Prečo je dôležité podporiť sací reflex bábätka?

2. 9. 2022 · Lucia Maceková, B.S.B.A. · 4 minúty na prečítanie
 • dojčenie
 • materské mlieko
 • mama
 • dojčenská fľaša
Prečo je dôležité podporiť sací reflex bábätka

 

 

 

Jedným z hlavných a najdôležitejších reflexov je sací reflex. Viete na čo slúži a ako funguje?  A čo ak žena nemôže dojčiť? Prinášame vám tipy na čo sa zamerať pri výbere utišujúceho cumlíka a cumlíka na kŕmenie.

 

Čo je sací reflex a na čo slúži?

Nepodmienené reflexy sa hodnotia vždy po narodení každého novorodenca a to z dôvodu, aby sa posúdil správny psychomotorický vývoj dieťaťa. Väčšina nepodmienených reflexov časom zmizne s dozrievaním centrálnej nervovej sústavy. Nepodmienených reflexov je niekoľko, ako napríklad hľadací, sací, prehĺtací, úchopový reflex na horných končatinách, Babinského reflex atď. Jedným z hlavných a najdôležitejších reflexov je sací reflex.

Sací reflex  sa začína vyvíjať už v prenatálnom období a stretávame sa s ním hneď po narodení dieťaťa. Nadväzuje na hľadací reflex a najvýraznejšie viditeľný je v prvých hodinách po narodení dieťaťa. Pri dojčení tiež zohráva dôležitú úlohu, nakoľko sa vďaka nemu dokáže dieťa prisať na prsník matky. Všimnete si, že ak by ste siahli na ústa bábätka alebo okolie jeho úst, inštinktívne sa bábätko otáča, otvára ústa a začne vykonávať sacie pohyby. Sací reflex je aktívny do 3 - 4 mesiaca života dieťaťa, kým sa nenahradí naučeným, vedomým správaním (dieťa uvidí matkin prsník a je naučené, že to znamená satie).

Ako funguje sací reflex?

Pri kŕmení sa dotkne podnebia, dieťa začne sať mlieko z matkinho prsníka alebo z fľaše, nasáva prijímanú tekutinu. Sací reflex určuje sýtosť alebo podvýživu dieťaťa. Po jedle sa sací reflex oslabí, no po hodine sa opäť objaví. Sací reflex je pod vplyvom piatich párov hlavových nervov, ktoré sa nachádzajú v mozgovom kmeni. Sací reflex sa realizuje rytmickými pohybmi, ktoré upokojujú podráždené dieťa.

Čo ak žena nemôže dojčiť?

Dojčenie je odporúčané až do obdobia, kým pominie sací reflex, nakoľko sa tým vyvíja prísna koordinácia sacieho mechanizmu, skoré formovanie psychiky a je zároveň odrazom zrelosti dieťaťa. Ak však z rôznych dôvodov matka nemôže dojčiť svoje dieťa, mala by nájsť „predmet na satie“, prostredníctvom ktorého bude dieťa kŕmené. Vhodné „predmety na satie“ sú tie, ktoré chránia prirodzené kŕmenie.

Ako funguje sací reflex po narodení dieťaťa

Aktuálne je na trhu mnoho druhov dojčenských fliaš a cumlíkov, ktoré sa delia podľa veľkosti, typu cumlíka, materiálu atď. Samozrejme, technológia pokročila ďalej a výrobcovia sa snažia pomôcť matkám, ktoré z rôznych dôvodov nemôžu dojčiť a svojimi produktami chcú podporovať sací reflex a všetky benefity, ktoré sací reflex pre dieťa prináša.

Na čo sa zamerať pri výbere cumlíka na fľašu na kŕmenie?

Ideálny cumlík na kŕmenie je taký, ktorý je veľmi podobný prsnej bradavke a aj napodobňuje správanie bradavky pri satí dieťaťa. Tento cumlík by mal byť vyrobený z heterogénneho silikónu, ktorý má dve časti.

Špička cumlíka bude z jemnejšieho silikónu, ktorá má schopnosť sa naťahovať a zároveň stimulovať pritom svaly ústnej dutiny dieťaťa k aktívnej práci

Tvrdšia časť, základňa cumlíka, by mala predstavovať širšiu a stabilnejšiu oporu pre pery a zabraňovať tak ohrýzaniu cumlíka.Na čo sa zamerať pri výbere utišujúceho cumlíka?

Podobne ako cumlík na fľašu, aj utišujúci cumlík už môže mať vlastnosti, ktoré čiastočne uspokojujú potrebu satia a zároveň nenarúšajú prirodzený sací reflex dieťaťa. Je vhodné, aby bol utišujúci cumlík z heterogénneho silikónu, ktorý má symetrický tvar ako bradavka matky a jeho dynamická konštrukcia umožňovala satie v prirodzenom rytme. Tvar a stavba cumlíka by mali umožňovať ľahké dýchanie a prehĺtanie slín dieťaťa. Taktiež, stavba utišujúceho cumlíka by nemala narušovať vývin chrupu a reči a samozrejme, prirodzeného sacieho reflexu.

Prečítajte si tiež 8 najdôležitejších rád odborníkov pre výber správneho cumlíka.


1×2 ks, dynamický cumlík
Lovi dynamický cumlík Super Vent pre podávanie odsatého materského mlieka.
1×2 ks, silikónový cumlík
Silikónový symetrický dynamický cumlík LOVI 2 ks pre deti vo veku 0-3 mesiace.
1×2 ks, detský cumlík
Silikónový symetrický dynamický cumlík LOVI 2 ks pre deti vo veku 0-3 m

Ďalšie články k téme Prečo je dôležité podporiť sací reflex bábätka?

 • Najčastejšie problémy pri dojčení a ich riešenie

  Najčastejšie problémy pri dojčení a ich riešenie

  · 7 minút na prečítanie
  • dojčenie
  • mama
  • materské mlieko
  • dojčenská fľaša
   Dieťatko sa nechce prisať a plače? Bolestivé dojčenie, poškodené bradavky, vytekajúce mlieko alebo zápal prsníka? Poznáte riešenia na tieto najčastejšie problémy pri dojčení?
 • Problémy pri dojčení? Tipy, ako sa starať o prsia počas dojčenia

  Problémy pri dojčení? Tipy, ako sa starať o prsia počas dojčenia

  · 4 minúty na prečítanie
  • dojčenie
  • materské mlieko
  • mama
  Ako si vybrať správnu podprsenku počas dojčenia? Ako predísť návalom mlieka a zápalom prsníkov? A ďalšie tipy, ako sa starať o prsia počas tohto obdobia.
 • 7 zaujímavých faktov o materskom mlieku

  7 zaujímavých faktov o materskom mlieku

  · 5 minút na prečítanie
  • dojčenie
  • materské mlieko
  O dojčení a materskom mlieku sa toho popísalo veľa. No možno vás bude zaujímať, prečo niekedy pri dojčení svojho bábätka mávate slzy na krajíčku? Viac sa dozviete z článku.