Návod ako naučiť psíka vykonávať potrebu vonku

23. 3. 2022 · 6 minút na prečítanie

Máte doma šteniatko? Čakajte sa na veľa zábavy, ale tiež si uvedomte, že vás čaká aj výcvik. Jednou z prvých úloh bude naučiť ho vykonávať potrebu mimo vášho interiéru alebo kvetinového záhonu.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Návod ako naučiť psíka vykonávať potrebu vonku

Máte doma šteniatko? Pripravte sa na kopu zábavy, ale tiež výcviku. Prvou úlohou bude naučiť ho cikať mimo vašej podlahy či záhonu s kvetmi.

Urobiť potrebu v správny čas na správnom mieste, teda vonku počas prechádzky, môže na prvý pohľad vyzerať jednoducho, no vyžaduje si trochu obety z oboch strán. Niektoré psie druhy sú extrémne tvrdohlavé a hoci rýchlo pochopia, čo od nich chcete, s realizáciou si dávajú načas. Najdôležitejšie je zachovať si chladnú hlavu a postupovať podľa overených rád skúsených psíčkarov.

Kedy a ako začať?

Vaším prvým spojencom na ceste za zvládnutím tejto náročnej úlohy je psia mama. Hneď po narodení, kedy šteniatka spia, jedia a cikajú v pelechu, ich sučka inštinktívne čistí, vďaka čomu nie sú cítiť po moči alebo výkaloch. Ako šteniatka postupne rastú, snažia sa po nej všetko opakovať, vrátane chodenia na potrebu.

 

Tento vzorec správania inštinktívne učí šteniatka nemočiť v miestnosti, v ktorej žijú. Nečakajte preto príliš dlho a do výchovy vášho psíka sa pustite čo najskôr. Podľa odborníkov sa vykonávanie potreby najlepšie cvičí vo veku od dvoch až štyroch mesiacov. Zároveň je dobré nechať psíka do dvoch mesiacov pri mame a súrodencoch, aby si osvojil základné hygienické a sociálne návyky.

 

Vykonávanie potrieb mimo domácnosti je základom pre harmonické spolužitie s vašim šteniatkom

Vo všeobecnosti platí, že trojmesačný psík by mal bez venčenia vydržať tri hodiny a ročný pes celú noc. Dokonalej čistote bez nehôd sa však naučí pravdepodobne po jednom roku, preto buďte trpezliví a rátajte s občasnými nehodami. Podľa portálu chovatelahospodar.sk by ste mali šteniatko učiť močiť iba vonku, napriek tomu, že to môže byť pre vás nepohodlné. Zo začiatku zažijete nočné vstávanie a venčenie každé  dve až tri hodiny.

V nevyhnutných prípadoch môžete použiť špeciálne podložky pre psov. Sú vysoko absorpčné a oceníte ich napríklad pri cestovaní. Hodia sa aj na ochranu nábytku alebo do prepravného boxu. Vyskúšať môžete tiež špeciálne spreje, ktoré pocikané miesto hygienicky očistia a prekryjú zápach.

Overený postup

Extrémne trpezliví by ste mali byť najmä v prvých dňoch, kedy sa šteňa ocitne v novom prostredí, z čoho môže pociťovať nervozitu a tiež smútok za starou svorkou. Niekedy sa pes vymočí doma naschvál, napríklad preto, že mu nevenujete dostatočnú pozornosť alebo žiarli. Inokedy môže byť pričasté pocikávanie sa príznakom ochorenia, ako je zápal močového mechúra alebo diabetes.

Psíci sú prirodzene čistotní a učenliví. Pokiaľ sa nehody stávajú častejšie, než je vám milé, môže ísť o nesprávnu komunikáciu medzi vami a zvieraťom. Držte sa nasledujúcich rád:

  • Hneď po zobudení zoberte psíka na ruky a bežte s ním von, kde sa môže vycikať. Tento ranný rituál je pre úspešné učenie mimoriadne dôležitý, keďže súvisí s jeho prirodzeným trávením.
  • Rešpektujte jeho rýchle trávenie. Mladý pes sa vyprázdňuje po piatich až 30tich minútach po nakŕmení, čo vám pomáha vystihnúť správny moment, kedy s ním ísť na prechádzku.
  • Starostlivo vyberte miesto venčenia. To by malo byť tiché a pokojné, aby šteniatko nič nevyrušovalo od jeho misie. Psy vykonávajú potrebu na známych miestach, kde im prítomné pachy pomáhajú s vyprázdňovaním.
  • Budujte rutinu a snažte sa každé ráno vziať šteňa na rovnaké miesto v približne rovnakom čase a opakujte to pri každom kŕmení. Zvyšujete tak šancu, že výcvik bude úspešný a prebehne bez komplikácii.
  • Pozitívny prístup podľa odborníkov funguje oveľa lepšie, než neustále karhanie. Akonáhle šteňa vykoná potrebu, je dôležité ho chváliť, rovnako ako to mamy zvyknú robiť pri deťoch. Okrem slovného povzbudenia ho nezabudnite potľapkať, prípadne pridajte maškrtu.
  • Netrestajte, ak to nie je opodstatnené. Pokiaľ si kôpku na koberci nájdete po príchode domov, najlepšie čo môžete urobiť, je neporiadok rýchlo upratať a zobrať psa von. Trestanie psa doma má negatívny efekt na vašu vzájomnú dôveru.
Ako správne postupovať?

 

  • Myslite na prevenciu. Miska vody tesne pred spaním nie je dobrý nápad, rovnako ako náhle zmeny jedálnička, ktoré môžu vyvolať okamžitú reakciu v tráviacom trakte.
  • Sledujte správanie vášho psíka. Časom sa naučíte, ktoré prejavy signalizujú, že má plný močový mechúr a je čas vybehnúť na prechádzku. 

 

Tip pre tvrdohlavcov: Profesionálna chovateľka Juliana Ptáčková radí majiteľom šteniatok, aby sa nenechali odradiť počiatočnými neúspechmi. Ak sa vám s venčením príliš nedarí, pomôžte si známym trikom. Keď sa psík vymočí na dlážku, položte na mláku staré noviny. Nevyhadzujte ich, len postupne pod staré noviny posúvajte nové a pocikané nechávajte navrchu.

Kôpku posúvajte smerom k dverám. Šteniatko sa naučí vyhľadávať pach moču a vymočí sa tam, kde kôpku umiestnite. Cieľom je posúvať sa stále viac von z bytu, až kým si psík nezvykne chodiť von automaticky.

Kde sa potreba nerobí

Pri venčení psíka treba dodržiavať niekoľko zásad, vrátane ohľaduplnosti voči vášmu okoliu. Hoci je týchto plôch stále menej, treba si na vykonávanie potreby vybrať miesto, na ktorom sa voľne nepohybujú ľudia alebo tam nie sú zasadené hospodárske plodiny, aby nedošlo ku kontaminácii pôdy alebo spodných vôd.

Pokiaľ vychovávate vášho psíka v rodinnom dome so záhradou, v ktorej máte zasadené kvety, ovocie alebo zeleninu, skúste mu vybrať špeciálne miesto s podkladom ako hlina, kôra a kamienky, kde sa môže bez problémov vracať a vykonávať svoju potrebu bez okrikovania. Všade tam, kde nechcete nachádzať kôpky, umiestnite niekoľko plátkov cibule alebo handry, namočené do bieleho octu.

Aby ste vašu záhradu ochránili čo najefektívnejšie, nezanedbávajte dostatok prechádzok, na ktorých si psík dostatočne vybije energiu. Neskôr ho môžete naučiť chodiť po chodníčkoch. Keď odbehne na hriadky alebo záhony, upozornite ho ráznym pokynom a opakujte ho, pokiaľ si to nezapamätá. Ideálnym riešením je podľa stránky záhradkár.sk oplocovanie a oddeľovanie plôch, do ktorých zviera nesmie vstúpiť, vrátane optických prekážok.

Psie sáčky vždy po ruke

Zbieranie psích exkrementov by malo byť prirodzenou súčasťou života každého psíčkara, a to nielen v meste, ale aj na trávnatých plochách, v lesoch a parkoch. Nikto nechce počas prechádzky šliapnuť do psieho hovienka, hoci to podaktorí označujú za symbol šťastia.

 

Zbieranie psích exkrementov je súčasťou života psíčkara

Zbieranie stolice po psíkoch je dôležité v rámci prevencie pred šírením rôznych parazitov a udržiavania hygieny vo svojom okolí. Životné prostredie je citlivé na prítomnosť dusíka, ktorý sa v psej stolici nachádza a spôsobuje rôzne nepriaznivé javy, ako je kontaminácia vody alebo ovzdušia.

Psie exkrementy obsahujú rôzne škodlivé baktérie, ktoré môžu za závažné ochorenia iných zvierat, ale aj ľudí. Ak si vyberiete vrecká z ekologického materiálu, tie skončia na skládke spolu s biologicky rozložiteľným odpadom, namiesto klasických plastov, ktoré sa rozkladajú stovky rokov. Akýkoľvek materiál si zvolíte, dôležité je mať vrecko neustále pri sebe a neváhať ho použiť :)

Ďalšie články k téme Návod ako naučiť psíka vykonávať potrebu vonku

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora