Vividrin ectoin

1×10 ml, očné kvapky

Značka: ICN

Očné kvapky na liečbu a prevenciu symptómov a príznakov alergických zápalov. Redukuje zápaly spojiviek vyvolané alergénom. Zmierňuje príznaky alergie (začervenanie, svrbenie a slzenie očí).

9,99
Doprava zadarmo pri nákupe nad 19,90 € pre členov Dr.Max CLUB.

O produkte: Vividrin ectoin 1×10 ml, očné kvapky

P96418 ADC

Zloženie  Vividrin ectoin očné kvapky

  • Ectoin 20mg/ml (2%)
  • Kyselina hyaluronová 2,4 mg/ml (0,24%)
  • Chlorid sodný
  • Voda

Návod na použitie

  • Udržiavajte mimo dohľadu a dosahu detí
  • Po otvorení nepoužívajte dlhšie ako 6 mesiac
  • Fľaštičku nepoužívajte spolu s ďalšími používateľmi

DÁVKOVANIE: 1 kvapka niekoľkokrát za deň (keďže Vividrin ectoin neobsahuje konzervačné látky, môžete si ho kvapkať do očí podľa potreby).

BALENIE: Fľaštička 10 ml, pumpičkový mechanizmus, použiteľnosť 6 mesiacov po otvorení. Výrobca: Bitop AG Nemecko.

ECTOIN

Vytvára na očiach ochranný a stabilizujúci vodný plášť – tzv. hydrofilm, ktorý zabráni vstupu ďalším alergénom. Zároveň tkanivá intenzívne hydratuje a dáva im priestor na hojenie.

KYSELINA HYALURÓNOVÁ

Vďaka ideálnej koncentrácii 2,4 mg/ml (0,24%) sú oči intenzívne hydratované a zvlhčené, čo pomáha zmierňovať príznaky alergie ako svrbenie či pocit cudzieho telesa v oku.

BEZ KONZERVAČNÝCH LÁTOK

Kvapky sú ideálne aj pre veľmi citlivé oči, nositeľov kontaktných šošoviek a aj pre deti. Po otvorení sa môžu používať 6 mesiacov

ČO JE ECTOIN?

Ectoin je prírodná látka, ktorá sa získava z mikroorganizmov žijúcich v extrémnych podmienkach (napr. extrémne sucho, soľné jazerá či horúce gejzíry a pod.). Spomínané mikroorganizmy tvoria extrémolyty (nízkomolekulárne látky) a chránia sa pred extrémnymi faktormi prostredia. Medzi významné extrémolyty patrí aj ectoin. Prvýkrát ho identifikovali v roku 1985, konkrétne ho našli v Egypte (Wadi El Natrun) v  slanomilnej baktérii Halomonas elongata.

Vďaka svojej schopnosti chrániť organizmy pred nepriaznivými vplyvmi prostredia je ectoin používaný pre kompenzáciu nepríjemných prejavov alergie (očné/nosné kvapky), syndrómu suchého  oka (očné kvapky), nádchy a nachladnutia (nosný sprej), zápalov kože (ekzém, psoriáza – krémy), ochorenie dýchacieho ústrojenstva (astma – inhalačný roztok) a nemôžeme zabudnúť ani na široké využitie v kozmetickom priemysle  (krémy proti starnutiu, solárna kozmetika a pod.).

Unikátnosť  ectoinu spočíva v jeho mimoriadnej schopnosti viazať a zadržiavať vodu. Ectoin pokryje seba i okolité molekuly a bunkové membrány vodnou vrstvou a vytvorí  tzv. hydrokomplex. Tieto vodné vrstvy sú veľmi stabilné a začnú sa prekrývať. Vytvoria ochranný a stabilizujúci vodný plášť – tzv. hydrofilm, ktorý obklopí očné sliznice a pokožku a chráni ich pred vplyvmi vonkajšieho prostredia.

Ďalšou výhodou ectoinu je, že nevstupuje do bunky! Jeho pôsobenie je čisto fyzikálne (nepôsobí farmakologicky, imunologicky či metabolicky). Aj napriek tomu sa ectoin so svojou účinnosťou vyrovná farmakoterapii. Jednoduchým sformovaním vodného plášťa dokáže ectoin stabilizovať bunkové membrány a zabrániť vstupu alergénov do očí. Zároveň tkanivá intenzívne hydratuje a poskytuje im priestor na hojenie.

Ako pôsobí ectoin?

Ectoin má jedinečnú schopnosť viazať na seba i na okolité bunky vodu.

Ectoin dokáže vybudovať okolo seba z molekúl vody ochranný plášť (tzv. hydrokomplex).

Jednotlivé ochranné plášte sa začnú prekrývať a vytvorí sa z nich tzv. hydrofilm.

Hydrofilm zabraňuje preniknutiu peľu a iných alergizujúcich častíc do oka

Ochranná funkcia ectoinu

Ectoin vytvorí na sliznici oka hydrofilm, vrstvu molekúl, ktorá zabráni vstupu ďalších alergénov do oka. Vďaka tomu je zápal oka potlačený a alergénmi podráždená spojivka má dostatočný čas zregenerovať. Aj vďaka ochrannej funkcii ectoinu sú účinne potláčané príznaky alergie: svrbenie, podráždenie, začervenanie alebo slzenie očí.

Zvlhčujúce pôsobenie ectoinu

Ectoin posilňuje lipidovú zložku slzného filmu a tým zlepšuje jeho hydroizolačnú funkciu. Zároveň sa vďaka tomu z oka odparuje menej slznej tekutiny. Okrem ectoinu k zvlhčovaniu oka prispieva aj kyselina hyalurónová, ktorá pozitívne vplýva na vodnú zložku slzného filmu, má vynikajúce hydratačné vlastnosti a výbornú viskozitu, čiže veľmi dobrú priľnavosť 

Očné alergie

Alergia je ochorenie imunitného systému. Zdravý imunitný systém je schopný rozpoznať vonkajšie nebezpečenstvo (baktérie, vírusy) a zahájiť imunitnú reakciu, ale nebráni sa neškodným látkam.  Nesprávne fungujúci imunitný systém sa prejavuje neprimeranými reakciami.

Alergia má očné príznaky

Alergia sa vyskytuje asi u 30 % svetovej populácie. Postihnutí sú pacienti v každom veku, pričom až 50 % adolescentov trpí alergickými prejavmi. Až každá druhá alergia má očné príznaky! Zaraďujeme tam alergický zápal spojiviek, začervenanie očí, svrbenie pod. 

Čo spôsobuje alergiu

Za očnú alergiu môžu hlavne pele (najmä peľ tráv, stromov a bylín), domáce roztoče, koža a srsť zvierat, konzervačné látky v očných kvapkách (benzalkónium chlorid) a iné látky (plesne, lišaje, make – up, mikróby, parazity a pod.). Alergia sa môže prejavovať sezónne alebo celoročne, záleží na tom, čo ju spôsobuje.

Alergické reakcie

Medzi alergickými reakciami môžeme pozorovať rôzne prejavy na očiach: svrbenie, slzenie až výrazná sekrécia, začervenanie, opuch viečok, svetloplachosť, trvalý zápal spojiviek spojený s opuchom a hyper-reaktivitou, kŕč očných viečok, rozostrenie zraku, problematické otváranie očí pri prebudení, pocit cudzieho telesa v oku, postupná intolerancia kontaktných šošoviek, fotofóbia, pálenie, zahmlené videnie… Prejavy samozrejme závisia od druhu alergie, množstva alergénov a intenzívnosti alergickej reakcie.

Lieky na alergiu

Lieky, ktoré sa používajú na tlmenie prejavov alergie alebo na jej liečbu rozdeľujeme na antihistaminiká, stabilizátory žírnych buniek, kombinované prípravky (antihistaminiká + stabilizátory žírnych buniek) a vazokonstriktory. Medzi ne radíme aj Vividrin Ectoin

Alergický zápal spojiviek

Každá druhá alergia má prejavy na očiach. Medzi prejavy alergického zápalu spojiviek zaraďujeme začervenanie, opuchy, tvorbu sekrétu (výlučkov aj hustejšej konzistencie) a ďalšie prejavy, ktoré sú spojené s pálením, rezaním či svrbením očí. Alergický zápal spojiviek odborne nazývame alergická konjunktivitída a rozlišujeme niekoľko druhov.

1. Sezónna konjunktivitída (akútna)

Zaznamenaná u pacientov akéhokoľvek veku, avšak  častejšie u detí.

Alergénom sú väčšinou pele.

Podľa sezóny alergénov: 8-10 mesiacov v roku.

Príznaky: svrbenie, slzenie, začervenanie, opuch viečok, svetloplachosť.

2. Chronická konjunktivitída (celoročná)

Hlavné alergény:  roztoče, zvieracia srsť, plesne, chlór, slnko, vietor, znečistené ovzdušie atď.

Je charakterizovaná trvalým zápalom a hyper-reaktívnou (veľmi citlivou) spojivkou.

Príznaky (svrbenie a opuch) sa menej často vyskytujú v porovnaní so sezónnou alergickou konjunktivitídou, ale ich pretrvávanie vedie k trvalému nepohodliu, ktoré znižuje kvalitu života.

3. Vernálna keratokonjunktivitída (VKC)

Postihuje deti (medzi 2 a 10 rokom života a mizne v puberte).

Spúšťací faktor – nadmerné slnenie (expozícia na slnku) najmä  v exotických  krajinách.

Príznaky: svrbenie, svetloplachosť, blefarospazmus (kŕč očných viečok), rozostrenie zraku, problémové otváranie očí pri prebudení.

4. Atopická keratokonjunktivitída (AKC)

Atopická keratokonjunktivitída postihuje dospelých ľudí, väčšinou mužov

Je spojená s ekzémom tváre a očných viečok a v prevažnej väčšine s astmou.

Príznaky: svrbenie, slzenie a výrazná sekrécia.

5. Gigantopapilárna konjunktivitída

Dochádza k nej po opakovanom kontakte spojivkového tkaniva s cudzím telesom (kontaktné šošovky, stehy atď.).

Príznaky: svrbenie, pocit cudzieho telesa v oku. Postupne sa rozvíja intolerancia na kontaktné šošovky, fotofóbia (strach zo svetla), pálenie, zahmlené videnie.

Čo sa v tele deje pri alergii a aké sú možnosti liečby?

Ak príde organizmus do kontaktu s alergénom, zaháji sa obranný proces. Vytvoria sa protilátky, ktoré vedú k uvoľňovaniu tkanivových hormónov (histamín) do kože a slizníc. Histamín je v pokojovom stave uložený v granulách žírných buniek (tzv. mastocytoch) a ak sa uvoľní, spôsobuje alergickú reakciu:

  • Cievnu vazodilatáciu (zníženie tonusu cievnej steny a jej následné rozšírenie) a cievnu priepustnosť čo sa prejaví opuchom a začervenaním očí.
  • Dráždenie nervových zakončení čo sa prejaví svrbením očí.

Alergia sa dá liečiť rôznymi liekmi, ktoré rozdeľujeme:

1.       H1-antihistaminiká,

2.     Stabilizátory žírnych buniek,

3.     Kombinácie antihistaminík a stabilizátorov žírnych buniek,

4.     Vazokonstriktory,

5.     Protizápalové lieky (lokálne kortikosteroidy)

Antihistaminiká

Utlmujú H1 histamínové receptory, ktoré sa nachádzajú v cievach a nervových zakončeniach spojivky a tým zabraňujú podráždeniu týchto receptorov histamínom. Výsledkom je zníženie opuchov, začervenania a svrbenia.

Nezabraňujú samotnému uvoľňovaniu histamínu zo žírnych buniek. Tlmia prejavy alergických reakcií, ale neovplyvňujú zápalovú zložku alergickej reakcie.

Stabilizátory žírnych buniek

Sú účinné pri znižovaní príznakov alergického zápalu očných spojiviek. Nie sú vhodné pre akútne stavy, pôsobia skôr ochranne. Pacient čaká aj niekoľko týždňov, pokiaľ liek zaberie. Nevyhnutné je včasné nasadenie liečby, inak neúčinkuje.

Kombinované prípravky (antihistaminiká + stabilizátory žírnych buniek)

Kombinácie účinkov preventívnych antialergík a antihistaminík.

Okamžite tlmia akútne prejavy alergie a zároveň bránia ďalšiemu rozvoju alergickej reakcie (utlmia histamínové receptory, pacientovi sa okamžite úľaví (cca do 5 minút) a zároveň stabilizujú žírne bunky, čím blokujú zápalové reakcie).

Vazokonstriktory

Liek na úľavu od symptómov. Nemá priamy vplyv na liečbu alergie. Iba zmierňuje svrbenie a bolestivosť. Pôsobí krátkodobo (2-4 hodiny) – nevyhnutné je častejšie aplikovanie (užívanie). Liečba sa nesmie užívať pri poškodení očného nervu a srdcovocievnych ochoreniach.

Protizápalové lieky (lokálne kortikosteroidy)

Predpisujú sa na ťažšie stavy, iba krátkodobo kvôli riziku vzniku katarakty (zahmlenie očných šošoviek) a glaukómu (poškodenie očného nervu).

 

Upozornenie: obrázky slúžia len na ilustračné účely.