Poznáte zásady starostlivosti o pleť vo vyššom veku?

2. 11. 2022 · 10 minút na prečítanie

S pribúdajúcimi rokmi ženy pozorujú zmeny na svojej pokožke. Okrem vrások sa objavujú aj rôzne nepríjemnosti, ktoré môžu súvisieť s menopauzou.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Poznáte zásady starostlivosti o pleť vo vyššom veku?
Zásady starostlivosti o vek vo vyššom veku

 

 

S pribúdajúcimi rokmi ženy pozorujú zmeny na svojej pokožke. Okrem vrások sa objavujú aj rôzne nepríjemnosti, ktoré môžu súvisieť s menopauzou.

 

Proces starnutia sa začína prebiehať prakticky od narodenia a je nezastaviteľný. Viditeľnejšie zmeny si na sebe všimnete už okolo tridsiatky, kedy koža začína strácať elasticitu a citlivejšie reaguje na nedostatok spánku či hydratácie. Zachovať si zdravú a sviežu pleť dokážete aj vo vyššom veku, no bude vás to stáť o čosi viac námahy. Praktické rady od dermošpecialistky Veroniky Blahovej nájdete v nasledujúcom článku.

Vekom sa pokožka mení

Medzi prvé príznaky starnutia patrí vznik viditeľných vrások v dôsledku straty elasticity pokožky a jej schopnosti udržiavať vlahu vo vnútri. „Znižuje sa počet fibroblastov, keratonicytov a kolagénových vlákien. Mimické vrásky okolo očí sa prehlbujú, viditeľnejšími sa stávajú aj vrásky na čele a nosovo-perová ryha,“ hovorí Veronika Blahová, dermošpecialistka z lekární Dr. Max.

 

Vekom sa pokožka mení, tipy na vhodnú starostlivosť

Po štyridsiatom roku života sa pokožka stáva krehkejšou a jemnejšou a je náchylnejšia na vznik pigmentových škvŕn. Aj preto je dôležité vyhýbať sa slnečným lúčom. „Po päťdesiatke hovoríme o hormonálnom starnutí, ktoré súvisí s menopauzou a úbytkom ženských hormónov, hlavne estrogénu. Tento hormón okrem iného ovplyvňuje syntézu kyseliny hyalurónovej,“ zdôrazňuje odborníčka.

Pleť stráca svoju hutnosť a jas, býva citlivejšia a drsnejšia na dotyk. Dochádza tiež k ochabovaniu kontúr tváre. Kožu je preto potrebné vyživovať nielen na povrchu, ale preniknúť až do hlbších vrstiev. Väčšinu žien vo vyššom veku trápi vysychanie pokožky, čo súvisí so stratou kolagénu. Treba ju chrániť pred vonkajšími vplyvmi, a to používaním kvalitnej pleťovej a slnečnej kozmetiky.

Menopauza a kvalita kože

Zrejme vás to nepoteší, no menopauza skutočne ovplyvní stav vašej pokožky, a to celkom výrazne. Ide o zložitý proces, ktorý mení štruktúru vlasov a kože na tele i na tvári.

„Návaly tepla môžu napríklad zhoršiť rosaceu,“ upozorňuje dermošpecialistka Veronika Blahová a pokračuje: „Úbytok ženských hormónov zapríčiňuje zmeny pleti, ako sú strata jasu a vitality, pokles kontúr tváre, znížená výživa, hydratácia a prehlbovanie vrások. Pleť býva suchšia a póry viditeľnejšie.“

Keď medzi svoje prsty chytíte kúsok kože a uštipnete sa, tá sa pomalšie dostáva do pôvodného stavu. Častejšie zápasíte s vyrážkami alebo dokonca modrinami v dôsledku chýbajúceho kolagénu, glykozamínoglykánov a vody. Spomaľuje sa tiež celková regenerácia organizmu a vašej pleti trvá omnoho dlhšie, než sa vyrovná s nevhodnou životosprávou alebo neodlíčením sa pred spaním.

Práve v tomto období mnohé ženy menia svoju pravidelnú starostlivosť o pokožku. Majú pocit, že doteraz používané produkty už nestačia. V skutočnosti dobre zvolená kozmetika s obsahom funkčných zložiek dokáže zlepšiť stav vašej kože, doplniť jej chýbajúce látky a dôkladne ju vyživiť.

Tipy na správnu starostlivosť

Pokiaľ ste už niekedy skúšali prípravky od francúzskej značky URIAGE, určite viete, že táto kvalitná kozmetika s obsahom termálnej vody Uriage sa zameriava na riešenie špecifických kožných problémov. Aktuálne prichádza s novinkou, určenou pre všetky typy zrelej pokožky, vrátane citlivej.

Produktový rad Age Absolu v podobe zjemňujúceho ružového krémuspevňujúcej nočnej masky predstavuje efektívnu anti-agingovú starostlivosť o zrelú pleť. Rieši vrásky, ochabnutie kože, stratu objemu i prirodzenému jasu, a to vďaka spojeniu aktívnych zložiek, účinných proti starnutiu. Čisté zloženie podčiarkujú ingrediencie prírodného pôvodu a recyklovateľné sklenené obaly.

URIAGE ABSOLU pleťová kozmetika pre všetky typy pleti proti znakom starnutia
 • Retinol je jedna z najúčinnejších zložiek proti vráskam, vyhladzuje, vypĺňa a spevňuje pokožku.
 • Kyselina hyalurónová hydratuje pleť a dodáva jej pôvodný objem, vitamíny C a E slúžia ako antioxidanty, ktoré bojujú s voľnými radikálmi.
 • Prokolagénové peptidy ovplyvňujú pevnosť a pružnosť pleti.
 • Lipidový komplex na rastlinnej báze s obsahom bambuckého masla, ilipe a jojobového oleja poskytuje zrelej pokožke tú najlepšiu výživu.
 • Vďaka patentom URIAGE chráni denný a očný krém vašu tvár pred modrým svetlom, ktoré spôsobuje pigmentové škvrny a podieľa sa na ochabovaní kože.

 

Starostlivosť v podobe krému alebo masky vždy nanášajte na dôkladne vyčistenú pokožku. Nezabúdajte na krk a dekolt - všetky vyššie spomínané produkty patria aj sem. „Odporúčam ich vrstviť a kombinovať krémy, oleje alebo séra, aby ste vašej pokožke poskytli všetko, čo potrebuje,“ radí na záver V. Blahová.

Dvakrát do týždňa si doprajte výživnú masku, ktorú môžete aplikovať aj na ruky a predlaktie. Koža tu býva tenká, zvykne sa rýchlo vysušiť a máva zvýšenú tendenciu tvoriť vrásky či pigmentové škvrny. Spevňujúca nočná maska Age Absolu bola dermatologicky testovaná na zrelej pleti, pričom až 97 % respondentov po jej použití pociťovalo zvýšený komfort na tvári a vyše 80 % pozorovalo zjemnenie a vyplnenie pokožky.

Načo si dať pozor po päťdesiatke?

 • Fotoaging, teda starnutie kože v dôsledku nadmerného slnenia, ohrozuje všetky vekové kategórie. Pred slnkom by ste sa mali dôkladne chrániť počas celého roka.
 • Ak ste si v mladosti neosvojili dobrý spôsob čistenia pleti alebo ste pravidelne chodili spať s mejkapom, môže sa to nepríjemne odraziť na stave vašej pleti v staršom veku. Nebojte sa preto skúšať moderné druhy čistiacej kozmetiky a postupy, ktoré udržiava vašu kožu zdravú a mladistvú čo najdlhšie.
 • Súčasťou povinnej výbavy ženy po päťdesiatke by mali byť krémy proti starnutiu pleti, starostlivosť o očné okolie a krk, kde sa vrásky tvoria najrýchlejšie, a tiež spoľahlivé masky, ktoré tvár napnú, vyživia, prípadne upokoja po podráždení.
 • Čím ste staršia, tým je dôležitejšie, koľko tekutín denne vypijete. Zabudnite na sladené bublinkové nápoje, alkohol či hektolitre kávy. Pokiaľ si chcete udržať pleť plnú života, stavte na čistú vodu.

BeautyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach
  Ďalšie články k téme Poznáte zásady starostlivosti o pleť vo vyššom veku?

  • Pleť a pokožka sú v zime viac ohrozené

   Pleť a pokožka sú v zime viac ohrozené

   · 3 minúty na prečítanie
   Zima je čas, keď sa o svoju pokožku musíme starať viac ako inokedy. Na jej stave sa nepodpisuje len nižšia vonkajšia teplota, ale aj znížené množstvo prijatých tekutín, nedostatok vitamínov či oblečenie, ktoré narúša našu prirodzenú kožnú bariéru. V starostlivosti o pleť a o pokožku preto odporúčame v aktuálnom období dodržiavať aspoň tieto štyri cenné rady.
  • Objavte benefity pupalkového oleja

   Objavte benefity pupalkového oleja

   · 8 minút na prečítanie
   Pre ľudské zdravie je mimoriadne užitočný, no najviac pomáha práve ženám. Okrem zdravej pokožky sa používa pri problémoch s PMS, plodnosťou i menopauzou.
  • Novinka NUANCE HYALURON ACTIVE, vďaka unikátnemu komplexu 5 druhov kyseliny hyalurónovej pokožku okamžite vypne, hydratuje a ochráni pred nepriaznivým počasím.
  O autorovi
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora
  O autorovi
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora