Bavlnené alebo jednorazové? Všetko, čo by ste mali vedieť o rúškach

20. 5. 2020 · 11 minút na prečítanie
Hoci sa situácia vyvíja priaznivo, rúška sa pravdepodobne nezbavíme ani v lete, minimálne pri návšteve obchodu, pošty alebo lekára. Viete, na čo si pri ich používaní treba dať pozor?
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Bavlnené alebo jednorazové? Všetko, čo by ste mali vedieť o rúškach

 

Ochrana tváre v podobe rúška sa stala bežnou súčasťou našich životov. Či už ho nosíte chvíľku alebo celý deň pri výkone svojho povolania, určite ste sa už stretli s niekoľkými negatívami. Cez rúško sa nedýcha práve najľahšie. S príchodom teplejších dní sa nepríjemný pocit dusenia ešte zhoršuje, pridáva sa k nemu i nepríjemné potenie. 

Pravdou tiež ostáva, že nie všetci manipulujú s rúškami správne a nie všetky rúška sú vhodné na pravidelné používanie. Preto sme sa opýtali Mgr. Jany Varsovej, farmaceutky a špecialistky na odborné kampane z lekárne Dr. Max, na najčastejšie otázky, ktoré vás v súvislosti s nosením rúška trápia!

MÔŽEM RÚŠKO POUŽÍVAŤ OPAKOVANE?

„Rúško by ste si mali meniť približne každé 2 až 3 hodiny, respektíve ihneď, ako je navlhnuté od vydychovania“, vysvetľuje farmaceutka. V prípade látkového rúška je možné oprať  ho v práčke, a to podľa postupu, ktorý uvádza výrobca. Niektoré materiály znesú aj 60 stupňové pranie, iné sa odporúča ošetriť v studenej vode či dokonca čistiť ručne. Najistejšie je, keď bavlnené rúško vyvaríte po dobu piatich minút vo vriacej vode a následne ho po vysušení ešte prežehlíte. „Treba si však uvedomiť, že tento proces znižuje účinnosť bavlneného rúška, a to z dôvodu opotrebovania látkového materiálu“, dodáva farmaceutka Mgr. Jana Varsová z  lekárne Dr. Max. Niektoré látkové rúška sú prateľné iba 5 či 10krát, rúška so špeciálnou prímesou zaručujú 100 % ochranu len niekoľko nosení. Jednorazové rúška z lekárne je nutné vždy po použití zahodiť, čím znižujete riziko prenosu vírusov a baktérií na pokožku na minimum.

 • Filter PM2.5 do ochranného rúška 10 ks je sada desiatich filtrov, ktoré je potrebné v rúšku pravidelne vymieňať, aby ste boli chránení pred ochoreniami. Filter dokáže zachytiť častice vo veľkosti 2,5 µm. Pozostáva z 2 vrstiev netkanej textílie, 2 vrstiev fúkanej taveniny a 1 vrstvy aktívneho uhlia. Jeho životnosť sa v závislosti od frekvencie používania pohybuje od troch dní do dvoch týždňov.
 • Jednorázové rúška

  1×50 ks, malinová farba, 3 vrstvové
  Jednorázové rúško.
 • Bavlenené rúško

  1×1 ks, bavlnené rúško na šnúrku
  Rúško z bavlny.

  AKÝ JE ROZDIEL MEDZI BAVLNENÝM RÚŠKOM A JEDNORAZOVÝM Z LEKÁRNE?

  Okrem vyššie spomínanej nutnosti prania je rozdielov hneď niekoľko. Tým zásadným je miera ochrany vášho zdravia – jednorazové rúška boli vyvinuté pre zdravotníkov s jasným cieľom ochrany pred respiračnými ochoreniami. Tú zabezpečuje špeciálna membrána, ktoré je impregnovaná pre zvýšenie ochrannej funkcie. Trojitá vrstva materiálu na jednorazových rúškach navyše zachytí viac malých častíc ako látka. Vyskúšajte na jednorazové rúško pustiť prúd vody – sami uvidíme, že von neprenikne ani kvapka. Rozdiel je aj v tom, že pri rúškach z bavlny, keďže nejde o zdravotnícku pomôcku, nepotrebujú žiaden certifikát.

  Ďalším faktorom je otázka manipulácie s rúškom – v prípade toho jednorazového výrazne znižujete riziko sebakontaminácia, keďže ho jednoducho „bezkontaktne“ vyhodíte do vzduchotesne uzavretého koša, prípadne do špeciálneho odpadu. S látkovým  rúškom manipulujete podstatne viac – pri praní, vyváraní, sušení, žehlení a podobne. „Neopatrnou či nesprávnou manipuláciou predlžujete kontakt s prípadnými choroboplodnými zárodkami, ktoré sa na rúšku mohli zachytiť“, vysvetľuje odborníčka z lekárne Dr. Max. Navyše, jemné gumičky na jednorazových rúškach netlačia a netreba ich ani zaväzovať či nastavať správnu veľkosť.

  MÔŽE MI RÚŠKO SPÔSOBIŤ KOŽNÉ PROBLÉMY?

  Rúškom či respirátorom chránite seba i svoje okolie. No ich pravidelné a dlhodobé používanie spôsobuje dermatologické problémy aj tým, ktorí doteraz komplikácie s pokožkou nemali. Suchá a citlivá pleť je ešte viac podráždená, mastná a aknózna zase trpí zvýšenou produkciou vyrážok.

  Pod rúškom sa koža viac potí, ba dokonca môže dôjsť k manuálnemu poškodeniu jej vrchnej vrstvy, keď sa vaša pleť neustále dotýka povrchu rúška. V neposlednom rade, zvýšená koncentrácia oxidu uhličitého, ktorý opakovane vdychujete a vydychujete, nie je pre zdravú a krásnu pleť práve ideálna kombinácia.

   

  • A-DERMA DERMALIBOUR+ BARRIER CREME PROTECTRICE

   1×50 ml, ochranný krém na podráždenú a narušenú pokožku
   5.0
   (1)
   Ochranný krém na domácu i profesionálnu starostlivosť pre dojčatá, deti a dospelých. Zloženie prispôsobené pokožke so sklonom k atopii. Bez parfumácie. Vodeodolný.
  • 3.0
   (1)
   Napomáha vyživovať, ochraňovať a upokojovať suchú a citlivú pokožku vystavenú nepriaznivým vonkajším vplyvom ako sú vietor, chlad, teplo a pod.
  • URIAGE BARIÉDERM CICA Cream with Copper-Zinc, 40ml

   1×40 ml, regeneračný krém s meďou a zinkom
   5.0
   (2)
   Regeneračný krém s obsahom medi a zinku regeneruje rôznymi vplyvmi oslabenú pokožku (sklon k podráždeniu, zapareniu či praskaniu, pokožka po estetických dermatologických zákrokoch).
  • Ochranný regeneračný krém izoluje pokožku od každodenných vplyvov okolia, ako sú čistiace prostriedky alebo trenie.
  • Upokojujúci sprej napomáhajúci obnove kožnej bariéry.
  • 5.0
   (3)
   Regeneračný ochranný krém Avène Cicalfate+ je určený na upokojenie pokožky vplyvom rôznych typov iritácie. Pokožku upokojuje, regeneruje a zároveň pôsobí na obnovu poškodenej vrstvy kože.
  • URIAGE BARIÉDERM CICA Daily Gel-Cream, 40ml

   1×40 ml, gélový denný krém
   Ultra ľahký gélový krém je ideálnym ochranných krémom pre pleť denne vystavovanú vplyvom vonkajšieho prostredia.
  • Reparačný krém vhodný na podráždenú pokožku celej rodiny s výsledkami už po 24 hodinách. Okamžite upokojuje, podporuje obnovu pokožky a čistí podráždenú pokožku.

   Zamerajte sa preto na pravidelné čistenie pokožky ráno aj večer, a to prípravkom, ktorý rešpektuje špecifické požiadavky vašej pokožky. Pokiaľ reagujete precitlivelo, siahnite po prípravkoch určených pre intolerantnú pleť bez obsahu parfumácie. Svoju beauty rutinu postavte na kvalitnej hydratácii a výžive, ktorá vás zbytočne nezaťaží. Minimalizujte používanie mejkapu, najmä ak musíte nosiť rúško po dlhšiu dobu. Stavte na ľahké BB krémy alebo tónovacie prípravky - tie z lekárne dokážu zároveň liečiť kožné nedokonalosti. Na upokojenie a osvieženie podráždenej tváre kedykoľvek počas dňa sú skvelé termálne vody.

   BUDEME MUSIEŤ NOSIŤ RÚŠKA AJ V LETE? NEDÁ SA V NICH DÝCHAŤ.

   Čím je teplejšie, tým sa vám pod rúškom ťažšie dýcha. Ide o prirodzený fakt, keďže vás jednak vrstva na tvári viac zohrieva a zároveň vám znemožňuje dostatočnú výmenu kyslíka a oxidu uhličitého. 

   S príchodom leta je preto vhodné siahnuť po priedušnejších materiáloch – v jednorazových rúškach sa vám bude dýchať citeľne ľahšie, než v tých látkových (predovšetkým v prípade, že sa tie skladajú až z troch vrstiev). Napriek tomu ostáva ochrana stopercentne zachovaná. Navyše, v jednorazovom rúšku z lekárne vám nebude zďaleka tak horúco a vyhnete sa aj enormnému poteniu. 

   I keď nosenie rúšok vonku je od dnešného dňa dobrovoľné, povinnosť nosiť ich v interiéri naďalej zostáva. Počas horúčav preto nezabudnite rúško častejšie meniť, či už ich používate ako ochrannú pomôcku vonku alebo vnútri. Dnes už sú našťastie dostupné aj v lekárňach alebo špeciálnych automatoch, takže sa nemusíte obávať, že zrazu ostanete nechránení.

   PREČO SA MI ROSIA OKULIARE?

   Rosenie okuliarov je jedným z neklamných znakov, že ste si rúško nenasadili správne. Netýka sa to len majiteľov dioptrických okuliarov, v príchodom leta budete tento problém pozorovať aj s používaním tých slnečných. Jednorazové rúška v sebe majú špeciálny patent, vďaka ktorému sa dajú tvarovať okolo nosa. Takto si zabezpečíte tesné doliehanie rúška na pokožku, vďaka čomu predídete aj spomínanému problému s okuliarmi – stačí si ich pevne nasadiť navrch vytvarovaného rúška. „Navyše, takto si zabezpečíte aj lepšiu ochranu voči okoliu, nakoľko vydychovaný vzduch bude prechádzať priamo cez rúško, a nie okolo vášho nosa“, spresňuje Mgr. Jana Varsová z lekárne Dr. Max.

   AKO NARÁBAŤ S RÚŠKOM SPRÁVNE?

   • Najbezpečnejším spôsobom, ako manipulovať s rúškom, je umyť si ruky dezinfekčným mydlom, následne uchopiť čisté rúško za gumičky a pevne si ho nasadiť na tvár.
   • Po odchode z domu si rúško nechytajte ani nenaprávajte. Zložte si ho až vo chvíli, keď máte možnosť vyčistiť si ruky a použité rúško vyhodiť.
   • Každá manipulácia, naprávanie či zdanlivo nevinné zloženie si rúška z tváre, ruší jeho ochrannú funkciu a ohrozuje vaše zdravie.
   • Rúško je bezpečné nosiť po dobu maximálne 2 až 3 hodín. Nezabudnite ho ihneď vyhodiť do vzduchotesne uzavretého kontajnera alebo špeciálneho odpadu.

   • Čistá a hydratovaná pleť. Vďaka mandľovému oleju.
   • 5.0
    (3)
    Keď je pleť citlivá, je nevyhnutné obnoviť nielen jej kožnú bariéru, ale zachovať aj jej mikrobiálnu bariéru. Ide o neviditeľnú bariéru, ktorá prirodzene chráni pokožku a zmierňuje jej citlivosť.
   • Bioderma Sensibio Mlieko

    1×250 ml, čistiace a upokojujúce mlieko pre citlivú pleť
    Čistiace mlieko pre citlivú pokožku. Dokonale čístí tvár aj oči. Nie je potrebné ho oplachovať.
   • 4.0
    (1)
    Jemný, ale účinný čistiaci gél, ktorý odstraňuje nečistoty a make-up, bez toho aby pleť vysúšal. Vhodný pre každodenné použitie aj pre citlivú pleť.
   • BIODERMA Sensibio Forte 40 ml, intenzívny upokojujúci krém

    1×40 ml, zapálená a citlivá pokožka
    5.0
    (1)
    Upokojujúci krém na podráždenú a začervenanú pokožku. Okamžite prináša pleti úľavu od pálenia a vracia jej pocit spokojnosti.
   • URIAGE TOLÉDERM Rich Soothing care, 40ml

    1×40 ml, výživný krém na citlivú pleť
    Tento výživný krém pre intoleratnú a alergickú pleť hydratuje, vyživuje, ochraňuje a poskytuje citlivej pleti dlhotrvajúci komfort. Posilňuje ochrannú bariéru pleti a pomáha kontrolovať pocity diskomfortu, podráždenia a pnutia na pokožke.
   • URIAGE Thermal Micellar Water - sensitive skin, 250ml

    1×250 ml, micelárna voda pre citlivú pleť
    Micelárna termálna voda pre citlivú pleť jemne čistí nečistoty a make-up.

    Ďalšie články k téme Bavlnené alebo jednorazové? Všetko, čo by ste mali vedieť o rúškach

    O autorovi
    Redakcia BeautyClub Dr.Max
    Redakcia BeautyClub Dr.Max
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    Redakcia BeautyClub Dr.Max
    Redakcia BeautyClub Dr.Max
    Čítať viac od autora