Ako a prečo čo najlepšie chrániť pokožku pred slnkom?

29. 5. 2023 · 5 minút na prečítanie

Podľa čoho si vybrať vhodný SPF produkt a čo by ste si mali všímať, aby ste boli pred slnkom chránení? Pripravili sme pre vás prehľad dôležitých rád.

Veronika Blahová
Veronika Blahová
Ako a prečo čo najlepšie chrániť pokožku pred slnkom?

Všetci sa cítime lepšie, ak je vonku slnečno a môžeme si užiť teplo a pár slnečných lúčov. Slnko je zdroj energie pre planétu i pre nás. Vďačíme mu za dobrú náladu, pretože pomáha uvoľňovať endorfíny. Syntetizuje v koži vitamín D, ktorý je dôležitý pre našu imunitu i kosti.  

Slnečnému žiareniu v lete vďačíme aj za to, že sa zlepší stav niektorých kožných ochorení, napríklad atopického ekzému alebo akné.  Je zdrojom viacerých typov žiarenia, ale ich vplyv na nás a naše zdravie nie je vždy akurát pozitívny. Preto je potrebné správať sa zodpovedne a dodržiavať pár dôležitých rád.

Slnko si dávkujte postupne a s mierou 

Spálenie pokožky je dôsledok krátkovlnného žiarenia – UVB. Každá pokožka je iná a jej odolnosť určuje náš fototyp. Najhoršie slnko znáša fototyp 1, ide o ľudí s veľmi svetlou pokožkou, svetlými očami a ryšavými vlasmi. O niečo lepšie sa opaľuje fototyp 2 alebo 3, ale ani oni nesmú zabúdať na správnu ochranu pleti. Tú zabezpečuje oblečenie, klobúk, slnečné okuliare a ochranný krém na odhalených častiach kože.

Vyhýbajte sa najsilnejšiemu slnku 

Žiarenie je najsilnejšie v čase od 11:00 do 15:00, preto plánujte svoje aktivity vonku mimo týchto hodín. Na fotoprotekciu však nezabúdajte ani mimo týchto časov. Spáliť vás môže aj slabšie slnko.

Natierajte sa pravidelne

Natretie treba pravidelne opakovať,  teda asi každé dve hodiny a po každom dlhšom pobyte vo vode alebo osušení. 

Spáliť sa môžete aj vo vode a na horách

Slnečné lúče prechádzajú aj vodou a vo vyššej nadmorskej výške sme bližšie k slnku, ktoré tu má väčšiu intenzitu. Spáliť sa môžete, aj ak je slnko skryté za oblakmi, slnečné lúče totiž prechádzajú aj cez sklo. Ohrození sú najmä vodiči z povolania.

Myslite na tých najmenších

Detičky do troch rokov by sa opaľovať nemali vôbec. Pobyt vonku im naplánujte skoro ráno alebo neskoro poobede. Vyberte pre ne vhodný opaľovací produkt, ktorý rešpektuje citlivú detskú pokožku. Deti chráňte aj svetlým oblečením a prikrývkou hlavy. 

A čo by ste si mali na opaľovacích produktoch všímať?

  1. Značka – kvalitná dermokozmetická značka z lekárne je zárukou kvality. Takéto produkty sú testované na citlivej pleti a aj dermatológovia sa spoliehajú práve na ne.
  2. SPF– vyjadruje výšku ochrany pred UVB žiarením. Toto krátkovlnné žiarenie je zodpovedné za spálenie kože a s tým spojenú citlivosť a bolesť. Jeho výška môže byť rôzna, vyberajme si tie vyššie – od 30, ktoré zabezpečujú pomerne dobrú ochranu pred slnkom. SPF 50 a 50+ pri správnom používaní zabezpečuje ochranu na asi 98 %.  Žiadna ochrana nie je stopercentná a časť slnečného žiarenia vždy prenikne do pokožky.
  3. UVA v krúžku – UVA žiarenie je dlhovlnné, na koži ho necítime a je zákernejšie. Podieľa sa na zmenách kože, ktoré vedú k predčasnému starnutiu i k vzniku zhubných i nezhubných útvarov. 
  4. Filtre – rozdeľujeme na minerálne a organické. Minerálne filtre slnečné lúče odrážajú, fungujú ako štít a na koži zanechávajú bielu stopu. Do kože sa nedostávajú a sú teda ideálnou voľbou pre malé deti a ľudí s veľmi citlivou kožou. 
    Organické filtre sú malé častice, ktoré v pokožke pohlcujú žiarenie a eliminujú tak ich negatívny dopad na zdravie pokožky. Nanášajú sa veľmi dobre a na koži sú neviditeľné. Možno ste začuli, že niektoré organické filtre poškodzujú koraly v mori a krehký morský ekosystém. Ak si chcete byť istí, že váš krém neobsahuje tieto zložky, riaďte sa piktogramom koralu na obale produktu.
  5. Textúra – podľa čoho si vybrať ideálnu textúru? Krémy sú určené primárne pre suchú pokožku, fluidy a gély pre zmiešanú a mastnejšiu pleť. Vyberte si presne podľa typu svojej pokožky, aby ste boli spokojní a mali pôžitok z ich používania. Produkty s SPF ochranou často vrstvíme na krémy, ktoré denne používame, tak na to myslime, aby sme sa zbytočne neleskli a nepotili. Na obnovenie ochrany pred slnkom počas dňa vám môže poslúžiť aj kompaktný púder alebo hmla v spreji. Pery a citlivé miesta ako čerstvé jazvičky a znamienka si chráňme tyčinkou s SPF 50.

Čo všetko môže slnko spôsobiť?

Slnko je dobrý sluha, ale zlý pán. Spôsobuje viditeľné, ale i neviditeľné zmeny. Medzi prejavy slnkom poškodenej pokožky patrí fotodermatitída, aktinická keratóza a intolerancie na slnko. Vo všetkých prípadoch je potrebné dbať na prísny režim pri pobyte vonku a používať produkty s najvyššou ochranou. 

Jedným z takých je aj novinka URIAGE Bariesun 100

ultraľahkú textúru vyhovujúcu všetkým typom pleti a výška ochrany SPF je viac ako 100. Tá zabezpečuje maximálnu ochranu aj pre tú najnáročnejšiu pleť. Chráni kožnú bariéru, hydratuje, je vodeodolný a obsahuje antioxidanty vitamín E a C. Je výborne tolerovaný aj citlivou pokožkou a na koži je matný a neviditeľný.

Ďalšou reakciou na slnko sú aj rôzne znamienka. Je potrebné, aby ste ich sledovali, ich zmeny totiž môžu signalizovať kožný problém. Znamienko – šošovička by mala byť nemenná. Akúkoľvek zmenu tvaru, farby, veľkosti, jej narušenie alebo dráždenie oblečením konzultujte s dermatológom. Myslite aj na prevenciu a raz za rok si dajte skontrolovať znamienka špeciálnym prístrojom, dermatoskopom.  Vie odhaliť nežiaduce zmeny, ktoré môžu viesť až k vzniku rakoviny kože. Tá je zákerná a počet takýchto pacientov každým rokom narastá. V ranných štádiách je však veľmi dobre liečiteľná.


BeautyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach




Ďalšie články k téme Ako a prečo čo najlepšie chrániť pokožku pred slnkom?

  • V konci minulého storočia sa rozšíril celosvetový trend "kult opáleného tela". Všetci sme túžili po opálení ako "čokoládoví". Najpopulárnejším opaľovacím prípravkom bol Nubian 6. Avšak informácie o ozónovej dierke, narastajúcom prenikaní slnečného žiarenia a jeho škodlivých účinkoch boli veľmi obmedzené.      
  • Chcete sa toto leto pekne a zdravo opáliť?

    Chcete sa toto leto pekne a zdravo opáliť?

    · 5 minút na prečítanie
    Ak túžite po prirodzene opálenom vzhľade alebo máte obavy o svoje zdravie pri slnení, nechajte sa inšpirovať praktickými radami dermatologičky Dr. Max, Veroniky Blahovej.
  • Plánujete dovolenku na Slovensku? Nepodceňujte jednu vec!

    Plánujete dovolenku na Slovensku? Nepodceňujte jednu vec!

    · 4 minúty na prečítanie
    Aj vy ste sa rozhodli stráviť tohtoročné leto na rodnej hrudi? Či už si vyberiete mestskú turistiku, lozenie po horách alebo zábavu pri vode, nezabudnite sa poriadne natrieť!
O autorovi
Veronika Blahová
Veronika Blahová
Čítať viac od autora
O autorovi
Veronika Blahová
Veronika Blahová
Čítať viac od autora