Prečo vznikajú vrásky a prečo si z nich nerobiť ďalšie

9. 5. 2024 · 5 minút na prečítanie

Zaujíma vás, prečo vznikajú vrásky a ako sa ich účinne zbaviť? V našom článku sa dozviete odpovede na všetko, čo potrebujete vedieť.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Prečo vznikajú vrásky a prečo si z nich nerobiť ďalšie

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, prečo sa vám robia vrásky a či je vôbec možné sa ich zbaviť? Ak vás tieto jemné linky trápia, máme pe vás tipy a rady, ako ich vzniku predchádzať, ako ich zamaskovať a na konci článku možno zistíte, že si pre ne vôbec nemusíte robiť ťažkú hlavu.

Čo sú to vrásky a ako vznikajú?

Vrásky sú prirodzené ako to, že starneme. S pribúdajúcim vekom naša pokožka produkuje menej kolagénu a elastínu, čo sú bielkoviny, ktoré udržujú pokožku pevnú a pružnú. Ich absencia spôsobuje ochabnutie pokožky a tvorbu vrások.

Okrem prirodzeného vzniku vrások k nim prispieva niekoľko faktorov:

  • vystavovanie sa slnku – UV žiarenie poškodzuje elastín a kolagénové vlákna. Tento proces poznáme aj ako fotoaging;
  • fajčenie –  chemické látky v tabakovom dyme zužujú cievy a znižujú tvorbu kolagénu 
  • alkohol – časté pitie alkoholu vysušuje pokožku a prispieva k vzniku vrások na krku a tvári,
  • mimika – úsmev, mračenie alebo žmurkanie vytvárajú  mimické vrásky, ktoré sa s pribúdajúcim vekom a stratou pružnosti pokožky prehlbujú,
  • zanedbávanie odličovania – aj keď ste veľmi unavené, nikdy nechoďte spať s mejkapom. Upchaté póry nedokážu produkovať kolagén a zvyšuje sa riziko vzniku vrások;
  • nedostatočná hydratácia zvonka i zvnútra – bez dostatočného množstva vody stráca pokožka vlhkosť a pružnosť, čo umožňuje ľahšie vytváranie vrások. Rovnako je to pri zanedbaní hydratačných produktov. 

V prípade alkoholu, fajčenia, nadmerného vystavovanie sa slnku či nedostatočného príjmu tekutín je zmena vítaná – ak nie pre vrásky, spravíte niečo dobré pre svoje zdravie. 

Typy vrások

Ako sa vo vráskach vyznať? Na základe vplyvu rôznych faktorov na vznik vrások ich rozdeľujeme na:

Mimické vrásky

Mimické alebo dynamické vrásky vznikajú pri výrazoch tváre, ako je úsmev, mračenie alebo žmurkanie. Zvyčajne sa vyskytujú v okolí očí (tzv. vejáriky), úst (tzv. smiechové vrásky) a na čele. Nemýľte si ich ale s vráskami z dehydratácie. Tie sú výsledkom nedostatočného pitného režimu a hydratácie pokožky.

ženská tvár

Statické vrásky

Statické vrásky sú viditeľné, aj keď je vaša tvár uvoľnená. Sú spôsobené stratou elasticity a kolagénu v pokožke s pribúdajúcim vekom. Statické vrásky sa objavujú najmä na čele, pod očami a okolo úst.

Aké látky v kozmetike hľadať v boji proti vráskam?

Ak sa vám vrásky na vašej tvári nepáčia, siahajte v obchode po kozmetike s nasledovnými zložkami. Pomôžu ich vzniku predchádzať prípadne eliminovať viditeľnosť tých súčasných. 

SPF

Krém s ochranným faktorom s faktorom 30 a vyššie by mal byť alfou a omegou vašej rutiny. Nechráni len pred spálením, ale aj pred vráskami spôsobenými UVA lúčmi. Tie prenikajú do pokožky a spôsobujú jej starnutie, pigmentové škvrny a v neposlednom rade vrásky. SPF krém používajte každé ráno a pred vystavením sa slnku, aj keď sa vám zdá, že nesvieti. Každé 3 – 4 hodiny ho reaplikujte.

Vitamím C

Tento silný antioxidant si poradí s voľnými radikálmi, stimuluje tvorbu kolagénu, vyhladzuje pleť a dodáva jej zdravý a svieži vzhľad. Používanie séra s vitamínom C je skvelou prevenciou a vaša pokožka bude vďaka nemu vyzerať prežiarene a zdravo. V kombinácii s ochranným krémom proti slnku sú skvelou dvojkou v boji proti starnutiu pleti. 

Retinoidy

Retinoidy pomáhajú pokožku zjemniť a eliminovať hyperpigmentácie. Sú jednou z najvyhľadávanejších zložiek v anti-age produktoch a obľúbené najmä v nočných krémoch na tvár, sérach či očných krémoch. Celkovo siahajte po retinole iba vo večernej rutine a ráno nezabúdajte na použitie SPF krému. Dbajte tiež na koncentráciu retinolu či retinoidu, ak s ním len začínate, siahajte najprv po produktoch s nižšími percentami. 

Bakuchiol

Bakuchiol je rastlinnou alternatívou retinolu ideálnou pre tých, ktorým retinol spôsobuje podráždenie alebo pre tehotné ženy. Je rovnako účinný a taktiež ho nájdete v sérach a krémoch.

Esenciálne oleje

Ak preferujete rastlinné zložky, hľadajte vody, krémy alebo séra s obsahom santalového dreva, levandule alebo citrónu. Ich použitie bude účinné najmú v okolí pier. 

Kyselina mliečna

Prípravky s kyselinou mliečnou sú vhodné na prečistenie pleti, ide o exfolianty, akési vyššie úrovne peelingu, a preto ich používajte iba príležitostne. Z pokožky odstráni odumreté bunky a redukuje tvorbu vrások. 

Kyselina glykolová

Podobne ako kyselina mliečna, aj tu hovoríme o exfoliante, ktorý slúži na odstránenie odumretých kožných buniek. Kyselina glykolová pomáha vyhladzovať vrásky, ako aj stopy po akné a pigmentové škvrny. 

Ako zabrániť vzniku vrások zmenami v životnom štýle

Udržujte zdravú stravu

Zamerajte sa na potraviny s vysokým obsahom antioxidantov, ako sú čučoriedky, špenát a sladké zemiaky, ako aj na zdravé tuky zo zdrojov, ako sú avokádo, orechy a olivový olej. Vypite 6 – 8 pohárov vody denne.

žena si nanáša krém

Dbajte na dostatočný a kvalitný spánok

Nedostatok spánku môže viesť k vzniku stresových hormónov, ktoré poškodzujú pokožku. Väčšina dospelých potrebuje 7 až 9 hodín spánku. Ak chcete pre svoju pokožku spraviť ešte viac, spite na chrbte alebo na boku, čím sa vyhnete „pokrčeniu”. Vznik vrások pomôže znížiť aj používanie hodvábnej alebo saténovej obliečky na vankúš.

Čím menej stresu, tým lepšie

Jednoducho: nerobte si vrásky. Ani z vrások, ktoré sú prirodzenou súčasťou starnutia. Príliš veľa kortizolu, stresového hormónu, narúša kolagén a elasticitu pokožky. Doprajte si čas na oddych a venujte svoj čas tomu, čo vám spôsobuje radosť. 

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora