Predpôrodná príprava, zbytočnosť alebo nevyhnutnosť?

28. 4. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Ak vás trápi množstvo otázok ohľadne blížiaceho sa pôrodu, je najvyšší čas popremýšľať, či sa spoľahnete na rady kamarátok a známych alebo sa radšej zveríte do rúk odborníkov.

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Predpôrodná príprava, zbytočnosť alebo nevyhnutnosť?

 

Záverečné týždne tehotenstva vo vás môžu vyvolávať rôzne pocity. Nedočkavosť, radosť, ale aj rešpekt, strach a obavy, či sa o nového človeka vo vašom živote budete vedieť náležite postarať. Popri záplave informácií od vašich blízkych alebo z internetu, nezabúdajte na jeden dôležitý fakt - každý pôrod je iný, preto aj skúsenosti s ním sú také rôznorodé.

Ak cítite potrebu poradiť sa s odborníkom, nacvičiť si prebaľovanie či kúpanie „nanečisto“, neváhajte a prihláste sa na niektorý z bohatej ponuky predpôrodných kurzov.

 

PRE KOHO SÚ URČENÉ?

Informácie z predpôrodnej prípravy ocenia predovšetkým prvorodičky, ktoré sa pripravujú na spontánny pôrod. No aj tie z vás, ktoré už majú pôrod za sebou a ďalší by ste chceli absolvovať iným spôsobom, oceníte informácie, ktoré sa tu dozviete. Odborníčky vám vysvetlia, ako spoznáte, že sa pôrod rozbehol. Zistíte, čo sú to kontrakcie a ako ich rozoznať od falošných, takzvaných poslíčkov, ale aj to, čo znamená odtok plodovej vody. Preberú s vami výhody a nevýhody epidurálnej anestézy a ďalšie detaily.

Predpôrodná príprava však zďaleka nie je len o pôrode. Naučíte sa, ako si rôznymi cvikmi možno uľaviť od bolestí chrbta počas tehotenstva. Získate tipy na precvičovanie panvového dna, ktoré môžu výrazne uľahčiť pôrod. Kurzy organizujú rôzne spoločnosti alebo priamo pôrodnice v spolupráci s pôrodnými asistentkami. Sú určené pre tehotné ženy približne od 25. týždňa tehotenstva. Kurzy môžu trvať 5-6 týždňov. Existujú však aj skrátené dvojdňové stretnutia a v nemocniciach zväčša trvá kurz približne dve hodiny. Niekde býva spojený s obhliadkou pôrodnice a oddelenia šestonedelia. Existuje aj možnosť absolvovať ich online.

NIE JE TO LEN O PÔRODE

Mnoho otázok sa na kurze krúti ohľadne zmien, ktoré vás čakajú po príchode domov z pôrodnice a častou témou je aj starostlivosť o novorodenca. Po narodení dieťatka vás čaká veľa povinností, ktoré musíte zvládnuť bez ohľadu na popôrodné bolesti. Odborníčky vám vysvetlia, ako sa starať o svoje telo počas šestonedelia a ukážu vám, ako budete s bábätkom manipulovať, kúpať ho a ukladať na spánok. Dozviete sa aj užitočné informácie o dojčení alebo kŕmení. Veľmi vhodné je premyslieť si otázky vopred, aby ste sa nezabudli na niečo spýtať.

 

Možno si poviete, že všetko potrebné o pôrode sa dá v dnešnej dobe naštudovať z kníh a diskusných fór. Účasť na predpôrodnej príprave má však obrovskú výhodu v tom, že na nej stretnete ďalších ľudí, ktorí riešia podobné problémy a obavy, ako vy. Niet nad osobné zdieľanie skúseností s ostatnými ženami, ktoré sa neskôr môžu stať dobrými kamarátkami na kočíkovanie – a navyše možno poradia, aký kočík a autosedačku im odporučili známi alebo aké špecifické podmienky má vami vybraná pôrodnica či pôrodník. Všetky tieto informácie bývajú pre budúcich rodičov veľkou neznámou, preto využite každú šancu, ako sa v nich čo najlepšie zorientovať.

CVIČENIE PRE TEHOTNÉ

Príprava na pôrod neznamená iba získavanie teoretických informácií, no venuje sa aj udržiavaniu čo najlepšej kondície počas tehotenstva. Na úvod je nutné poznamenať, že každú fyzickú aktivitu je nutné vopred skonzultovať s vaším ošetrujúcim lekárom. Kým jedna žena beháva či navštevuje fitnes centrum ešte v deviatom mesiaci, pre druhú môže byť nebezpečná aj cesta po schodoch.

 

Ak vám v cvičení nič nebráni, pustite sa smelo do neho, no vždy rešpektujte limity svojho tela a formu, v akej sa aktuálne nachádzate. Existujú špeciálne tehotenské cvičenia, ktoré prispôsobujú tréning aktuálnemu obdobiu, v akom sa práve nachádzate. Niektoré hodiny sú viac  o relaxácií, iné sa snažia posilniť svalstvo a natiahnuť svaly. Predpôrodná joga pracuje tiež s vaším dýchaním a je jedným z najprirodzenejších cvičení pre ľudské telo, bez ohľadu na váhu a vek. Výber je už na vás :)

PREDPÔRODNÉ KNIŽNÉ TIPY:

  • Miroslava Rašmanová a Gabriela Janovičová: Bonding – matkina náruč po pôrode. Knižka o dôležitosti kontaktu medzi matkou a dieťaťom bezprostredne po pôrode.
  • Iveta Aldana, Lucia Lišiaková a Veronika Pizano: Ešte netlačte. Všetko, čo potrebujete vedieť o rodení na Slovensku. Kniha opisuje praktiky zdravotníckeho personálu, komunikáciu s rodičkami, opisuje práva a nároky budúcich mamičiek. Kniha je doplnená o reálne skúsenosti žien.
  • Antonín Pařízek: Kniha o tehotenstve, pôrode a dieťati. Trojdielna publikácia zrozumiteľne a prehľadne prináša overené informácie popredných českých odborníkov z viacerých lekárskych odvetví. Pôrodu sa podrobne venuje druhý diel.
  • Katja Kesslerová: Kniha pre budúce mamičky. Tehotenstvo, pôrod a prvých desať mesiacov po pôrode.

Ďalšie články k téme Predpôrodná príprava, zbytočnosť alebo nevyhnutnosť?

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora