8 rád odborníkov ako vybrať správny cumlík

25. 11. 2021 · 4 minúty na prečítanie

Rozhodnutie o výbere dudlíka je pre každú mamu dôležité. Čo by ste mali mať na pamäti? Zistite z 8 kľúčových tipov odborníkov na správny výber dudlíka.

Mgr. Silvia Gajdošová, PhD.
Mgr. Silvia Gajdošová, PhD.
8 rád odborníkov ako vybrať správny cumlík

Výber cumlíka je rozhodnutie, ktoré chce každá mamička urobiť správne. Na čo si treba dávať pozor? Prečítajte si 8 najdôležitejších rád odborníkov pre výber správneho cumlíka.

Pre mnohé mamičky je cumlík neoceniteľným pomocníkom na utíšenie alebo uspatie dieťatka, na trhu však existuje obrovské množstvo značiek a typov cumlíkov. Nie je auto ako auto, rovnako nie je cumlík ako cumlík. Prečítajte si najdôležitejšie rady a tipy, ktoré vám pomôžu urobiť správne rozhodnutie pri výbere cumlíka pre vaše dieťatko.

1. Materiál cumlíka

V obchodoch dostať latexové (žlto-hnedé) alebo silikónové (priehľadné, bezfarebné) cumlíky.

Latexový cumlík je mäkký a flexibilný, pretože je vyrobený z prírodného kaučukového mlieka, čo mu dodáva špecifickú vôňu. Nevýhodou je, že sa rýchlejšie opotrebuje a nezvláda dobre vysoké teploty. Pre niektoré deti môže byť proteín obsiahnutý v latexe spúšťačom alergickej reakcie.

 

Novinka: dynamický cumlík

Silikón je odolný materiál bez chuti a zápachu, ktorý dobre drží tvar, preto silikónový cumlík znáša aj vysoké teploty (napr. pri vyváraní) a nevyvoláva u detí žiadne alergické reakcie.

Novinkou je tzv. dynamický cumlík. Cumlík je zložený z heterogénnych silikónových vrstiev, ktoré sa v rytme satia dieťaťa sťahujú a naťahujú ako bradavka pri dojčení. Táto technológia vychádza z viacerých výskumov a je patentovaná, preto ju majú iba cumlíky a cumlíky na fľaše značky LOVI. Vedecké štúdie potvrdzujú, že dynamický cumlík nenarúša prirodzený sací reflex, normálny vývoj reči a chrupu a zabezpečuje ľahké dýchanie a prehĺtanie slín.

2. Veľkosť cumlíka

Odporúčaná veľkosť cumlíka závisí od veku dieťatka, zvyčajne sa vyrábajú pre vek 0 – 6 mesiacov (niekedy 0 – 3 mesiacov, 3 – 6 mesiacov),  6 – 18 mesiacov a od 18 mesiacov. Niektoré značky majú pre väčšie deti kategórie 6 – 12 mesiacov a 12 – 36 mesiacov. Cumlíky pre najväčšie deti by mali mať pevnejší materiál sacej časti, aby lepšie odolal hryzeniu. Pre novorodeniatka a predčastniatka existuje špeciálna veľkosť cumlíkov 0 – 2 mesiace; tieto cumlíky sú menšie a ľahšie, čo je obrovskou výhodou.

 

Pri výbere cumlíka zaváži aj jeho tvar

3. Správny tvar cumlíka

Existujú tri základné tvary cumlíka:

  • Okrúhly (guľatý) cumlík bol obľúbený najmä v minulosti pod názvom „čerešnička“. V súčasnosti nie je odborníkmi príliš odporúčaný, niektoré bábätká ho však obľubujú.
  • Symetrický cumlík je tvarom najviac podobný bradavke, jeho vrchná a spodná strana je identická.
  • Anatomický (ortodontický) cumlík je na vrchnej strane guľatý, na spodnej sploštený a do úst sa vkladá iba guľatou časťou nahor. Jeho tvar zabezpečuje správnu polohu jazyka pri saní a odporúčajú ho najmä zubní lekári.

 

4. Hmotnosť cumlíka

Tento parameter je dôležitý najmä, ak máte doma novorodeniatko alebo  predčasne narodené dieťa. V oboch prípadoch  sa odporúča cumlík s nižšou hmotnosťou (často značený ako newborn, mini alebo light), na výber sú dizajny pre chlapca aj pre dievča.

5. Vzdušnosť cumlíka

Veľmi dôležitý je celkový tvar cumlíka, mal by mať dostatočný výrez pri nose, aby sa dieťatku ľahko dýchalo. Dbajte tiež na vetracie otvory, aby ste predišli nepríjemnému podráždeniu pokožky.

6. Bezpečnosť cumlíka

Pri výbere cumlíka si dôkladne prečítajte informácie a deklarácie výrobcu na obale. Každý cumlík musí spĺňať tie najvyššie normy, aby bol hygienický a bezpečný. Pri používaní je nutné cumlík pravidelne kontrolovať, najmä ak už má dieťatko zuby. Ak sa cumlík poškodí, je potrebné ho ihneď vymeniť za nový, inak sa odporúča cumlík meniť približne každé 2 – 3 mesiace.

7. Hygiena cumlíka

Pre zabezpečenie hygienickej čistoty sa odporúča cumlíky vyvárať, rýchly a účinný je parný sterilizátor. Nemusíte to však preháňať (najmä u starších detí), niekedy stačí cumlík opláchnuť pod tečúcou vodou. Určite však nezabudnite na praktický uzatvárateľný obal, aby cumlíky zostali čisté aj pri transporte. Oblízať cumlík rodičom, aby sa „očistil“ po spadnutí na zem, sa vôbec neodporúča – pomocou slín môžete preniesť škodlivé baktérie. Zabudnite tiež na namáčanie cumlíka do medu.

Praktické doplnky k cumlíkom

8. Doplnky

Na trhu je množstvo výborných doplnkov a vlastností, ktoré uľahčia život s cumlíkom. Praktický je napr. svietiaci krúžok, ktorý vám pomôže nájsť vypadnutý cumlík v postieľke aj v tme.

Trendová ale najmä užitočná je stuha alebo retiazka na cumlík, ktorá zabráni strateniu alebo zašpineniu cumlíka.

 

Rada na záver: 

Menej je niekedy viac. Ponúkajte preto dieťatku cumlík naozaj iba vtedy, keď je vašim pomocníkom, nie pri každej príležitosti.  Predídete tak návyku a fixácii na cumlík. Napapané spokojné bábätko nepotrebuje cumlík a preto mu ho ani neponúkajte. O to viac ho oceníte vo chvíľach, keď je bábätko nespokojné alebo ste napríklad na prechádzke. 

Ďalšie články k téme 8 rád odborníkov ako vybrať správny cumlík

O autorovi
Mgr. Silvia Gajdošová, PhD.
Mgr. Silvia Gajdošová, PhD.
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Silvia Gajdošová, PhD.
Mgr. Silvia Gajdošová, PhD.
Čítať viac od autora