Alopécia. Poznáte príčiny vypadávania vlasov?

18. 10. 2019 · Mgr. et Mgr. Jaroslava Zlatušková · 6 minút na prečítanie
 • alopécia
 • vypadávanie vlasov

 

 

Možno práve pred chvíľkou ste hľadeli so zúfalstvom na svoju kefu a premýšľali ste, či vám ešte nejaké vlasy ostali aj na hlave. Treba vedieť rozlíšiť, kedy už hovoríme o nadmernom vypadávaní vlasov. Tak ako to vlastne je? A čo môžeme urobiť, aby sme čo najdlhšie zachovali vlasy zdravé?

Fakty o vlasoch

Priemerný počet vlasov na hlave v prípade tmavých vlasov je 80 000 – 100 000, pri blond vlasoch o tretinu viac. Najmenej vlasov majú ryšaví ľudia. Každý vlasový korienok môže mať postupne až 12 vlasov. Jeden vlas unesie až 100 gramové závažie. Ženské vlasy sú silnejšie ako mužské.

Vlasy majú životný cyklus, ktorý zahŕňa fázu rastu, fázu pokoja a fázu vypadávania. V rastovej fáze býva naraz 85 % všetkých vlasov. Priemerná rýchlosť rastu vlasu je 0,5 – 1 cm za mesiac. Vypadnutie 50 – 100 vlasov za deň sa považuje vo všeobecnosti za normálne. Po intenzívnom umytí môže byť toto číslo 300 – 400 vlasov. Vlasy najrýchlejšie rastú v lete, najpomalšie v zime. Prechodné zvýšené vypadávanie vlasov býva najmä na jar a jeseň. Nazýva sa sezónne vypadávanie. Problém vypadávania vlasov trápi až 60% Európanov – takže v tom nie ste sami! :)

Príčiny vypadávania vlasov

Príčin vypadávania vlasov je veľmi veľa a neustále sa objavujú nové. Najčastejšie to býva nevyhovujúca životospráva, nesprávny životný štýl, stres, hormonálna nerovnováha, rôzne ochorenia – dokonca aj prekonané, užívanie niektorých liekov a dedičnosť. V prípade, že máte pocit nadmerného vypadávania vlasov, váš prvý krok by mala byť návšteva dermatológa, aby sa vylúčili možné kožné ochorenia. Veľmi častými príčinami bývajú kvasinkové, plesňové alebo parazitárne ochorenia vlasovej pokožky.

 

Keď vlasy rednú a stenčujú sa

Difúzna alopécia je rozptýlené vypadávanie vlasov. Netvoria sa lysiny, vlasy sa stenčujú a rednú. Príčinou je najmä zlá výživa, stres a nedostatok vitamínov zo skupiny B, aminokyselín (hlavne metionínu, cysteínu, tyrozínu), či  zinku a selénu. U žien je častou príčinou zvýšenej straty vlasov nedostatok železa. Vypadávanie vlasov  spôsobené silným stresovým zážitkom  sa  môže prejaviť aj za 3 – 4 mesiace! Viaceré výskumy tiež potvrdili pozitívny vpylv magnézia pri vypadávaní vlasov.

Ženy sú veľmi citlivé na zmenu hladiny hormónov, čo sa môže prejaviť zvýšením vypadávaním vlasov v období tehotenstva a dojčenia. Tieto zmeny sú poväčšine dočasné. Difúznu alopéciu môže spôsobiť aj nasadenie či vysadenie antikoncepcie.

Zvýšenú stratu vlasov je s 2 – 3 mesačným odstupom možné zaznamenať po prekonaní chrípky, či iného horúčkového ochorenia. Alopéciou môžu trpieť ľudia s poruchou štítnej žľazy, cukrovkou či autoimunitným ochorením. Príčinou padania vlasov môže byť aj užívanie niektorých liekov. Alopécia patrí medzi známe nežiaduce účinky pri onkologickej liečbe, ale môžu ju spôsobiť aj imunosupresíva, niektoré antikoagulanciá, antiepileptiká či cholestatiká. Ak máte podozrenie, že vám liek spôsobuje vypadávanie vlasov, povedzte o tom svojmu lekárovi. V mnohých prípadoch sa dá urobiť prípadná úprava terapie iným vhodným liekom, ktorý nemusí na vás takto vplývať.

Hormonálne príčiny

Androgénna alopécia je častá u mužov - trpí ňou 30 % mužov po 30 roku života a 50 % mužov nad 50 rokov. U žien sa najčastejšie vyskytuje po 50 roku života - až u 40% žien.

Mužský hormón testosterón sa premieňa na veľmi aktívnu formu dihydrotestosterónu (DHT), ktorý sa nachádza v mazových žľazách vlasových folikulov. Pôsobením DHT dochádza k zmršťovaniu folikulov, čo má za následok stenčovanie vlasov, tzv. miniaturizáciu. Produkovaný vlas je pri každom vlasovom cykle tenší, kratší a stráca svoju farbu. DHT skracuje vlasový cyklus a tak urýchľuje vypadávanie vlasov. Vlasy sa postupne zmenia na bezfarebné chĺpky alebo vlasové folikuly úplne zaniknú.

 

1×60 ml, roztok
5.0
(1)
Ducray Creastim roztok proti vypadávaniu vlasov (pri strese, diéte, po pôrode) urýchľuje rast vlasov, zvyšuje hustotu vlasov a posilňuje ich. Vďaka kombinácii kreatínu, tetrapeptidu a vitamínov ponúka optimálne riešenie pri reakčnom vypadávaní vlasov. Jeho ľahká textúra nezanecháva mastné vlasy.
1×100 ml, prírodné pokročilé zloženie
Trojminútové sérum pre rast vlasov MÁDARA zásobuje vlasovú pokožku výživou a energiou vďaka extraktu z huby chantharellus cibarius, u nás dobre známe ako kuriatko jedlé. Vaše vlasy tak získajú na objeme a sile. Prírodné pokročilé zloženie s revitalizujúcim kofeínom a zinkom, rovnako ako s aminokyselinami, rastovým vitamínom niacínom [B3] a zahusťujúcou kyselinou pantotenovou [B5] z unikátnych kuriatok jedlých sa zameriava na starnutie pokožky hlavy, vypadávanie vlasov a rednutie vlasov.
sérum stimulujúce rast vlasov 1x70 ml
Kozmetický výrobok. Sérum intenzívne stimuluje rast vlasov a zabraňuje ich vypadávaniu. Súčasťou zloženia je tetraxidylum - inovatívny komplex s vyššou koncentráciou aktívnych zložiek, ktorý stimuluje mikrocirkuláciu, čím vyživuje a revitalizuje vlasové folikuly a zvyšuje ich integritu s vlasovou pokožkou.
100 ml, tonikum proti vypadávaniu vlasov
Regeneračné vlasové tonikum obsahuje jedinečný komplex aktívnych zložiek vo vysokých koncentráciách, ktorý pôsobí proti vypadávaniu vlasov.
1×100 ml, tonikum proti vypadávaniu vlasov
Vaše vlasy porastú a znovu získajú chuť do života, keď im doprajete ten správny rozmarínový životabudič, ktorý vás navyše zbaví aj lupín.
1×20 ks, vlasové tonikum - ampulky
Vlasové tonikum na vonkajšie použitie je stimulujúci prípravok s kofeínom a prírodnými účinnými látkami ako pantenol, pšeničné proteíny a extrakt z ovsa, ktoré zabraňujú procesu starnutia vlasového folikulu a tým zamedzujú vypadávaniu vlasov a podporujú ich rast.
1×50 ml, každodenné použitie
Vlasové sérum na každodenné použitie.
1×200 ml, vlasový koncentrát pre ženy
5.0
(1)
Výživný vlasový koncentrát pre ženy, ktorý dodáva špeciálne koncentrované živiny vlasovej pokožke až ku korienkom vlasov.

Tento proces trvá väčšinou niekoľko rokov a prejavuje sa najskôr vypadávaním v oblasti kútov, preriedením ofiny, nasleduje temeno hlavy. Vlasy, ktoré pokrývajú dolnú časť hlavy, sú zväčša dosť odolné voči pôsobeniu DHT. U žien zaznamenávame tieto zmeny až po nástupe menopauzy. Sú totiž závislé od množstva DHT vyprodukovaného ženou. U žien dochádza k strate najmä na temene hlavy.

Ložiskové a úplné vypadávanie vlasov

Ložisková alopécia (alopecia areata) je autoimunitné ochorenie, kedy imunitný systém identifikuje bunky vlasových folikulov ako cudzie, začne proti nim tvoriť protilátky a ničiť ich. Môže tak nastať v akomkoľvek veku. Prvým príznakom bývajú lysé okrúhle miesta – pečiatky, ktoré sa okrem vlasovej časti môžu vyskytovať aj v obočí, fúzoch. Pri tomto ochorení je najlepšie čo najskôr vyhľadať lekára.

Rovnako treba ihneď vyhľadať odborníkov v prípade alopecia univerzalis – čo je úplná strata vlasov a ochlpenia na tele, na základe autoimunitnej poruchy. Alopecia totalis je tiež autoimunitné ochorenie, ktoré sa od alopecie univerzalis líši tým, že dôjde k strate vlasov, ale ochlpenie na tele ostane.

Ďalšie príčiny vypadávania vlasov
Zvýšené vypadávanie vlasov môžu zapríčiniť aj na prvý pohľad jednoduché veci, ako neustále nosenie málo priedušnej pokrývky hlavy, pričasté umývanie, používanie nevhodných kozmetických prípravkov, ondulácia, žehlenie vlasov, nesprávne farbenie vlasov, ale aj neustále nosenie pritesných gumičiek, sponiek a čeleniek.

200 ml, šampón proti vypadávaniu vlasov
5.0
(2)
Šampón obsahuje jedinečný komplex aktívnych zložiek, ktorý pôsobí proti vypadávaniu vlasov.
1×150 ml, šampón
Ideálne doplnkový prípravok pre použitie so Sérom proti vypadávaniu vlasov posilňuje,stimuluje, optimalizuje
1×200 ml, šampón
5.0
(1)
Posilňujúci šampón proti vypadávaniu vlasov s Aminexilom. Vhodný pre mužov aj ženy.
1×240 ml, šampón proti vypadávaniu vlasov
Účinný a zároveň jemný čistiaci šampón s rastovým faktorom. Zanecháva vašu pokožku a vlasy svieže, zdravé a dokonale pripravené pre ďalšie ošetrenie. Šetrný pre oslabené vlasy a citlivú pokožku hlavy.
1×200 ml, šampón proti vypadávaniu vlasov
5.0
(1)
Šampón vhodný na posilnenie vlasových korienkov. Pomáha obnovovať pevnosť vlasov, zmierňovať vypadávanie vlasov.
1×250 ml, šampón (re-vitalizing)
5.0
(3)
Revitalizačný šampón na spevnenie vlasových korienkov a obmedzenie vypadávania vlasov.
1×200 ml, šampón proti vypadávaniu vlasov
5.0
(2)
doplnková starostlivosť pri vypadávaní vlasov
250 ml, šampón
4.5
(2)
Kofeínový šampón pre všetky typy vlasov ako prevencia proti ich predčasnému vypadávaniu.

Ďalšie články k téme Alopécia. Poznáte príčiny vypadávania vlasov?

 • Trápi vás vypadávanie vlasov?

  Trápi vás vypadávanie vlasov?

  · 6 minút na prečítanie
  • alopécia
  • vypadávanie vlasov
  • zdravá strava
  Vypadávanie vlasov (alopécia) vyvoláva obavy skoro v každom z nás. Možno práve pred chvíľkou ste hľadeli so zúfalstvom na svoju kefu a premýšľali ste, či vám ešte nejaké vlasy ostali aj na hlave. Treba  vedieť rozlíšiť, kedy už hovoríme o nadmernom vypadávaní vlasov. Tak ako to vlastne je? A čo môžeme urobiť, aby sme čo najdlhšie zachovali vlasy zdravé?
 • Trápi vás vypadávanie vlasov? Máme riešenie!

  Trápi vás vypadávanie vlasov? Máme riešenie!

  · 7 minút na prečítanie
  • alopécia
  • typy a príčiny vypadávania vlasov
  • vypadávanie vlasov
  Všimli ste si, že vám s príchodom jesene viac padajú vlasy? Čo teraz? Nájdite riešenie šité na mieru vášmu konkrétnemu typu vypadávaniu vlasov!
 • 10 rád proti vypadávaniu vlasov. Pomôžu aj vám?

  10 rád proti vypadávaniu vlasov. Pomôžu aj vám?

  · 4 minúty na prečítanie
  • vypadávanie vlasov
  • zdravá strava
  • zdravý životný štýl
  Mať zdravé husté vlasy je snom asi každého z nás. Čo môžeme urobiť aby sa realita čo najviac priblížila nášmu snu? Čoho sa naopak vyvarovať? Tu je vlasové desatoro:)
Mgr. et Mgr. Jaroslava Zlatušková