Bavlnené alebo jednorazové? Všetko, čo by ste mali vedieť o rúškach

20. 5. 2020 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 7 minút na prečítanie
  • jednorazové rúško
  • koronavírus
  • ochrana
  • rúško

Ochrana tváre v podobe rúška sa stala bežnou súčasťou našich životov. Či už ho nosíte chvíľku alebo celý deň pri výkone svojho povolania, určite ste sa už stretli s niekoľkými negatívami. Cez rúško sa nedýcha práve najľahšie. S príchodom teplejších dní sa nepríjemný pocit dusenia ešte zhoršuje, pridáva sa k nemu i nepríjemné potenie. Pravdou tiež ostáva, že nie všetci manipulujú s rúškami správne a nie všetky rúška sú vhodné na pravidelné používanie. Preto sme sa opýtali Mgr. Jany Varsovej, farmaceutky a špecialistky na odborné kampane z lekárne Dr.Max, na najčastejšie otázky, ktoré vás v súvislosti s nosením rúška trápia!

MÔŽEM RÚŠKO POUŽÍVAŤ OPAKOVANE?

„Rúško by ste si mali meniť približne každé 2 až 3 hodiny, respektíve ihneď, ako je navlhnuté od vydychovania“, vysvetľuje farmaceutka. V prípade látkového rúška je možné oprať  ho v práčke, a to podľa postupu, ktorý uvádza výrobca. Niektoré materiály znesú aj 60 stupňové pranie, iné sa odporúča ošetriť v studenej vode či dokonca čistiť ručne. Najistejšie je, keď bavlnené rúško vyvaríte po dobu piatich minút vo vriacej vode a následne ho po vysušení ešte prežehlíte. „Treba si však uvedomiť, že tento proces znižuje účinnosť bavlneného rúška, a to z dôvodu opotrebovania látkového materiálu“, dodáva farmaceutka Mgr. Jana Varsová z  lekárne Dr.Max. Niektoré látkové rúška sú prateľné iba 5 či 10krát, rúška so špeciálnou prímesou zaručujú 100 % ochranu len niekoľko nosení. Jednorazové rúška z lekárne je nutné vždy po použití zahodiť, čím znižujete riziko prenosu vírusov a baktérií na pokožku na minimum.

biela
Filter PM2.5 do ochranného rúška 10 ks je sada desiatich filtrov, ktoré je potrebné v rúšku pravidelne vymieňať, aby ste boli chránení pred ochoreniami. Filter dokáže zachytiť častice vo veľkosti 2,5 µm. Pozostáva z 2 vrstiev netkanej textílie, 2 vrstiev fúkanej taveniny a 1 vrstvy aktívneho uhlia. Jeho životnosť sa v závislosti od frekvencie používania pohybuje od troch dní do dvoch týždňov.
1×2 ks, respirátor FFP2
5.0
(1)
VK RespiRaptor je samosterilizačný nanovláknový respirátor, ktorý nepretržite a efektívne bráni priechodu vírusov. Poskytuje dlhodobú a opakovanú ochranu každému užívateľovi.
1×50 ks, mix vzorov
Detský respirátor rôzne motívy spĺňajúci ochrannú triedu FFP2 NR
1×100 ml, sprej
Anti-vírusový sprej na rúško alebo respirátor. Účinná ochrana rúška a FFP2 respirátoru pred vírusmi po dobu až 12 hodín.
1×10 ks, balenie respirátorov pre deti
5.0
(2)
Respirátor pre deti, disponuje filtračnou triedou FFP2.
1×10 ks, balenie respirátorov pre deti
Respirátor pre deti, disponuje filtračnou triedou FFP2.
1×1 ks, bavlnené rúško na šnúrku
Rúško z bavlny.
1×1 ks, respirátor FFP2
Respirátor s univerzálnou veľkosťou, vyrobený z netkanej textílie, disponuje filtračnou triedou FFP2, zodpovedá norme KN95 a FFP2.
AKÝ JE ROZDIEL MEDZI BAVLNENÝM RÚŠKOM A JEDNORAZOVÝM Z LEKÁRNE?

Okrem vyššie spomínanej nutnosti prania je rozdielov hneď niekoľko. Tým zásadným je miera ochrany vášho zdravia – jednorazové rúška boli vyvinuté pre zdravotníkov s jasným cieľom ochrany pred respiračnými ochoreniami. Tú zabezpečuje špeciálna membrána, ktoré je impregnovaná pre zvýšenie ochrannej funkcie. Trojitá vrstva materiálu na jednorazových rúškach navyše zachytí viac malých častíc ako látka. Vyskúšajte na jednorazové rúško pustiť prúd vody – sami uvidíme, že von neprenikne ani kvapka. Rozdiel je aj v tom, že pri rúškach z bavlny, keďže nejde o zdravotnícku pomôcku, nepotrebujú žiaden certifikát.

Ďalším faktorom je otázka manipulácie s rúškom – v prípade toho jednorazového výrazne znižujete riziko sebakontaminácia, keďže ho jednoducho „bezkontaktne“ vyhodíte do vzduchotesne uzavretého koša, prípadne do špeciálneho odpadu. S látkovým  rúškom manipulujete podstatne viac – pri praní, vyváraní, sušení, žehlení a podobne. „Neopatrnou či nesprávnou manipuláciou predlžujete kontakt s prípadnými choroboplodnými zárodkami, ktoré sa na rúšku mohli zachytiť“, vysvetľuje odborníčka z lekárne Dr.Max. Navyše, jemné gumičky na jednorazových rúškach netlačia a netreba ich ani zaväzovať či nastavať správnu veľkosť.

MÔŽE MI RÚŠKO SPÔSOBIŤ KOŽNÉ PROBLÉMY?

Rúškom či respirátorom chránite seba i svoje okolie. No ich pravidelné a dlhodobé používanie spôsobuje dermatologické problémy aj tým, ktorí doteraz komplikácie s pokožkou nemali. Suchá a citlivá pleť je ešte viac podráždená, mastná a aknózna zase trpí zvýšenou produkciou vyrážok. Pod rúškom sa koža viac potí, ba dokonca môže dôjsť k manuálnemu poškodeniu jej vrchnej vrstvy, keď sa vaša pleť neustále dotýka povrchu rúška. V neposlednom rade, zvýšená koncentrácia oxidu uhličitého, ktorý opakovane vdychujete a vydychujete, nie je pre zdravú a krásnu pleť práve ideálna kombinácia.

 

1×1 ks
Ošetrujúci krém na pleť i telo hydratuje citlivú pokožku detí a chráni ju pred vysušovaním.
1×75 ml, ochranný krém
Ochranný krém pre suchú a jemnú pokožku bábätiek, ktorá je vystavená vplyvom vonkajšieho prostredia.
1×50 ml, pre podráždenú kožu
Krém určený na podráždenú pokožku.
1×50 ml, krém
Krém s detoxikačným a 24-hodinovým zvlhčujúcim účinkom proti vplyvom prostredia, omladzuje pokožku redukciou vrások, zvyšovaním pružnosti a zjednocovaním tónu. Intenzívna starostlivosť s prebiotikami, DMAE, karnozínom a výživným komplexom.
1×75 ml, krém
Ochranný regeneračný krém izoluje pokožku od každodenných vplyvov okolia, ako sú čistiace prostriedky alebo trenie.
1×40 ml, regeneračný krém
Regeneračný krém s obsahom medi a zinku regeneruje rôznymi vplyvmi oslabenú pokožku (sklon k podráždeniu, zapareniu či praskaniu, pokožka po estetických dermatologických zákrokoch).
1×75 ml, ochranný krém
Krém využíva účinok kyseliny glycyrrhetinovej podobnej kortizónu, ktorý spolu s hydrogenovaným lecitínom pôsobí hĺbkovo, čo zabezpečuje okamžité a trvácnejšie pôsobenie.
1×45 ml, výživný ochranný pleťový krém
Napomáha vyživovať, ochraňovať a upokojovať suchú a citlivú pokožku vystavenú nepriaznivým vonkajším vplyvom ako sú vietor, chlad, teplo a pod.

Zamerajte sa preto na pravidelné čistenie pokožky ráno aj večer, a to prípravkom, ktorý rešpektuje špecifické požiadavky vašej pokožky. Pokiaľ reagujete precitlivelo, siahnite po prípravkoch určených pre intolerantnú pleť bez obsahu parfumácie. Svoju beauty rutinu postavte na kvalitnej hydratácii a výžive, ktorá vás zbytočne nezaťaží. Minimalizujte používanie mejkapu, najmä ak musíte nosiť rúško po dlhšiu dobu. Stavte na ľahké BB krémy alebo tónovacie prípravky - tie z lekárne dokážu zároveň liečiť kožné nedokonalosti. Na upokojenie a osvieženie podráždenej tváre kedykoľvek počas dňa sú skvelé termálne vody.

BUDEME MUSIEŤ NOSIŤ RÚŠKA AJ V LETE? NEDÁ SA V NICH DÝCHAŤ.

Čím je teplejšie, tým sa vám pod rúškom ťažšie dýcha. Ide o prirodzený fakt, keďže vás jednak vrstva na tvári viac zohrieva a zároveň vám znemožňuje dostatočnú výmenu kyslíka a oxidu uhličitého. S príchodom leta je preto vhodné siahnuť po priedušnejších materiáloch – v jednorazových rúškach sa vám bude dýchať citeľne ľahšie, než v tých látkových (predovšetkým v prípade, že sa tie skladajú až z troch vrstiev). Napriek tomu ostáva ochrana stopercentne zachovaná. Navyše, v jednorazovom rúšku z lekárne vám nebude zďaleka tak horúco a vyhnete sa aj enormnému poteniu. 

I keď nosenie rúšok vonku je od dnešného dňa dobrovoľné, povinnosť nosiť ich v interiéri naďalej zostáva. Počas horúčav preto nezabudnite rúško častejšie meniť, či už ich používate ako ochrannú pomôcku vonku alebo vnútri. Dnes už sú našťastie dostupné aj v lekárňach alebo špeciálnych automatoch, takže sa nemusíte obávať, že zrazu ostanete nechránení.

PREČO SA MI ROSIA OKULIARE?

Rosenie okuliarov je jedným z neklamných znakov, že ste si rúško nenasadili správne. Netýka sa to len majiteľov dioptrických okuliarov, v príchodom leta budete tento problém pozorovať aj s používaním tých slnečných. Jednorazové rúška v sebe majú špeciálny patent, vďaka ktorému sa dajú tvarovať okolo nosa. Takto si zabezpečíte tesné doliehanie rúška na pokožku, vďaka čomu predídete aj spomínanému problému s okuliarmi – stačí si ich pevne nasadiť navrch vytvarovaného rúška. „Navyše, takto si zabezpečíte aj lepšiu ochranu voči okoliu, nakoľko vydychovaný vzduch bude prechádzať priamo cez rúško, a nie okolo vášho nosa“, spresňuje Mgr. Jana Varsová z lekárne Dr.Max.

AKO NARÁBAŤ S RÚŠKOM SPRÁVNE?
  • Najbezpečnejším spôsobom, ako manipulovať s rúškom, je umyť si ruky dezinfekčným mydlom, následne uchopiť čisté rúško za gumičky a pevne si ho nasadiť na tvár.
  • Po odchode z domu si rúško nechytajte ani nenaprávajte. Zložte si ho až vo chvíli, keď máte možnosť vyčistiť si ruky a použité rúško vyhodiť.
  • Každá manipulácia, naprávanie či zdanlivo nevinné zloženie si rúška z tváre, ruší jeho ochrannú funkciu a ohrozuje vaše zdravie.
  • Rúško je bezpečné nosiť po dobu maximálne 2 až 3 hodín. Nezabudnite ho ihneď vyhodiť do vzduchotesne uzavretého kontajnera alebo špeciálneho odpadu.

1×400 ml, micelárna voda
Čistá a hydratovaná pleť. Vďaka mandľovému oleju.
1×40 ml, krém na citlivú pleť
Tento výživný krém pre intoleratnú a alergickú pleť hydratuje, vyživuje, ochraňuje a poskytuje citlivej pleti dlhotrvajúci komfort. Posilňuje ochrannú bariéru pleti a pomáha kontrolovať pocity diskomfortu, podráždenia a pnutia na pokožke.
1×250 ml, micelárna voda
Micelárna termálna voda pre citlivú pleť jemne čistí nečistoty a make-up.
1×40 ml, krém
5.0
(1)
Keď je pleť citlivá, je nevyhnutné obnoviť nielen jej kožnú bariéru, ale zachovať aj jej mikrobiálnu bariéru. Ide o neviditeľnú bariéru, ktorá prirodzene chráni pokožku a zmierňuje jej citlivosť.
1×200 ml, citlivá pleť
Jemný, ale účinný čistiaci gél, ktorý odstraňuje nečistoty a make-up, bez toho aby pleť vysúšal. Vhodný pre každodenné použitie aj pre citlivú pleť.
1×250 ml, citlivá pleť
Čistiace mlieko pre citlivú pokožku. Dokonale čístí tvár aj oči. Nie je potrebné ho oplachovať.
1×40 ml, zapálená a citlivá pokožka
Upokojujúci krém na podráždenú a začervenanú pokožku. Okamžite prináša pleti úľavu od pálenia a vracia jej pocit spokojnosti.
1×250 ml, micelárna pleťová voda na citlivú pleť
5.0
(5)
Micelárna voda určená pre citlivú pleť so sklonom k začervenaniu.

Ďalšie články k téme Bavlnené alebo jednorazové? Všetko, čo by ste mali vedieť o rúškach