Objavte benefity pupalkového oleja

21. 7. 2022 · 8 minút na prečítanie

Pre ľudské zdravie je mimoriadne užitočný, no najviac pomáha práve ženám. Okrem zdravej pokožky sa používa pri problémoch s PMS, plodnosťou i menopauzou.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Objavte benefity pupalkového oleja
Pupalkový olej

 

 

Pre ľudské zdravie je mimoriadne užitočný, no najviac pomáha práve ženám. Okrem zdravej pokožky sa používa pri problémoch s PMS, plodnosťou i menopauzou.

Táto pôvabná rastlina zo Severnej Ameriky už mnoho rokov patrí k tradičnej medicíne. Pupalka dvojročná (Oenothera biennis) kvitne iba v noci, aj preto sa jej hovorí „nočná svieca“. Pupalkový olej, ktorý sa vyrába zo semien, bol pre svoje liečivé vlastnosti označovaný za kráľovský liek. Hoci sa u nás používa pomenej, vašu pozornosť si rozhodne zaslúži.

Krásna pokožka

 • Pupalkový olej je bohatým zdrojom esenciálnych nenasýtených mastných kyselín, predovšetkým kyseliny linolovej a kyseliny gama-linolénovej.
 • Tú si ľudské telo nedokáže vytvoriť samé a v prípade, že jej má nedostatok, môžete spozorovať zhoršenú kvalitu pokožky, nechtov a vlasov.
 • Pravidelné užívanie pupalkového oleja pomáha zmierňovať rôzne kožné ťažkosti, vrátane tmavých kruhov pod očami alebo pigmentových škvŕn.
 • Odporúča sa tiež  na čistenie pleti, ktorá sa postupne stáva hebkou a jemnou.
 • Pokiaľ trpíte suchými lakťami, pätami alebo kolenami, budete prekvapení, ako rýchlo si s nimi pupalkový olej poradí.
Pravidelne užívanie pupalkového oleja ocení aj vaša pleť
 • Používať ho môžete na tvár i krk alebo užívať v podobe výživového prípravku pre zdravý a mladistvý vzhľad pleti.
 • Pupalkový olej pomáha liečiť ekzém alebo psoriázu. Vysoký obsah omega 6 mastných kyselín pomáha zmierniť nepríjemné príznaky týchto kožných ochorení, ako je svrbenie, začervenanie, olupovanie, vznik pľuzgierikov a hnisajúcich prasklín.

Ženské zdravie

Vedeli ste, že kyselina gama-linolénová, ktorá sa nachádza v pupalkovom oleji, pomáha udržiavať hladinu cholesterolu v norme, podporuje zdravý krvný tlak a ovplyvňuje tiež hormonálne zdravie? Odporúča sa užívať pri ženskom hormonálnom prechode, no má tiež pozitívny vplyv na pohodlie menštruácie. Ženy určite poteší, že pupalkový olej je aj známy svojimi stimulačnými účinkami na metabolizmus a udržiavanie optimálnej hmotnosti.

Pupalkový olej podľa zdravopedia.sk pomáha zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu kvôli vysokému obsahu esenciálnych mastných kyselín. Pravidelné užívanie oleja vám pomôže lepšie zvládať typické syndrómy PMS, ako je citlivosť prsníkov, nadúvanie, zadržiavanie vody, akné, depresia, podráždenosť alebo bolesti hlavy.

Vysoká hladina esenciálnych mastných kyselín, prítomných v pupalkovom oleji, môže prirodzene podporiť vašu plodnosť. Jeho konzumácia sa odporúča najmä v období, keď sa prirodzene snažíte otehotnieť, keďže tonizuje maternicové svaly pri príprave na tehotenstvo. Neodporúča sa však užívať počas tehotenstva alebo dojčenia.

Pupalkový olej je vhodný aj na rozmasírovanie stuhnutých kĺbov

Zdravé kĺby a kosti

Reumatoidná artitída je typ autoimunitného ochorenia, ktoré sa vyskytuje na oboch stranách tela, ako sú ruky, zápästia a kolená, a väčšinou býva chronické. Imunitný systém pri artritíde začína napádať svoje zdravé tkanivá. Užívanie pupalkového oleja významne zlepšuje jej symptómy, vrátane bolesti a rannej stuhnutosti. Pri liečbe aplikujte olej na postihnuté miesta.

 

 

Jeho užívanie podľa mediteka.sk pomáha znížiť úbytok kostnej drene. Osteoporóza je stav, kedy sa v kostiach tvoria malé otvory alebo oslabené oblasti, čo môže viesť k zlomeninám, bolestiam a hrbeniu sa v hornej časti chrbta. Pravidelné užívanie výživových doplnkov s obsahom pupalkového oleja spolu s rybím olejom a vápnikom zvyšuje hustotu kostí a predchádza vzniku osteoporózy.

Mali by ste vedieť

 • Pupalkový olej obsahuje vitamíny skupiny B, vápnik a horčík. Môže byť dobrým zdrojom vitamínu E.
 • Zakúpiť si ho môžete vo forme tabletiek v lekárni alebo vo fľaši z tmavého skla, pričom olej by mal byť lisovaný za studena. Skladujte na tmavom a suchom mieste pri teplote do 25° Celzia.
 • V takejto forme ho viete používať aj priamo vo vašej kuchyni na dochutenie šalátov, zálievok a hotových jedál. Nie je vhodný na tepelné spracovanie.
 • Vyskúšajte ho aplikovať priamo na telo v malom množstve, prípadne ho rozmiešajte s telovým mliekom či krémom, určeným na zrelšiu pokožku.
 • Olej je vhodný na rôzne masáže, obklady a vlasové zábaly, pričom predchádza ich vypadávaniu z dôvodu hormonálnej nerovnováhy.
 • Pripisuje sa mu tiež ochrana voči Alzheimerovej chorobe. Respektíve, tento olej sa môže uplatniť ako bojovník proti zápalom, ktoré spôsobuje roztrúsená skleróza. Zároveň posilňuje prenos nervových impulzov, čím eliminuje výpadky pamäte, typické pre Alzheimera.

 • Pupalkový olej obsahuje 500 mg pupalkového oleja v jednej mäkkej kapsule. V jeho zložení nájdete esenciálne mastné kyseliny - kyselinu linolovú a gama-linolénovú, ktoré patria medzi zdravé tuky. Navyše je obohatený o vitamín E, ktorý sa podieľa na ochrane buniek pred oxidačným stresom. Ďalej môže pomôcť s regeneráciou pokožky a vlasov.
 • JAMIESON PUPALKOVÝ OLEJ

  1×180 cps, výživový doplnok
  Výživový doplnok. Pupalkový olej podporuje metabolické funkcie, prispieva k zmierneniu diskomfortu súvisiaceho s predmenštruačným syndrómom. Napomáha normálnej činnosti kardiovaskulárneho systému s účinkom na hladinu cholesterolu v krvi, podporuje prirodzenú imunitu a normálny stav pokožky.
 • VIRDE PUPALKOVÝ OLEJ 100%

  1×50 ml, výživový doplnok
  Pupalkový olej je výživový doplnok vhodný na doplnenie vitamínu E do organizmu.
 • Výživový doplnok obsahujúci olej z Pupalky dvojročnej (Oenothera biennis), betakarotén a vitamín E.
 • aromatica PUPALKOVÝ OLEJ S VITAMÍNOM E

  1×50 ml, výživový doplnok
  Výživový doplnok obsahujúci olej z Pupalky dvojročnej (Oenothera biennis) a vitamín E.
 • Noventis PUPALKA S VITAMÍNOM E

  4×15 cps, výživový doplnok
  Pupalka s vitamínom E. Výživový doplnok je komplexom pupalkového oleja (Pupalkový olej - Oleum oenotherae) a vitamínu E (DL-alfa tokoferolacetát).
 • Prípravok obsahuje pupalkový olej, ktorý je zdrojom kyseliny gama-linolénovej a kyseliny linolovej, ktoré patria medzi omega-6 mastné kyseliny.

  Ďalšie články k téme Objavte benefity pupalkového oleja

  • Pleť a pokožka sú v zime viac ohrozené

   Pleť a pokožka sú v zime viac ohrozené

   · 2 minúty na prečítanie
   Zima je čas, keď sa o svoju pokožku musíme starať viac ako inokedy. Na jej stave sa nepodpisuje len nižšia vonkajšia teplota, ale aj znížené množstvo prijatých tekutín, nedostatok vitamínov či oblečenie, ktoré narúša našu prirodzenú kožnú bariéru. V starostlivosti o pleť a o pokožku preto odporúčame v aktuálnom období dodržiavať aspoň tieto štyri cenné rady.
  • Superpraktická micelárka vám ušetrí čas i miesto v kufri. Jemne, no zároveň účinne sa postará o slnkom namáhanú pleť, stačí si len vybrať tú správnu.
  • 4 fakty, ktoré by ste mali vedieť o zdravej hygiene

   4 fakty, ktoré by ste mali vedieť o zdravej hygiene

   · 9 minút na prečítanie
   Počas letných dní sa naše nároky na telesnú hygienu prirodzene zvyšujú. Jednak sa snažíme predísť nepríjemnému zápachu, a takisto sa oveľa viac potíme. Čo na to však hovorí naša pokožka?
  O autorovi
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora
  O autorovi
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora