Padajú vám na jeseň vlasy? Hlavne nepanikárte

21. 11. 2022 · 6 minút na prečítanie

Odborníci tvrdia, že v tomto čase je zvýšené vypadávanie vlasov úplne bežné. Je pravdepodobné, že vaše vlasy takto reagujú na zmeny teplôt a menšie množstvo slnečného žiarenia.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Padajú vám na jeseň vlasy? Hlavne nepanikárte

Podľa odborníkov je zvýšená strata vlasov v tomto období úplne prirodzená. Vaša hriva tak zrejme reaguje na zmeny teplôt a zníženú dávku slnečného jasu.

Denne strácame okolo 70 až 100 vlasov, čo je bežný stav. Pokiaľ sa vám zdá, že s príchodom chladnejších dní je toho akosi viac, neľakajte sa. Počas leta dostala vaša hriva poriadne zabrať – či už vďaka kúpaniu sa v mori alebo bazéne, ležaniu na pláži či každodennému vystavovaniu sa priamym slnečným lúčom. Skúste jej preto najprv dopriať kvalitnú starostlivosť, aby ste zistili, či ide o dočasnú záležitosť alebo môžete mať závažnejší problém.

Jesenné vypadávanie vlasov

Podstata tohto javu siaha ďaleko do histórie vývoja človeka. Úlohou vlasov bolo odjakživa chrániť hlavu počas leta pred slnkom a v zime pred mrazom i chladom. Keďže sú v týchto ročných obdobiach najpotrebnejšie, najrýchlejšie rastú. „S príchodom jari alebo jesene, kedy vonkajšie teploty nie sú príliš vysoké ani nízke, nastáva prechodné obdobie, a s ním prichádza takzvaná telogénna (pokojová) fáza – a vlasy začínajú z ničoho nič padať,“ hovorí MUDr. Andrea Nestorová, dermatologička.

 

Aká je príčina?

Sezónnemu vypadávaniu vlasov sa venovalo už niekoľko štúdií. Jedna z nich, uverejnená v britskom odbornom časopise pre dermatológov British Journal of Dermatology, dokazuje, že straty väčšieho množstva vlasov na jeseň sa netreba obávať. Vedci zistili, že ich vypadávanie trápi ľudí najviac práve v tomto období.

Najčastejšie príčiny

  • Zmena ročných období väčšinou stojí za sezónnym preriedením vašej pokrývky hlavy. Ako sme už písali vyššie, ide o prirodzený jav, ktorý rešpektuje prírodné zákonitosti a netreba sa ním nijako špeciálne znepokojovať.
  • Ľudský organizmus môže na dlhodobý alebo naopak náhly stres a vyčerpanie reagovať stratou vlasov. Výsledkom je ich zvýšený výpad (denne okolo 300 vlasov). Táto strata začína náhle a trvá menej ako 6 mesiacov. Dobrou správou je, že ju možno zvrátiť zmenou životosprávy a odstránením stresujúcich faktorov zo života.
  • Ak ste sa práve vrhli na novú diétu, premyslite si, aké následky môže mať pre vaše telo. Okrem zníženia imunity v dôsledku nevyváženej stravy sa zvykne objaviť aj rednutie vašej koruny krásy. Nedostatok vitamínov a minerálov sa prejaví na lámavosti vlasov a zvýšenej miere ich padavosti.
  • Popôrodná strata vlasov sa týka väčšiny žien. Je daná zmenou hormónov. Niekedy však ide skôr o akýsi „optický klam“ – počas tehotenstva sa totiž zvykne kvalita a hustota vlasov výrazne zlepšiť, načo si budúce mamičky rýchlo zvyknú. Po pôrode sa všetko vracia do pôvodných koľají, preto sa väčšinou odporúča toto obávané vypadávanie hrivy, trvajúce niekoľko mesiacov, jednoducho „prežiť“ a nenechať sa ním zbytočne stresovať.
  • U ľudí starších ako 60 rokov je bežné, že ich vlasy strácajú hustotu a objem, a to aj u jedincov, ktorí nikdy predtým vypadávaním vlasov netrpeli. Tento problém sa týka rovnako mužov ako i žien, hoci u tých sa zvykne stav zhoršovať najmä v období menopauzy.
  • S príchodom epidémie Covid-19 sa časť pacientov sťažuje na enormnú stratu vlasov po prekonaní tohto ochorenia. Dokonca sa to považuje za súčasť takzvaného dlhého Covidu. Ten je bežnejší u žien a u ľudí, ktorí majú vážnejšie ochorenia. Riešením môžu byť vitamíny, minerály a vlasové prípravky – viac si prečítajte v nasledujúcom článku.

Tipy na vhodnú starostlivosť

Ak vás trápi náhla strata vlasov a vylúčili ste už vážnejšie zdravotné problémy, zamerajte sa na drobné zmeny vo vašich každodenných rituáloch. V prvom rade je potrebné čo najviac eliminovať stres, s čím vám môže pomôcť kvalitný spánok, pohyb na čerstvom vzduchu, príjem ovocia a zeleniny, a tiež dostatočný pitný režim. Mimochodom, vedeli ste, že ľudia, trpiaci dlhodobo dehydratáciou, majú sklon ku zvýšenému vypadávaniu vlasov, ktoré sa prejavuje najmä v oblasti kútov? Stavte na kvalitnú kozmetiku. Vyhýbajte sa šampónom s obsahom parfumov či umelých farbív a hľadajte funkčné výrobky, ktoré obsahujú účinné látky na podporu rastu nových vlasov a obmedzujúcich vypadávanie tých starých. Môžu to byť rôzne vitamíny, kofeín, chinín, žihľavový, rumančekový či lopúchový extrakt. Viac tipov nájdete tu.

Dôležité je tiež poznať svoj typ vlasov. Poradiť by ste sa mali so svojím kaderníkom alebo skúseným lekárnikom, ktorí vám vedia odporučiť účinné prípravky a zároveň vysvetliť postup používania, ktorý ich účinok ešte zosilní. Nečakajte však zázraky – liečba zvýšeného vypadávania vlasov si vyžaduje čas, čo sú zvyčajne 3 mesiace až polrok. Nepodceňujte ani správne umývanie, počas ktorého nešetríte vodou, vlasy čistíte šetrne a jemne, nezabúdate na kondicionér a napokon si hrivu jemne vysušíte uterákom, bez zbytočného šúchania a drhnutia. Zaobstarajte si špeciálnu kefu, ktorá vám uľahčí česanie. Kedykoľvek môžete, noste vlasy rozpustené, bez upnutej gumičky či sponiek, nechoďte spať s mokrou hlavou a dávajte pozor, aby ste si vlasy zbytočne neničili pásom od kabelky či v aute. Skúste predĺžiť intervaly medzi farbením vlasov a vyhýbajte sa náročným stajlingom a úpravám pomocou kulmy či žehličky.

Výživu vašim vlasom dodajú rôzne prípravky, zábaly a masky. Tá im pomôže lepšie sa zoceliť, rýchlejšie regenerovať a zvyšovať ich odolnosť voči nepriaznivým vonkajším vplyvom. Kvalitnú masku s obsahom aktívnych látok stačí aplikovať raz týždenne na desať minút, aby ste z nej získali všetky benefity. Spoľahlivým pomocníkom pre zdravé a krásne vlasy sú vlasové toniká. Môžete  ich používať na mokrú i suchú vlasovú pokožku, dostanú sa aj na nedostupné miesta a poradia si s dlhými i kučeravými hrivami. Vďaka obsahu aktívnych látok vo vysokých koncentráciách, ktoré pôsobia zvonku i zvnútra, sú tieto prípravky pre rast nových vlasov mimoriadne dôležité. A navyše skvele doplnia vašu bežnú vlasovú starostlivosť.



Vypadávanie môže mať aj vážnejšiu príčinu

Vážnejšie dôvody 

Vypadávanie vlasov môže úzko súvisieť s genetikou, kedy je, bohužiaľ, ťažké bojovať s predispozíciami, ktoré ste dostali do vienka. Nadmerná strata hrivy však môže prezrádzať aj váš aktuálny zdravotný stav – spúšťačom bývajú horúčkové stavy, strata krvi alebo anémia, absolvovanie chirurgického zákroku či nerovnováha hormónov štítnej žľazy. V prípade, že užívate lieky (napríklad niektoré druhy protinádorovej liečby a rádioterapie), s vypadávaním vlasov treba počítať. Po ukončení liečby opäť začnú rásť.

 

Ak trpíte ochorením kože, ako je napríklad seboroická dermatitída, musíte počítať so zhoršeným stavom vlasovej pokožky, čo výrazne prispieva k strate vlasov. Keď vypadávajú na jednom konkrétnom mieste, vytvárajú sa lysinky, alebo padajú po celých prameňoch, je čas navštíviť dermatológa alebo špecializované pracoviská. Poskytnú vám správnu diagnózu a odporučia tú najlepšiu liečbu.

Práve lekár dokáže vylúčiť prítomnosť ochorenia, známeho ako alopécia, teda nadmerná strata vlasov. Ide o autoimunitné ochorenie, čo znamená, že nie je ovplyvnené vonkajšími faktormi, ale činnosťou vášho vlastného imunitného systému, ktorý napáda vlasové folikuly. Tie sa zmenšujú, prestávajú produkovať vlasy a objavuje sa plešivosť.

Väčšinou sa alopécia týka mužov, no nevyhýba sa ani ženám, pre ktoré je zdrojom výraznej frustrácie. V prípade podozrenia na toto ochorenie sa neváhajte obrátiť na lekára alebo dermatológa.


BeautyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach




Ďalšie články k téme Padajú vám na jeseň vlasy? Hlavne nepanikárte

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora