Môže svrbenie chodidiel signalizovať cukrovku?

28. 6. 2024 · 3 minúty na prečítanie

Svrbenie chodidiel môže signalizovať aj cukrovku. Zistite, prečo by ste tento príznak nemali ignorovať a ako môže súvisieť s inými zdravotnými problémami.

Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Môže svrbenie chodidiel signalizovať cukrovku?

Svrbenie chodidiel je bežným problémom, ktorý môže byť len dočasným podráždením, ale aj signálom vážnejšieho zdravotného problému. Jedným z možných dôvodov pretrvávajúceho svrbenia chodidiel môže byť aj cukrovka. V tomto článku sa pozrieme na zdravotné signály, ktoré nám môže telo posielať prostredníctvom svrbenia chodidiel. Zistíme, prečo by ste nemali tento príznak ignorovať a ako môže byť spojený nielen s cukrovkou, ale aj s inými ochoreniami.

Prečo môže svrbenie chodidiel signalizovať cukrovku?

Cukrovka je ochorenie, pri ktorom telo nedokáže efektívne regulovať hladinu cukru v krvi. Vysoká hladina cukru môže poškodiť nervy a cievy, čo môže viesť k rôznym problémom s pokožkou – vrátane svrbenia chodidiel. Toto svrbenie môže byť spôsobené nasledujúcimi faktormi:

 • Diabetická neuropatia: Dlhodobo vysoké hladiny cukru v krvi môžu poškodiť nervy, čo spôsobí pocit svrbenia, mravčenia alebo pálenia v chodidlách.
 • Zlá cirkulácia: Poškodené cievy zhoršujú prietok krvi do končatín, čo môže viesť k suchej, šupinatej pokožke a následnému svrbeniu.
 • Suchá pokožka: Cukrovka často spôsobuje dehydratáciu pokožky, čo vedie k jej suchosti a svrbeniu.

Ďalšie možné príčiny svrbenia chodidiel

Hoci svrbenie chodidiel môže byť príznakom cukrovky, existujú aj ďalšie možné príčiny tohto problému. Tu sú niektoré z nich:

Mykóza (plesňové infekcie)

Plesne sú bežnou príčinou svrbenia chodidiel. Tieto infekcie spôsobujú začervenanie, svrbenie a šupinatenie pokožky.

Psoriáza

Psoriáza je chronické autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje rýchle množenie kožných buniek. To vedie k tvorbe hrubých červených škvŕn pokrytých striebornými šupinami, ktoré môžu svrbieť a bolieť.

Ekzém

Ekzém, tiež známy ako atopická dermatitída, je zápalové ochorenie kože, ktoré spôsobuje intenzívne svrbenie, začervenanie a suchú pokožku. Môže tak zasiahnuť aj chodidlá. Ekzém môžu vyvolať alergény, ale aj stres.

Ateroskleróza

Ateroskleróza je ochorenie, pri ktorom dochádza k zúženiu ciev v dôsledku ukladania tukových plátov. Znížený prietok krvi do končatín môže viesť k suchej pokožke a následnému svrbeniu.

Nedostatok minerálov

Aj nedostatok dôležitých minerálov, ako sú železo, zinok a vitamíny skupiny B, môže spôsobiť suchú pokožku na chodidlách a ich svrbenie.

Ako zmierniť svrbenie chodidiel?

 • Hydratačné krémy: Dôležité je premastenie a hydratácia pokožky vhodnými prípravkami. Používajte hydratačné produkty s obsahom močoviny alebo kyseliny mliečnej, ktoré pomáhajú udržiavať pokožku chodidiel hydratovanú.
 • Antifungálne krémy: Ak máte podozrenie na plesňovú infekciu, použite antifungálne krémy alebo spreje dostupné v lekárni. Napríklad, klotrimazol je antifungálny liek často využívaný na liečbu hubových infekcií. Lieky obsahujúce klotrimazol, ako sú Canespor, Canesten a Candibene, dostupné vo forme  krémov alebo sprejov, nájdete aj v našom e-shope.
 • Krém na ekzém alebo psoriázu: Na zmiernenie príznakov ekzému alebo psoriázy môžete použiť špeciálne krémy s obsahom kortikosteroidov alebo iných liečivých zložiek.
 • Správna hygiena: Udržujte chodidlá čisté a suché. Vyhnite sa noseniu tesnej obuvi a ponožiek, ktoré môžu zadržiavať vlhkosť.
 • Výživové doplnky: Konzultujte s lekárom možnosť užívania výživových doplnkov na doplnenie minerálov a vitamínov, ktoré môžu prispieť k zdraviu vašej pokožky.
človek si natiera nohu

Kedy vyhľadať lekársku pomoc?

Svrbenie chodidiel môže byť nepríjemné, ale nie vždy je dôvodom na obavy. Lekársku pomoc však rozhodne neodkladajte v prípade, že:

 • svrbenie pretrváva dlhšie ako niekoľko týždňov a nezlepšuje sa po použití voľnopredajných liekov,
 • pokožka je veľmi suchá, šupinatá alebo sa na nej tvoria bolestivé praskliny,
 • svrbenie je sprevádzané ďalšími príznakmi, ako sú opuchy, začervenanie alebo pľuzgiere,
 • máte diagnostikovanú cukrovku a zaznamenali ste zhoršenie stavu pokožky.

Nepodceňte svrbenie chodidiel

Svrbenie chodidiel môže byť nepríjemným a niekedy aj znepokojujúcim symptómom. Ak máte podozrenie, že môže byť spojené s cukrovkou alebo iným zdravotným problémom, rozhodne navštívte lekára a povedzte mu o vašom probléme. Včasná diagnóza a liečba môžu zabrániť ďalším komplikáciám a zlepšiť kvalitu vášho života.

Ďalšie články k téme Môže svrbenie chodidiel signalizovať cukrovku?

 • DiaClub Dr. Max a Svetový deň diabetu

  DiaClub Dr. Max a Svetový deň diabetu

  · 2 minúty na prečítanie
  Sme radi, že vám práve 14. novembra pri príležitosti pripomienky Svetového dňa diabetu, môžeme predstaviť náš nový projekt pod názvom DiaClub Dr. Max.
 • Rada z lekárne: Ako na pitný režim u diabetika?

  Rada z lekárne: Ako na pitný režim u diabetika?

  · 5 minút na prečítanie
  Na príjem tekutín by sme nemali zabúdať. A diabetici nie sú výnimkou, ba práve naopak. Na čo by mali v tomto smere mali klásť zvýšený dôraz ľudia s cukrovkou?
 • Sociálne minimum pre diabetika

  Sociálne minimum pre diabetika

  · 5 minút na prečítanie
  Cukrovka je zaradená medzi zdravotné postihnutia, pretože má sociálne dôsledky a s diskrimináciou sa diabetici ešte dnes často stretávajú.
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora