Zápal oka - Konjuktivitída

13. 3. 2025 · 2 minúty na prečítanie

Veľmi častým spúšťačom zápalu spojiviek býva aj alergická reakcia na alergény vo vzduchu.  
Hlavným príznakom je zvýšené prekrvenie spojiviek, opuch a zvýšená tvorba sĺz. Pri závažnejšom zápale sa tvorí hnis, oko je bolestivé a môže byť aj zahmlené videnie.

Bakteriálna konjuktivitída je často spôsobená stafylokokmi alebo streptokokmi. Prejavuje sa hnisavým sekrétom z oka. Často sa do oka dostane prestupom z dýchacích ciest. Liečba patrí do rúk lekára a na liečbu sa používajú antibiotiká. Z voľnopredajných prípravkov sa môžu použiť kvapky s lipozomálnym olejom.

Vírusová konjuktividíta sa prejavuje skôr začervenaním, pálením a podráždením oka bez hnisavého sekrétu. Na liečbu sa používajú očné antiseptiká vo forme kvapiek, ale aj očná masť. Z prírodných výťažkov sa používajú kvapky s obsahom Očianky rostkovovej alebo očná masť s obsahom guajazulénu.

Pri alergickej konjuktividíte sú postihnuté vždy obe oči. Prejavuje sa začervenaním, pálením a svrbením. Prejavy vyvoláva kontakt s alergénom - najčastejšie to bývajú pele rastlín, preto je vždy vhodné najmä minimalizovať ho. To sa dá napríklad sprchovaním po pobyte vonku, výmenou oblečenia či nosením slnečných okuliarov. V prípade ťažkostí je vhodné použiť očnú vodu na výplachy očí a lieky potláčajúce alergické prejavy - či už vo forme tabliet alebo očných kvapiek.

Všeobecne je dôležitá hygiena a prevencia. Vhodné je premývanie oka očnou vodou, ktorá ma regeneračný a prečisťujúci účinok. Ako doplňujúcu liečbu možno použiť regeneračnú očnú masť s obsahom dexpanthenolu.

Ďalšie články k téme Zápal oka - Konjuktivitída

Upozornenie