Prejsť na hlavný obsah
0 výsledkov
  • 0,00 €
    Rýchly košík zatvorený
  • Dlhodobé užívanie pyridoxínu a riziko vzniku polyneuropatie pri daných dávkach

    Otázka z 10. 11. 2025 1 minúta na prečítanie
    Anonymná otázka
    Dobrý deň, dlhodobo užívam s magnerotom aj pyridoxín (1x denne 20 mg pyridoxínu). Nie je z dlhodobého hľadiska takáto dávka pyridoxínu škodlivá? Viem totiž, že pri dlhodobom užívaní lieku Milgamma N, ktorý obsahuje aj pyridoxín, môže vzniknúť polyneuropatia.
    Mgr. Barbora Bičanovská
    Na otázku odpovedá
    Mgr. Barbora Bičanovská

    Dobrý deň.

    Ďakujeme za Vašu otázku.

    Liek Milgamma N obsahuje 90mg pyridoxínu v 1 kapsule. Odporúčaná dávka je 1 kapsula 3 až 4-krát denne, ak lekár neurčí inak. V dôsledku užívania takýchto dávok pyridoxínu dlhšie ako 6 mesiacov sa môže vyskytnút neuropatia. Pri dávke 200 mg pyridoxínu denne podávanej dlhšie ako 30 dní môže taktiež vzniknúť syndróm pyridoxínovej závislosti. V  prípade užívania lieku v dávke 20mg však výskyt týchto vedľajších účinkov pozorovaný nebol. 

    Prajem pekný zvyšok dňa.

    S pozdravom

    Mgr. Barbora Bičanovská 

    Podobné otázky

    Najnovšie otázky v poradni