Jar prináša aj chorobu ruky-nohy-ústa. Ohrozuje hlavne batoľatá

27. 4. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Toto ochorenie patrí medzi menej známe, ale o to nepríjemnejšie infekčné vírusové ochorenia. Jeho hlavným problémom je podobnosť s alergickou reakciou alebo herpesom. Viete, s čím všetkým sa môžete stretnúť...?

Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Jar prináša aj chorobu ruky-nohy-ústa. Ohrozuje hlavne batoľatá

 

 

Patrí medzi menej známe, no o to nepríjemnejšie infekčné vírusové ochorenia. Hlavným problémom je podobnosť s alergickou reakciou či herpesom. Viete, čo všetko vás čaká ...?

 

 

 

 

Vo chvíli, kedy sa vášmu drobcovi objaví v okolí úst, na dlaniach a na chodidlách nepekný výsyp, je veľmi pravdepodobné, že máte čo dočinenia s „chorobou špinavých rúk“. Najčastejším vinníkom je vírus Coxsackie A16, ktorý bežne žije v tráviacom trakte a prenáša sa najmä orálno – fekálnou cestou, teda keď sa dieťa kontaminovanými rukami dotýka úst či tváre.

Ochorenie ruky-nohy-ústa sa začína objavovať na jar, s príchodom teplého počasia jeho prítomnosť narastá a vrcholí počas leta. Mimoriadne sa mu darí v kolektívoch, a to medzi deťmi do troch rokov, no nevyhýba sa ani predškolákom. Ak chcete zistiť, aké sú typické príznaky a ako dlho ostáva malý pacient infekčný, čítajte ďalej.

KDE STE JU MOHLI CHYTIŤ

Ruky-nohy-ústa alebo HFMD (z anglického Hand-foot-and-mouth disease) sa bežne šíri kvapôčkovou infekciou, prostredníctvom zle umytým rúk po použití toalety alebo pri hre na verejnom pieskovisku či v detskej herni. Zdrojom infekcie býva tekutina, vypĺňajúca pľuzgieriky v ústnej dutine alebo na pokožke, ale aj stolica, ktorá je infekčná až 2 mesiace od začiatku ochorenia.

Iné formy preniknutia vírusu do organizmu sú cez dýchací systém, prostredníctvom kvapôčkovej infekcie šírenej kýchnutím a kašľom. Na deti číha aj na kúpalisku, ihrisku, v kine, obchodnom dome a na miestach, kde sa zdržiava viac osôb naraz. Ruky-nohy-ústa sa nevyhýbajú ani dospelým, u ktorých však máva oveľa ťažší priebeh. Aj preto je dôležité odhaliť túto vysoko nákazlivú chorobu včas.


ROZPOZNAJTE SYMPTÓMY

Ochorenie začína horúčkou, pričom prvotné príznaky sa veľmi podobajú tým chrípkovým – mierne zvýšená teplota, bolesť v krku, nechutenstvo alebo apatia. Čoskoro sa v ústnej dutine vytvoria drobné vyrážky, ktoré sa ďalej rozšíria aj na jazyk, podnebie, vnútornú stranu líc a na ďasná. 

Ničím nezvyčajným nie je ani hustý výsyp na chodidlách a dlaniach, pričom na týchto miestach môžu vyzerať odlišne. Zvyknú sa objaviť aj na bedrách, zadku či stehnách. Inkubačná doba je 3-5 dní.

Jednotlivé symptómy sa od seba zvyknú líšiť, aj preto je náročné správne diagnostikovať, že ide skutočne o HFMD. Pacienti tiež spomínajú bolesti svalov, zvýšené slinenie a u detí je príznačné uprednostňovanie studených nápojov i jedál pred teplými. Choré dieťa tiež často udáva, že mu ruky či nohy doslova brnia. V prípade, že váš drobec javí príznaky dehydratácie, je letargický alebo naopak veľmi podráždený, mali by ste jeho stav skonzultovať s pediatrom.

ÚČINNÁ LIEČBA

Ruky-nohy-ústa vás v priemere potrápi týždeň až desať dní. Hlavným cieľom liečby je v prvom kroku účinne zraziť horúčku a následne obmedziť pocit svrbenia, ktorý je pre deti veľmi nepríjemný. Svrbenie pokožky môžete tlmiť antihistamnikami (Fenistil), kúpaním v hypermangáne a na zasiahnuté miesta prikladať studené obklady, ľad alebo natierať jemným hydratačným krémom či gélom. Niektorí lekári radia použiť tekutý púder.

Vo všeobecnosti sa počas ochorenia odporúča zvýšiť dávky vitamínu B a C, dbať na pravidelný príjem tekutín a dostatok ovocia a zeleniny v strave. Varte ľahšiu stravu, ktorá nedráždi pokožku. Vyhýbajte sa koreniu, vyprážaným jedlám a veľkému množstvu sladkostí. Dieťa by malo čo najviac oddychovať, aby organizmus dokázal bojovať s vírusom. Vyhýbajte sa slnku, ktoré by zhoršovalo stav pľuzgierov.

OSTAŇTE DOMA

Okamžite po objavení ochorenia je vhodné pacienta izolovať od ostatných rovesníkov. S drobcom by ste mali ostať doma, kým sa mu vyrážky celkom nevysušia, podobne ako pri kiahňach.

 

 

Ruky-nohy-ústa sa prenáša sa stolicou, slinami, sekrétmi nosa alebo tekutinou z vyrážok. No pozor – aj po prekonaní sa vírus vylučuje stolicou ešte niekoľko týždňov, čo znamená, že dieťa môže byť infekčné, aj keď je v podstate zdravé. Preto by jeho zdravotný stav mal posúdiť lekár a rozhodnúť o opätovnom nástupe do kolektívu.

Tiež je vhodné poumývať všetky hračky, s ktorými sa dieťa hralo, ako aj celú domácnosť s pridaním dezinfekčného prostriedku. Vírus na nich prežíva aj niekoľko dní.

PREVENCIA A OČKOVANIE

Najlepšou prevenciou je hygiena rúk, a to vždy po použití toalety, po prebaľovaní, pred jedlom aj pred samotnou prípravou jedla. Medzi ďalšie účinné opatrenia patrí pravidelná dezinfekcia spoločných priestorov a vyhýbanie sa nakazeným osobám. Keďže človek je jediným zdrojom infekcie, je nutné vyhnúť sa kontaktominfikovanými osobami alebo predmetmi, ktorých sa pacient dotýkal, prípadne na ktoré mohol kýchnuť či kašlať. Vakcína proti Coxsackia vírusom zatiaľ bohužiaľ neexistuje.

 




Ďalšie články k téme Jar prináša aj chorobu ruky-nohy-ústa. Ohrozuje hlavne batoľatá

O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BabyClub Dr.Max
Redakcia BabyClub Dr.Max
Čítať viac od autora