Môžu byť niektoré zvieratá pre tehotnú ženu nebezpečné?

27. 1. 2023 · 5 minút na prečítanie

Obdobie gravidity je spojené s mnohými mýtmi a predsudkami, ktoré nie sú nutne venujúce sa. Napriek tomu, pri častom kontakte s zvieratami, je dôležité konzultovať sa s lekárom, či je to pre bábätko bezpečné.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Môžu byť niektoré zvieratá pre tehotnú ženu nebezpečné?

S obdobím gravidity sa spája mnoho mýtov a predsudkov, ktorým netreba úplne veriť. Napriek tomu sa v prípade častého kontaktu so zvieratami radšej poraďte s lekárom, či je to pre bábätko bezpečné.

Budúce mamičky sa pravidelne stretávajú s mnohými radami, vrátane zákazu kontaktu so zvieratami. Pravdou je, že tie sa v blízkosti človeka pohybujú od nepamäti a pokiaľ dodržíte bežné zásady hygieny, nie je dôvod na paniku. Dôležité je, aby vaša mačka alebo pes mali povinné očkovania a netúlali sa bez dozoru po okolí. Často si umývajte ruky, nenechajte sa oblizovať a vyhýbajte sa kontaktu s trusom – tieto pravidlá by mali poznať a dodržiavať všetci majitelia zvierat.

Alergie a nehody

Počas tehotenstva sa vám môže stať, že vás odrazu začnú trápiť záhadné alergické príznaky, ktoré ste predtým nikdy nepociťovali, no možná je aj opačná situácia, kedy existujúca alergia zo dňa na deň ustúpi. Tak či onak, pokiaľ máte psíka doma dlhodobo, je málo pravdepodobné, že by vás alebo vaše bábätko začali trápiť alergické ťažkosti.

Vedeli ste, že mačací moč je takmer čistý čpavok a jej srsť patrí k najdráždivejším alergénom vôbec? Mačku si preto nepúšťajte nielen do spálne, ale ani do kuchyne, komory s potravinami či do kúpeľne. Potenciálne zdravotné problémy sa môžu prejaviť už počas gravidity. Ak sa preukáže, že vy alebo plod precitlivelo reagujete na zvieracie podnety, mali by ste premyslieť, ako kontakt s mačkou eliminovať na minimum.

Alergie však nie sú jediným momentom, ktorý vás môže v tehotenstve zaskočiť. Mnoho psíkov sa stane veľkými ochranármi, hoci ich rozmery a mierumilovná povaha tomu nenapovedajú. Aby ste predišli neskoršej žiarlivosti voči dieťatku, je najvyšší čas „preorientovať“ zviera aj na iných členov rodiny. Dajte tiež pozor, aby na vás psík nevyskakoval, aby ste predišli zbytočnému zraneniu či stresu.

Zvieratá citlivo vnímajú dianie okolo seba, vrátane vášho tehotenstva. Nie je ničím výnimočným, že keď je bábätko nepokojné, okamžite sa vám na bruchu usalaší mačka, ktorá ho dokáže priam zázračne upokojiť. Aj preto treba dbať na to, aby zviera malo všetky povinné očkovania, bolo čisté, odčervované a pravidelne navštevovalo zverolekára.



Pozor na toxoplazmózu

V dnešnej dobe sa mnoho zverolekárov stretáva s vystrašenou reakciou budúcich rodičov, ktorí k nim prichádzajú s dospelou mačkou a žiadajú o jej utratenie z dôvodu obáv z nakazenia sa obávanou toxoplazmózou. Ide o jednobunkového parazita, ktorý má vysokú afinitu, čo v preklade znamená, že dokáže počas tehotenstva napadnúť plod. Toxoplazmóza predstavuje strašiaka najmä pre ženy v prvom trimestri gravidity, ktorý je považovaný za najrizikovejší a mohlo by dôjsť k poškodeniu plodu alebo potratu.

Toxoplazmóze sa dá ľahko predísť

V skutočnosti je zdravá, dospelá mačka, ktorá s vami žije celý život v interiéri, schopná produkovať infekciu iba za veľmi extrémnych a ojedinelých okolností. Navyše, infikované vajíčka sa prenášajú trusom, aj to nie hneď – inkubačná doba začína približne po 24 až 48 hodinách. Preto je dobré čistiť mačací záchod každý deň, a to iným členom domácnosti, než je budúca mamička. 

Skutočné obavy z toxoplazmózy môžete mať pri kontakte s malými mačiatkami, ktoré ju nielen prenášajú, ale na ňu často aj hynú. Dôležité je však uvedomiť si, že oveľa väčšie riziko vám hrozí z konzumácie nedostatočne tepelne upraveného bravčového mäsa, než z hry so zaočkovanou a odčervovanou mačkou.



Rybičky sú neškodné, opatrní buďte pri operencoch

Ak doma chováte akváriové rybičky, nemusíte sa obávať alergií ani toxoplazmózy. Napriek tomu k všeobecným odporúčaniam chovateľov patrí, aby ste si dôkladne umyli ruky pred a po čistení akvária i kŕmení rýb. Pokiaľ máte na koži zranenie alebo sa budete zvieraťa dotýkať, použite radšej rukavice. Medzi obľúbených domácich miláčikov patria aj morské prasiatka, škrečky alebo zajace. 

Pokiaľ ste tehotná, je dobrým nápadom obmedziť im voľný pobyt, a to najmä do vašej postele alebo na pohovku. Nevyhnutné sú pravidelné kontroly u zverolekára, nebozkávanie zvierat, a tiež vyhýbanie sa činnostiam, ako je čistenie klietky. Môžu totiž prenášať vírus lymfocitárnej meningitídy.

V súčasnosti už nie je ničím nezvyčajným, že ľudia majú doma plazy či iné exotické zvieratá. Pri nich si treba dávať pozor na salmonelu, ktorá pre tehotnú ženu a plod znamená veľké riziko. Túto chorobu je veľmi ťažké o zvieraťa odhaliť, lebo hoci test vyjde negatívne, znamená to výlučne to, že salmonela nebola akútna v deň odberu vzorky. Odborníci väčšinou odporúčajú plazov z domácnosti, ktorá očakáva prírastok, odstrániť.

Medzi najproblematickejších domácich miláčikov jednoznačne patria vtáky. Perie a výkaly spôsobujú vážne respiračné problémy, alergie a astmy. Dbajte, aby mal váš operený spoločník vždy čistú klietku a obmedzte jeho voľné lietanie po byte. Veľa vetrajte a navštevujte veterinára. Zvýšená hygiena a prísny zákaz vstupu zvieraťa do spálne, kuchyne či budúcej detskej izby je samozrejmosťou.

Na druhej strane, mnoho lekárov sa zhoduje v názore, že vyrastať po boku zvieraťa je pre dieťa pozitívnym zážitkom. Pokiaľ sa nenarodí s vážnymi zdravotnými problémami, jeho imunitný systém sa v prítomnosti zvieraťa vyvíja oveľa lepšie. Navyše, zvieratko môže vášmu potomkovi pomôcť stať sa zodpovednejším, ale tiež zvládať stres alebo smútok. Viac sa o tejto téme dozviete tu.

Prevencia

Vzdávať sa domáceho miláčika z dôvodu nepoložených obáv, vychádzajúcich z rôznych mýtov a povier, nedáva žiaden zmysel. Namiesto toho sa snažte čo najviac dodržiavať nasledujúce odporúčania, sledujte svoj zdravotný stav a prípadné otázky konzultujte s odborníkmi:

  • Po kontakte so zvieraťom si dôkladne umyte ruky mydlom a teplou vodou.
  • Tehotné ženy by sa mali vyhýbať čisteniu klietok a mačacích záchodov.
  • Ak máte doma mačku, nepúšťajte ju na miesta, kde by sa mohla dostať do kontaktu s túlavými kamarátkami.
  • Nikdy sa nenechajte zvieraťom olizovať a nezdieľajte jedlo zo spoločného taniera.
  • Doma poriadne vetrajte a nespávajte v jednej miestnosti.
  • Pravidelne navštevujte zverolekára a dodržujte všetky jeho nariadenia.

BabyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach




Ďalšie články k téme Môžu byť niektoré zvieratá pre tehotnú ženu nebezpečné?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora