ste sledovať konzumáciu potravín a jej vplyv na stav pokožky. Je úplne bežné, že si ľudia vedú denníky a poctivo zapisujú, čo zjedli a akú reakciu to na ich koži vyvolalo. Absolútne zakázané sú cigarety, alkohol, čokoláda a sladkosti i sladené nápoje kvôli vysokému obsahu cukru. No ani zdravá strava nemusí byť bezproblémová. Pozor dávajte na lepok a mliečnu bielkovinu, ale aj citrusy, exotické ovocie či rajčiny. Ide o veľmi individuálnu záležitosť – to čo jednému spôsobuje problém, nemusí druhý vôbec pocítiť.

Slnka sa v súvislosti s atopickým ekzémom obávať nemusíte. Slnečné žiarenie naopak pomáha zlepšovať zdravotný stav. Ak vás počas dovolenky prekvapí akútny ekzém, vyhýbajte sa dlhému pobytu v bazéne i v mori, pleť vhodne ošetrujte a dodržiavajte pravidlá zdravého slnenia sa, ktoré sú rovnaké pre zdravú aj problematickú pokožku.

Musím sa vzdať mojej bežnej kozmetiky?

Počas liečby, nastavenej kožným lekárom, netreba zabúdať ani na klasickú kozmetickú rutinu. Suchú kožu musíte hydratovať a nie je dôvod, aby ste sa vzdávali pleťového séra alebo očného krému. Treba si však vybrať prípravky vhodné pre pokožku s atópiou, bez parfumácie, parabénov či mydla, ktoré je zbytočne dráždivé. „Určite odporúčam poradiť sa so svojím lekárom alebo lekárnikom, ktorí vás dokážu zorientovať v širokej ponuke lekárenskej kozmetiky“, dodáva Veronika.

 

„Určite odporúčam poradiť sa so svojím lekárom alebo lekárnikom, ktorí vás dokážu zorientovať v širokej ponuke lekárenskej kozmetiky“, dodáva Veronika.

Lekárenskú kozmetiku, určenú pre atopikov, môžete bez obáv používať aj v kombinácii s liečbou od lekára. Rovnako je vhodné pokračovať aj v pokojnom štádiu, keď sa vám zdá, že pokožku už máte v poriadku. Opatrní buďte pri výbere opaľovacích prípravkov, ale aj sprchových gélov a dekoratívnej kozmetiky, vrátane mejkapu. „Keďže si pokožka dokáže na účinné látky privyknúť, je možné, že vám po čase vybrané produkty jednoducho prestanú fungovať“, upozorňuje V. Blahová. Vtedy treba pohľadať iné riešenia, prípadne pravidelne striedať viacero kozmetických značiek, ktoré vám vyhovujú.

 

Aké sú najčastejšie omyly atopikov?

  • Úplne nevhodné je používanie parfumovaných sprchových gélov z drogérií, ktoré pokožku nesmierne vysušujú. Ak túžite po vôni čokolády alebo vanilky, je vhodnejšie zapáliť si doma vonnú sviečku. :)
  • Naopak, pre atopickú pokožku sú veľmi vhodné sprchové oleje, ktoré si tiež môžete kvapnúť do vane počas kúpania (výborný trik u malých detí, ktoré sa čľapkania vo vani vzdávajú len ťažko).
  • Nepoužívajte píling a zabudnite aj na samoopaľovacie krémy. Vhodnejší je krátky pobyt na slnku.
  • Problémom býva aj mechanické poškodenie pokožky, ktoré vzniká silným „šúchaním“ uteráka po osprchovaní sa. Atopická koža si pýta jemnosť – uterák iba jemne pritláčajte na po povrchu a hydratáciu stihnite do troch minút.
  • Preferujte biele bavlnené oblečenie, ktoré prirodzene obsahuje menej farbív. Syntetika a vlna vás môžu podráždiť.
  • Dobrým tipom je otočiť si pyžamo naruby, aby ste sa počas noci vyhli nepríjemnému škrabaniu - najmä u detských pacientov táto drobnosť účinne pomáha zvýšiť kvalitu spánku

Ďalšie články k téme Štyri kľúčové otázky o atopickom ekzéme

  • Čo musíte vedieť o atopickom lete

    Čo musíte vedieť o atopickom lete

    · 3 minúty na prečítanie
    Boj so suchou, svrbiacou pokožkou stojí pacientov s atopickým ekzémom veľa síl a energie. Máme pre vás 5 spoľahlivých rád, vďaka ktorým si môžete bez obáv pobaliť kufre!
  • Máte doma atopika? Doprajte mu prázdniny bez sĺz!

    Máte doma atopika? Doprajte mu prázdniny bez sĺz!

    · 3 minúty na prečítanie
    Ak vaše dieťa trápi ekzém, každý deň zvádzate boj s mnohými nástrahami. Poradíme vám, ako budú spokojní vaši najmilší aj ich pokožka.
  • Celé leto pri bazéne? Pozor na tieto nástrahy!

    Celé leto pri bazéne? Pozor na tieto nástrahy!

    · 4 minúty na prečítanie
    Horúce počasie nás doslova ženie k vode! Ak plánujete stráviť tohtoročné prázdniny pri bazéne, nemali by ste zabúdať na ochranu vášho zdravia. Viete, čo všetko vám hrozí?
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora