Lupiny

16. 10. 2019 · 2 minúty na prečítanie

Lupiny vznikajú nadmerným olupovaním odumretých kožných buniek z pokožky hlavy. Môžu byť sprevádzané zvýšeným vylučovaním kožného mazu a svrbením. Niekedy sa nejedná len o estetický problém, ale môžu sa prejavovať aj ako sprievodný znak pri iných ochoreniach a to nielen kožných ( lupienka, seboroická dermatitída ), ale aj neurologických a ďalších ochoreniach.

Rozlišuje niekoľko typov lupín:

 -suché, tenké, sivé až belavé lupiny- vznikajú pri zníženej tvorbe mazu, vlasy a koža sú suché, svrbivé. Ľahko sa odlupujú a padajú na ramená.

 -mastné lupiny- sú žltkastej farby, pokožka trpí zvýšenou produkciou mazu, lupiny sa ťažšie olupujú, pokožka svrbí, je podráždená a môžu vznikať aj chrasty.

Tvorbu lupín často spôsobuje zle zvolená, príliš dráždivá a nevhodná vlasová kozmetika, ale aj nedostatočné opláchnutie šampónu alebo kondicionéra. Taktiež časté umývanie horúcou vodou, studené počasie a pobyt v suchých vykurovaných miestnostiach. Lupiny môžu byť aj varovným signálom, že organizmu chýbajú potrebné vitamíny a minerály. Môže sa však jednať aj o mykotické ochorenie. Odporúča sa používať špeciálne šampóny na to určené s obsahom ketokonazolu, ciklopiroxazalamínu, kyseliny salicylovej, konopného oleja, výťažkov zo žihľavy, lopúcha, myrthy, čajovníkového oleja.

 • URIAGE DS Kerato-Reducing Treatment Shampoo, 150ml

  1×150 ml, kerato-redukčný šampón
  5.0
  (3)
  Keratoredukčný šampón na závažné problémy s lupinami a šupinami pomáha odstraňovať lupiny a zmierňuje svrbenie vlasovej pokožky.
 • Nizoral šampón 2%

  1×60 ml, šampón
  Liek vo forme šampónu s antimykotickým účinkom. Pomáha pri infekciách kože vo vlasoch, na tvári, na hrudníku. Vhodný pri lupinách, seborei.
 • 5.0
  (3)
  Šampón na vlasy odstraňujúci lupiny a svrbenie vlasovej pokožky. Vhodný na normálne a mastné vlasy.
 • 5.0
  (6)
  Šampón na vlasy, zabraňuje svrbeniu vlasovej pokožky a odstraňuje suché lupiny. Vhodný na suché vlasy.
 • FORFORIN ŠAMPÓN PROTI LUPINÁM

  1×200 ml, suché lupiny
  5.0
  (1)
  Šampón proti lupinám – suché lupiny
 • FORFORIN ŠAMPÓN PROTI LUPINÁM

  1×200 ml, mastné lupiny
  Šampón proti lupinám – mastné lupiny
 • Revalid šampón proti lupinám

  1×250 ml, šampón proti lupinám
  4.5
  (2)
  Šampón so žíhľavovým extraktom vhodný na odstránenie lupín. Pomáha upokojiť pokožku vo vlasovej časti, znižuje svrbenie. Predchádza tvorbe lupín.
 • 5.0
  (2)
  PantheHair® šampón proti lupinám obsahuje okrem 3 % panthenolu tiež efektívne koncentrácie dvoch aktívnych látok – klimbazolu a octopiroxu (piroctone olamine), ktoré pôsobia rôznymi mechanizmami proti pôvodcovi tvorby lupín.
 • DUCRAY SQUANORM

  1×200 ml, roztok so zinkom proti lupinám
  Squanorm roztok so zinkom sa používa v spojení, alebo ako následná starostlivosť šampónov proti lupinám.