Ako na výlet do prírody s malým alergikom?

10. 6. 2021 · Redakcia BabyClub Dr.Max · 7 minút na prečítanie

Hoci  sa na rozkvitnutú prírodu všetci tešíme, alergikom začína náročné obdobie.  Výnimočne ťažké je to pre deti, ktoré sa nemôžu hrať vonku tak, ako ich kamaráti.  Ako im pomôcť?

Okrem spievajúcich vtáčikov a teplých slnečných lúčov, prichádzajú ruka v ruke s rozkvitnutými lúkami aj každoročné alergie. Niekedy ich zvládame lepšie, inokedy dávajú nášmu telu poriadne zabrať. Svrbiace oči, neustále smrkanie a kýchanie veru nie sú ničím príjemným. O to viac v prípade, že trápia našich najmenších. U detí sa alergie objavujú kedykoľvek a rovnako rýchlo môžu aj zmiznúť. Zdravotným komplikáciám sa dokážete vyhnúť úpravou stravy, dodržiavaním režimových opatrení či alergológom stanovenej liečby.

Je to alergia?

Jej príznaky sa často zamieňajú s klasickou únavou, prípadne s chrípkou alebo prechladnutím. Dieťa môže byť unavené až apatické, prípadne sa sťažuje na bolesť hlavy. Častým príznakom je kýchanie, spojené s výtokom z nosa, ale  tiež dráždivý kašeľ, opuch a začervenanie pokožky, očí alebo  celej tváre. Ničím výnimočným nie je ani zvýšená teplota.

Aktuálnu situáciu ohľadom množstva alergénov vo vašom okolí prináša peľové spravodajstvo. Návštevu lekára je dobré si načasovať tak, aby ste s vhodnou liečbou začali ešte pred hlavnou sezónou vášho alergénu a pred vypuknutím spomínaných symptómov. Alergiu treba vnímať ako celistvú reakciu organizmu, ktorá môže postupne prechádzať do ekzému, astmy alebo potravinovej intolerancie. Až 40 % populácie má sklony k získaniu alergie počas života.

 • 1×10 ml, očné kvapky
  Očné kvapky na liečbu a prevenciu symptómov a príznakov alergických zápalov. Redukuje zápaly spojiviek vyvolané alergénom. Zmierňuje príznaky alergie (začervenanie, svrbenie a slzenie očí).
 • 1×10 ml, sprej
  Nosový sprej poskytujúci úľavu od príznakov alergie . Odstraňuje výtok z nosa, svrbenie, opuch sliznice, kýchanie. . . .
 • 1×15 ml, zvlhčujúce očné kvapky
  Ocutein® Sensitive Plus - je sterilný očný roztok s hyaluronátom sodným a extraktom z čučoriedok s vysoko účinným upokojujúcim lubrikačným a hydratačným účinkom.
 • 1×10 tbl, liečivo
  Dasseltino je indikovaný dospelým a dospievajúcim vo veku od 12 rokov na alergickú rinitídu a s ňou spojených príznakov ako kýchanie, exudácia z nosa, svrbenie, slzenie očí atď.
 • 30 ml, izotonický nosový sprej
  Morská voda je pomôcka, ktorá pomáha pri zápale sliznice nosohltana, paranazálnych dutín alebo pri upchatí nosa.
 • 30 ml, izotonický nosový sprej
  Morská voda je pomôcka, ktorá lieči zápal sliznice nosohltana, paranazálnych dutín alebo upchatie nosa.
 • 30 ml, hypertonický nosový sprej
  Morská voda EXTRA je pomôcka, ktorá pomáha pri zápale sliznice nosohltana, paranazálnych dutín alebo pri upchatí nosa.
 • Upokojujúci olejový balzam proti svrbeniu pre suchú pokožku so sklonom k atopii poskytuje okamžitú úľavu od pálenia a pocitu sucha.

  Sledujte predpoveď počasia aj detský jedálniček

  Množstvo peľu v ovzduší závisí od denného obdobia či aktuálneho počasia. Dážď, slnečné počasie alebo vietor významne ovplyvnia možnosti vonkajších aktivít malého alergika. Práve suché veterné počasie spôsobuje najväčšie problémy. Pokiaľ u vášho dieťaťa pozorujete alergické reakcie alebo je už liečeným pacientom, okrem predpovede počasia musíte sledovať aj peľové správy a prispôsobovať jeho denný program aktuálnemu stavu ovzdušia.

  Upraviť by ste mali aj detský jedálniček. V období, kedy sa alergik pasuje s najsilnejšími príznakmi, nie je vhodná konzumácia niektorých druhov potravín, ktoré spadajú do zoznamu skrížených alergénov. Presný zoznam potravín, ktoré je u vášho dieťaťa potrebné počas alergickej sezóny vynechať, vám najlepšie vysvetlí odborný lekár.

  Alergické reakcie môže vyvolať aj aviváž, čistiace prostriedky, parfum alebo detský šampón, najmä ak obsahuje výťažky z brezy, harmančeka alebo levandule. To, čo vášho drobca počas zimy nedráždilo, mu teraz môže spôsobovať vážne zdravotné komplikácie.

  Alergici a výlety do prírody

  Je celkom prirodzené, že nás to „ťahá“ tráviť viac času vonku. Deti sa chcú bicyklovať, korčuľovať alebo len tak sa hrať v záhradke či v parku. V prípade, že sú alergici, poraďte sa vopred s odborníkom. Niet dôvodu, prečo by mali sedieť doma, pokiaľ dodržíte niekoľko pravidiel. 

  • 1×400 ml, relipidačný krém
   5.0
   (1)
   Relipidačný krém na veľmi suchú koža u dojčiat, detí a dospelých – koža so sklonom k atopii, koža trpiaca podráždením, začervenaním a svrbením.
  • 1×30 g, gél pri poštipnutí hmyzom
   Fenistil gél je liek používaný pri liečbe kožných alergií - po bodnutí hmyzom, slnečné alergie, žihľavka, povrchové popáleniny. Účinne uľavuje od svrbenia.
  • 1×7 tbl, pre úľavu od alergickej nádchy a chronickej žihľavky
   Tento liek zmierňuje príznaky niektorých alergií.
  • 1×7 tbl, 10 mg
   Cetirizín, liečivo Zodac®, tlmí "skorú" fázu alergickej reakcie, ako aj pohyb buniek zápalu, hlavne eozinofilov a uvoľňovanie pôsobkov spojených s "neskorou" fázou alergickej reakcie.
  • 1×7 ks, proti alergickej nádche a chronickej žihľavke
   Liek lieči symptómy alergií, konkrétne na alergickú nádchu a chronickú žihľavku neznámeho pôvodu.
  • 1×10 tbl, liek
   Liek proti alergii. Je určený pre dospelých a deti od 2 rokov s hmotnosťou nad 30 kg na zmiernenie príznakov alergie.
  • 1×50 ml, nosový mikrosprej
   Morská voda obohatená o mangán, zmierňuje príznaky alergickej nádchy (kýchanie, svrbenie v nose). Prírodný sprej, bez konzervačných látok. Bez obmedzenia veku. Vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy.
  • 1×50 ml, nosový mikrosprej
   Na dennú hygienu nosa. Jemne čistí nos a odstraňuje nečistoty. 100% prírodný, bez konzervačných látok, na dlhodobé používanie. Bez obmedzenia veku.

   Ideálne je chodiť von skoro ráno alebo až podvečer, prípadne tesne po búrke, kedy je vo vzduchu najmenej peľu. Na bicykli je vhodné chrániť si dýchacie cesty rúškom.

   Pri ceste autom nevetrajte cez otvorené okná, radšej investujte do kvalitným peľových filtrov a pravidelne čistite klimatizáciu. Aj tú domácu. 

   Ďalšou dôležitou zásadou je vyhýbať sa priamemu kontaktu s alergénmi. Zrejme tušíte, že botanická záhrada či lúka plná poľných kvetov nebude to pravé orechové.

   Ak sa vaše dieťa predsa len v takomto prostredí ocitne, dbajte na to, aby ste ho bezprostredne po príchode domov vyzliekli z vrchného odevu a dôkladne očistili ruky, tvár i vlasy od peľov. Ideálne je ísť rovno do sprchy.

   Počas pobytu vonku by si malo dieťa chrániť oči slnečnými okuliarmi a vždy mať so sebou zodpovednú osobu, ktorá vie o jeho alergii.

   Nepríjemná reakcia môže nastať aj po kontakte kože s trávou alebo zvieratami, preto buďte pripravení a majte v lekárničke masť alebo kvapky, ktoré svrbenie a opuch spoľahlivo zastavia.

   Na toto si dajte pozor

   Pobyt vonku počas slnečného alebo veterného dňa a v dobe tesne pred búrkou. V takomto počasí sa vo vzduchu pohybuje najviac alergénov, ktoré môžu osobe citlivej na niektoré z nich spôsobovať prudké zhoršenie zdravotného stavu. Liečba má síce za úlohu prehnané imunitné reakcie tlmiť, no pokiaľ bude provokácia prisilná, môžu sa dostaviť náhle komplikácie, ako je kýchanie, dusenie, svrbenie či vyrážka.

   Pobyt na miestach s vysokým výskytom peľu. Ak v okolí vášho domu kosia, je vhodné prečkať toto obdobie radšej vo vnútri. Alergici by sa mali vyhýbať okrajom lesov a pohybovať sa radšej v jeho centre, kde býva najmenej alergénov. Pri vode si vyberajte plochy s piesočnými alebo kamenistými okrajmi, nie s trávnatými brehmi. Úplne nevhodné sú brigády v prašnom prostredí, na farme alebo v prírode.

   Pobyt na dovolenke v nevhodnom čase. Pokiaľ sa vyberiete na hory presne vtedy, kedy tu kvitne alergén, spôsobujúci vášmu drobcovi problémy, veľmi mu tým nepomôžete. Následná dovolenka pri mori, kedy sa to vo vybranej lokalite len tak hemží peľom, spôsobí ďalšiu alergickú záťaž. Snažte sa preto v čase najväčšieho výskytu „vášho“ alergénu vyskytovať v lokalitách, kde je „čistý“ vzduch. Vždy si dôkladne preverte, aká situácia je v krajine, kam cestujete. Dôraz by ste mali klásť aj na čistotu ubytovania, keďže práve prach a roztoče spôsobujú najväčšie dýchacie problémy.

   Pobyt doma. Ani medzi štyrmi stenami nie ste úplne v bezpečí. Ako sme spomínali v predchádzajúcom bode, prach a nečistoty vyvolávajú silné alergické reakcie. Vymeňte koberce za plávajúcu podlahu, zlikvidujte deky a pravidelne perte závesy i posteľnú bielizeň. Problémom môže byť domáce zvieratko, najmä pokiaľ ide o zajaca, morské prasiatko alebo dlhosrstého psíka. Investujte do kvalitnej čističky vzduchu a cez deň neotvárajte okná.

   • 1×48 tbl, tlmí bolesť, zápal a znižuje horúčku
    Dr.Max Ibuprofen zmierňuje bolesť a zápal rôzneho pôvodu, zvlášť pri ochoreniach pohybového ústrojenstva, taktiež tlmí horúčku, ktorá sprevádza napr. choroby z prechladnutia.
   • 1×60 cps, výživový doplnok
    Výživový doplnok s obsahom 5 miliárd živých mikroorganizmov (6 kmeňov).
   • 1×30 tbl, podpora imunity
    Unikátna kombinácia zložiek pre podporu imunity.
   • 1×60 cps, výživový doplnok
    Prípravok s obsahom čistého vitamínu D. Dôležitý doplnok pre správne fungovanie imunitného systému, udržanie zdravých kosti a zubov, udržanie správneho fungovania svalov.
   • Výživový doplnok v jednorazových vreckách na priame použitie bez nutnosti zapíjania.
   • 1×50 tbl, výživový doplnok
    Výživový doplnok magnézium vo forme tabliet. Eliminuje vyčerpanie a úľavu. Obsahuje horčík a vitamín B6.
   • 1×100 tbl, výživový doplnok
    Zinok prispieva k udržaniu zdravej pokožky, nechtov a vlasov.

    Ďalšie články k téme Ako na výlet do prírody s malým alergikom?

    O autorovi
    Redakcia BabyClub Dr.Max
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    Redakcia BabyClub Dr.Max
    Čítať viac od autora