Seknutie v krížoch

17. 10. 2019 · 2 minúty na prečítanie

Týmto termínom sa označuje nešpecifická akútna bolesť driekovej časti chrbta, ktorá vzniká náhle. Je veľmi silná, vystreľujúca s kŕčovitým charakterom a môže chorého úplne znehybniť, predklon je výrazne obmedzený. Bolesť uľavuje v ľahu s ľahko pokrčenými dolnými končatinami v bedrách a kolenách.
Zväčša spontánne ustupuje v priebehu 2-3 dní pri pokoji na posteli (obvykle domáca liečba s aplikáciou suchého tepla, analgetiká). Postihuje najmä mladých dospelých a môže byť prvým prejavom degeneratívnej choroby bedrovej platničky.

Medzi najčastejšie príznaky patria:

 • bolesť znásobená pohybom – často kŕčovito prechádza do sedacích svalov a úponov dolných končatín
 • kŕč či prudká bolesť v jednej časti drieku –  s tým je spojené možné krívanie, znemožnený predklon či záklon
 • znecitlivenie bedrovej časti, brnenie, príp. znecitlivenie končatiny – lumbago s ichiasom (lumbago sciatica), podráždeným sedacím nervom
 • pocit stuhnutého chrbtu v celej oblasti

Príčiny sú rôzne a patrí sem: dvíhanie neprimerane ťažkých bremien, vykonávanie neprirodzených pohybov, kontinuálne zaťaženie krížovej oblasti. Toto poškodenie sa môže týkať aj vyskočenej medzistavcovej platničky, prasknutia stavca, skoliózy.

Nakoľko sa jedná o veľmi silnú bolesť, podávame od začiatku analgetiká (lieky od bolesti) v ich kombinácii a dostatočnej dávke. Do kombinácie sa pridávajú aj myorelaxanciá – na uvoľnenie na svalstva – na noc. Ako sa bolesť postupne zmierňuje, znižujeme postupne dávku i kombináciu užívaných liekov až do úplného vysadenia.

 • Panadol Ultra Rapide šumivé tablety

  1x12 tbl, stredne silná až silná bolesť
  Panadol Ultra Rapide tablety na stredne silnou až silnou bolesť rôzneho pôvodu a na zníženie horúčky.
 • ATARALGIN

  1×20 tbl, liek
  Liek s analgetickým a antipyretickým účinkom. Obsahuje kofeín, guajfenezín. Pomáha tlmiť bolesť, znižuje teplotu, zmenšuje napätie a pôsobí ukľudňujúco. Od 15 rokov.
 • VALETOL

  1×24 tbl, liek
  Liek proti bolesti, horúčke a zápalu. Obsahuje paracetamol, propyfenazón a kofeín. Používa sa pri bolesti zubov, hlavy, pri migréne, neuralgii a pod.
 • Voltaren Rapid 25 mg mäkké kapsuly

  1x20 cps, rýchla uľava od bolesti s protizápalovým účinkom
  Voltaren Actigo Extra 25 mg mäkké kapsuly pre rýchlu uľavu od bolesti chrbta, poúrazových bolestiach svalov a kĺbov s protizápalovým účinkom.
 • Ibalgin zmierňuje bolesť a zápal rôzneho pôvodu, zvlášť pri ochoreniach pohybového ústrojenstva, taktiež tlmí horúčku, ktorá sprevádza napr. choroby z prechladnutia.
 • Flector EP gél

  1×100 g, gél
  Liek na vtieranie do kože s obsahom diklofenaku. Zmierňuje zápaly šliach, väzív, kĺbov, svalov. Uľavuje od bolesti. Má antireumatický účinok.
 • Ibalgin krém 100 g

  1×100 g, dermálny krém
  Liek sa používa na miestnu liečbu zápalov kĺbových puzdier, zápalov šliach a svalových úponov, na miestnu liečbu pri reumatických ochoreniach, pri bolestivých stavoch pri degeneratívnych ochoreniach kĺbov, pri povrchových žilových ochoreniach, na liečbu poúrazových stavov a následkov športových úrazov ako sú opuchy, pomliaždeniny, vyvrtnutie kĺbu, poranenie mäkkých častí kĺbov.
 • Olfen 140 mg (Diclobene)

  1×5 ks, liečivé náplaste
  Protizápalový liek znižuje bolesť. Krátkodobá liečba pomáha v prípade akútneho presilenia.
 • Ozonicon

  1×100 g, emulgél
  4.7
  (10)
  Ozonicon® emulgel je inovatívny medicínsky prostriedok, ktorý napomáha pri liečbe akútnej a chronickej bolesti traumatického a reumatického pôvodu a bolesti spôsobenej osteoartritídou.
 • GUAJACURAN

  1×30 tbl, liek
  Liek, ktorý odstraňuje úzkosť, napätie. Pomáha znižovať bolesť hlavy a svalov v dôsledku vypätia. Vhodný pri tréme, nervozite.