Joga vám zmení myseľ aj telo, stačí vám na to len 15 minút

29. 3. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Pokiaľ vás zaujíma, aké zmeny dokáže joga priniesť do vášho života, prečítajte si rozhovor so skúsenou lektorkou Zuzanou Maďari.

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Joga vám zmení myseľ aj telo, stačí vám na to len 15 minút

Môžete s ňou začať kedykoľvek, v akomkoľvek veku a kondícii. Výhodou jogy je, že pri správnom vykonávaní vás zbaví bolestí chrbta, nadbytočných kíl či pochmúrnych myšlienok.

Ak hľadáte druh pohybu, ktorý vám pomôže napraviť zlozvyky, spojené s celodenným sedením, spevniť svalstvo či schudnúť, ale aj naštartovať trávenie a skvalitniť spánok, je najvyšší čas zoznámiť sa s jogou. Jej počiatky siahajú do starovekej Indie, odkiaľ sa postupne rozšírila do celého sveta. Pokiaľ vás zaujíma, aké zmeny dokáže joga priniesť do vášho života, prečítajte si rozhovor so skúsenou lektorkou Zuzanou Maďari, známou aj pod prezývkou PIŇA YOGA.

Prečo začať?

Dôvodov, prečo sa oplatí zoznámiť sa s jogou, je mnoho. Na svete hádam niet iného „športu“, ktorý by bol taký nenáročný na váš čas, tréningový priestor, výbavu, ba dokonca aj na vašu kondíciu. „Nezáleží na tom, či ste mamička na materskej, zaneprázdnená manažérka alebo žena bojujúca s menopauzou – joga sa dokáže sa naplno prispôsobiť každému životnému štýlu“, vysvetľuje Zuzana Maďari.

Môžete ju vykonávať aj v prípade, že vás trápia zdravotné obmedzenia, ako je diabetes, skolióza alebo rôzne zranenia. V tomto prípade je však nutné nechať sa viesť skúseným lektorom. „Mnoho ľudí si to neuvedomuje, no joga je plne kompatibilná s tým, ako žijete práve tu a teraz,“  pokračuje lektorka. Pokiaľ sa vaše možnosti na aktívny pohyb v súčasnosti zúžili na minimum, berte to ako jedinečnú možnosť vyskúšať čosi nové, čo vám pomôže postarať sa o vaše zdravie.

Benefity overené v praxi

Či už celý deň v práci prestojíte alebo presedíte za počítačom, vaša chrbtica dostáva poriadne zabrať. Počas krátkej jogovej praxe sa dokážete nielen príjemne natiahnuť, ale tiež znížite napätie v kĺboch a posilníte vnútorné svalstvo, ktoré vám pomôže predchádzať chronickým bolestiam alebo nesprávnemu držaniu tela. Dôležité je aj samotné jogové dýchanie, vďaka ktorému budete plní energie. Masážou vnútorných orgánov naštartujete trávenie, pravidelné vyprázdňovanie, zbavíte sa menštruačných bolestí a rozhýbe sa vaša obehová sústava, čo poteší najmä ženy s večne ľadovými rukami a nohami.

Praktizovanie jogy preukázateľne pomáha schudnúť a vyformovať si štíhle a flexibilné svaly. Hoci možno na začiatku nebudete mať pocit, že spaľujete tuky, s vyššou intenzitou postupne zistíte, že joga nie je žiadna „oddychovka“. Prekvapiť vás môže aj poriadna svalovica. „Ľudia po čase zistia, že sa im vďaka joge akosi ľahšie žije. Nemajú problém odniesť nákup, zohnúť sa k práčke, naháňať sa s dieťaťom alebo sa pustiť do iných športov, ako je napríklad beh či posilňovanie“, potvrdzuje PIŇA YOGA.

Pozor na tieto chyby

„Veľa ľudí prežíva jogu ako silové fitness cvičenie. No pokiaľ si daná pozícia vyžaduje spomalenie alebo úplné zastavenie a uvedomenie si vlastného dychu, neponáhľajte sa. Zámerom pomalého pohybu je chrániť vaše telo pred zranením, prípadne ho pripraviť na ďalšiu, intenzívnejšiu časť,“  upozorňuje Z. Maďari. Dobrým tipom pre začiatočníkov je vyhľadať na úvod pomoc profesionála. Veľa lektorov dnes poskytuje hromadné alebo individuálne online hodiny, stačí si vyhliadnuť toho vášho.

 

Joga so Zuzanou Maďari

Dýchajte. Najčastejšou chybou, ktorej sa dopúšťajú aj skúsení jogíni, je neustále zadržiavanie dychu. No práve on vám pomôže zvládnuť náročnú pozíciu, lepšie prekrví svalstvo, pomáha pľúcam či mozgu. Ak nebudete pravidelne dýchať, dostanete vaše telo zbytočne do stresu. V neposlednom rade, nikdy neprepínajte kĺby. Hoci takáto napnutá pozícia môže vyzerať krásne na fotkách, v reálnom živote vám viac ublíži, než pomôže. Jemné uvoľnenie v kolenách, lakťoch či ramenách naopak umožňuje telu fungovať naplno a aktívne aj v pokročilom veku.

Večné výhovorky

Ráno neviete vstať, počas dňa nestíhate a večer ste na akýkoľvek pohyb príliš unavení. Nájdite si preto motiváciu, ktorá vás efektívne posunie do yógovej praxe. Či už je to zakúpenie si online kurzu, nového oblečenia alebo dohoda s kamarátkou, ktorá bude cvičiť spolu s vami, urobte to. Čas, ktorý venujete sami sebe, je nesmierne dôležitý a vôbec nezáleží na tom, či bude v konečnom dôsledku trvať 15 minút alebo tri hodiny.

Aby ste pocítili pozitívne účinky yogy na svojom tele, mali by ste sa jej venovať minimálne 3-krát do týždňa. Osvedčeným trikom, ako na svoju yogovú prax nezabúdať, je nechať si podložku neustále rozprestretú, a to na dobre viditeľnom mieste, okolo ktorého najčastejšie prechádzate. „Skočte do toho po hlave a neodkladajte svoje cvičenie na neskôr. Vyhraďte si deň, ktorý bude patriť yoge a vám“, dodáva Zuzana. Uvidíte, že vaše telo, myseľ aj celé vaše okolie sa prispôsobia ľahšie, než ste si mysleli. Namasté.

Autor: redakcia BeautyClub Dr. Max

Ďalšie články k téme Joga vám zmení myseľ aj telo, stačí vám na to len 15 minút

O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora