Seboroická dermatítida

16. 10. 2019 · 2 minúty na prečítanie

Je časté zápalové ochorenie kože, ktoré postihuje približne 3% populácie. Najčastejšie postihuje mazové žľazy v oblasti tváre, hrudníka a vlasatú časť, ale nie vždy je sprevádzaná nadmernou produkciou kožného mazu. Môže postihovať aj novorodencov, vtedy sa jedná o tzv. novorodeneckú seboreu, ktorá je charakteristická tvorbou žltých šupín vo vlasovej pokožke. Ochorenie môže vypuknúť kedykoľvek počas života, najmä pri dospievaní. Hlavné spúšťacie faktory sú zloženie kožného mazu, kožné kvasinky rodu Malassezia, porucha imunity a ochorenia nervového systému. V dospelosti sa zväčša prejavuje na rozhraní vlasatej časti, vo vlasoch, v obočí, nad koreňom nosa ako ostro ohraničené ložiská, ktoré sú pokryté mastnými žltými šupinami.

Zásadou terapie je používanie šetrne pôsobiacich prípravkou na lokálne použitie. Používajú sa šampóny, sprchové gély, krémy s obsahom antimykotických alebo keratolytických látok (ketokonazol, ciclopiroxínu, pyritionu zinku, kyseliny salicylovej). Na akútnu krátkodobú liečbu sa môže aplikovať hydrokortizón. Používajú sa aj prírodne extrakty a to najmä konopný olej, ale aj prípravky s obsahom síry a ichtamolu.

1×30 ml, starostlivosť o pokožku
Ichtamolová pasta s obsahom ichtamolu (1,5%). Je určená na starostlivosť o kožu detí a dospelých.
1×30 ml, dermálny krém
Na ošetrenie pokožky a na úľavu od svrbenia, pálenia, tvorby šupín a bolesti pri seboroickej dermatitíde.
1×60 ml, šampón
Liek vo forme šampónu s antimykotickým účinkom. Pomáha pri infekciách kože vo vlasoch, na tvári, na hrudníku. Vhodný pri lupinách, seborei.
1×120 g, sírové mydlo
Mydlo obsahujúce minerály z Mŕtveho mora a síru. Pomáha čistiť problematickú pleť, znižovať zápal a mastnotu pleti. Podporuje zdravý vzhľad pokožky.
1×10 g, masť
Masť Hydrocortison Léčiva je určená na symptomatickú úľavu pri zápaloch a svrbení, najmä v miestach s tenkou kožou.
1×200 ml, detský šampón
5.0
(1)
Jemný šampón odporúčaný pre starostlivosť o dojčatá trpiace mliečnou chrastou (seborea). Pomáha predchádzať a odstrániť mliečnu chrastu.