Joga vám zmení myseľ aj telo, stačí vám na to len 15 minút

29. 3. 2021 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 6 minút na prečítanie
 • rozhovor
 • zdravý životný štýl
 • zdravie
 • cvičenie
 • štíhla línia
Joga vám zmení myseľ aj telo, stačí vám na to len 15 minút

Môžete s ňou začať kedykoľvek, v akomkoľvek veku a kondícii. Výhodou jogy je, že pri správnom vykonávaní vás zbaví bolestí chrbta, nadbytočných kíl či pochmúrnych myšlienok.

Ak hľadáte druh pohybu, ktorý vám pomôže napraviť zlozvyky, spojené s celodenným sedením, spevniť svalstvo či schudnúť, ale aj naštartovať trávenie a skvalitniť spánok, je najvyšší čas zoznámiť sa s jogou. Jej počiatky siahajú do starovekej Indie, odkiaľ sa postupne rozšírila do celého sveta. Pokiaľ vás zaujíma, aké zmeny dokáže joga priniesť do vášho života, prečítajte si rozhovor so skúsenou lektorkou Zuzanou Maďari, známou aj pod prezývkou PIŇA YOGA.

Dôvodov, prečo sa oplatí zoznámiť sa s jogou, je mnoho. Na svete hádam niet iného „športu“, ktorý by bol taký nenáročný na váš čas, tréningový priestor, výbavu, ba dokonca aj na vašu kondíciu. „Nezáleží na tom, či ste mamička na materskej, zaneprázdnená manažérka alebo žena bojujúca s menopauzou – joga sa dokáže sa naplno prispôsobiť každému životnému štýlu“, vysvetľuje Zuzana Maďari.

Môžete ju vykonávať aj v prípade, že vás trápia zdravotné obmedzenia, ako je diabetes, skolióza alebo rôzne zranenia. V tomto prípade je však nutné nechať sa viesť skúseným lektorom. „Mnoho ľudí si to neuvedomuje, no joga je plne kompatibilná s tým, ako žijete práve tu a teraz,“  pokračuje lektorka. Pokiaľ sa vaše možnosti na aktívny pohyb v súčasnosti zúžili na minimum, berte to ako jedinečnú možnosť vyskúšať čosi nové, čo vám pomôže postarať sa o vaše zdravie.

Či už celý deň v práci prestojíte alebo presedíte za počítačom, vaša chrbtica dostáva poriadne zabrať. Počas krátkej jogovej praxe sa dokážete nielen príjemne natiahnuť, ale tiež znížite napätie v kĺboch a posilníte vnútorné svalstvo, ktoré vám pomôže predchádzať chronickým bolestiam alebo nesprávnemu držaniu tela. Dôležité je aj samotné jogové dýchanie, vďaka ktorému budete plní energie. Masážou vnútorných orgánov naštartujete trávenie, pravidelné vyprázdňovanie, zbavíte sa menštruačných bolestí a rozhýbe sa vaša obehová sústava, čo poteší najmä ženy s večne ľadovými rukami a nohami.

Praktizovanie jogy preukázateľne pomáha schudnúť a vyformovať si štíhle a flexibilné svaly. Hoci možno na začiatku nebudete mať pocit, že spaľujete tuky, s vyššou intenzitou postupne zistíte, že joga nie je žiadna „oddychovka“. Prekvapiť vás môže aj poriadna svalovica. „Ľudia po čase zistia, že sa im vďaka joge akosi ľahšie žije. Nemajú problém odniesť nákup, zohnúť sa k práčke, naháňať sa s dieťaťom alebo sa pustiť do iných športov, ako je napríklad beh či posilňovanie“, potvrdzuje PIŇA YOGA.

1×1 ks, bezdrôtové slúchadlá
Vylepšené bezdrôtové slúchadlá Samsung Galaxy Buds+ v štýlovom modrom prevedení boli vyvinuté s ohľadom na maximálne pohodlie pri počúvaní a s dôrazom na skvelý zvukový prejav.
1×1 ks, inteligentné hodinky
SMART HODINKY. Spojenie zafírového ochranného skla odolného voči opotrebeniu s rámom z titánu pre ľahký a pevný dizajn vytvára dokonalý užívateľský zážitok. Zadná keramická časť je pohodlná pre každodenné nosenie.
1×15 g, tekutý cukor
Wellion tekutý cukor 1SHOT s vanilkovou príchuťou. Balenie zodpovedá jednej chlebovej jednotke. Balenie vhodné aj pri cestovaní a športovaní.
1×1 ks, čierna farba
Osobná fitness váha so systémom bluetooth.
1×250 ml, kyslíková voda
Nízko mineralizovaná voda a vysoko koncentrovaný kyslík.
1×1 ks, digitálna váha
Lekárenská váha BF511 je určená na kontrolu hmotnosti osôb do 150 kg.
1×1000 g, srvátkový proteín, čokoláda
5.0
(3)
Proteín TrueWhey je srvátkový proteín vyrobený zo 100% srvátky metódou Cross Filtration Method (CFM)- jedna z nakvalitnejších metód spracovania. Má vysoký podiel bielkovín, BCAA, nízku penivosť, výbornú rozpustnosť, vstrebateľnosť a chuť.
1×90 tbl, synefrín
3.0
(1)
Synefrín je najpredávanejší spaľovac tuku, vysoko účinný pri redukcii hmotnosti. Stimuluje termogenézu (tvorbu tepla v organizme), čím zvyšuje energetický výdaj aj bez fyzickej záťaže.

„Veľa ľudí prežíva jogu ako silové fitness cvičenie. No pokiaľ si daná pozícia vyžaduje spomalenie alebo úplné zastavenie a uvedomenie si vlastného dychu, neponáhľajte sa. Zámerom pomalého pohybu je chrániť vaše telo pred zranením, prípadne ho pripraviť na ďalšiu, intenzívnejšiu časť,“  upozorňuje Z. Maďari. Dobrým tipom pre začiatočníkov je vyhľadať na úvod pomoc profesionála. Veľa lektorov dnes poskytuje hromadné alebo individuálne online hodiny, stačí si vyhliadnuť toho vášho.

Dýchajte. Najčastejšou chybou, ktorej sa dopúšťajú aj skúsení jogíni, je neustále zadržiavanie dychu. No práve on vám pomôže zvládnuť náročnú pozíciu, lepšie prekrví svalstvo, pomáha pľúcam či mozgu. Ak nebudete pravidelne dýchať, dostanete vaše telo zbytočne do stresu. V neposlednom rade, nikdy neprepínajte kĺby. Hoci takáto napnutá pozícia môže vyzerať krásne na fotkách, v reálnom živote vám viac ublíži, než pomôže. Jemné uvoľnenie v kolenách, lakťoch či ramenách naopak umožňuje telu fungovať naplno a aktívne aj v pokročilom veku.

Ráno neviete vstať, počas dňa nestíhate a večer ste na akýkoľvek pohyb príliš unavení. Nájdite si preto motiváciu, ktorá vás efektívne posunie do yógovej praxe. Či už je to zakúpenie si online kurzu, nového oblečenia alebo dohoda s kamarátkou, ktorá bude cvičiť spolu s vami, urobte to. Čas, ktorý venujete sami sebe, je nesmierne dôležitý a vôbec nezáleží na tom, či bude v konečnom dôsledku trvať 15 minút alebo tri hodiny.

Aby ste pocítili pozitívne účinky yogy na svojom tele, mali by ste sa jej venovať minimálne 3-krát do týždňa. Osvedčeným trikom, ako na svoju yogovú prax nezabúdať, je nechať si podložku neustále rozprestretú, a to na dobre viditeľnom mieste, okolo ktorého najčastejšie prechádzate. „Skočte do toho po hlave a neodkladajte svoje cvičenie na neskôr. Vyhraďte si deň, ktorý bude patriť yoge a vám“, dodáva Zuzana. Uvidíte, že vaše telo, myseľ aj celé vaše okolie sa prispôsobia ľahšie, než ste si mysleli. Namasté.

Autor: redakcia BeautyClub Dr.Max

1×10 ks, výživový doplnok
Pre ľudský organizmus maximálne vstrebateľná forma horčíka s výbornou višňovou príchuťou. Horčík podporuje správnu činnosť svalov a spolu s vitamínom B6 prispieva k riadnemu fungovaniu nervového systému a znižuje únavu a vyčerpanie.
1×60 cps, dezodorant
Jamieson Power for Men, pomáha zvyšovať hladinu testosterónu a zlepšuje silu svalstva.
1×1000 g, srvátkový proteín, čokoláda
5.0
(3)
Proteín TrueWhey je srvátkový proteín vyrobený zo 100% srvátky metódou Cross Filtration Method (CFM)- jedna z nakvalitnejších metód spracovania. Má vysoký podiel bielkovín, BCAA, nízku penivosť, výbornú rozpustnosť, vstrebateľnosť a chuť.
1×90 tbl, synefrín
3.0
(1)
Synefrín je najpredávanejší spaľovac tuku, vysoko účinný pri redukcii hmotnosti. Stimuluje termogenézu (tvorbu tepla v organizme), čím zvyšuje energetický výdaj aj bez fyzickej záťaže.
1×390 g, výživový doplnok
ProAMINO je inovatívny komplex aminokyselín, 6 vitamínov a green energy formuly z extraktu zo zeleného čaju, zelenej kávy a kofeínu.
1×14 ks, príchuť lesné plody
5.0
(6)
Hroznový cukor multivitamín s príchuťou lesných plodov.
30×3,3 g
Bioaktívny morsky kolagén collalloc je jedinečný výrobok koncentrujúci v sebe silu a čistotu prírody. Ľahko rozpustný vo vode alebo obľúbenom nápoji ráno aj pred spaním.
1×700 g, kĺbová výživa
Ide o dobre známy Alavis Triple Blend Extra silný ktorý bol určený pre kone, no táto verzia MAXIMA je určená pre ľudí na kĺby, šľachy a väzivá.

Ďalšie články k téme Joga vám zmení myseľ aj telo, stačí vám na to len 15 minút

 • Ako často chodíte na masáž? Odborník odporúča aspoň raz mesačne

  Ako často chodíte na masáž? Odborník odporúča aspoň raz mesačne

  · 6 minút na prečítanie
  • rozhovor
  • fyzioterapia
  • šport
  • bolesti chrbta
  • zdravý životný štýl
  Či už máte sedavé zamestnanie alebo strávite celý deň na nohách, vaša chrbtica si pravidelnú starostlivosť zaslúži. Po masáži sa vám bude lepšie športovať i pracovať.
 • Máte suchú pokožku? Najvyšší čas objaviť kozmetiku s ureou

  Máte suchú pokožku? Najvyšší čas objaviť kozmetiku s ureou

  · 5 minút na prečítanie
  • rozhovor
  • suchá pokožka
  • hydratácia
  • suché ruky
  Zaujíma vás, prečo sa látka, nazývaná aj močovina, teší v poslednej dobe tak obrovskej popularite? Odpoveďou sú jej hydratačné schopnosti, ktoré oceňujú nielen suchokožci.
 • Ako jesť v lete (a nepribrať)?

  Ako jesť v lete (a nepribrať)?

  · 5 minút na prečítanie
  • rozhovor
  • šport
  • zdravá strava
  S praktickým manuálom od profesionálneho trénera, Martina Bartu, môžete oddychovať bez obáv z priberania v lete!