Prečo je dobré, keď dieťa vyrastá so psíkom?

11. 4. 2022 · 4 minúty na prečítanie

Zdieľanie domova s domácimi miláčikmi a malými deťmi môže mať priaznivý účinok na ich rozvoj, schopnosť empatie a zdravotný stav.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Prečo je dobré, keď dieťa vyrastá so psíkom?

Spolužitie štvornohých členov domácnosti a našich najmenších môže mať pozitívny vplyv na ich celkový vývoj, empatiu i zdravie.

Viaceré vedecké štúdie potvrdzujú, že na emocionálny rozvoj dieťaťa mimoriadne dobre vplýva prítomnosť psíka v domácnosti. Okrem pôsobenia na jeho EQ zviera dieťaťu pomáha lepšie zvládať stresové situácie, vedie ho k zodpovednosti a vytvára mu dôležité návyky. Nie nadarmo sa hovorí, že deti a zvieratá sú najlepší priatelia – okrem spoločnej zábavy sa od seba vedia naučiť viac, než by ste čakali.

Domácnosť s bábätkom a psíkom

Mnoho budúcich rodičov musí odrazu riešiť otázku, ako zvládnu starostlivosť o domáceho miláčika i práve narodené dieťatko. Niektoré plemená môžu mať s neustále sa hýbajúcim a plačúcim klbkom problém.

Reagujú naň podráždene, prípadne žiarlia na zníženú pozornosť svojich majiteľov. V takýchto prípadoch je dobré poradiť sa s odborníkom na psie správanie a nenechávať psíka s drobcom bez dozoru, odporúča stránka eduworld.sk.

 

Psík a bábätko si musia na seba najprv zvyknúť

Na druhej strane, mnohé plemená dovolia vašim potomkom doslova všetko a bezprostredne ich milujú. Deti sa od nich neskutočne rýchlo učia, vrátane lozenia po štyroch, kedy sa snažia zviera dobehnúť. Tí najmenší zvyknú dokonca napodobňovať zvuky, ktoré pes vydáva či imitovať jeho správanie.

Pes je pre deti doslova darom, no netreba zabúdať, že nejde o žiadnu plyšovú hračku alebo vec, ktorá sa dá v prípade zunovania sa vrátiť do obchodu. Dieťa je potrebné naučiť, akým spôsobom môže zvieratko chytať a hladkať, a keďže citlivosť jeho úchopu ešte nie je celkom rozvinutá, musíte dohliadnuť, aby psíkovi nechtiac neublížilo. Spolužitím so štvornohým miláčikom zároveň dávate dieťaťu možnosť vyrastať v lepšom súlade s prírodou.

Pes a detské sebavedomie

Starostlivosť o psíka si vyžaduje plnenie mnohých úloh, ktoré si dieťa musí osvojiť. Patrí sem napríklad starostlivosť o psiu misku, ranné venčenie alebo upratanie po spoločnej hre.

Úlohy by mali byť  primerané veku - trojročné dieťa zvládne psíkovi priniesť misku a naplniť ju vodou, to staršie môže prebrať zodpovednosť za venčenie po škole. Plnenie úloh podľa portálu akc.org u detí prirodzene buduje sebaúctu a dôveru vo vlastné schopnosti.

Podľa odborníkov sú ľudia, ktorí mali v detstve psíka, o čosi súcitnejší a empatickejší k ostatným. Vyplýva to z viacerých zistení odborníkov, podľa ktorých si deti, podieľajúce sa na výchove psíka, lepšie osvoja kognitívne schopnosti prostredníctvom komunikácie so zvieraťom cez povely a pochvaly.

Podpora psychického zdravia

Hra s domácim miláčikom preukázateľne zvyšuje hladinu serotonínu a dopamínu, ktoré upokojujú myseľ a zlepšujú náladu nielen u detí, ale aj dospelých. Navyše, hladkanie psíka znižuje stres, čo môže dieťaťu pomáhať vyrovnať sa s mnohými životnými nástrahami. Na dieťa tiež mimoriadne pozitívne pôsobí, keď sa so zvieraťom rozpráva nahlas.

 

Dospievajúca mládež sa dokonca zvykne svojim štvornohým kamarátom zverovať s rôznymi problémami a obavami. Často sa pri nich dieťa cíti bezpodmienečne akceptované a plne v bezpečí, pretože od zvieraťa mu nehrozí žiadne odsúdenie alebo kritika.

Pobyt na čerstvom vzduchu prospieva psíkovi aj vášmu dieťaťu

Pozitívny vplyv na budovanie imunity

Detskí majitelia psov majú tendenciu viac sa hýbať a tráviť viac času vonku pri hre oproti iným deťom. Psík potrebuje vykonať potrebu za každého počasia a to niekoľkokrát denne, čo naučí dieťa nevyhýbať sa aktivitám na čerstvom vzduchu a prirodzene sa otužovať.

 

Navyše ich spoločné hry či návšteva cvičiska ho môže obohatiť o nové zručnosti, ako je hádzanie loptou či preskakovanie prekážok. 

Štúdie v posledných rokoch tiež naznačujú, že prítomnosť psov u malých detí znižuje riziko rozvoja alergií, hoci sa v tejto súvislosti prekvapivo viac spomínajú mačky ako budovatelia odolnosti voči alergénom. Detské zdravie a imunitu výrazne ohrozuje aj stres, ktorý býva vďaka prítomnosti psíka v domácnosti rýchlo eliminovaný.

Na toto si dajte pozor

Pri výbere domáceho miláčika si treba uvedomiť, že ide o záväzok na desiatky rokov, preto k nemu pristupujte zodpovedne. Uistite sa, že je plemeno vhodné pre rodinu s deťmi a že poznáte špecifiká jeho povahy tak, aby zapadlo do životného štýlu vašej domácnosti. 

Nezabúdajte dieťa upozorniť na signály a „psiu reč“, ktorou dáva zviera najavo svoj nepokoj alebo nesúhlas, aby ste predišli prípadným nehodám alebo úrazom. Štatistiky hovoria, že drvivá väčšina útokov psa na dieťa príde od domáceho psa, pričom až 67 % malých detí nevie odhadnúť, kedy pes cerí zuby a chystá sa na útok. Dôležité je dieťa naučiť pri vrčaní spozornieť a prestať vo vykonávanej činnosti. Takisto by malo vedieť, že psík má ostré zuby a pazúry, ktoré ho môžu nechtiac poraniť, preto musí byť pri vzájomnej hre opatrné.


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach


Ďalšie články k téme Prečo je dobré, keď dieťa vyrastá so psíkom?

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora