Prečo je dôležité podporiť sací reflex bábätka?

2. 9. 2022 · 3 minúty na prečítanie

Čo je sací reflex, na čo slúži a ako funguje? Čo ak žena nemôže dojčiť? Na čo sa zamerať pri výbere cumlíka a ďalšie tipy počas tohto obdobia od odborníkov.

Lucia Maceková, B.S.B.A.
Lucia Maceková, B.S.B.A.
Prečo je dôležité podporiť sací reflex bábätka?

Jedným z hlavných a najdôležitejších reflexov je sací reflex. Viete na čo slúži a ako funguje?  A čo ak žena nemôže dojčiť? Prinášame vám tipy na čo sa zamerať pri výbere utišujúceho cumlíka a cumlíka na kŕmenie.

 

Čo je sací reflex a na čo slúži?

Nepodmienené reflexy sa hodnotia vždy po narodení každého novorodenca a to z dôvodu, aby sa posúdil správny psychomotorický vývoj dieťaťa. Väčšina nepodmienených reflexov časom zmizne s dozrievaním centrálnej nervovej sústavy. Nepodmienených reflexov je niekoľko, ako napríklad hľadací, sací, prehĺtací, úchopový reflex na horných končatinách, Babinského reflex atď. Jedným z hlavných a najdôležitejších reflexov je sací reflex.

Sací reflex  sa začína vyvíjať už v prenatálnom období a stretávame sa s ním hneď po narodení dieťaťa. Nadväzuje na hľadací reflex a najvýraznejšie viditeľný je v prvých hodinách po narodení dieťaťa. Pri dojčení tiež zohráva dôležitú úlohu, nakoľko sa vďaka nemu dokáže dieťa prisať na prsník matky. Všimnete si, že ak by ste siahli na ústa bábätka alebo okolie jeho úst, inštinktívne sa bábätko otáča, otvára ústa a začne vykonávať sacie pohyby. Sací reflex je aktívny do 3 - 4 mesiaca života dieťaťa, kým sa nenahradí naučeným, vedomým správaním (dieťa uvidí matkin prsník a je naučené, že to znamená satie).

Ako funguje sací reflex?

Pri kŕmení sa dotkne podnebia, dieťa začne sať mlieko z matkinho prsníka alebo z fľaše, nasáva prijímanú tekutinu. Sací reflex určuje sýtosť alebo podvýživu dieťaťa. Po jedle sa sací reflex oslabí, no po hodine sa opäť objaví. Sací reflex je pod vplyvom piatich párov hlavových nervov, ktoré sa nachádzajú v mozgovom kmeni. Sací reflex sa realizuje rytmickými pohybmi, ktoré upokojujú podráždené dieťa.

Ako funguje sací reflex po narodení dieťaťa

Čo ak žena nemôže dojčiť?

Dojčenie je odporúčané až do obdobia, kým pominie sací reflex, nakoľko sa tým vyvíja prísna koordinácia sacieho mechanizmu, skoré formovanie psychiky a je zároveň odrazom zrelosti dieťaťa. Ak však z rôznych dôvodov matka nemôže dojčiť svoje dieťa, mala by nájsť predmet na satie, prostredníctvom ktorého bude dieťa kŕmené. Vhodné predmety na satie sú tie, ktoré chránia prirodzené kŕmenie.

Aktuálne je na trhu mnoho druhov dojčenských fliaš a cumlíkov, ktoré sa delia podľa veľkosti, typu cumlíka, materiálu atď. Samozrejme, technológia pokročila ďalej a výrobcovia sa snažia pomôcť matkám, ktoré z rôznych dôvodov nemôžu dojčiť a svojimi produktami chcú podporovať sací reflex a všetky benefity, ktoré sací reflex pre dieťa prináša.

Dojčenská fľasa s dynamickým cumlíkom vyvinutá na kombinované kŕmenie

Na čo sa zamerať pri výbere cumlíka na fľašu na kŕmenie?

Ideálny cumlík na kŕmenie je taký, ktorý je veľmi podobný prsnej bradavke a aj napodobňuje správanie bradavky pri satí dieťaťa. Tento cumlík by mal byť vyrobený z heterogénneho silikónu, ktorý má dve časti.

 Špička cumlíka bude z jemnejšieho silikónu, ktorá má schopnosť sa naťahovať a zároveň stimulovať pritom svaly ústnej dutiny dieťaťa k aktívnej práci

Tvrdšia časť, základňa cumlíka, by mala predstavovať širšiu a stabilnejšiu oporu pre pery a zabraňovať tak ohrýzaniu cumlíka.

Na čo sa zamerať pri výbere utišujúceho cumlíka?

Podobne ako cumlík na fľašu, aj utišujúci cumlík už môže mať vlastnosti, ktoré čiastočne uspokojujú potrebu satia a zároveň nenarúšajú prirodzený sací reflex dieťaťa. Je vhodné, aby bol utišujúci cumlík z heterogénneho silikónu, ktorý má symetrický tvar ako bradavka matky a jeho dynamická konštrukcia umožňovala satie v prirodzenom rytme. Tvar a stavba cumlíka by mali umožňovať ľahké dýchanie a prehĺtanie slín dieťaťa. Taktiež, stavba utišujúceho cumlíka by nemala narušovať vývin chrupu a reči a samozrejme, prirodzeného sacieho reflexu.

Prečítajte si tiež 8 najdôležitejších rád odborníkov pre výber správneho cumlíka.


Ďalšie články k téme Prečo je dôležité podporiť sací reflex bábätka?

O autorovi
Lucia Maceková, B.S.B.A.
Lucia Maceková, B.S.B.A.
Čítať viac od autora
O autorovi
Lucia Maceková, B.S.B.A.
Lucia Maceková, B.S.B.A.
Čítať viac od autora