Pigmentové škvrny nemáte navždy

3. 10. 2019 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 4 minúty na prečítanie
 • pigmentácia
 • pigmentové škvrny
 • rozhovor

 

 

 

No treba pustiť do boja čo najskôr. Špecialistku na dermoporadenstvo Dr.Max, Veroniku Blahovú, vždy prekvapí, keď si jej klientky nespájajú škvrny na tvári s opaľovaním. „Slnko je priamo zodpovedné za vznik nežiadúcej pigmentácie“, upozorňuje. Ak tento problém trápi aj vás, prečítajte si nasledujúci článok.

Pigmentové škvrny vznikajú kvôli nadmernej tvorbe kožného pigmentu melanínu v kožných bunkách. Nájdete ich zvyčajne na čele, brade, nose či v okolí očí, úst, na ramenách i rukách. Viditeľnými sa stávajú na jeseň, kedy letný bronz postupne bledne a zvýrazňujú sa poškodenia, za ktorými stojí neuvážené správanie sa na slnku. V špecifických prípadoch môže za pigmentové škvrny hormonálna antikoncepcia alebo hormonálne zmeny počas tehotenstva a menopauzy. Zhoršiť stav vašej pokožky dokážu aj príliš invazívne kozmetické zákroky a kombinácia liekov či parfumov s priamym slnečným žiarením. Dobrou správou je, že tieto chybičky krásy možno ovplyvniť, predchádzať vzniku nových, ba sa ich úplne zbaviť.

 

Veľmi jednoducho. Na pokožke ostanú tmavšie miesta, väčšie než klasické pehy, ktoré časom nevyblednú a nefunguje na ne ani klasický píling. Pigmentové škvrny postihujú častejšie ženy než mužov kvôli rozdielnej hrúbke pokožky. Medzi obľúbený mýtus patrí, že súvisia výlučne s vyšším vekom. V posledných rokoch sa s nepríjemnými fľakmi na tvári stretávajú čoraz mladšie ročníky.

1×30 ml
LA ROCHE-POSAY PURE NIACINAMIDE 10 KONCENTROVANÉ SÉRUM PROTI TMAVÝM ŠKVRNÁM. INOVÁCIA: Naše prvé sérum s 10 % Niacínamidu, ktoré rozjasňuje pleť a pôsobí tak na tmavé škvrny.
1×30 ml, pleťový krém
Opaľovací ultra ľahký fluidný krém SPF50+ na citlivú pokožku s veľmi vysokou ochranou.
1×30 ml, redukcia pigmentových škvŕn
Sérum s dvojitým účinkom obsahuje thiamidol a koncentrovanú kyselinu hyalurónovú na dosiahnutie zjednoteného tónu a žiarivého vzhľadu pleti.
1×50 ml, hyperpigmentácia pleti
5.0
(1)
Denný krém, ktorý sa používa pri hyperpigmentácii pleti (tmavo zafarbené plochy, či starecké škvrny v dôsledku slnečného žiarenia, hormonálnych vplyvov a starnutia)
1×50 ml, zosvetľujúce
5.0
(1)
Zosvetľujúce nočné sérum regeneruje a obnovuje pôvodnú žiarivosť pokožky. Pomáha redukovať tvorbu melanínu a podporuje bunkovú obnovu s korekčným a preventívnym zosvetľujúcim efektom.
1×250 ml, zosvetľujúca micelárna voda
5.0
(4)
Čistiaca pleťová voda pôsobí proti pigmentovým škvrnám a zabezpečuje zosvetlenie pokožky a jej optimálnu prevenciu. Micely, ktoré obsahuje zabezpečujú odstránenie nečistôt a zároveň rešpektujú rovnováhu pokožky.
1×40 ml, zosvetľujúci
Zosvetľujúci denný krém redukuje pigmentové škvrny a dlhodobo zjednocuje pleť. Pomáha redukovať tvorbu melanínu a podporuje bunkovú obnovu s korekčným a preventívnym zosvetľujúcim efektom.
1×40 ml, gél proti pigmentovým škvrnám
Gél - krém proti pigmentovým škvrnám. Vysoká špecifická ochrana pred slnkom, redukuje pigmentové škvrny a vrásky. S obsahom vitamínov E, C a extraktu z rastliny Centella Asiatica. Vynikajúci ako základ pod make-up.

 

Prirodzeným blednutím pokožky na jeseň a cez zimu sa mierne vytratia aj prípadné fľaky na tvári, no spolu s prvým kontaktom s jarným slnkom opätovne vystúpia a sú ešte výraznejšie. Pigmentové škvrny sa síce považujú predovšetkým za estetický problém, no tak ako to pri koži býva, treba ich pozorne sledovať. „Zmeny tvaru, farby či veľkosti odporúčam rovnako ako pri znamienkach konzultovať s lekárom, aby ste sa vyhli vážnejšiemu zdravotnému problému“, hovorí dermoodborníčka Veronika Blahová.

Pôsobia na tmavé miesta na pokožke a obsahujú účinné bieliace látky, ako je napríklad kyselina salicylová či extrakt zo žeruchy. Krémy musíte aplikovať dlhodobo 3 – 6 mesiacov, preto je ideálne začať už teraz. „Odporúčam najmä lokálnu bieliacu kozmetiku, ktorú viete aplikovať priamo na konkrétny kožný problém“, radí Veronika. „Je tiež dobré zostaviť si svoju kozmetickú rutinu z viacerých produktov s bieliacim účinkom, efekt tak vhodne znásobíte“, dodáva. Opatrné by mali byť majiteľky suchej, citlivej či aknóznej pokožky, aby sa vyhli podráždeniu. Okrem krémov existuje odstraňovanie pigmentových škvŕn laserom alebo chemickým pílingom v profesionálnom kozmetickom salóne.

Najjednoduchším spôsobom, ako sa zbaviť pigmentových škvŕn, je predchádzať ich vzniku. Pleť so sklonom k ich tvorbe treba celoročne chrániť pred slnkom a dodržiavať pravidlá najvyššej slnečnej ochrany. Tie okrem povinného SPF faktora 50+ zahŕňajú aj minimalizovanie času tráveného na slnku a neustále tienenie tváre klobúkom, šiltovkou či šatkou. „Rozhodne neskúšajte škvrny na tvári „doopaľovať“, farebný rozdiel na pokožke iba zvýrazníte“, upozorňuje odborníčka.

„Na klasické opaľovanie musíte skutočne zabudnúť, zdôrazňuje V. Blahová. Existuje veľké riziko, že na nechránenej pokožke budú opakovane vznikať nové fľaky a navyše sa zvýraznia aj staré, s ktorými ste počas zimy bojovali. Na ochranu pred slnkom treba myslieť aj počas jesennej turistiky či zimnej lyžovačky. Dobrý opaľovací krém, čiapka a okuliare by sa mali stať vašou bežnou výbavou.

1×30 ml
Rozjasňujúce sérum vyvinuté pre dokonalú žiarivosť pleti na základe medicínskeho prístupu k starostlivosti o pleť využíva patentovanú* účinnú látku značky Eucerin – thiamidol.
1×50 ml
Fotokorekčný denný tónovaný krém s veľmi vysokým SPF faktorom v light verzii. Viditeľne zjednocuje odtieň pleti a pomáha predchádzať hyperpigmentáciám.
1×30 ml, sérum proti pigmentovým škvrnám
Sérum proti pigmentovým škvrnám a vráskam.
1×50 ml, denný krém proti vráskam
4.8
(5)
Kozmetický výrobok rady Liftactiv (anti-agingová starostlivosť) na podporu produkcie kolagénu v pleti.
1×20 ml, na redukciu pigmentových škvŕn, nočný
Dermatologický špeciálny nočný krém na pleť s pigmentovými škvrnami. Krém je určený len pre dospelých.
1×50 ml, hyperpigmentácia pleti
Nočný krém, ktorý sa používa pri hyperpigmentácii pleti (tmavo zafarbené plochy, či starecké škvrny v dôsledku slnečného žiarenia, hormonálnych vplyvov a starnutia)
1×15 ml, zosvetľujúci korektor
Čistý vitamín C pre intenzívnu korekciu pigmentových škvŕn. Ľahká a fluidná textúra zanecháva pokožku jemnú.

Ďalšie články k téme Pigmentové škvrny nemáte navždy

 • Pigmentové škvrny - takto sa ich zbavíte

  Pigmentové škvrny - takto sa ich zbavíte

  · 4 minúty na prečítanie
  • pigmentácia
  • pigmentové škvrny
  • pokožka
  Ostali vám na tvári spomienky na leto v podobe tmavých škvŕn? Prinášame vám presný postup, ako na to!
 • Pigmentové škvrny v tehotenstve

  Pigmentové škvrny v tehotenstve

  · 6 minút na prečítanie
  • pigmentové škvrny
  • pigmentácia
  • tehotenstvo
  Kožné zmeny sa nevyhnú takmer žiadnej tehotnej žene. Medzi tie najznámejšie patrí tehotenská maska, ktorá sa z ničoho nič objaví na tvári či brušku.
 • Pehy alebo pigmentové škvrny? Viete ich rozoznať?

  Pehy alebo pigmentové škvrny? Viete ich rozoznať?

  · 4 minúty na prečítanie
  Zatiaľ čo pehy na tvári väčšina prirodzene „obodkovaných“ žien nerieši, stareckých škvŕn sa chce každá čo najskôr zbaviť. Tie sa najčastejšie objavujú po lete a boj s nimi nie je vôbec jednoduchý...