Prečo potrebujete kolagén aj vy?

25. 11. 2022 · 5 minút na prečítanie

Rozpútal šialenstvo medzi výživovými doplnkami. Športovci jeho benefity poznajú už dlho, preto je načase, aby ste sa o pozitívnych účinkoch kolagénu dozvedeli viac.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Prečo potrebujete kolagén aj vy?

Rozpútal doslova šialenstvo medzi výživovými doplnkami. Športovci jeho benefity poznajú už dlho, preto je načase, aby ste sa o pozitívnych účinkoch kolagénu dozvedeli viac.

Športujete

Určite ste už počuli o dôležitosti pravidelného dopĺňania bielkovín, pokiaľ sa venujete cvičeniu alebo ste počas dňa veľmi aktívni. Či už preferujete návštevy fitness centra, jógu, beh, bicykel alebo kolektívne športy, mali by ste vedieť, že pri fyzickej námahe často dochádza k vzniku malých trhliniek vo svaloch. Keďže tie sú tvorené bielkovinami, kolagén pomáha k rýchlejšej regenerácii, vďaka čomu predchádzate zraneniam a zlepšujete svoj výkon, silu i vytrvalosť.

Pokiaľ so športom začínate po dlhšej pauze, vo vyššom veku, prípadne trpíte nadváhou alebo ste po úraze, je možné, že vás skôr či neskôr začnú pobolievať kĺby. Tie dostávajú zabrať aj pri obyčajnej chôdzi. Vďaka kolagénu budú vaše kĺby lepšie chránené pred stratou pružnosti a bolesťou.

Kolagén je pre naše telo prirodzený – ide o najviac zastúpenú bielkovinu, ktorá je zložkou medzibunkovej hmoty. „Tvorí významnú časť šliach (80 %), pokožky (70 %), sušiny kĺbových chrupaviek (60 %), ale tiež kostí a svalovej hmoty. Kolagén sa podieľa na tom, aby spojivové tkanivá svalov a kostí ostávali dostatočne pevné, vďaka čomu sú schopné plniť si svoju funkciu a zvládať záťaž, ktorej ich každý deň vystavujete,“ hovorí farmaceutka z lekárne Dr. Max, PharmDr. Jana Dubajová.

Čo by ste o kolagéne mali vedieť?

 • zmierňuje bolesti kĺbov, kostí a chrbtice
 • urýchľuje hojenie po zlomeninách alebo chirurgických výkonoch
 • spomaľuje rednutie kostí pri osteoporóze
 • pomáha pri parodontitíde
 • zlepšuje hojenie pokožky po popáleninách
 • vyhladzuje čerstvé jazvy a zmäkčuje okraje starých
Kolagén- bielkovina mladosti
 • účinný je aj pri rozšírených cievkach
 • predchádza predčasnému starnutiu pokožky tým, že jej dodáva elasticitu
 • vďaka obsahu aminokyseliny glycín podporuje mozgové činnosti a zdravý rast svalov
 • prispieva k hojeniu výstelky žalúdočnej a črevnej sliznice
   

Ste v menopauze alebo po nej

Klimaktérium a menopauza sa u žien väčšinou začínajú prejavovať okolo 45. až 55. roka života. Hoci sa často spájajú s nepríjemnými sprievodnými javmi, netreba sa ich zbytočne obávať. Jedným z doplnkov, ktoré by vám mohli výraznejšie chýbať, je práve kolagén. Pokiaľ ho doplníte vhodnou stravou, kvalitným spánkom a pohybom, pomôže vám toto náročné obdobie zvládnuť o čosi ľahšie.

Menopauza sa spája s hormonálnou nerovnováhou, ktorá ovplyvňuje fungovanie celého organizmu. Hovoríme o takzvanom hormonálnom starnutí, ktoré sa však netýka iba vašej pokožky, ale aj očí, kĺbov, ďasien či vaginálneho tkaniva. Faktom je, že pokles estrogénu v tele má okrem iného za následok zníženú tvorbu kolagénu, preto ak ste ho doteraz nezaradili do svojho jedálničku, vyskúšajte ho užívať napríklad vo forme nápoja. Prvé výsledky zbadáte približne po mesačnom užívaní. Ideálne je kombinovať ho s vitamínom C a zinkom, ktoré podporujú správne vstrebávanie kolagénu.

Trpíte problémami s vlasmi, nechtami či pleťouj

Naše telo si kolagén dokáže vyrábať samostatne, no po dosiahnutí 25. roka života začína jeho tvorba klesať a každým rokom prichádzate približne o 1,5 % svojich prirodzených zásob. Na jeho úbytok vplýva mnoho vonkajších faktorov, ako je napríklad nesprávna životospráva a výživa, ale aj zvyšujúci sa vek. Bez dostatočnej suplementácie pokožka začína ochabovať, stráca elasticitu, vysušuje sa a objavujú sa prvé vrásky.

Kolagén zmierňuje bolesti kĺbov

 Aj toto môžu byť príznaky, že vám chýba kolagén:

 • ochabnutá, unavená pokožka
 • prehlbujúce sa vrásky
 • problémy s vysušovaním plet
 • horšie hojenie rán a zranení
 • vznik strií a pigmentových škvŕn
 • kožné ochorenia
 • zvýšené vypadávanie vlasov
 • štiepiace sa končeky
 • suché, lámavé vlasy bez života a lesku
 • krehká, lámajúce sa nechty
 • stvrdnuté nechty, ktoré strácajú prirodzenú farbu

Kolagén vo forme výživových doplnkov pomáha spevniť pokožku a podporiť jej prirodzené schopnosti regenerácie. Nie nadarmo sa považuje za bielkovinu mladosti – podľa odborníkov kolagén bojuje proti účinkom starnutia tým, že stimuluje opravu a obnovu kožných buniek, redukuje celulitídu a strie a predchádza vzniku hlbokých vrások.

Spolu s jeho užívaním skúste do kozmetickej rutiny doplniť retinol a dopriať svojej pokožke kvalitnú vlasovú i telovú kozmetiku, ktorá vyhovie jej špecifickým potrebám. Vyhýbajte sa prílišnej konzumácii alkoholu a cukru a pokiaľ je to možné, nefajčite. Nezabúdajte sa chrániť pred slnkom každodenným používaním opaľovacích krémov.

Dbáte o prevenciu

U detí bývajú nároky na kolagén zvýšené z dôvodu rýchleho rastu, u tehotných žien zase kvôli rastúcim nárokom ich organizmu na výživu. Pre svoje pozitívne účinky je kolagén určený doslova každému – športovcom, tehotným ženám (po porade s lekárom, pozn. redakcie) a ženám v menopauze, deťom vo vývine, dôchodcom, bežným ľuďom s priemernou fyzickou aktivitou či pacientom trpiacim psoriázou.

 Kolagén môžete získať zo stravy, a pravidelnou konzumáciou poctivých hovädzích, bravčových či kuracích vývarov z kostí alebo jedením chuťoviek, ako je huspenina, tlačenka či kvalitné jahňacie, divinové alebo hovädzie mäso s kosťou či morských rýb.

Ak si nie ste istí, že je vaša strava dostatočne pestrá, spoľahnite sa na kvalitný kolagénový prípravok. Pri jeho nákupe by ste sa mali zaujímať o pôvod zdroja, formu spracovania kolagénu a prítomnosť kľúčových aminokyselín. Dôležitý je tiež obsah kolagénu v dennej dávke a v neposlednom rade forma, akou sa dodáva do tela. Užívajte ho podľa pokynov výrobcu a to najlepšie každý deň.


BeautyClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťachĎalšie články k téme Prečo potrebujete kolagén aj vy?

 • Keď chýba kolagén, starnete rýchlejšie

  Keď chýba kolagén, starnete rýchlejšie

  · 3 minúty na prečítanie
  Ak ste prekročili tridsiatku, trápia vás pigmentové škvrny, strie, ochabnutá pleť či lámavé nechty, pravdepodobne potrebujete doplniť zásoby kolagénu.
 • Boli ste chorá? Túto kozmetiku musíte vyhodiť!

  Boli ste chorá? Túto kozmetiku musíte vyhodiť!

  · 3 minúty na prečítanie
  Chrípková epidémia pravdepodobne neobišla ani vás. Čo treba vyhodiť a čo si môžete bez obáv ponechať?
 • Máte vrásky zo spánku?

  Máte vrásky zo spánku?

  · 2 minúty na prečítanie
  Vedeli ste, že spánok je druhou najčastejšou príčinou tvorby vrások? Presnejšie povedané, nesprávny spánok! Skoncujte s tým hneď a zaraz!
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora