hladina glukózy
Dobrý deň,
ďakujeme za Vašu otázku.
Náhodná glykémia vyjadruje hladinu cukru v krvi nameranú počas dňa prihliadajúc na možný príjem potravy v čase kratšom ako dve hodiny pred meraním. Náhodná glykémia je preto len orientačná hodnota. Pre správnosť nameranej glykémie je dôležité dodržať minimálne dvojhodinový odstup od konzumácie potravín, resp. dvojhodinové lačnenie pred meraním. U zdravých ľudí sa hladina cukru pri náhodnej glykémii (po 2 hodinovom lačnení) považuje za normálnu, ak je nižšia ako 7,8 mmol/l. Zvýšenie hladiny cukru v krvi nalačno (8 hod lačnenia) u zdravého človeka nad 5,6 mmol/l alebo po jedle (2 hod) nad 7,8 mmol/l sa nazýva hyperglykémia. Hyperglykémia sa prejavuje predovšetkým veľkým smädom a častým močením, pocitom väčšieho hladu, rozostreným videním a kŕčmi v dolných končatinách.
Je dôležité vziať na vedomie, že domáce náhodné meranie nemusí byť vôbec smerodatné. Hladina glukózy v krvi závisí a mení sa podľa príjmu potravy aj počtu sacharidových jednotiek obsiahnutých v jedle. Lekár meria rannú glykémiu zo žilovej krvi a vy doma používate kapilárnu krv. Hodnoty glykémie zo žily a z prsta môžu byť rozdielne aj kvôli odchýlke, ktorú vykazuje každý prístroj.
Na trhu máme niekoľko prípravkov, ktoré pozitívne ovplyvňujú hladinu glukózy v krvi. Medzi ne patrí napríklad Glucea, ktorá obsahuje extrakty z listov morušovníka bieleho a gymnemy lesnej (zvanej gurmar), zinok, chróm a L-arginín hydrochlorid. Prítomný chróm prispieva k udržaniu normálnej hladiny glukózy v krvi a k správnej látkovej premene makronutrientov, zinok zasa pirspieva k správnemu metabolizmu sacharidov. Dávkovanie je 1x denne 2 tablety počas jedla (ideálne počas hlavného jedla dňa) alebo krátko po jedle.
V prípade pochybností je vhodné namerané výsledky konzultovať s ošetrujúcim lekárom. Pokiaľ máte diagnostikovaný diabetes a podstupujete inzulínovú liečbu alebo liečbu liekmi s hypoglykemizujúcim účinkom, je nevyhnutné užívanie vyššie uvedeného prípravku konzultovať s lekárom.
Prajem všetko dobré.
S pozdravom
Mgr. Emma Halás Haluščíková
Podobné otázky
hladina glukózy v krvi
Bol som na preventívnej prehliadke a tam mi zistili Glukózu5.90.je to cukrovka
Nízka hladina glukózy v krvi
Dobrý deň meral som si hladinu cukru mám 2.2 nemôžem to dvihnúť na normal pil som džús aj sladké ďakujem zaradu
Zvýšené hladiny glukózy v krvi a moči
Od novembra mám zvýšené hodnoty glukózy v krvi - 7.8, 7.6a v moči je glukóza až na 4+..Trápi ma to veľké množstvo v moči. Obvodný lekár na to nič nepovedal a k diabetologičke som objednaná až o mesiac....
Euthyrox a hladina glukózy
Dobrý,prosímvás,chcemsanformovať,užívam po odstránení štítnejžľazy euthyrox 188ug-znižuje,alebo zvyšuje tento liekglykémiu prosím? Ďakujem,
Hladina glukózy 5,52 v norme, moč negatívny
Dobrý deň je nameraná glukóza v laboratóriu 5,52 kde rozpátie bolo 4-5,5 už cukrovka? Moč chemicky na glukóza a letovú je negatívny.
Možnosti remisie cukrovky po tehotenskej cukrovke: Hladiny glukózy, diéta a budúce kroky.
Dobrý deň, mala som twhotensku cukrovku. Bola som po 20 mes. Na kontrolu u dia. Test ogtt zo žily na lacno 5,1. Po hodine 12 a po 2 hod 11. Teraz som bez liekov, ma diete. Meriam doma glukomerom, 2 hod...
Zvysena glukoza v krvi po lačneni (8hodin)
Dobry den , chcela by som sa opytat aky vyzivovy doplnok odporucate na normalne znizenie glukozy v krvi? Po beznych krvnych testoch bolo zisteny nabeh na diabetes. Za skoru odpoved vopred dakujem
Tipy na voľnopredajné doplnky na stabilizáciu hladiny cukru v krvi a zlepšenie inzulínovej citlivosti.
Dobrý deň.Neustále mi kolíše hladina cukru v krvi.Rano a na obed mám po jedle hladinu cukru okolo 8 no večer mi vyskočí aj na 12.Možte mi poradiť nejaké voľnopredajné lieky?Ďakujem
PoužívaníLagosamámzvysenu hladinu cukru je tomožné?
Pooperáciizlcnika mipredpísallekar lagosu na zregenerovaniepečeňovýchtestov slabozhoršenýchuzivam jutretítyzden a odrazu sa mizvyšujehladina cukru v krvimôžetobyťpricina tá Lagosa?
Hľadám tabletky na vyváženie hladiny cukru
Zabudla som ako sa volajú tabl. na Vyrovnanie hladiny cukru ,krátky názov myslim len 4 písmenká, viete mi poradiť ?? Dakujem
Najnovšie otázky v poradni
- interakcie liekov
Súčasné užívanie Biseptolu a Rowatinexu
Dobrý deň, možem spolu užívať Biseptol a Rowatinex? Ďakujem.
- dojčenie horúčka
Užívanie Ibalginu pri horúčke počas dojčenia: Je to bezpečné?
Som matka po pôrode, 2 týždne. Dostala som horúčku, môžem si dať ibalgin? Stále kojím.
- informácie informácie o liekoch
Kombinácia Biseptol 400/80 mg s Unifloxom u 8-ročného dieťaťa
Dobrý deň, chcem sa opýtať na kombináciu biseptol 400 mg 80 mg pre 8ročné dieťa s lokálnym unifloxom do nosa. Možu sa ovplyňovať? Ďakujem
- informácie informácie o liekoch
Riešenie problému s predpisom Neurolu a obavami z užitia lieku po záruke
Dobry den mam tetaniu a tetanicke a panicke zachvaty vcera som mala tiez. Psychiatricka je dlhodobo PN a nikto ju nezastupuje. Pisala som obvodnej ze potrebujem predpisat Neurol 0.25 , odchadzam do...
- ovčie kiahne regenerácia pokožky
BIODERMA Cicabio Krém: Vhodnosť použitia na jazvy po ovčích kiahňach u detí od 2 rokov.
Mozu krem BIODERMA Cicabio Krém+ obnovujúci krém na poškodenú pokožku pouzivat aj deti vo veku 2 rokov na jazvy po ovcich kiahnach?
- informácie
Červené a hnedé bodky na pokožke
Mám malé drobné červené bodky v oblasti dekoltu a hneďe bodky v oblasti dekoltu, chebta a brucha ako ro zmierniť a odstrániť?
- bolesť kliešťová encefalitída únava vírusy
Bolesť hrdla, únava a bolesti kĺbov: Môže ísť o rôzne príčiny vrátane kliešťovej encefalitídy?
Dobrý deň, mozem sa spytat bolesť hrdla, oslabeny organizmus, bolesť kĺbov, únava môže to byt prejav kliešťovej encefalitídy?aj ked v lese som nebola len na kúpalisku Ďakujem
- informácie informácie o liekoch interakcie
Koenzým Q10 a iné lieky
Dobrý deň, prosím o radu, či môže mama - 73r, užívať na posilnenie srdca koenzým Q10 a s akým odstupom od liekov: egiramlon, rytmonorm, betaloc, atorvastatin, xarelto? Ďakujem za odpoveď.
- krvný tlak interakcie liekov
Možné príčiny nízkeho tlaku: Kombinácia liekov alebo dávkovanie - konzultujte úpravu liečby.
Dobrý deň,poprosím radu. Moja 89 ročná matka užíva ráno Concor cor 2,5mg-1/2tbl,Losartan 50mg-1/2tbl,Cavinton forte 1tbl, Marixino 20mg 1tbl,Detralex 500mg-2tbl a tlak sa jej uz po hodine výrazne...
- antibiotiká informácie informácie o liekoch interakcie liekov interakcie
Užívanie Ciprinolu s vápnikom, magnéziom a probiotikami
Dobrý deň, je v poriadku užívanie liekov: ráno a večer Ciprinol 500 a v čase obeda Calcium a hodinu potom Magnézium spolu s Probio-fixom? Bude sa Ciprinol dobre vstrebávať? Mám osteoporozu a nerada by...
