Ako si vybrať šteniatko?

14. 2. 2022 · 12 minút na prečítanie

Pri kúpe psíka, si určite chcete priniesť domov zdravého chlpáča. Povieme vám, čo si pri odbere šteniatka všímať a na čo si dávať pozor.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Ako si vybrať šteniatko?
Ako si vybrať nové šteniatko?

 

 

Pri kúpe psíka, si určite chcete priniesť domov zdravého chlpáča. Povieme vám, čo si pri odbere šteniatka všímať a na čo si dávať pozor.

Či už vás na kúpu psíka presvedčili deti, chceli by ste ním potešiť starých rodičov alebo ste sa zamilovali do drobca z útulku, mali by ste vedieť, že okrem radosti a zábavy vás čaká množstvo povinností. Očakávajte rôzne oblasti od očkovania, cez výchovu až po výber krmiva. Preto si vždy overte, či vami zvolená rasa a zdroj, odkiaľ psíka beriete, sú v súlade s odporúčaniami odborníkov.

Na toto si pri výbere šteniatka dajte pozor

Výber šteniatka je mimoriadne radostná záležitosť, no zároveň si vyžaduje váš zodpovedný prístup. Položte si základné otázky – aká je vaša osobnosť, životný štýl a dynamika vašej rodiny, aký veľký priestor pre život a výbeh viete psíkovi poskytnúť a v neposlednom rade, koľko času mu budete schopní venovať.

 

Pred kúpou šteniatka si premyslite viacero vecí

Hneď na začiatku si premyslite, či uprednostňujete sučku alebo psíka. Pes býva väčší a o čosi ťažšie sa vychováva. Psia dáma je lepšie ovládateľná a hoci sa jej povaha môže počas dospievania meniť, stále býva miernejšia než pes. Treba však počítať s tým, že budete musieť riešiť otázku možných šteniatok v budúcnosti.

 • Psí šampón vyvinutý špeciálne pre psy s krátku srsťou s podsadou, napríklad labradorsky retríver, bígl, rotvajler a ďalšie. Perfektná starostlivosť o srsť pre vášho miláčika, ktorý si potrpí na svoj vzhľad, takmer ako z psieho salónu. Obsah 473ml.
 • Doprajte svojmu psiemu miláčikovi perfektnú starostlivosť o srsť ako z psieho salónu. Psí šampón TropiClean vyvinutý špeciálne pre psy s vlnitou srsťou, napríklad pudlík, bišónik a ďalšie, bez obsahu parabénov, s príjemnou exotickou vôňou, ktorá bude vyhovovať vám i vášmu chlpáčovi, a úplne prírodnou receptúrou eliminuje zachuchvalcovanie srsťi. Navyše šampón TropiClean, vďaka vyhladeniu chlpov, napomáha rýchlemu schnutiu srsťi absorpciou prebytočnej vody a zväčšuje objem srsťi. Vyrobené v USA. pre psy od dvanástich týždňov.
 • Gigwi Kefa slicker pre psy a mačky

  1×1 ks, kefa pre psy a mačky
  Kefa na čistenie pre psy a mačky
 • 4.7
  (6)
  BEBELO absorpčné podložky s jemným povrchom, 60 x 90 cm.
 • PET HEALTH CARE Starostlivosť o srsť

  1×200 ml, jemný šampón
  5.0
  (1)
  Jemný šampón je šampón pre psy s avokádovým a rakytníkovým olejom, navyše obsahuje aj vitamín B3.
 • Huhubamboo Plyšová Hračka Žralok - hračka pre psy.
 • Luxusný rad šampónov a bezoplachových pien pre psy a mačky. DOUXO S3 CARE šampón pre psy a mačky je mimoriadne jemný, chráni kožu a je určený na pravidelné používanie.

  Pri výbere nového člena rodiny je dobré riadiť sa inštinktom. Choďte sa na šteniatko pozrieť a nechajte zviera, aby si ono vybralo vás. Podľa stránky zoohit.sk ak pes prejaví svoje sympatie k neznámemu človeku, cíti k nemu dôveru a sympatie, čo je sľubný základ pre váš šťastný vzťah.

  Treba si tiež uvedomiť, že psy sa už rodia s povahou, ktorú môžu ovplyvňovať charakteristiky viazané na konkrétnu rasu, no predsa sa v rámci jedného vrhu nájdu odchýlky. Niektoré šteňatá sú odvážne, iné tiché a pokojné. Malí bojovníci budú dominantní aj v dospelom veku, zatiaľ čo tie ustráchanejšie šteniatka zrejme nikdy nebudú nebojácnymi obranármi.

  Ak ešte váhate, aké plemeno bude pre vás to pravé orechové, pomôcť vám môže napríklad Campbellov test. Ten odhalí osobnostnú charakteristiku šteniat a uľahčí vám výber štvornohého spoločníka presne pre vás. Absolvovať ho môžete už od 7. týždňa života psíka, ideálne v spolupráci so skúseným odborníkom.

  Zvoliť si čistokrvné šteniatko alebo orieška?

  Čistokrvný psík alebo oriešok z útulku?

  K šteniatku sa môžete dostať mnohými spôsobmi. V poslednej dobe sa ľudia čoraz častejšie obracajú na psie útulky a poskytnú nový domov psíkom, ktoré sa pre svojich predchádzajúcich majiteľov stali nepohodlnými. Treba však zvážiť aj riziká, ktoré si takéto psíky so sebou nesú, ako sú rôzne traumy z minulosti, prípadne závažné ochorenia.

   

  Často tiež ide o dospelých psov a na šteniatka si počkáte omnoho dlhšie. Navyše, samotný proces osvojenia je pomerne zdĺhavý a treba sa pripraviť na skutočnosť, že do dobrého útulku sa budete musieť vrátiť viackrát, než vám definitívne zveria svojho štvornohého klienta. Ak napriek všetkým komplikáciám zvažujete darovať domov „útulkáčovi“, najprv sa poraďte s profesionálmi.

  Najbezpečnejším spôsobom, ako si zaobstarať zdravého psíka, je vybrať si šteniatko „s papiermi“, teda s rodokmeňom. Môžete sa spoľahnúť, že má vyrovnané správanie, charakteristické pre dané plemeno, je dobre socializovaný, s vybudovanými hygienickými návykmi a pochádza z registrovaného plemena.

  Okrem toho, že psík z profesionálnej chovnej stanice je vždy odčervovaný a zaočkovaný, spolu s ním získate doklad o jeho pôvode i histórii jeho psích rodičov. Profesionálnych chovateľov nájdete v registri Slovenskej kynologickej stanice, ktorá je členom Medzinárodnej kynologickej federácie (FCI).

  Aj v tomto prípade však treba byť ostražití na čistokrvných psov bez rodokmeňa. Tí môžu trpieť vrodenými chorobami, keďže sa pri nich nesleduje, či nepochádzajú z jedného príbuzenstva. Navyše, čistokrvní psi bez papierov často pochádzajú od množiteľov, ktorí si na predaji šteniatok postavili svoj biznis a nedbajú o zdravie svojich psov.

  Množiteľom šteniat sa radšej vyhnite

  V minulosti bolo celkom bežné dostať psíka od susedov alebo známych. Keď sučka mala mladé, ponúkli sa – väčšinou bezplatne – všetkým naokolo. Pokiaľ váš zdroj dôverne nepoznáte, zaujímajte sa, v akom prostredí psia mama žije, či je pravidelne odčervovaná a či je jej životný priestor dostatočne priestranný a čistý. 

   

  Šteniatko si vezmite vždy z overeného zdroja

  Bohužiaľ, aj medzi oficiálne zaregistrovanými chovateľmi môžete naraziť na podvodníkov. Tí netestujú zvieratá na ochorenia, ktoré sú typické pre ich plemeno, ani im neposkytujú dostatočnú zdravotnú starostlivosť. Často posúvajú šteniatka v príliš mladom veku, kedy by ešte mali byť pri mame. Spoznáte to napríklad podľa silného sacieho reflexu alebo absencie zubov. Takéto množenie šteniat sa v žiadnom prípade nezakladá na princípoch správnej starostlivosti o psov a môže naopak viesť k ich týraniu.

  Medzi ďalšie varovné znaky množiarní patrí:

  • Absencia záznamu v oficiálnej registrácii chovateľských staníc.
  • Inzerát bez adresy a telefónneho čísla, prípadne odovzdávanie psíka mimo  oficiálnych priestorov stanice.
  • Spozornite aj pri údaji ako „čistokrvný pes bez papierov“.
  • Príliš nízka cena (aj keď ani vysoká cena nie je zárukou profesionálneho prístupu).
  • Neúplná zmluva, ktorú si nemáte možnosť dostatočne naštudovať.
  • Príliš časté vrhy (viac než 3 za posledné 3 roky).

  Aby ste mali istotu, že nepodporujete nezodpovedných chovateľov alebo nebodaj nelegálne množiarne, buďte ostražití a choďte sa na svojho budúceho psíka pozrieť osobne. Nezabudnite ho po prebratí zobrať k veterinárovi, ktorý mu urobí všetky potrebné vyšetrenia a zároveň preverí jeho aktuálny zdravotný stav.

  • Repelentný antiparazitný prípravok. Ochrana pred kliešťami, blchami, komármi a moskytmi u psov. Účinnosť je až do 4 týždňov.
  • SCALIBOR Protectorband

   1×1 ks, obojok proti parazitom 48 cm
   5.0
   (4)
   Cieľový druh: Psy. Medikovaný obojok s dĺžkou 48 cm (19 g), určený pre malé a stredne veľké psy, obsahuje účinnú látku Deltamethrinum (0,760 g).
  • 4.9
   (14)
   Veterinárny liek - antiparazitárny obojok s repelentným účinkom pre psy a mačky.
  • KILTIX obojok pre stredné psy

   1×1 ks, antiparazitárny obojok 53 cm
   5.0
   (1)
   Antiparazitárny obojok Kiltix je účinný proti kliešťom aj ich vývojovým štádiám, ktorá napadajú psov. Je plne účinný už 24 hodín po nasadení a je dlhodobo účinný.
  • BOLFO obojok pre mačky a malých psov

   1×1 ks (obvod 38 cm), veterinárny prípravok
   Antiparazitarny obojok pre mačky a malé psy je určený na liečbu a prevenciu napadnutia psov a mačiek kliešťami, blchami, všamia srstiarkami.
  • Karlie Visiolight svíticí LED obojok pre psy 70 cm Zelený
  • Gigwi Pelech pre šteniatka sivo-zelený M

   1×1 ks, pelech pre šteniatka
   5.0
   (1)
   Séria GiGwi Place je rad vankúšov a domčekov pre domáce zvieratá vyrobených z vysoko kvalitných a odolných materiálov pre maximálne pohodlie vašich domácich priateľov.
  • Séria GiGwi Place je rad vankúšov a domčekov pre domáce zvieratá vyrobených z vysoko kvalitných a odolných materiálov pre maximálne pohodlie vašich domácich priateľov.
   Aké veterinárne ošetrenie má mať šteniatko pred odchodom do nového domova?

   Základné vyšetrenia pred odberom šteniatka

   Pri mame by malo šteňa ostať prvých 8 týždňov života, malo by byť socializované a naučené na kompletné krmivo. Zdravé šteniatko má čisté oči a uši, srsť bez znakov ekzému alebo roztočov a na pohľad netrpí žiadnym zdravotným problémom. Príliš nafúknuté bruško často znamená začervenie.

    

   K šteniatku by ste mali dostať:

   • Hračku alebo kus látky, z ktorej zviera cíti pach matky a súrodencov
   • Vyplnený očkovací preukaz
   • Preukaz pôvodu
   • Kontakt na veterinára, ktorý pozná sučku a šteňa prezeral

   Psíka je podľa trivet.sk možné odčervovať už od 2. týždňa veku, preto  by pri odbere malo byť minimálne 2x odčervované a zaočkované základnou vakcínou proti  psinke a parvoviróze. Odčervovanie do 3. mesiaca zabezpečujte každé dva týždne, neskôr po dohode s lekárom 1x mesačne.

   Prvé očkovanie šteniatko absolvuje približne v šiestom týždni života, ďalšia revakcinácia by mala prebehnúť o 3 až 4 týždne. Veterinár urobí základné klinické vyšetrenia vrátanie výskytu pruhu a vlčích pazúrikov na zadných nohách. Skontroluje zhryz zvieraťa a u samcov aj zostúpenie semenníkov do mlieka. Neskôr psíka čaká očkovanie proti besnote i ďalším infekčným ochoreniam.

   Základná výbava, ktorú si pripravte pred príchodom šteniatka:

   • PET HEALTH CARE FYTO OBOJOK FORTE

    1×1 ks, repelentný obojok pre psov a mačky
    Repelentný biocídny prípravok vhodný pre psy a mačky s účinnosťou proti kliešťom a blchám.
   • Doplnkové krmivo pre dospelých psov.
   • Ferplast Miska Glam Small Light Blue Bowl

    1×1 ks, plastová miska pre psy a mačky
    Plastová miska pre psy a mačky.
   • Gigwi Obojok veľ. S

    1×1 ks, obojok
    Tento obojok s mäkkým polstrovaním a reflexnými prvkami je vhodný pre psy menšieho vzrastu.

    Ďalšie články k téme Ako si vybrať šteniatko?

    O autorovi
    Redakcia VetClub Dr.Max
    Redakcia VetClub Dr.Max
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    Redakcia VetClub Dr.Max
    Redakcia VetClub Dr.Max
    Čítať viac od autora