Tlmenie bolesti u diabetických pacientov

24. 5. 2021 · 5 minút na prečítanie

Častou komplikáciou neliečeného diabetu je aj poškodenie nervového systému. Je u diabetika možné takémuto osudu predísť, prípadne zmierniť utrpenie, ktoré táto bolesť prináša?

Mgr. Viktor Čaniga
Mgr. Viktor Čaniga
Tlmenie bolesti u diabetických pacientov

Obsah článku

Častou komplikáciou neliečeného diabetu je aj poškodenie nervového systému. Tento pomalý, spočiatku veľmi ťažko spozorovateľný proces, môže vyústiť až k veľmi nepríjemným zdravotným ťažkostiam.  Je u diabetika možné takémuto osudu predísť, prípadne zmierniť utrpenie, ktoré táto bolesť prináša?

Príčina bolestí u diabetikov

Trvalo zvýšená hladina cukru v krvi – hyperglykémia môže mať za následok postupné poškodzovanie nervov. Dochádza tak k narušeniu štruktúry nervových vlákien a tým aj k postupnej strate ich funkcie, ktorou je prenos nervového vzruchu. Poškodenie sa môže týkať vegetatívneho (vôľou neovládateľného) nervového systému, ale až v približne 80 % prípadoch diabetickej neuropatie ide o postihnutie tzv. periférneho nervového systému (vieme ovládať vôľou).

Pri tomto type neuropatie – zvanej periférna diabetická neuropatia (PDN) - sú najčastejšie postihnutými časťami tela hlavne nohy, chodidlá a dlane. Postupne sa začínajú objavovať príznaky ako napríklad mravčenie, znížená, alebo naopak zvýšená citlivosť na dotyk, opuchy nôh, pocit pálenia a v pokročilejších štádiách aj nepríjemné kŕče a ostrá bolesť.

Príznaky sa rokmi postupne zhoršujú a ochorenie sa stáva čoraz vážnejším. V dôsledku PDN môže pacient stratiť v nohách cit a následných poranení si ani nevšimnúť, následkom čoho sa môžu na končatinách vytvoriť vredy, pľuzgiere a poranenia. V tomto stave sa ľahko do rán dostanú infekcie, čo môže v niektorých prípadoch viesť až k amputácii končatiny.

Častá komplikácia diabetu

Štúdie ukazujú, že diabetická neuropatia je najčastejšia chronická komplikácia diabetu. Väčšina zdrojov uvádza, že postihuje približne 50 % diabetikov, no zlepšovaním diagnostických metód sa ukazuje, že môže ísť až o takmer 80 % diabetikov. Riziko je ovplyvnené kontrolou metabolizmu, dobou trvania diabetu, vekom pacienta, vysokým krvným tlakom, poruchami trávenia tukov alebo ďalšími neskoršími komplikáciami spojenými s diabetom (poškodenie obličiek či sietnice).

 

Neuropatia a bolesť

Neuropatická bolesť je jedným z hlavných symptómov postihnutia pacientov s PDN. Napriek tomu, nie každá diabetická neuropatia je sprevádzaná bolesťou. Odhaduje sa, že diabetická neuropatická bolesť sa celkovo vyskytuje u 10 až 20 % diabetickej populácie a približne u 40 až 60 % diabetikov so zistenou neuropatiou.

Bolesti sa najčastejšie vyskytujú v pokoji, v nočných hodinách. Sú zväčša popisované pacientmi ako nepríjemné pálenie, rezanie, elektrizovanie či bodanie zvyčajne v koncových častiach dolných končatín, zároveň spojené s necitlivosťou.

Liečba a tlmenie bolesti

V súčasnosti neexistuje efektívna liečba PDN, ktorá by bola schopná obnoviť funkciu nervových vláken. K dispozícii sú však postupy, ktoré môžu zmierniť priebeh neuropatie a jej symptómov. Základným a najdôležitejším predpokladom správnej liečby je stabilizácia dlhodobej hladiny glykémie prostredníctvom inzulínoterapie a perorálnych antidiabetík. Úprava životného štýlu, pravidelná fyzická aktivita a redukcia hmotnosti sú prioritné a idú ruka v ruke so znižovaním dlhodobej hladiny glykémie.

Veľmi dôležitá je samozrejme prevencia, ktorá spočíva v dôkladnej každodennej starostlivosti o postihnuté orgány. Je veľmi vhodné do denného programu zaradiť pravidelné prechádzky, či kúpele nôh (nesmú sa pri nich používať prísady s obsahom alkoholu a mydlá!). Nohy sa odporúča pravidelne premasťovať krémom a prípadnú zhrubnutú kožu ošetrovať pemzou.

Na zlepšenie priebehu vývoja neuropatie sa v rámci podpornej liečby používajú liečivá s tzv. patogenetickým mechanizmom účinku. Patrí sem antioxidačne pôsobiaca kyselina alfa-lipoová, ktorú tiež nazývame aj vitamín B13 a môžeme ho nájsť aj v zemiakoch a ovocí. Po 5 - 10 dňovom infúznom podaní v dávke 600 mg liečba pokračuje v tabletovej forme ráno na lačno počas 3 mesiacov. Liečba býva dobre tolerovaná a bezpečná. U pacientov sa často pozoruje významná úľava pri pozitívnych senzitívnych symptómoch a bolesti.

V praxi je veľmi rozšírené aj používanie vitamínov skupiny B, aj keď nie sú poisťovňami ani čiastočne hradené. Podávanie najmä kombinovaných vitamínových prípravkov často prináša pacientom úľavu. Zaraďujeme sem predovšetkým tiamín (vitamín B1), prípadne jeho biologicky účinnejšiu modifikáciu benfotiamín.

Symptomatická liečba neuropatickej bolesti pri bolestivej forme nie je ani v súčasnosti celkom uspokojivá, keďže podľa niektorých údajov dosiahne úľavu len menej ako polovica chorých. Ovplyvnenie bolestivých prejavov bežnými analgetikami (kyselina acetylsalicylová, paracetamol, ibuprofén) býva spravidla málo účinn.

Tricyklické antidepresíva (TCA) ako napr. amitryptilín sa používajú v liečbe neuropatickej bolesti už niekoľko desaťročí a stále patria v tejto indikácii k zlatému štandardu. Limitáciou ich použitia sú časté nežiaduce účinky, medzi ktoré patria suchosť v ústach, zápcha, zadržiavanie moču, ortostatická hypotenzia, či srdcové arytmie. Všeobecne sa preto použitie TCA neodporúča u starších pacientov. Patria sem tiež tzv. inhibítory spätného vychytávania serotonínu a noradrenalínu – duloxetín a venlafaxín, ktoré majú síce o niečo nižšiu účinnosť než TCA, no sú lepšie tolerované a majú nižší výskyt nežiaducich účinkov.

Ďalšou možnosťou liečby prvej voľby sú tzv. modulátory kalciových kanálov, medzi ktoré patria gabapentín a pregabalín.  Významné je, že okrem redukcie bolesti zlepšujú spánok, ktorého poruchy sa u pacientov s neuropatickou bolesťou vyskytujú pomerne často. Ich najčastejšími nežiaducimi účinkami sú závraty, ospalosť a suchosť v ústach, opuchy končatín, či priberanie na hmotnosti.

Opioidy sa pre hrozbu závislosti považujú za lieky poslednej  voľby, no niektorým pacientom môžu výrazne pomôcť, keďže určité typy neuropatickej bolesti sú na ne citlivé. Prednosť majú slabšie opioidy (tramadol), no v prípade veľmi silných neutíšiteľných bolestí je možné použiť aj silné opioidy, dostupných vo forme náplastí (fentanyl, buprenorfín).  

Pri neuropatickej bolesti lokalizovanej na malú oblasť je vhodná lokálna liečba. Výhodou je podstatne menší výskyt nežiaducich účinkov a možnosť kombinácie so systémovou liečbou. Používajú sa náplaste s obsahom lidokaínu, ktorý znecitlivie postihnuté miesto, či kapsaicínu v nižšej koncentrácii, ktorý navyše pomáha zlepšiť prekrvenie tkaniva.

Ako pri každom zdravotnom probléme, aj pri diabete  – ktorý dlho necítiť –  dvojnásobne platí zlaté pravidlo: najúčinnejšia je prevencia. Pri pravidelných kontrolách a prísnom dodržiavaní liečby diabetológom sa dá predísť väčšine nepríjemných bolestivých, až život ohrozujúcich komplikácii.

Autor: Mgr. Viktor Čaniga, farmaceut lekárne Dr. Max Žiar nad Hronom

Ďalšie články k téme Tlmenie bolesti u diabetických pacientov

O autorovi
Mgr. Viktor Čaniga
Mgr. Viktor Čaniga
Čítať viac od autora
O autorovi
Mgr. Viktor Čaniga
Mgr. Viktor Čaniga
Čítať viac od autora

Obsah článku