Aké hračky sa oplatí kúpiť vášmu psíkovi alebo mačičke?

26. 9. 2022 · 6 minút na prečítanie

S pomocou vhodných hračiek nielenže udržíte svoje zviera zabavené, keď nie ste doma, ale môžete ho aj naučiť nové triky alebo pomôcť mu spotrebovať prebytočnú energiu.

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Aké hračky sa oplatí kúpiť vášmu psíkovi alebo mačičke?

Vďaka tým správnym pomôckam sa vám nielenže podarí zabaviť zviera počas vašej neprítomnosti, ale ho tiež môžete naučiť novým kúskom či zbaviť nadbytočnej energie.

 

 

Pokiaľ máte doma štvornohého miláčika, skôr či neskôr sa začnete obzerať po hračkách, ktoré ho potešia, zabavia alebo uľahčia výcvik. Malé, veľké, jednorazové i nezničiteľné, pískajúce alebo šuštiace, svietiace a plávajúce, latexové či plyšové – výber pomôcok pre mačky a psov je skutočne široký. Než sa vyberiete na nákup, overte si, že pochádzajú z bezpečných zdrojov, aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam.

Prečo je hra dôležitá?

Pes je od nepamäti považovaný za spoločenské zviera a jeho hravá nátura sa prejavuje už od detstva, pričom niektoré rasy ostávajú „večnými deťmi“ aj v dospelom veku. Okrem toho, že hra zviera zabaví, môže ho tiež motivovať k výcviku a rozvíja jeho schopnosti. V neposlednom rade, spoločné hranie psa a jeho pána utužuje ich vzťah a pomáha budovať si vzájomnú dôveru.

 

Prečo je hra pre vášho psa alebo mačku dôležitá?

Pokiaľ má váš pes prebytok energie, čo sa prejavuje jeho neustálym pobehovaním z miestnosti do miestnosti, nedajbože ničením nábytku alebo vašich topánok, správne zvolená hračka ho môže príjemne unaviť a upokojiť. Dôležitou súčasťou psieho života sú rôzne kosti na hryzenie, ktoré mu pomáhajú s dentálnou hygienou. Špeciálnou skupinou sú interaktívne hračky, ktoré sú nápomocné pri učení samoty.

Majitelia mačiek často bojujú s útokmi na žalúzie a závesy, kde si zviera zvykne ostriť pazúry či trénuje svoje lovecké schopnosti.

Túžba loviť v mačke ostáva od doby, keď žila prevažne v prírode a živila sa chytaním myší a vtákov. Ak má možnosť voľne sa pohybovať po vonku, skákať v tráve a šplhať sa po stromoch, pravdepodobne má svoje potreby pod kontrolou. V prípade, že máte doma skôr gaučový typ, umožnite jej venovať sa aktívnej hre. Vďaka hračkám sa dokážete vyhnúť problémom s nadmerným značkovaním priestoru i ničením nábytku. Mačka bude pokojnejšie spať a bude mať väčšiu chuť na krmivo. Zároveň si svoje lovecké pudy „vybije“ na vhodných pomôckach namiesto vašich rúk alebo nôh. Aktívne hry zároveň udržujú mačku duševne a fyzicky sviežu aj vo vyššom veku.

Najlepšie hračky pre psov

Pri výbere toho správneho darčeka pre psíka by ste mali zohľadniť niekoľko dôležitých faktorov. Zháňate hračku pre šteniatko alebo dospelého jedinca? Je váš pes malé, stredné alebo veľké plemeno? Dôležité je tiež ujasniť si účel, s ktorým pomôcku kupujete – má ho motivovať k výcviku, podporovať jeho šikovnosť alebo ho zabaviť, keď sa nebudete môcť hrať spoločne?

Niektoré druhy psov majú radi plyšové zvieratká, s ktorými sa môžu maznať, iné zase preferujú pevné predmety, ktoré robia čo najväčší hluk. Inteligentné plemená ocenia pomôcky, ktoré skúšajú ich schopnosti a intelekt – napríklad špeciálne psie puzzle alebo rôzne predmety, z ktorých sa zviera snaží vydolovať loptičky či maškrty.

Vhodné hračky pre vášho psa

Väčšina psíkov miluje loptičky. Dajte si však pozor, aby ste nepoužívali tenisové – obsahujú totiž vlákna, ktoré v kombinácii s pieskom alebo štrkom na ich povrchu pôsobia na psie zuby ako brúsny papier. Uprednostnite loptičky, ktoré sú vyrobené z bezpečných materiálov. Môžu byť pískajúce, gumené, svietiace, plávajúce alebo spojené s lanom pre ľahšie hádzanie.

 

Psíky takisto zbožňujú preťahovadlá, a to už od raného veku. Dbajte na to, aby boli vyrobené z pevného materiálu, ktorý odolá silnému tlaku. Výborné sú aj hračky s pokladom, ktoré obsahujú psie pamlsky.Skrývanie jedla je jedným zo spôsobov, ktorým sa stimulujú kognitívne funkcie psa a vyrovnáva sa balans medzi duševnou a fyzickou záťažou.

Ak hľadáte hračku na von, jasnou voľbou mnohých psíčkarov je lietajúci tanier. Je však dôležité začať naň učiť už šteňa, pretože dospelý pes nemusí pochopiť, ako disk správne chytiť. V prípade, že potrebujete psíka zabaviť v dobe, kedy je sám, kúpte mu automatický laser alebo vrhač loptičiek.

Tipy na hračky pre mačky

Medzi obľúbené mačacie hračky rozhodne patria rôzne myšky, zvieratká s pierkami na udici a chlpaté loptičky, ktoré imitujú správanie živého zvieraťa. Mačka sa zameriava na ich lov, preto je dobré, keď hračku zavesíte na udicu, vďaka ktorej jej dokáže „unikať“.

Nákupom mäkkej hračky určite nič nepokazíte. Navyše, pri hre nenarobí takmer žiaden hluk a mačka môže do svojej koristi dostatočne hrýzť a zatínať pazúriky. Veľkej obľube sa u mačiek teší aj vlnené klbko, nazývané catnip. Ide o sušenú rastlinu, ktorá zvieraťu veľmi vonia, podporuje jej chuť na hru a zároveň navodzuje príjemný pocit upokojenia. Catnip môžete nastriekať na hračku, nasypať do pelechu alebo zakúpiť priamo v podobe hracej pomôcky. Vďaka čisto prírodnému zloženiu sa nemusíte obávať jej poškodenia v zápale hry.

Vhodné hračky pre majiteľov mačiek, na čo si dať pozor

Určite ste už videli, ako mačka naháňa laserové svetlo, vychádzajúce z hračky alebo ukazovadla. Pri takejto hre sa zviera skutočne vyblázni a poriadne nabehá, no nevýhodou je, že chýba konečný pocit uspokojenia z ulovenej koristi. Dajte tiež pozor, aby ste nikdy nemierili do mačacích očí.

Ak hľadáte poriadnu zábavu a neobmedzuje vás priestor, stavte na rôzne tunely s hračkami či škrabadlá s preliezačkami, ktoré vám pomôžu vytvoriť dokonalé hracie centrum priamo u vás doma.

 

 

Vysoké škrabadlá mačkám umožňujú skákať, šplhať a pozorovať dianie z nadhľadu, čo určite ocenia. Doplniť ich môžete už vyššie spomínanými hračkami, ako je loptička, laser alebo myška.

Optimálne je nájsť si každý deň aspoň malú chvíľku na spoločnú zábavu s vaším štvornohým miláčikom. Mačka sa na vás bude viac tešiť a posilníte tak váš vzájomný vzťah. Po hre ju môžete odmeniť malou dobrotou, prípadne si túto aktivitu načasujte tesne pred večerou. Viac o správnom kŕmení mačiek nájdete napríklad v tomto článku.

Načo si dať pri nákupe pozor

  • Psy pri hre používajú hlavne papuľu – hračku hryzú, prenášajú, ťahajú či dokonca žujú. Preto je dôležité, aby ste skontrolovali bezpečnosť materiálu, z ktorého bol vami zakúpený predmet vyrobený. Podrobte hračku „čuchovému testu“ – pokiaľ cítite nepríjemný chemický zápach, zvieraťu ju radšej nedávajte.
  • Podobne nevhodné sú predmety, ktoré na prvý pohľad obsahujú mnoho výčnelkov a šnúrok, ktoré by mohol pes ľahko odtrhnúť alebo sa poraniť. Žiadna hračka nie je nezničiteľná, aj keď to píšu na obale. Pravidelne preto kontrolujte stav predmetov, ktoré má váš pes v obľube.
  • Nebojte sa za hračku poriadne zaťahať, dupnúť na ňu alebo ju poohýbať. Ak takýto záťažový test zvládne, môže sa do nej pustiť váš štvornohý ničiteľ.
  • Nedovoľte zvieraťu, aby predmety, ktoré na to nie sú vyslovene určené, zničil na drobné kúsky.Pes si tak zvykne na fakt, že demolovanie je v poriadku.
  • Pozor na príliš tvrdé hračky pre šteňatá a staršie psy, ktorých zuby by mohla nevodná hra poškodiť.
  • Buďte opatrní pri hračkách, ktoré obsahujú perie alebo drobné plastové častice, ktoré po požití narobia mačke mnoho problémov. Po hre vždy mačacie hračky upracte a majte jej aktivity pod dozorom.
  • Pravdepodobne vás to prekvapí, keďže sa vo všetkých príbehoch o mačkách objavuje klbko vlny. V skutočnosti sa priadza môže dostať do tráviaceho traktu zvieraťa a vážne ho ohroziť na zdraví. Navyše, do klbka sa mačke často zamotajú pazúre, čo môže byť bolestivé a traumatizujúce.

VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach


Ďalšie články k téme Aké hračky sa oplatí kúpiť vášmu psíkovi alebo mačičke?

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora