Kolika

17. 10. 2019 · 2 minúty na prečítanie

Kolika sa definuje ako prudká kŕčovitá bolesť, väčšinou zvieravá, má svoje maximá a poklesy v priebehu minút, postihuje najmä hladké svalstvo čriev, žlčníka alebo močového ústrojenstva.

U dojčiat sa tiež stretávame s kolikou, ktorou sa označujú záchvaty kriku v prvých mesiacoch života, ktoré sa vzťahujú na bolesti brucha.

Obličková kolika je bolestivý syndróm navodený zastavením odtoku moča z horných častí močového traktu. Najčastejším dôvodom je zaklinenie kameňov v močových cestách. Zaseknutý kameň zápalovým podráždením spôsobí kŕčovité stiahnutie svalstva močových ciest.

Príznaky: bolesti brucha, podráždenie a nepokoj pri bolesti, napínanie na zvracanie, zvracanie, hematúria, t. j. prítomnosť krvi v moči, dyzúria, t. j. pálenie alebo rezanie pri močení.
 

Žlčníková kolika je prudká bolesť v oblasti pravého podrebria, ktorá často vystreľuje pod pravú lopatku, sa najčastejšie objavuje v noci. Môže byť sprevádzaná zvracaním. Dôvodom sú žlčníkové kamienky – buď priamo v žlčníku alebo žlčových cestách. Bolesť sa objaví niekoľko hodín po zjedení rizikového jedla – vysoký obsah tukov a cholesterolu.
 

Dojčenská kolika je záchvat neutíšiteľného kriku s náhlym začiatkom a koncom. Trvá dlho, tri hodiny aj dlhšie. Často sa vyskytuje v pravidelný večerný čas, ale môže sa objaviť kedykoľvek počas dňa. Dieťa sa nápadne napína, ohýba, priťahuje nožičky k bruchu, je červené v tváričke. Príčin je mnoho, ale len v malom percente možno nájsť konkrétny dôvod ťažkostí. Väčšina kolík ustúpi do 6.mesiaca života.
 

 • Panadol Ultra Rapide šumivé tablety

  1x12 tbl, stredne silná až silná bolesť
  Panadol Ultra Rapide tablety na stredne silnou až silnou bolesť rôzneho pôvodu a na zníženie horúčky.
 • NO-SPA 40 mg

  1×24 tbl
  Liek so spazmolytickým účinkom. Pomáha uvoľňovať kŕče v oblasti žlčníka, žalúdka, močových ciest. Uľavuje od bolesti pri menštruácii.
 • Buscopan

  1×20 tbl, liek
  Liek so spazmolytickým účinkom. Pomáha uvoľňovať kŕče v oblasti žlčníka, žalúdka, močových ciest. Uľavuje od bolesti pri menštruácii.
 • ColiPrev

  1×15 ml, kvapky
  Kvapky ColiPrev obsahujú enzým laktázu a sú určené pre deti vo veku do 4. mesiacov pri dojčenskej kolike, ktorá je spôsobená prechodnou nedostatočnou tvorby laktázy.
 • Colief Infant Drops Lactase Enzyme

  1×15 ml, kvapky do mlieka
  Colief kvapky pre dojčatá majú zloženie, ktoré prináša úľavu od príznakov koliky spôsobených dočasnou intoleranciou laktózy
 • Celaskon long effect

  1×60 cps, vitamín C
  Liek s obsahom vitamínu C v kapsuliach s postupným uvoľňovaním . Vitamín C pomáha posilňovať organizmus pri chrípke a prechladnutí, znižuje únavu a vyčerpanie.
 • Nalgesin S

  1×20 tbl
  Liek s protizápalovým, antipyretickým a analgetickým účinkom. Pomáha tlmiť bolesť rôzneho pôvodu-poúrazové a pooperačné, znižuje teplotu a zápal.
 • Voltaren Actigo Extra 25 mg tablety

  1x20 tbl, rýchla uľava od bolesti s protizápalovým účinkom
  Voltaren Actigo Extra 25 mg tablety pre uľavu od bolesti chrbta, poúrazových bolestiach svalov a kĺbov s protizápalovým účinkom.
 • Espumisan L

  1×30 ml, kvapky
  Liek vo forme kvapiek. Pomáha pri plynatosti a nafukovaní. Obsahuje simetikón. Vhodné pre tehotné a kojace.