Objavte benefity pupalkového oleja

21. 7. 2022 · 4 minúty na prečítanie

Je veľmi prospešný pre zdravie človeka, avšak najviac prínos má pre ženy. Používa sa na podporu zdravej pokožky a tiež pri riešení problémov s PMS, plodnosťou a menopauzou.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Objavte benefity pupalkového oleja

Pre ľudské zdravie je mimoriadne užitočný, no najviac pomáha práve ženám. Okrem zdravej pokožky sa používa pri problémoch s PMS, plodnosťou i menopauzou.

Táto pôvabná rastlina zo Severnej Ameriky už mnoho rokov patrí k tradičnej medicíne. Pupalka dvojročná (Oenothera biennis) kvitne iba v noci, aj preto sa jej hovorí „nočná svieca“. Pupalkový olej, ktorý sa vyrába zo semien, bol pre svoje liečivé vlastnosti označovaný za kráľovský liek. Hoci sa u nás používa pomenej, vašu pozornosť si rozhodne zaslúži.

Krásna pokožka

 • Pupalkový olej je bohatým zdrojom esenciálnych nenasýtených mastných kyselín, predovšetkým kyseliny linolovej a kyseliny gama-linolénovej.
 • Tú si ľudské telo nedokáže vytvoriť samé a v prípade, že jej má nedostatok, môžete spozorovať zhoršenú kvalitu pokožky, nechtov a vlasov.
 • Pravidelné užívanie pupalkového oleja pomáha zmierňovať rôzne kožné ťažkosti, vrátane tmavých kruhov pod očami alebo pigmentových škvŕn.
 • Odporúča sa tiež  na čistenie pleti, ktorá sa postupne stáva hebkou a jemnou.
 • Pokiaľ trpíte suchými lakťami, pätami alebo kolenami, budete prekvapení, ako rýchlo si s nimi pupalkový olej poradí.
Pravidelne užívanie pupalkového oleja ocení aj vaša pleť
 • Používať ho môžete na tvár i krk alebo užívať v podobe výživového prípravku pre zdravý a mladistvý vzhľad pleti.
 • Pupalkový olej pomáha liečiť ekzém alebo psoriázu. Vysoký obsah omega 6 mastných kyselín pomáha zmierniť nepríjemné príznaky týchto kožných ochorení, ako je svrbenie, začervenanie, olupovanie, vznik pľuzgierikov a hnisajúcich prasklín.

Ženské zdravie

Vedeli ste, že kyselina gama-linolénová, ktorá sa nachádza v pupalkovom oleji, pomáha udržiavať hladinu cholesterolu v norme, podporuje zdravý krvný tlak a ovplyvňuje tiež hormonálne zdravie? Odporúča sa užívať pri ženskom hormonálnom prechode, no má tiež pozitívny vplyv na pohodlie menštruácie. Ženy určite poteší, že pupalkový olej je aj známy svojimi stimulačnými účinkami na metabolizmus a udržiavanie optimálnej hmotnosti.

Pupalkový olej podľa zdravopedia.sk pomáha zmierniť príznaky predmenštruačného syndrómu kvôli vysokému obsahu esenciálnych mastných kyselín. Pravidelné užívanie oleja vám pomôže lepšie zvládať typické syndrómy PMS, ako je citlivosť prsníkov, nadúvanie, zadržiavanie vody, akné, depresia, podráždenosť alebo bolesti hlavy.

Vysoká hladina esenciálnych mastných kyselín, prítomných v pupalkovom oleji, môže prirodzene podporiť vašu plodnosť. Jeho konzumácia sa odporúča najmä v období, keď sa prirodzene snažíte otehotnieť, keďže tonizuje maternicové svaly pri príprave na tehotenstvo. Neodporúča sa však užívať počas tehotenstva alebo dojčenia.

Pupalkový olej je vhodný aj na rozmasírovanie stuhnutých kĺbov

Zdravé kĺby a kosti

Reumatoidná artitída je typ autoimunitného ochorenia, ktoré sa vyskytuje na oboch stranách tela, ako sú ruky, zápästia a kolená, a väčšinou býva chronické. Imunitný systém pri artritíde začína napádať svoje zdravé tkanivá. Užívanie pupalkového oleja významne zlepšuje jej symptómy, vrátane bolesti a rannej stuhnutosti. Pri liečbe aplikujte olej na postihnuté miesta.

 

 

Jeho užívanie podľa mediteka.sk pomáha znížiť úbytok kostnej drene. Osteoporóza je stav, kedy sa v kostiach tvoria malé otvory alebo oslabené oblasti, čo môže viesť k zlomeninám, bolestiam a hrbeniu sa v hornej časti chrbta. Pravidelné užívanie výživových doplnkov s obsahom pupalkového oleja spolu s rybím olejom a vápnikom zvyšuje hustotu kostí a predchádza vzniku osteoporózy.

Mali by ste vedieť

 • Pupalkový olej obsahuje vitamíny skupiny B, vápnik a horčík. Môže byť dobrým zdrojom vitamínu E.
 • Zakúpiť si ho môžete vo forme tabletiek v lekárni alebo vo fľaši z tmavého skla, pričom olej by mal byť lisovaný za studena. Skladujte na tmavom a suchom mieste pri teplote do 25° Celzia.
 • V takejto forme ho viete používať aj priamo vo vašej kuchyni na dochutenie šalátov, zálievok a hotových jedál. Nie je vhodný na tepelné spracovanie.
 • Vyskúšajte ho aplikovať priamo na telo v malom množstve, prípadne ho rozmiešajte s telovým mliekom či krémom, určeným na zrelšiu pokožku.
 • Olej je vhodný na rôzne masáže, obklady a vlasové zábaly, pričom predchádza ich vypadávaniu z dôvodu hormonálnej nerovnováhy.
 • Pripisuje sa mu tiež ochrana voči Alzheimerovej chorobe. Respektíve, tento olej sa môže uplatniť ako bojovník proti zápalom, ktoré spôsobuje roztrúsená skleróza. Zároveň posilňuje prenos nervových impulzov, čím eliminuje výpadky pamäte, typické pre Alzheimera.

Ďalšie články k téme Objavte benefity pupalkového oleja

 • Pleť a pokožka sú v zime viac ohrozené

  Pleť a pokožka sú v zime viac ohrozené

  · 2 minúty na prečítanie
  Zima je obdobie, keď je dôležité si viac pripomenúť na starost o svoju pokožku. Na jej stav neprispieva len nižšia teplota, ale aj znížené prijatie tekutín, nedostatok vitamínov a oblečenie, ktoré narušuje prirodzenú kožnú bariéru. Preto v aktuálnom období je dôležité dodržiavať aspoň štyri kľúčové rady na starost o pleť a pokožku.
 • Chcete vyzerať božsky aj po dovolenke? Vieme, ako na to!

  Chcete vyzerať božsky aj po dovolenke? Vieme, ako na to!

  · 3 minúty na prečítanie
  Začervenaná, vysušená a unavene pôsobiaca pleť je častou daňou za dlhší pobyt v aute, autobuse či lietadle. Poradíme vám, čo s tým!
 • Superpraktická micelárka vám nejen ušetrí čas a miesto v kufri, ale zároveň efektívne pečuje o slnkom namáhanú pleť. Stačí si len vybrať správnu variantu.
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora