Ako pomôcť psíkovi pri výmene mliečnych zubov za trvalé?

7. 4. 2022 · 5 minút na prečítanie

Výmena mladistvých mliečnych zubov za trvalé sa nevyskytuje len u ľudí, ale aj u mnohých veľkých cicavcov, vrátane psov. U psov sa tento proces nazýva prezubovanie a má niekoľko špecifických charakteristík. Ktoré to sú?

Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Ako pomôcť psíkovi pri výmene mliečnych zubov za trvalé?

Výmena mliečnych zubov za trvalé sa netýka iba ľudí, ale aj mnohých veľkých cicavcov vrátane psov. Prezubovanie u psov má niekoľko špecifík. Ktoré to sú?

Hoci sa zvykne hovoriť, že mačka má deväť životov, netreba to brať úplne vážne. Zdravie vášho miláčika môže ohroziť zabudnuté jedlo na kuchynskej linke, nezabezpečená elektronika, ale aj nevinne vyzerajúce kvety. Odborníci z VetClubu Dr. Max preto zostavili zoznam, načo si treba dať pozor, aby bol váš domov bezpečným miestom pre vašu mačku.

Kedy a ako sa vymieňajú mliečne zuby u psíka?

Proces prezubovania u psov je podobný ako u ľudí. Šteňatá sa rodia s holými ďasnami a počas prvých mesiacov života im narastie 28 mliečnych zubov. Tie vydržia niekoľko mesiacov, potom sa postupne začnú kývať a takmer bezbolestne vypadnú.

 

 

Aj u psíka sa mliečne zuby vymieňajú za trvalé

Na ich mieste prirodzene vyrastú trvalé zuby, presne 42 zubov - 12 rezákov, 4 očné zuby, 16 črenových zubov a 10 stoličiek. Hoci trvalý chrup nahrádza mliečny chrup, môže sa stať, zvyčajne pri očných zuboch, že pes bude mať v ďasnách určitý čas mliečne aj trvalé zuby.

Obdobie prezubovania sa líši v závislosti od plemena. Stredné a veľké plemená zvyknú mať prezubovanie skôr ako malé plemená. Deviaty mesiac veku sa zvyčajne považuje za hraničný bod, kedy by mali mliečne zuby zmiznúť.

Neskôr je najlepšie zvážiť odbornú extrakciu mliečnych zubov, aby sa zabránilo poškodeniu trvalého chrupu. Táto situácia môže viesť k tomu, že sa u zvieraťa vyvinie zlý skus, čo vedie k rýchlemu obrusovaniu a skorému rozpadu skloviny.

Čo ovplyvňuje kazivosť zubov u psov

Kvalitu zubov ovplyvňuje najmä výživa matky, pretože mliečne zuby sa tvoria počas gravidity suky. Stály chrup sa tiež vytvára počas gravidity a dozrieva približne počas prvých štyroch mesiacov života šteňaťa. Vtedy dochádza k ukladaniu minerálov v zubovine a sklovine.

Ak gravidná sučka alebo novorodené šteňa nemá dostatok pestrej a kvalitnej potravy, môže prirodzene dôjsť k poruchám vo vývoji a raste chrupu. V praxi je najčastejšou príčinou deformovaných zubov infekcia, či už v dôsledku poranenia v ústnej dutine, alebo v dôsledku zanedbanej ústnej hygieny šteňaťa. Vhodnou starostlivosťou môžeme týmto komplikáciám predísť.

Aké sú riziká môžu nastať počas prezubovania?

Najväčším strašiakom je infekcia, ktorá sa dostane do otvorených rán po vypadnutých zuboch. Jednou z možných infekcií je, žiaľ, tetanus. Rozpozná sa podľa špecifických kŕčov a neprirodzeného napínania tela, príznaky sú veľmi podobné ako u ľudí. Proti tetanu je možné psa zaočkovať, ale odporúča sa to len u tých psov, u ktorých veterinárny lekár vyhodnotí vysoké riziko nákazy. Aj bežnejšie infekcie ako tetanus však spôsobujú rozsiahle poškodenie zdravia a vyžadujú si zdĺhavé a bolestivé liečenie.

Ako sa pripraviť na prezubovanie?

Najskôr si zistite, kedy sa prezubuje vaše plemeno. Počas tohto obdobia sa všeobecne odporúča niekoľko opatrení:

Pri prezubovaní sú ideálne mäkké gumené hračky na hryzenie

Nenaťahujte sa so psom pri hre

Šteňatá milujú divoké preťahovanie sa s majiteľom o hračku, žutie a hryzenie doslova všetkého. Počas prerezávania zubov buďte mimoriadne opatrní. Zuby by mali vypadnúť, až keď sú pripravené nové. Tým sa zabráni vzniku hlbších rán v ďasnách, ktoré sú živnou pôdou pre infekcie.

 

Poskytnite svojmu psovi mäkké hračky na hryzenie
Podobne ako malé deti pri prerezávaní zubov, aj psy majú potrebu žuť a hrýzť. Masírujú si tak ďasná, zmierňuje si bolesť a pomáhajú si pri prerezávaní zúbkov. Tvrdé materiály, ako je drevo, nie sú v tomto období vhodné a napríklad parohy z lesnej zveri sú absolútne nevhodné, pretože sú príliš tvrdé. Ideálne sú gumené hračky, ktoré majú zvyčajne úspech, ak súčasne pískajú. 

Čistite zuby, ale opatrne

Rozhodne sa nevzdávajte ústnej hygieny svojho psa počas prerezávania zubov. Držte sa dvoch zásad:

  1. Vyhýbajte sa miestam, kde už vypadol mliečny zub, ale čistite ostatné zuby vrátane nových trvalých.
  2. Počas čistenia kontrolujte ranky po mliečnych zuboch; ak máte akékoľvek podozrenie, obráťte sa na veterinárneho lekára zvieraťa.

Kontrolujte farbu zubov

Mliečne zuby sú biele. Keď mliečny zub začne černieť, nespoliehajte sa, že problém vyrieši jeho vypadnutie. Sčernenie zubov naznačuje problém, ktorý je potrebné riešiť. Infekcia z detského zuba sa zvyčajne presunie do tkaniva ďasien a môže nenávratne poškodiť ďasná aj vyrastajúce trvalé zuby.

Kontrolujte smer rastu nových zubov

Hneď ako si všimnete čokoľvek nezvyčajné, je najlepšie kontaktovať ošetrujúceho veterinárneho lekára zvieraťa. V lepšom prípade pôjde o falošný poplach, ale keď trvalý (alebo dokonca mliečny) zub zle narastie, môže to vášmu psovi veľmi (a zbytočne) skomplikovať život.

Všímajte si zápach z úst

Všeobecne platí, že psovi počas prerezávania zubov viac zapácha z úst, čo spôsobuje krv z rozpadajúcich sa rán mliečnych zubov. Malo by však ísť len o mierne zosilnenie zápachu. Pri silnom zápachu je, žiaľ, takmer isté, že pes má zdravotný problém, a v každom prípade sa obráťte na ošetrujúceho veterinára. Ak sa nezistí žiadny problém priamo v ústnej dutine, silný zápach z úst môže prezrádzať vnútorné ochorenie zvieraťa a je potrebné štvornohého priateľa komplexne vyšetriť, zistiť príčinu a ďalej ju riešiť.

Základom úspešného prezubovania psa je vždy starostlivý dohľad chovateľa a poctivá starostlivosť o chrup celej ústnej dutiny zvieraťa. Aj napriek tomu sa môžu vyskytnúť určité komplikácie. Koniec koncov, stáva sa to aj nám ľuďom. Nemajte obavy, veterinárna stomatológia dokáže tieto problémy vyriešiť. Chcete sa dozvedieť o príčinách zápachu z úst? Pozrite si článok tu.


VetClub Dr. Max je aj na sociálnych sieťach


Ďalšie články k téme Ako pomôcť psíkovi pri výmene mliečnych zubov za trvalé?

O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia VetClub Dr.Max
Redakcia VetClub Dr.Max
Čítať viac od autora