Ako sa prejavuje cukrovka u žien? Odhaľte ju čo najskôr

23. 2. 2024 · 3 minúty na prečítanie

Symptómy cukrovky sa môžu u žien aj mužov mierne líšiť. Aké sú typické signály cukrovky, ktoré sa môžu v začiatkoch prejaviť ženám? Diagnostikujte ich včas.

Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Ako sa prejavuje cukrovka u žien? Odhaľte ju čo najskôr

Cukrovka sa môže rozvinúť ako u mužov, tak aj u žien. Jej prejavy sa však vzhľadom na pohlavie môžu líšiť. Mnohé ženy žijú v nevedomosti, že bojujú s týmto ochorením, keďže príznaky cukrovky nemusia byť jednoznačné. Odhaľte skryté signály cukrovky u žien, aby ste mohli zasiahnuť včas. V tomto článku vám ukážeme, ako spoznať varovné príznaky a kedy je čas na testovanie hladiny cukru v krvi.

Symptómy cukrovky u žien

Cukrovka môže mať mnohé tváre, a preto je dôležité všímať si niektoré špecifické symptómy, ktoré sa môžu u žien vyskytnúť:

Zvýšený smäd a časté močenie

Tieto príznaky sú spôsobené nadmernou hladinou cukru v krvi, ktorá núti obličky pracovať viac, aby cukor filtrovali, čo vedie k dehydratácii a zvýšenej potrebe pitia.

Neuhasiteľný hlad

Aj napriek pravidelnému jedeniu môžete pociťovať neustály hlad, keďže vaše telo nedokáže efektívne využívať glukózu ako zdroj energie.

Kvasinkové infekcie

Jednou z bežných komplikácií pri cukrovke u žien sú kvasinkové infekcie. Vysoké hladiny cukru v krvi vytvárajú ideálne podmienky pre rast huby Candida, ktorá je častou príčinou týchto infekcií. Môžu sa prejaviť ako biely povlak na jazyku, infekcie kože, vaginálny výtok, svrbenie alebo bolestivý sex. Štúdie ukázali, že ženy s cukrovkou typu 2 majú vyššiu pravdepodobnosť výskytu infekcií močových ciest v porovnaní s mužmi.

Únava

Nedostatok energie a nevysvetliteľná únava sú pri cukrovke taktiež častým signálom, že môže ísť o diabetes, pretože vaše telo nedokáže správne využívať cukor v krvi.

Zdravotné komplikácie spojené s cukrovkou u žien

Syndróm polycystických vaječníkov (PCOS)

PCOS a cukrovka sú často prepojené v dôsledku zdieľaných metabolických cest, vrátane problémov s inzulínovou rezistenciou. Pri inzulínovej rezistencií telo tvorí viac inzulínu, aby mohlo spracovať glukózu v krvi. Zvýšené hladiny inzulínu spôsobujú tiež vyššiu produkciu testosterónu vo vaječníkoch, čo môže zhoršiť symptómy PCOS, ako sú nepravidelné menštruačné cykly, akné, depresia a problémy s plodnosťou.

 

Na obrázku je žena ktorá trpí bolesťami

Tehotenská cukrovka

Tehotenská cukrovka je ďalším stavom, ktorý si vyžaduje pozornosť. Hoci sa tento typ cukrovky obvykle vytratí po pôrode, ženy, ktoré ho zažili, majú zvýšené riziko vzniku cukrovky typu 2 v neskoršom veku.

Ako cukrovku odhaliť čo najskôr?

Včasná diagnostika cukrovky je kľúčom pre zvládnutie ochorenia a k predchádzaniu rôznym komplikáciám. Tu sú kroky, ktoré môžete podniknúť:

  • Poznajte svoje rizikové faktory: Rodinná anamnéza cukrovky, nadváha, nezdravý životný štýl a vek nad 45 rokov zvyšujú riziko vzniku cukrovky typu 2.
  • Pravidelné testovanie: Ak patríte do rizikovej skupiny, nechajte si pravidelne testovať hladinu cukru v krvi. Ak máte podozrenie na cukrovku alebo si chcete len skontrolovať svoju hladinu cukru v krvi, navštívte lekáreň Dr. Max, kde vám s tým radi pomôžu. 
  • Pozorujte svoje telo: Buďte vnímaví k zmene svojich telesných funkcií a symptómom, ktoré by mohli naznačovať cukrovku.

Načúvajte signálom a preventívne sa otestujte

Cukrovka si nevyberá a u žien sa môže prejaviť trochu inak ako u mužov. Neignorujte preto zvláštne signály, ktoré vám vaše telo posiela.

V lekárni Dr. Max si môžete nechať veľmi jednoducho a rýchlo overiť hladinu cukru v krvi. Test, ktorý trvá len 3 minúty a stojí 4,49 €, vám môže povedať, či je váš cukor v norme alebo či by ste mali zvážiť ďalšie kroky.

Na obrázku je ruka z ktorej sa testuje hladina cukru

A čo je najlepšie, môžete ho absolvovať kedykoľvek počas dňa, bez ohľadu na to, čo ste jedli.

Ďalšie články k téme Ako sa prejavuje cukrovka u žien? Odhaľte ju čo najskôr

O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia DiaClub Dr.Max
Redakcia DiaClub Dr.Max
Čítať viac od autora