Cukrovka a jej následky

25. 2. 2016 · PharmDr. Peter Hnáth · 6 minút na prečítanie
 • cukrovka
 • diabetes mellitus
 • hladina glukózy

Ak ste si spomenuli na inzulín, pichanie si injekcií, obmedzenia v strave, tak patríte k väčšine. Áno, väčšina z nás si toto ochorenie spája s pichaním si inzulínu a výrazným obmedzením jedálnička. Je táto predstava v súlade so skutočnosťou?

Pri cukrovke (odborne diabetes mellitus) typu I. toto spojenie platí. Je to druh cukrovky, kedy inú možnosť liečby zatiaľ nemáme. Avšak najväčšiu skupinu pacientov tvoria tí, ktorí trpia cukrovkou II. typu. Pri tomto druhu ochorenia je podávanie inzulínu až poslednou možnosťou, keď iné formy liečby nestačia.

 

120 kapsúl
Prípravok obsahuje kombináciu prášku z jablčného octu a chrómu.
1×60 tbl, doplnok výživy
Výživový doplnok na udržanie normálnej hladiny glukózy v krvi.
1×150 cps, výživový doplnok
Doplnok stravy obsahujúci výťažok z rastliny Gymnema Sylvestre.
1×600 tbl, sladidlo
5.0
(1)
Stéviové sladidlo je vhodné ako náhrada cukru.
1×200 tbl, sladidlo
Stéviové sladidlo je vhodné ako náhrada cukru.
14 ks
5.0
(1)
Hroznový cukor s horčíkom a vitamínom B6 s príchuťou bieleho hrozna.
1×50 ml, krém na nohy
5.0
(4)
Krém na nohy s 25 % urey na suchú, popraskanú a namáhanú pokožku chodidiel.
1×50 tbl, vitamín
Vitamín B1 je nevyhnutný pre správnu činnosť nervových buniek. Vitamín B1 sa nachádza v lieku vo forme benfotiamínu,
. Prejaví sa nárastom hladiny glukózy v krvi – hyperglykémiou. Tento cukor je základným zdrojom energie pre všetky bunky v tele. V krvi máme stále istú hladinu glukózy, ktorá prirodzene stúpa po jedle. Najzávislejší od nej je mozog (preto tá čokoláda na stole pri učení sa). Ale ani ostatné bunky bez nej dlhodobo nevedia prežiť.
Glukóza koluje v krvi a v prípade potreby sa dostáva do buniek, kde je potrebná energia. Prechod z krvi riadi hormón inzulín, ktorý „otvára dvierka“ do buniek. A sme pri podstate cukrovky. Ak je z akéhokoľvek dôvodu prechod znemožnený, glukóza sa nielen že nedostane do buniek, ale ostáva v krvi, kde spôsobuje ďalšie problémy.
. Je to ako začarovaný kruh. Čím menej inzulínu pankreas tvorí, tým viac sa musí namáhať a vyčerpáva sa. Až napokon tvorba inzulínu klesne na nulu. Vtedy je jediná možnosť – jeho doplnenie pomocou liekov.
Pri cukrovke II. typu je príčina nárastu hladiny glukózy v krvi iná. Buď dochádza k poklesu tvorby inzulínu alebo je chyba v „dvierkach“ – bunky nie sú na inzulín citlivé. V oboch prípadoch však platí, že rozvoj ochorenia je pomalý – trvá roky a vyskytuje sa najmä vo vyššom veku. Avšak, vzhľadom k zmene životného štýlu, nie je dnes problém stretnúť aj 30-ročných diabetikov s cukrovkou II. typu.
Pri cukrovke I. typu sa na ochorenie príde väčšinou veľmi rýchlo. Pacient neprirodzene chudne, je stále smädný a často močí. Pridáva sa celková únava a slabosť. Navyše, priebeh je rýchly a tak si pacient všimne, že niečo nie je v poriadku a treba ísť na vyšetrenie k lekárovi.
, poruchy videnia, necitlivosť končatín, poruchy erekcie či ateroskleróza a jej následky (infarkt, mŕtvica).  Zhoršovanie zdravotného stavu je však postupné a tak je často cukrovka diagnostikovaná až po rokoch.

 

1×50 ks, testovacie prúžky
Samonasávacie, náhradné testovacie prúžky na zistenie hladiny glukózy v krvi.
1×50 ml, ku glukometru
Testovacie prúžky sa používajú s príslušným glukomerom na meranie glykémie z krvi .
2×25 ks, testovacie prúžky
Určené na meranie hladiny glukózy v krvi.
1×50 ks, na meranie hladiny glukózy (1 balenie)
5.0
(2)
Systém je určený na samokontrolu pacientov s diabetes a na použitie zdravotníckym personálom.
1×50 ks, meranie glukózy v krvi
FreeStyle Optium testovacie prúžky na meranie hladiny glukózy v krvi.
1×50 ks, testovacie prúžky do glukomera
Testovacie prúžky na zistenie glykémie z kvapky kapilárnej krvi v glukomeri ACCU-CHEK Active.
1×50 ks, testovacie prúžky do glukomera
Testovacie prúžky na zistenie glykémie z kvapky kapilárnej krvi v glukomeri ACCU-CHEK Performa.
1×1 set, glukomer + príslušenstvo na monitorovanie glykémie
Kompletná sada pre monitorovanie cukru v krvi ACCU-CHEK®. Vhodné na samokontrolu.

 

 

Najspoľahlivejšie je, samozrejme, meranie z krvi, ktorú odoberie lekár. Glukóza sa dá odmerať tiež pomocou glukomera, čo je zariadenie, ktoré z kvapôčky krvi vie určiť Vaše hodnoty. Tie sú iné nalačno a iné po jedle.

 

 

 

Žiaľ, vyliečiť ju nevieme. Prostredníctvom liekov a správnej životosprávy však vieme ovplyvniť hladinu glukózy v krvi tak, aby sa pohybovala v normálnych hodnotách, a tým sa predišlo vzniku ďalších komplikácii, ktoré zhoršujú kvalitu života a často bývajú aj príčinou predčasného úmrtia.
je aplikácia jednoduchá a takmer bezbolestná. Pre aktívnych ľudí je tiež možnosť použitia inzulínovej pumpy – zariadenia, ktoré samo dávkuje inzulín.
Liečba cukrovky II. typu sa začína tabletkami, ktoré viacerými spôsobmi ovplyvňujú hladinu glukózy. Novodobé lieky sa tiež podávajú injekčne ako inzulín, avšak niektoré iba 1x týždenne, čo uľahčuje ich aplikáciu. V niektorých prípadoch, keď sa stav zhoršuje, je však aj v tomto prípade nutné podávanie inzulínu.
Nestačí iba obmedziť sladkosti. Dôležité je aj znížiť príjem živočíšnych tukov, skrytých cukrov (najmä v nápojoch), jesť viac zeleniny a chudého mäsa. No a samozrejme, pohyb by sa mal stať pravidelnou súčasťou života. Telo sa odvďačí nielen znížením hmotnosti, hladiny tuku v krvi, ale najmä tým, že sa spomalí progres cukrovky a môže sa predísť zvyšovaniu dávok liekov.
Diabetes alebo cukrovka  je žiaľ právom označovaná ako epidémia 21. storočia. Ak sa chcete dozvedieť viac o komplikáciách spojených s týmto ochorením, o tom, ako a kedy správne merať hodnoty cukru či o tehotenskej cukrovke, sledujte našu Poradňu Dr.Max, kde sa budeme týmto témam v najbližšom čase venovať.

1×15 g, tekutý cukor
Wellion tekutý cukor 1SHOT s vanilkovou príchuťou. Balenie zodpovedá jednej chlebovej jednotke. Balenie vhodné aj pri cestovaní a športovaní.
1×60 cps, výživový doplnok
Reguláciu cukru v krvi.
1×200 ks, sladidlo
Prírodné sladidlo v tabletách používané ako zdravá náhrada cukru pre diabetikov, pri redukčných diétach alebo pre ľudí, ktorí uznávajú zdravý životný štýl.
1×300 ks, sladidlo
Doplnok stravy Steviola Stévia 300 tbl. v dávkovači. Bez kalórií a umelých sladidiel! Oslaďte si život sa Steviola - Stévia. Vhodné pre všetkých, ktorí si strážia prísun cukru, diabetikov, celiatikov aj pre redukčné diéty. Chudnúť sa dá aj bez obmedzovania sladkého, vďaka vysokokvalitnému prírodnému produktu z Nemecka. Balenie s dávkovačom je ideálne aj na cesty.
1×300 ks, sladidlo
Sladidlo prírodného pôvodu s obsahom steviol-glykozidov. Vyrobené z extraktov z rastliny Stevia Rebaudiana.
1×100 ml, sladidlo
Sladidlo prírodného pôvodu s obsahom steviol-glykozidov. Vyrobené z extraktov z rastliny Stevia Rebaudiana.
1×250 ml, glukózový nápoj
Nápoj pre jednoduchý tolerančný test. Jednoduché a pohodlné riešenie pri podozrení na diabetes mellitus, gestačný diabetes alebo pri poruche glukózovej tolerancie.
1×600 tbl, sladidlo
5.0
(1)
Stéviové sladidlo je vhodné ako náhrada cukru.

Ďalšie články k téme Cukrovka a jej následky

 • Veľa cukru v krvi spôsobuje vážne komplikácie

  Veľa cukru v krvi spôsobuje vážne komplikácie

  · 6 minút na prečítanie
  • cukrovka
  • diabetes mellitus
  • hladina glukózy
  Práve tieto komplikácie výrazne zhoršujú kvalitu života u pacientov s cukrovkou. Pri závažnejších stavoch dokonca spôsobujú predčasné úmrtie. Preto je už na začiatku ochorenia dôležité vedieť, ako ich rozoznať, aby sa liečba mohla začať čo najskôr.
 • 8 faktov o cukrovke, ktoré sa oplatí poznať

  8 faktov o cukrovke, ktoré sa oplatí poznať

  · 8 minút na prečítanie
  • cukrovka
  • diabetes mellitus
  Myslíte si, že vás sa táto „sladká“ choroba netýka? Nenechajte sa pomýliť – cukrovka je taká nenápadná, že až polovica pacientov netuší, že ju má. Až kým nepríde únava...
 • Strašiak rodičov: Detský diabetes príde bez ohlásenia

  Strašiak rodičov: Detský diabetes príde bez ohlásenia

  · 5 minút na prečítanie
  • cukrovka
  • detský diabetes
  • diabetes mellitus
  • život diabetika
  Diabetes vtrhne do života dieťaťa a jeho rodičov bez varovania a naruší všetky zaužívané stereotypy. Nedá sa odložiť a ani vyliečiť. Celosvetovo zaznamenávame alarmujúci nárast detských diabetikov už v predškolskom veku.
PharmDr. Peter Hnáth