Prejsť na hlavný obsah
0 výsledkov
  • 0,00 €
    Rýchly košík zatvorený
  • Vitamín D a Magnerot, výber vhodného horčíka.

    Otázka z 26. 8. 2025 1 minúta na prečítanie
    Anonymná otázka
    Dobrý deň môžem sa spýtať je vitamín D 2000 bezpečne užívať s dvojhodinovým odstúpom od Magnerotu (ten beriem 1 tabletku denne) alebo aký druh magnesia je lepšie užívať pri vestibularnej migrene. Doktorka mi povedala že mám užívať magnesium v dávkach 400 - 600 mg/deň. Viete mi poradiť dobrý horčík.
    PharmDr. Patrícia Čečková
    Na otázku odpovedá
    PharmDr. Patrícia Čečková

    Dobrý deň,

    ďakujeme za Vašu otázku.

     

    Odporúčaná denná dávka vitamínu D pre dospelých podľa Úradu verejného zdravotníctva SR je 15-17 μg (600 - 680 IU). Pri potvrdenej nízkej hladine vitamínu D sa odporúča denná dávka 2000 IU. Ak trpíte napríklad obličkovými kameňmi, je potrebné sa o vhodnej dávke vitamínu D poradiť s ošetrujúcim lekárom. Suplementácia vitamínu D sa orientačne odporúča od začiatku októbra do konca apríla. Pri potvrdenom deficite je však možné jeho dopĺňanie celoročne.

    Vitamín D3 v dávke 2000 IU (50 µg) sa môže sa užívať súčasne s liekom Magnerot. Dvojhodinový odstup nie je nutný. Odporúčaná dávka horčíka (400–600 mg) pri migréne je bezpečná, pokiaľ máte zdravé obličky (kvôli riziku hypermagnezémie).

    Liek Magnerot obsahuje účinnú látku magnesium orotát, teda formu horčíka, ktorý je dobre vstrebateľný.

     

    Prajem Vám pekný deň.

    S pozdravom

    PharmDr. Patrícia Čečková

     

    Podobné otázky

    Najnovšie otázky v poradni