Všetko, čo ste chceli vedieť o pitnom režime

9. 5. 2019 · 7 minút na prečítanie
Všetko, čo ste chceli vedieť o pitnom režime. Naučte sa pravidelne dopĺňať tekutiny - poradíme vám ako na to.
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Všetko, čo ste chceli vedieť o pitnom režime

 

Vedeli ste, že za vašu únavu, malátnosť, podráždenie, ba dokonca aj za náhlu bolesť hlavy môže byť zodpovedný obyčajný smäd? Voda tvorí viac než polovicu našej telesnej hmotnosti. Smelo môžeme povedať, že v nej doslova pláva každá bunka. 

Túto vodu využívame na všetky jednoduché aj zložité metabolické procesy, ktoré sa v našom tele odohrávajú. Prostredníctvom tekutín sa zabezpečuje transport dôležitých živín a udržiavanie stálej teploty. Voda nás zbavuje škodlivých látok, ktoré pri látkových a energetických premenách vznikajú (a tak vďaka nej napríklad aj chudneme).

Aby to všetko fungovalo, musíme denne prijať dostatočný objem tekutín. Koľko to presne je, závidí od našej váhy a ďalších faktorov, no všeobecne je vhodné vypiť denne cca 1,5 až 2 litre. Pozor – myslíme čistú vodu! Čaj a káva na nás pôsobia močopudne a telom doslova pretečú. Voda obsiahnutá v polievke, ovocí a zelenine či v sladených nápojoch je zase viazaná na ďalšie látky (tuky, cukry, bielkoviny), ktoré musíme najprv spracovať, až potom z nich získame čisté H2O . Pokiaľ chcete mať istotu, že pijete dosť, rozdeľte si svoj celodenný príjem na jeden plný pohár vody každú hodinu. Ten si položte najlepšie na úroveň očí alebo do miestnosti, kde sa najčastejšie pohybujete. Nezabudnite jeden umiestniť na váš nočný stolík, aby ste sa mohli napiť ihneď po zobudení. Naše telo je po celonočnom „upratovaní“ vysmädnuté a takto potešíte nielen vaše obličky, ale tiež naštartujete metabolizmus.

VODA A ŠTÍHLA LÍNIA

Kvalitný pitný režim pomáha nášmu organizmu zbaviť sa toxínov a škodlivých látok. Pokiaľ denne fungujete na hranici jemnej dehydratácie, nemôžete očakávať stopercentné výsledky, hoci pravidelne trénujete a čokoládu ste videli naposledy na Vianoce... Navyše, pri športe sa vám potláčaný smäd môže pekne vypomstiť – či už pocitom slabosti, krútením hlavy alebo aj svalovými kŕčmi. Pokiaľ ste aktívna a venujete sa akejkoľvek činnosti, pri ktorej sa váš energetický výdaj zvýši, je viac než vhodné prijať behom vašej aktívnej hodiny minimálne ďalší polliter tekutín. Či si vyberiete pramenitú alebo minerálnu vodu alebo iontový nápoj, hlavne pite! Prekvapí vás nečakaný nával energie a možno aj nižšie číslo na váhe.

 • SODASTREAM - Jet White

  1×1 ks, prístroj na perlivú vodu
  5.0
  (3)
  Prístroj na výrobu domácej perlivej vody pre vás kedykoľvek pripraví sódovku či sýtenú limonádu. O výrobu bubliniek sa stará plynová bombička obsahujúca CO2, ktorá vystačí až na 80 litrov nápoja.
 • SODASTREAM Fľaša 1l Duo Pack kvetiny

  1×1 set, v balení 2 ks fliaš
  Opakovane použiteľné fľaše k prístrojom na výrobu perlivej vody SodaStream, balenie obsahuje 2 ks vysoko odolných plastových fliaš, objem jednej fľaše: 0,9 l, limitovaná edícia Flowers in winter / Kvetiny v zime.
 • nefdesanté ALOE GÉL

  1×500 ml, šťava
  100 % pasterizovaná šťava z Aloe s dužinou. Šťava vyrobená zo starostlivo vybraných listov Aloe vera tej najvyššej kvality. Šetrná pasterizácia zachováva všetky jej vlastnosti ako aj chuť čerstvo vytlačenej šťavy.
 • nefdesanté CISTUS

  1×500 ml, šťava
  Cistus, 100 % šťava z cistusu.
 • Granátové jablko, 100 % šťava z plodov granátovníka.
 • GYMBEAM REHYDRATE PINK GRAPEFRUIT 1000ML

  1×1000 ml, iontový nápoj
  5.0
  (2)
  Iontový nápoj vo forme tekutiny pripravenej na spotrebu, v balení s objemom 1000 ml, s príchuťou: grapefruit

  VODA A LETO

  Stúpajúce teploty si vyžadujú zvýšenú pozornosť, čo sa príjmu tekutín týka. V prvom rade, nečakajte na smäd. Ten býva až posledným varovným signálom, ktorým si naše telo pýta stratenú vodu. Zaužívajte si dobrý zvyk mať tekutiny vždy po ruke a napiť sa minimálne každú hodinu. Pokiaľ sa vystavujete slnku, športujete alebo sa nadmerne potíte, zvýšte priamo úmerne aj svoj príjem vody. 

  Úpal prichádza nenápadne a určite sa neoplatí nechať si ním pokaziť dovolenku či príjemné letné chvíle. Vyvarujte sa aj príliš chladeným nápojom – tie dokážu nepríjemne podráždiť žalúdok. O vlasy a pleť sa počas horúcich dní môžete postarať aj pomocou obľúbených vôd v spreji. V lete sa jednoducho počíta každá kvapka :)

  VODNÉ FAKTY NA ZÁVER

  Ak ste počas dňa pozabudli piť, nedoháňajte do nárazovo večer. Zbytočne tak zaťažíte ľadviny, telo príliš veľké množstvo tekutín naraz nedokáže spracovať a väčšiu časť vylúči. Navyše sa tak pripravíte o pokojný spánok, pretože budete musieť v noci „odbiehať“.
  Nepite príliš veľa vody spolu s obedom či večerou. Lepšie je prijať primeranú dávku tekutín cca polhodinu pred jedlom, čím naštartujete tvorbu enzýmov a uľahčíte vášmu telu trávenie. Ak necháte následne vaše telo spracovať takzvanú metabolickú vodu, ktorú v sebe prirodzene má, vyhnete sa problémom so zadržiavaním vody v tele a nežiadaným opuchom.
  Skladujte svoju vodu správne. Pokiaľ pijete vodu z plastových fliaš, všimnite si, že výrobca často udáva pokyny, ako s vodou vhodne zaobchádzať. Rozhodne ju nenechávajte na priamom slnku a ani v aute. Po otvorení by sa mal obsah skonzumovať do troch dní, bez ohľadu na to, či ide o sladený nápoj alebo neochutenú vodu.

  • Výživový doplnok v jednorazových vreckách na priame použitie bez nutnosti zapíjania.
  • Dr.Max Zinok

   1×100 tbl, výživový doplnok
   Zinok prispieva k udržaniu zdravej pokožky, nechtov a vlasov.
  • 5.0
   (2)
   Výživový doplnok s obsahom vysokej dávky vitamínov skupiny B.
  • Dr.Max Laktobacily "6"

   1×30 cps, výživový doplnok
   Komplex 6 kmeňov laktobacilov a bifidobaktérií.
  • Dr.Max Omega 3 Classic

   1×90 cps, výživový doplnok
   Výživový doplnok, ktorý prispieva k udržaniu správnej funkcie mozgu a zraku.
  • Dr.Max Coenzyme Q10 s tiamínom

   1×60 cps, výživový doplnok
   Výživový doplnok s koenzýmom Q10 a tiamínom pre správnu funkciu srdca.
  • Loperamid Dr.Max 2 mg

   1×20 ks, liečenie náhlej hnačky
   Liek sa môže užívať ako liečba náhle vzniknutej, krátkodobej (akútnej) hnačky
  • Dr.Max Vitamin E 100 I.U.

   1×60 cps, výživový doplnok
   Výživový doplnok s obsahom vitamínu E.
   O autorovi
   Redakcia BeautyClub Dr.Max
   Redakcia BeautyClub Dr.Max
   Čítať viac od autora
   O autorovi
   Redakcia BeautyClub Dr.Max
   Redakcia BeautyClub Dr.Max
   Čítať viac od autora