Prejsť na hlavný obsah
0 výsledkov
  • 0,00 €
    Rýchly košík zatvorený
  • Možnosti remisie cukrovky po tehotenskej cukrovke: Hladiny glukózy, diéta a budúce kroky.

    Otázka z 19. 5. 2026 1 minúta na prečítanie
    Anonymná otázka
    Dobrý deň, mala som twhotensku cukrovku. Bola som po 20 mes. Na kontrolu u dia. Test ogtt zo žily na lacno 5,1. Po hodine 12 a po 2 hod 11. Teraz som bez liekov, ma diete. Meriam doma glukomerom, 2 hod po jedle sa držím do 6 , raz som mala 7. Mam ist o 3 mes na odbery. Je možné dať tú cukrovku do remisie? Dakujem
    PharmDr. Veronika Kiabová
    Na otázku odpovedá
    PharmDr. Veronika Kiabová

    Dobrý deň, 

    ďakujeme za prejavenú dôveru.

    Vzhľadom na uvedené domáce hodnoty nie je vylúčená remisia, t.j. ustálené normálne hodnoty glukózy zabezpečené úpravou stravy bez nutnosti liečby. S určitosťou však , žiaľ, nevieme predpovedať prípadnú progresiu ochorenia. V prípade výskytu gestačného diabetu sa však zvyšuje riziko budúceho ochorenia v porovnaní so ženami, ktoré mali z tohto hľadiska tehotenstvo bezproblémové. Z toho dôvodu sa odporúča zachovať lekárom stanovené pravidlá stravovania a vhodné je pravidelné monitorovanie laboratórnych hodnôt (najmä HbA1c), čo však je už v kompetencii ošetrujúceho lekára.

    Prajem pevné zdravie.

    S pozdravom
    PharmDr. Veronika Kiabová

    Najnovšie otázky v poradni

    Súvisiace