4 prekvapivé zistenia, ktoré nás naučila pandémia

8. 6. 2021 | Redakcia BeautyClub Dr.Max | 0x
 • akne
 • starostlivosť o pleť
 • starostlivosť o telo
 • domácnosť
 • zdravý životný štýl

Slovenské ženy majú za sebou mimoriadne  náročný rok. Popri klasickej práci im pribudli povinnosti v podobe zabezpečovania  stravy, vzdelávania i zábavy pre celú rodinu. Dá to vôbec všetko zvládnuť?

Zatvorenie škôl a škôlok v rámci proticovidových opatrení prinieslo do života už aj tak dosť zaneprázdnených žien celkom nové výzvy. K home office a bežnému riadeniu domácnosti pribudlo domáce vzdelávanie či vymýšľanie zmysluplných aktivít pre deti počas dňa. Nároky na pracovný výkon však ostali rovnaké, ako pred zavedením práce z domu, nehovoriac o tisíckach žien, ktoré odpracovali stovky nadčasov v zdravotníctve alebo boli na všetko samé. Aby to všetko zvládli, museli si osvojiť niekoľko návykov, ktoré sa oplatí uchovať si aj do budúcna. Viete, ktoré to sú?

Na domácich prácach sa podieľa celá rodina

Podľa nedávnych prieskumov sa ženy, žijúce v jednej domácnosti s mužom, venovali počas pandémie starostlivosti o rodinu priemerne 4 a pol hodiny denne, zatiaľ čo muži iba necelú hodinu a pol. Tento nepomer často viedol k nedorozumeniam a konfliktom, ale tiež k zvýšenej miere stresu a viacerým zdravotným komplikáciám, ako sú poruchy spánku, znížená imunita alebo problémy s pokožkou či vypadávaním vlasov.

Ako dobré riešenie sa ukázala klasická deľba úloh, ktorá fungovala aj našim rodičom. Ak máte doma deti, nebojte sa ich zapojiť do upratovania už od útleho veku – budete prekvapení, čo všetko zvládnu. Tých starších môžete motivovať drobnými odmenami alebo prísľubom, že si v získanom čase zahráte spoločenskú hru, prípadne si upečiete čosi dobré pod zub.

Mužské polovičky rýchlo zistia, že hodinové vysávanie či umytie okien im spoľahlivo nahradí chýbajúcu posilňovňu.

Nemajte výčitky využiť ušetrenú hodinku iba pre seba – doprajte si dlhší kúpeľ, urobte si pleťovú masku alebo si napríklad zacvičte.

Pohyb a čerstvý vzduch liečia

Domáce online tréningy sú síce fajn a pre mnohých predstavovali doslova každodennú záchranu pred stresom, no priznajme si, nebolo to úplne to pravé orechové. O to viac si v týchto slnečných dňoch môžeme vychutnávať prechádzky po vonku, beh lesom alebo turistiku s celou rodinou, pri ktorej sa dosýta nadýchame čerstvého vzduchu. Po dlhých týždňoch, strávených doma, si pohyb na čerstvom vzduchu vychutnáva dokonca aj ten najväčší domased.

Podľa odborníkov sme sa nikdy toľko nezaujímali o posilnenie vlastného zdravia, ako to bolo za uplynulý rok. Ochorenie Covid-19 dalo mnohým poriadne zabrať, a zároveň poukázalo na nutnosť starať sa o svoje zdravie zaručenou trojkombináciou – pravidelným športom, vyváženou a racionálnou stravou, plnou vitamínov a minerálov, a tiež kvalitným spánkom.

Zabúdať netreba ani na duševné zdravie, ktorému pobyt v prírode mimoriadne pristane. Preto pokiaľ sa dá, športujte na čerstvom vzduchu. Doplníte tak zásoby vitamínu D  a zároveň si užijete krásne počasie naplno.

Akné treba riešiť správnou starostlivosťou

Nosenie rúšok a respirátorov odhalilo pre mnohé ženy jednu veľmi nepríjemnú pravdu – akné sa môže objaviť aj na dokonalej pleti, a to v akomkoľvek veku. Počas pandémie koronavírusu dokonca dostalo veľmi trefné pomenovanie „maskné“. Ide o vyrážky spôsobené nosením rúšok, v kombinácii s vlhkom a neustálym dráždením a trením pokožky. Aby ste sa ich zbavili a udržali svoju pleť čistú a zdravú, je potrebné venovať jej o čosi väčšiu pozornosť.

V prvom rade si rúška a respirátory meňte čo najčastejšie. Pokiaľ používate tie bavlnené, buďte opatrní s pracím práškom a teplotou, pri ktorej ich periete. Najlepšie je dôkladne ich prežehliť, aby ste mali istotu, že vás nepodráždia. Opatrné buďte s pílingom alebo rôznymi aktívnymi látkami, ktoré na kožu aplikujete.

Stavte radšej na špeciálnu kozmetiku, určenú na aknóznu pleť, napríklad s obsahom zinku alebo medi. Akné v žiadnom prípade nevytláčajte a doprajte mu čas na poriadne doliečenie. Dobrým pomocníkom vám budú tónovacie krémy, ktoré zakryjú nedokonalosti a pleť zároveň liečia. Viac si o tejto problematike môžete prečítať tu.

Krásna viete byť aj doma

Spolu so zatvorenými kaderníctvami, nechtovými či kozmetickými salónmi prišlo dôležité zistenie. Aby ste sa vo svojej koži cítili dobre, nepotrebujete veľa úprav. Mnoho žien sa vrátilo k svojej pôvodnej dĺžke a farbe, pričom svojim vlasom dopriali oddych od večného fénovania, kulmovania či žehlenia. Pokožka si zase oddýchla od každodenného líčenia a dostalo sa jej viac pozornosti. Počas pobytu doma bol zrazu priestor na pravidelné pleťové masky či vlasové zábaly, ktorých efekt ste rýchlo zbadali vy aj vaše okolie.

Skúste si každý deň nájsť aspoň pár minút, ktoré venujete sama sebe. Naučte sa nakrémovať sa vždy po sprche, dôkladne sa odlíčiť pred spaním, ošetriť si ruky aj dekolt a nalakovať si nechty bez toho, aby ste mali výčitky svedomia z toho, že sa práve nevenujete „dôležitejším“ veciam. Niekedy stačí naozaj málo, aby ste celý deň strávili s úsmevom na perách a kopou dobrej energie – napríklad pocit čerstvo umytých vlasov alebo vôňa obľúbeného telového oleja, ktorý s vašou pokožkou urobí zázraky doslova na počkanie.

Ďalšie články k téme 4 prekvapivé zistenia, ktoré nás naučila pandémia

 • Trápi vás akné na chrbte? Vyskúšajte toto!

  Trápi vás akné na chrbte? Vyskúšajte toto!

  • akne
  • akné na chrbte
  • starostlivosť o telo

  Zbaviť sa vyrážok na chrbte nie je vôbec jednoduché. Táto časť pokožky je odolnejšia voči bežnej kozmetike, navyše vám bude musieť s ošetrovaním niekto pomôcť. Viete, ako na to?

 • Bojujete po lete s akné? Vyskúšajte tento trik!

  Bojujete po lete s akné? Vyskúšajte tento trik!

  • akne
  • problematická pleť
  • URIAGE
  • vyrážky

  Opálenie nám síce lichotí, no pravdou je, že slnko a akné nejdú príliš dokopy. Hoci sú vyrážky menej viditeľné, rozhodne nemiznú. A s príchodom jesene vedia riadne potrápiť!

 • Jesenné novinky pre pleť ako z časopisu

  Jesenné novinky pre pleť ako z časopisu

  • akne
  • problematická pleť
  • URIAGE

  Vyrážky a unavená pleť bez lesku na sebavedomí nepridajú. Ak máte doma tínedžera alebo sami bojujete s akné, pridajte do svojej rutiny účinné AHA kyseliny v produktoch URIAGE.

Redakcia BeautyClub Dr.Max