Vitajte vo svojom domácom wellness: Prečo a ako si z neho spraviť rituál?

19. 10. 2023 · 7 minút na prečítanie

Pravidelné wellness rituály nie sú len kľúčom k dostatku energie, ale najmä k duševnej pohode a spokojnosti. Vytvorte si ich doma s našimi tipmi.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Vitajte vo svojom domácom wellness: Prečo a ako si z neho spraviť rituál?

Cítite sa unavení, podráždení a neustále v jednom kolobehu stresu a napätia? Nájsť si chvíľu pre seba považujú mnohí z nás za zbytočný luxus a neefektívne využitý čas. Pravidelné wellness rituály nie sú len kľúčom k dostatku energie a podávaniu ďalších výkonov, ale najmä k duševnej pohode a spokojnosti. Navyše za nimi nikam nemusíte chodiť. Všetko, čo potrebujete, máte doma.

Urobte si šálku čaju, zapáľte sviečky a usaďte sa k čítaniu našej wellness príručky. Zaslúžite si to.

Prečo je wellness dôležité pre duševné zdravie

Hoci si pod slovom wellness väčšina z nás predstaví kúpeľné procedúry, tento pojem označuje celý stav. Wellness by sa dalo z angličtiny preložiť ako „cítiť sa dobre”. Wellness hovorí o harmónii fyzickej a duševnej pohody. Práve na tú druhú však často zabúdame. 

Čo všetko je wellness?

Wellness je všetko, čo vám prináša vnútorný pokoj, ktorý sa odráža vo vašom správaní, zovňajšku a celkovej pohode. Je to starostlivosť o vaše vnútorné i vonkajšie ja.

Takto strávený čas vám pomôže lepšie sa spoznať, precítiť svoje potreby, uvoľniť telo a načerpať novú energiu. 

Pod wellness môžeme zahrnúť:

Ako si vytvoriť dokonalú wellness atmosféru doma

Ak máte problém vypnúť, prevedieme vás malým manuálom, ktorý vám pomôže navodiť atmosféru relaxu.

Napustite si teplý kúpeľ
Príjemná voda, tlmené svetlo a relaxačná hudba. Ak máte doma vaňu, nie je nič jednoduchšie pre vytvorenie relaxu. Aby vás počas oddychu v kúpeli nič nerušilo, prichystajte si všetko potrebné – uteráky, oblečenie či obľúbené kúpeľňové papuče. Čo sa týka teploty vody, tá by nemala byť príliš studená ani príliš horúca (v tom prípade by som zmenila hneď prvé slovo v predchádzajúcom odseku, kde referujeme na horúcu vaňu). Ideálny čas, ktorý by ste v nej mali stráviť je 15 až 30 minút. Za tento čas si dostatočne oddýchnete a zároveň sa vaša pokožka nevysuší. Pridajte penu alebo bombu do kúpeľa či špeciálne soli a premeňte svoju kúpeľňu na luxusnú oázu. Horčík v soli pomáha uvoľniť svaly a zmierniť stres. Kúpeľ môžete prevoňať aj kvapkou obľúbeného éterického oleja.

Upokojte zmysly éterickými olejmi
Eterické oleje sú koncentrované prírodné výťažky z rôznych častí rastlín – kvetov, listov, kôry či koreňov. Majú silné terapeutické účinky a hlboko pôsobia na naše zmysly. Éterické oleje v kombinácii so sviečkami vytvárajú dokonalú wellness atmosféru domova.Pridajte niekoľko kvapiek éterického oleja do teplého kúpeľa, difuzéra alebo priamo na pokožku, aby ste získali aromaterapeutické účinky. Medzi obľúbené možnosti patria napríklad:

Doprajte si masáž
Po kúpeli si doprajte masáž tela, pri ktorej môžete znova využiť vonné oleje. Majú upokojujúci účinok a pomáhajú uvoľniť svalstvo. Nezabudnite sa najprv poradiť s lekárom, či nemáte alergiu na niektoré z nich. Oleje vetiveru, santalového dreva či ylang-ylang vás upokoja, kým pomaranč alebo grapefruit vám dodajú energiu. 

Wellness pre vašu pokožku
Po kúpeli možete svojej pokožke dopriať peeling a následne hydratovať bohatým telovým maslom alebo krémom s obsahom bambuckého masla či kokosového oleja. Vaše domáce wellness by nebolo úplné bez masky na tvár. Masku naneste a pred opláchnutím 10 – 15 minút relaxujte.

Zapáľte si sviečky

Sviečky pôsobia upokojujúco na naše zmysly. Ich plameň šíri príjemné teplo a svetlo, zároveň navodzuje atmosféru oddychu. Vyberte si sviečky s vôňou, ktorá vám robí dobre – či už levanduľa, vanilka alebo pačuli alebo špeciálne masážne sviečky. Počas horúceho kúpeľa si môžete zapáliť aj niekoľko sviečok naraz. Ich vône sa budú navzájom zmiešavať a umocňovať pocit pohody. Nezabudnite nikdy nenechávať horiace sviečky bez dozoru.

Pripravte si šálku čaju 

Na záver pobytu v domácich kúpeľoch si uvarte šálku teplého bylinkového čaju. Harmanček, mäta pieporná alebo rooibos pomáhajú zmierniť stres a upokojiť myseľ. Schúľte sa na gauč s čajom, príjemnou dekou a dobrou knihou alebo filmom. Zhlboka sa nadýchnite a užite si tento čas na načerpanie nových síl. Sychravé počasie je ideálne na to, aby ste starostlivosť o seba zaradili medzi svoje priority. Vaša myseľ a telo vám za to poďakujú.


BeautyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťachĎalšie články k téme Vitajte vo svojom domácom wellness: Prečo a ako si z neho spraviť rituál?

 • Ako zabrániť zubnému kazu

  Ako zabrániť zubnému kazu

  · 3 minúty na prečítanie
  Zubný kaz je jedním z najčastejšie sa vyskytujúcich chronických ochorení. Avšak, s pravidelnou starostlivosťou o zuby a ústnu dutinu je možné efektívne predchádzať tomuto problému. 
 • Hľadali ste už niekedy na internete ako sa lieči napríklad chrípka? Vedeli ste sa zorientovať v radách a informáciách?
 • Bežecké desatoro pre začiatočníkov

  Bežecké desatoro pre začiatočníkov

  · 6 minút na prečítanie
  Potrebujete po lenivom lete zhodiť zopár kíl? Obujte si tenisky, pustite obľúbenú hudbu a vybehajte si dostatok endorfínov i krásnu postavu. Vaša bežecká jeseň sa práve začína!
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora