Prejsť na hlavný obsah
0 výsledkov
  • 0,00 €
    Rýchly košík zatvorený
  • Zvýšené hladiny glukózy v krvi a moči

    Otázka z 22. 1. 2026 2 minúty na prečítanie
    Anonymná otázka
    Od novembra mám zvýšené hodnoty glukózy v krvi - 7.8, 7.6a v moči je glukóza až na 4+..Trápi ma to veľké množstvo v moči. Obvodný lekár na to nič nepovedal a k diabetologičke som objednaná až o mesiac. Dalo by sa to nejako znížiť? Mám aj iné diagnózy, beriem aj statiny, diuretiká, a iné.
    Mgr. Emma Halas Haluščíková
    Na otázku odpovedá
    Mgr. Emma Halas Haluščíková

    Dobrý deň,

    ďakujeme za Vašu otázku.

    Hodnota glykémie nalačno (hodnota cukru v krvi po 8 hodinách bez príjmu potravy) sa u zdravých ľudí pohybuje v rozmedzí 3,3 - 5,6 mmol/l. Taktiež u zdravých ľudí sa hladina cukru pri náhodnej glykémii (hodnota cukru v krvi po 2 hodinách bez príjmu potravy) považuje za normálnu, ak je nižšia ako 7,8 mmol/l.
    Zvýšenie hladiny cukru v krvi nalačno u zdravého človeka nad 5,6 mmol/l alebo po jedle nad 7,8 mmol/l sa nazýva hyperglykémia. Krátkotrvajúca zvýšená koncentrácia cukru v krvi nie je obvykle vážnym stavom, avšak dlhodobé zvýšenie hladiny cukru v krvi vedie k vzniku vážnych komplikácií. Hyperglykémia sa prejavuje predovšetkým veľkým smädom a častým močením, pocitom väčšieho hladu, rozostreným videním a kŕčmi v dolných končatinách. Vhodné je dodržiavať zdravý životný štýl, hlavne správne stravovanie. Vy neuvádzate, či sú hodnoty 7,8 a 7,6 nalačno alebo po jedle.

    Tejto téme sa bližšie venovala kolegyňa v minulosti. Jej odpoveď Vám prikladám do nasledujúceho odkazu. O tejto téme si môžete prečítať aj užitočný odborný článok

    Hodnota cukru obsiahnutého v moči by nemala presiahnuť 0,72 mmol na liter moču za 24 hodín. V prípade, že je vyššia, označuje sa ako glykozúria a môže byť jedným zo symptómov vedúcich k odhaleniu cukrovky (diabetes mellitus). Hranica glykémie, pri ktorej sa začína cukor vylučovať do moču, je od 10 mmol/l.  Negatívny nález glukózy v moči však toto ochorenie nevylučuje. Stanovenie glukózy v moči preto nepatrí medzi základné biochemické parametre používané na diagnózu a sledovanie DM. 

    Vzhľadom na prebiehajúcu liečbu je potrebné sa o možnostiach zníženia hladiny glukózy poradiť s ošetrujúcim lekárom, ktorému je známy Váš zdravotný stav ako aj všetky užívané lieky.

     

    Prajem všetko dobré.

    S pozdravom

    Mgr. Emma Halás Haluščíková

    Podobné otázky

    • Vplyv lieku Augmentin na hladinu cukru v krvi pri Diabete II

      Dobrý deň. Ma liek Augmentin vplyv na výšku hladiny cukru v krvi pri Diabete II. Užívam Diaprel 60mg 2tbl.ráno. Ďakujem.

    • Ake minerály ?

      Dobry den, prosim Vas, ake mineraly doplnat pri uzivani lieku Furon kvoli opuchom clenkov (muz-77 rokov) ? Jeho lekarka mu to vobec nespomenula, ale myslime si, ze by to bolo vhodne, kedze casto moci po...

    • Euthyrox a hladina glukózy

      Dobrý,prosímvás,chcemsanformovať,užívam po odstránení štítnejžľazy euthyrox 188ug-znižuje,alebo zvyšuje tento liekglykémiu prosím? Ďakujem,

    • PoužívaníLagosamámzvysenu hladinu cukru je tomožné?

      Pooperáciizlcnika mipredpísallekar lagosu na zregenerovaniepečeňovýchtestov slabozhoršenýchuzivam jutretítyzden a odrazu sa mizvyšujehladina cukru v krvimôžetobyťpricina tá Lagosa?

    • nolicin

      Dobrý deň, mám 88 rokov a som diabeticka s oslabenými obličkami vďaka cukrovke ačastými zápalmi močových ciest.. po preliečení mi bol predpísaný na dlhodobé preventívne užívanie nolicin.1 tb večer. Je to...

    • Použitie lieku

      Lekár mi po zvýšenej hladine cukru v krvi predpísal liek Siofor 500. Som 3 a po mesiaca po infarkte. Je možne tento liek užívať? Pribalový leták to nedoporučuje.

    • Nervea tbl

      Dobry den. Odporucali mi v lekarni, namiestomilgammy uzivat Nerveu od DR. Max.Pri uziti vitaminov mi zaoacha moc(zapacha sko inj milgamma, alebo ako guma). Viete mi poradit ci je to normalne? Akebo mam...

    • Zvýšená hladina kyseliny močovej napriek obmedzeniu sladkostí, mäsa a alkoholu

      Dobrý deň. Dva týždne nejem žiadne sladkosti nejem maso ani výrobky nepijem alkohol a posla domáceho testovania sa mi zvyšuje kyselina mocova

    • Môžu výživové doplnky zvyšovať hladinu kyseliny močovej v krvi?

      Dobrý deň,opakovane mám zvýšenú kyselinu močový v krvi.,napriek tomu , že nizkopurinovu diétu sa snažím dodržiavať.Mozu ju zvyšovať aj výživové doplnky ktoré užívam? sú to tieto:magnézium,Proerekta...

    • Glukóza ráno nalačno 7.2.na obed 6,3, večer 5,9. JE TO CUKROVKA?, Ako mám postupovať?

      Pred 2 mesiacmi som bola na pravidelnej kontrole u internistu.Odberpm krvi boli zistené hodnoty glykémie 6,2.Teraz pri náhodnom meraní boli hodnoty ako uvádzam vyššie. Ako mám ďalej postupovať? Je to už...

    Najnovšie otázky v poradni