Kliešte - ako nad nimi zvíťaziť?

17. 6. 2020 · 3 minúty na prečítanie

 

Radi si počas leta vyvetráte hlavu v prírode? Či už idete do lesa alebo si užívate piknik na lúke, nikdy nezabúdajte na repelent. Ako ho ale použiť správne a získať ideálnu ochranu?

Kliešte - ako nad nimi zvíťaziť?

Radi si počas leta vyvetráte hlavu v prírode? Či už idete do lesa, alebo si užívate piknik na lúke, vždy je dobré mať pri sebe repelent. Zabezpečí vám ochranu pred mnohými druhmi problematického hmyzu, ktorý by vám mohol pobyt na čerstvom vzduchu znepríjemniť.

 

Účinné látky repelentov, prípravkov na odpudzovanie hmyzu, sa zameriavajú najčastejšie na komáre, kliešte, ovady a mušky. Podľa spracovania a spôsobu aplikácie sú na výber gély, spreje či roll-on produkty. Repelenty sa aplikujú na odev i pokožku a slúžia ako prevencia proti ochoreniam, ktoré prenáša hmyz. V našich zemepisných šírkach ide predovšetkým o lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu, v exotických krajinách je to malária.

 

Idete do prírody?

● Zvoľte vhodné oblečenie – ideálne je mať dlhé nohavice a tričko s dlhými rukávmi s hladkým povrchom, čo kliešťom sťažuje lezenie a následné priľnutie na kožu.

Dlhé nohavice zasuňte do ponožiek. Kliešť sa na kožu dostáva najčastejšie práve priestorom medzi nohavicami a obuvou.

● Pred výletom použite repelent, ktorý odpudzuje komáre i kliešte.

Nelíhajte si do vysokej trávy. Práve v nej sa vyskytujú kliešte najčastejšie. Mýtus je, že kliešte padajú zo stromov a skáču. Naopak, žijú v priestoroch do výšky 60 cm od zeme, preto je riziko prilezenia kliešťa práve od chodidiel.

● Po návrate z rizikovej oblasti sa odporúča ihneď vymeniť oblečenie a skontrolovať celé telo.

 

Čo ak sa kliešť už prisal?

V prípade prisatia kliešťa je potrebné odstrániť ho z kože správne čo najskôr. Miesto s kliešťom pred jeho odstraňovaním dezinfikujte. Vezmite navlhčený vatový tampón alebo špeciálne na to určenú pinzetu či kliešte, vhodné je použitie rukavíc na zabránenie prenosu infekcie. Kliešťa odstráňte hýbaním zo strany na stranu. Nepoužívajte mydlo – kliešť udusením môže uvoľňovať nebezpečné toxíny a zvyšovať tak riziko prenosu infekcie. Dezinfikujte postihnuté miesto po odstránení celého kliešťa. Kontaktujte lekára v prípade, že spozorujete výrazné červené fľaky často s tmavými okrajmi v okolí miesta uhryznutia, hnis, závažnú alergickú reakciu či príznaky pripomínajúce chrípku (bolesti hlavy, kĺbov, malátnosť, únava, horúčka).

 

Očkovanie ako prevencia – áno či nie?

Kliešťovej encefalitíde, ktorej potencionálnymi prenášačmi sú práve kliešte, je možné predchádzať očkovaním. Pokiaľ sa nechávate zaočkovať prvýkrát, je dôležité absolvovať celkovo tri dávky vakcíny. Najvhodnejší čas na začiatok očkovania sú zimné mesiace. Počas tých dostanete prvé dávky vakcíny a v sezóne budete už dostatočne chránení. Posledná dávka vakcíny sa aplikuje o 5 – 12 mesiacov po druhej dávke. Chrániť očkovaním je možné deti od 1 roku a dospelých. Očkovacia látka vás cháni pred infekciou vírusom kliešťovej encefalitídy, nezabráni však tomu, aby sa kliešť prisal. Je preto dôležité vždy použiť repelent, keďže kliešť môže infikovať aj inou chorobou.

 

Vyrábajú sa špeciálne repelenty pre deti?

Väčšina repelentov vytvorí z výparov obrannú bariéru, čím maskuje ľudské pachy, ktoré vábia nepríjemný hmyz. Pri výbere sa riaďte vekom, ale aj tým, či chcete nanášať repelent na odev alebo aj priamo na kožu. V prípravkoch pre deti sú obsiahnuté látky, ktoré sú šetrné k detskej citlivej pokožke. U detí je vhodné voliť repelenty skôr vo forme gélu alebo peny. Aby nedošlo k vdychovaniu prípravku alebo zasiahnutiu očí v prípade sprejovej formy prípravku, nastriekajte ho najskôr do dlane a až potom rozotrite na pokožku. Prípravky by sa nemali nanášať na poškodenú pokožku, ani v blízkosti očí a úst. Vždy vyberajte repelent vhodný k veku dieťaťa, tento údaj je uvedený na obale produktu. U najmenších detí do dvoch mesiacov veku nie je použitie repelentov vhodné. Dojčatá a batoľatá môžete chrániť moskytiérou.