Tipy ako zastaviť vypadávanie vlasov po covide

11. 5. 2022 · 10 minút na prečítanie

Medzi časté príčiny dlhotrvajúceho covidu patrí aj vypadávanie vlasov. Výskumy však ukazujú, že ľahký pohyb a vitamínová terapia môžu významne znížiť tieto nežiaduce následky.

Mgr. Martina Beniačová
Mgr. Martina Beniačová
Tipy ako zastaviť vypadávanie vlasov po covide
Nadmerné vypadávanie vlasov je príznakom dlhodobého Covid-19

 

 

Medzi časté príčiny dlhotrvajúceho covidu patrí aj vypadávanie vlasov. Výskumy však ukazujú, že ľahký pohyb a vitamínová terapia môžu významne znížiť tieto nežiaduce následky.

Čo je long Covid?

Poznáme prípady ľudí, ktorí po prekonaní infekcie Covid-19 prichádzajú do lekární s problémom vypadávania vlasov aj pol roka po uzdravení sa. Žiaľ, symptómy, ktoré zostávajú po akútnej infekcii koronavírusom, môžu byť veľmi rôznorodé. Po odznení horúčky môže veľa ľudí pociťovať dlhšie obdobie, pokojne aj rok, pocit únavy, ktorý môže byť sprevádzaný depresiou, bolesťami kĺbov, ťažkosťami so spánkom, dýchacími ťažkosťami pri fyzickej aktivite, či závratmi alebo problémami s chuťou a čuchom.

Vypadávanie vlasov trochu vyčnieva z rozsahu symptómov long covidu, pretože, na rozdiel od iných ťažkostí, sa zvyčajne nevyskytuje v akútnom štádiu infekcie, ale najmä v neskorších týždňoch, alebo dokonca mesiacoch. Postcovidový syndróm je bežnejší u žien a u ľudí, ktorí majú vážnejšie ochorenia. Na prvé počutie menej závažný problém, ako by sa mohlo vypadávanie vlasov zdať, však môže spôsobiť niektorým ľuďom ťažkú psychickú traumu.

 • Dr.Max Biotin Plus

  1×60 tbl, pre zdravé vlasy, nechty a pleť
  Obsahuje biotín, PABA, kremík, zinok a kyselinu pantoténovú pre zdravé vlasy, nechty a pleť.
 • REVALID VLASOVÝ KOMPLEX

  1×60 cps, výživový doplnok
  Výživový doplnok s vitamínmi, minerálmi, aminokyselinami a rastlinnými extraktmi na vnútornú podporu rastu vlasov. Obsahuje vitamín D3 a tiež biotín, ktorý prispieva k udržaniu normálnych vlasov.
 • Vlasové hnojivo

  1×60 tbl, rast vlasov
  Maxivitalis Vlasové hnojivo je unikátny výživový doplnok, ktorý prináša účinnú pomoc v boji s nadmerným vypadávaním a stratou vlasou, ich pomalým rastom a zlou kvalitou.
 • DUCRAY Anaphase + Doplnkový šampón na vypadávanie vlasov

  1×200 ml, šampón proti vypadávaniu vlasov
  5.0
  (2)
  doplnková starostlivosť pri vypadávaní vlasov
 • Začnite svoju cestu k pekným vlasom a zamilujete sa do vašich vlasov. Užívanie gumených cukríkov s vitamínmi na vlasy je jednoduchý spôsob, ako zaistiť základné vitamíny pre normálny rast vlasov. Veríme, že kľúč k nádherným vlasom začína zvnútra. Hairburst obsahuje živiny, ktoré môžu pomôcť udržať zdravé vlasy. Poskytuje iný prístup k starostlivosti o vlasy ako profesionálny produkt.
 • TEREZIA VLASY & NECHTY

  1×60 cps, výživový doplnok
  Výživový doplnok vo forme kapsúl obsahuje zložky na podporu dobrého stavu vlasov a nechtov.
 • NATURVITA BIOSIL PLUS

  1×60 tbl, výživový doplnok
  Doplnok stravy s obsahom vitamínov a minerálnych látok. Obsahuje biotín, kyselinu pantothenovú, zinok a oxid kremičitý.
 • Naši odborníci sa zamerali na vyváženú kombináciu aktívnych ingrediencií v našom HAIR ELIXÍRE a jeho unikátne zloženie ho robí jedinečným.

  Infekcia Covid-19 často vyvoláva v tele zápalové procesy, ktoré môžu spôsobiť rôzne ťažkosti v jednotlivých častiach tela, napríklad aj nadmerné vypadávanie vlasov. Nemusí to byť len zápal, ale aj stres a strach, ktorý nás sprevádza spolu s ochorením, alebo počas neho.

  Nadmerné vypadávanie vlasov je často spojované s onkologickým ochorením alebo s hormonálnou nerovnováhou, a preto je pri pretrvávajúcich problémoch potrebné poradiť sa s lekárom.

   

   

  Vypadávanie vlasov po Covid si vyžaduje intenzívnu kúru vitamínmi a minerálmi

  Podľa štúdií, pacientov, ktorí prekonali infekciu Covid-19, trápi nadmerné vypadávanie vlasov častejšie ako nevoľnosť či nádcha.

  Bohužiaľ, v tomto prípade sú postihnuté viac ženy ako muži nad 40 rokov. V menšej miere sú postihnutí aj muži a mladšie ročníky žien.

  Riešením môžu byť vitamíny, minerály a vlasové prípravky

  Ak je vypadávanie vlasov spôsobené ochorením, primárne sa treba zamerať na liečbu daného ochorenia. V prípade nadmerného vypadávania vlasov v dôsledku prekonania infekcie Covid-19 je dôležitá vitamínová a minerálová liečba. Telu trvá určitú dobu, kým sa nasýti vitamínov a minerálov, preto treba užívať doplnky dlhodobejšie, aspoň 2 až 3 mesiace.

  Z minerálov sa odporúča užívanie zinku (10 – 15 mg denne), ktorý pomáha pri vypadávaní vlasov, lámaní nechtov, pri problémoch s akné alebo pri zníženej imunite. Ďalší minerál potrebný pre správne fungovanie štítnej žľazy a antioxidant je selén, odporúča sa užívať 50 µg (0,05 mg) denne s jedlom.

  Vitamín D je prospešný nielen pre našu imunitu, ale aj pre zdravé kosti, pleť a vlasy. Denná dávka pre dospelého je odporúčaná 2 000 IU (medzinárodných jednotiek) po jedle. V prípade nejasnosti o správnom užívaní vitamínov sa neváhajte informovať u svojho lekárnika, ktorý vám poradí najlepšie.

  Na trhu sú dostupné aj rôzne vlasové doplnky a prípravky, ktoré sú kombináciou viacerých prvkov prospešných pre posilnenie rastu vlasov. Z vlasových prípravkov, ako sú šampóny, toniká, masky a podobne, je najvhodnejšie používať toniká na báze kofeínu. Práve kofeín pomáha posilňovať vlasový folikul, a tým aj životnosť samotného vlasu. Môžu sa používať denne, buď po umytí vlasov, alebo večer ho treba vtrieť do pokožky vlasov, závisí to od výrobcu a od jeho odporúčania.

  • LUNA LOPÚCH VLASOVÁ VODA

   1×120 ml, z byliniek
   1.0
   (1)
   Vlasová lopúchová voda, pomáha pri regenerácii vlasov a vlasovej pokožky, pôsobí proti vypadávaniu vlasov, znižuje tvorbu lupín.
  • Eucerin DermoCapillaire proti vypadávaniu vlasov

   1×100 ml, tonikum (re-vitalizing)
   5.0
   (1)
   Revitalizačné tonikum na spevnenie vlasových korienkov a obmedzenie vypadávania vlasov.
  • PARUSAN Energizer Tonikum

   1×200 ml, vlasový koncentrát pre ženy
   5.0
   (4)
   Výživný vlasový koncentrát pre ženy, ktorý dodáva špeciálne koncentrované živiny vlasovej pokožke až ku korienkom vlasov.
  • ALPECIN Hair Energizer Liquid

   1×200 ml, proti vypadávaniu vlasov pre mužov
   5.0
   (1)
   Kofeinové tonikum proti padaniu vlasov pre mužov.
  • REVALID REGROWTH SERUM

   1×50 ml, každodenné použitie
   Vlasové sérum na každodenné použitie.
  • Skinexpert by Dr. Max ReviHair® tonikum

   100 ml, tonikum proti vypadávaniu vlasov
   5.0
   (3)
   Regeneračné vlasové tonikum obsahuje jedinečný komplex aktívnych zložiek vo vysokých koncentráciách, ktorý pôsobí proti vypadávaniu vlasov.
  • Liek v tekutej forme určený na priame nanášanie na pokožku hlavy. Používa sa na liečbu vypadávania vlasov, ale nie v zmysle definitívneho vyliečenia. Minoxidil je liečivo spôsobujúce rozšírenie periférnych ciev. Presný mechanizmus jeho účinku na obnovu rastu vlasov nie je známy.
  • DUCRAY CREASTIM REACTIV

   1×60 ml, roztok
   5.0
   (2)
   Ducray Creastim roztok proti vypadávaniu vlasov (pri strese, diéte, po pôrode) urýchľuje rast vlasov, zvyšuje hustotu vlasov a posilňuje ich. Vďaka kombinácii kreatínu, tetrapeptidu a vitamínov ponúka optimálne riešenie pri reakčnom vypadávaní vlasov. Jeho ľahká textúra nezanecháva mastné vlasy.
   Pomôže aj vhodná vlasová kozmetika

   Účinné sú aj toniká obsahujúce minoxidil alebo aminexil. Toniká s obsahom týchto látok pomáhajú so správnym prekrvením vlasového folikulu a posilnením kolagénového puzdra, tým je vlas pružnejší a pevnejší. Pri tomto probléme je lepšie poradiť sa s odborným lekárom, ktorý podľa vyšetrenia vyberie vhodné prípravky práve pre vás.

    

   Pamätajte však, že postcovidový syndróm vypadávania vlasov sa nemusí objaviť ihneď po prekonaní ochorenia, môže sa vyskytnúť aj niekoľko mesiacov po vyliečení, a rovnako môže trvať dlhšie obdobie.

   V niektorých prípadoch je vhodné, aby sa urobili testy na chýbajúce vitamíny a minerály, a podľa výsledkov sa doplnili práve tie potrebné. Či už pri vitamínovej, alebo pri minerálovej kúre je nevyhnutné zotrvať a mať trpezlivosť, výsledok totiž nie je okamžitý. Telo, rovnako ako vlasy, potrebuje istý čas, aby sa zregenerovalo.

   Ďalšie kroky k zmierneniu vypadávania vlasov

   V prvom rade netreba zabúdať na dostatočný pitný režim. Ten je veľmi dôležitý, a ľudia, ktorí ho nemajú dostatočný a nedodržiavajú ho, trpia častejšie na nadmerné vypadávanie vlasov. Vyvážená strava, pestrá na ovocie a zeleninu, je krok k úspechu, nielen pre krásne a zdravé vlasy.

   Správny výber kozmetiky a kefy na rozčesávanie vlasov je ďalší krok, ktorým môžete zmierniť vaše problémy. Na trhu je široký výber, od prírodnej kozmetiky až po kozmetiku obsahujúcu účinné látky, ktoré zlepšujú prekrvenie vlasovej pokožky, a tým aj zlepšujú výživu vlasových korienkov. Kedykoľvek sa vám bude dať, noste vlasy rozpustené, bez gumičky a sponiek. V neposlednom rade sa snažte odstrániť stres, relaxujte, cvičte a doprajte si aj relaxačnú masáž pokožky hlavy.

   • Ideálne doplnkový prípravok pre použitie so Sérom proti vypadávaniu vlasov posilňuje,stimuluje, optimalizuje
   • 5.0
    (3)
    Posilňujúci šampón proti vypadávaniu vlasov s Aminexilom. Vhodný pre mužov aj ženy.
   • Eucerin DermoCapillaire proti vypadávaniu vlasov

    1×250 ml, šampón (re-vitalizing)
    3.8
    (6)
    Revitalizačný šampón na spevnenie vlasových korienkov a obmedzenie vypadávania vlasov.
   • Skinexpert by Dr. Max ReviHair® šampón

    200 ml, šampón proti vypadávaniu vlasov
    4.9
    (8)
    Šampón obsahuje jedinečný komplex aktívnych zložiek, ktorý pôsobí proti vypadávaniu vlasov.
   • DUCRAY Anaphase + Doplnkový šampón na vypadávanie vlasov

    1×200 ml, šampón proti vypadávaniu vlasov
    5.0
    (2)
    doplnková starostlivosť pri vypadávaní vlasov
   • FITOVAL HAIR LOSS

    1×200 ml, šampón proti vypadávaniu vlasov
    5.0
    (1)
    Šampón vhodný na posilnenie vlasových korienkov. Pomáha obnovovať pevnosť vlasov, zmierňovať vypadávanie vlasov.
   • Nanogen Šampón pre mužov

    1×240 ml, šampón proti vypadávaniu vlasov
    Účinný a zároveň jemný čistiaci šampón s rastovým faktorom. Zanecháva vašu pokožku a vlasy svieže, zdravé a dokonale pripravené pre ďalšie ošetrenie. Šetrný pre oslabené vlasy a citlivú pokožku hlavy.

    Ďalšie články k téme Tipy ako zastaviť vypadávanie vlasov po covide

    • 10 rád proti vypadávaniu vlasov. Pomôžu aj vám?

     10 rád proti vypadávaniu vlasov. Pomôžu aj vám?

     · 6 minút na prečítanie
     Mať zdravé husté vlasy je snom asi každého z nás. Čo môžeme urobiť aby sa realita čo najviac priblížila nášmu snu? Čoho sa naopak vyvarovať? Tu je vlasové desatoro:)
    • Trápi vás vypadávanie vlasov?

     Trápi vás vypadávanie vlasov?

     · 9 minút na prečítanie
     Vypadávanie vlasov (alopécia) vyvoláva obavy skoro v každom z nás. Možno práve pred chvíľkou ste hľadeli so zúfalstvom na svoju kefu a premýšľali ste, či vám ešte nejaké vlasy ostali aj na hlave. Treba  vedieť rozlíšiť, kedy už hovoríme o nadmernom vypadávaní vlasov. Tak ako to vlastne je? A čo môžeme urobiť, aby sme čo najdlhšie zachovali vlasy zdravé?
    • Pre tieto dôvody vám padajú vlasy

     Pre tieto dôvody vám padajú vlasy

     · 7 minút na prečítanie
     Neľakajte sa. Vypadávanie vlasov je celkom normálny jav. Existuje však niekoľko príčin, ktoré vás o hrivu pripravia rýchlejšie, než by ste čakali! Poznáte ich?
    O autorovi
    Mgr. Martina Beniačová
    Mgr. Martina Beniačová
    Čítať viac od autora
    O autorovi
    Mgr. Martina Beniačová
    Mgr. Martina Beniačová
    Čítať viac od autora