Trápia vás na jar boľavé kolená? Vieme, čo vám pomôže!

12. 5. 2020 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 5 minút na prečítanie
  • boľavé kolená
  • šport
  • vitamíny

Bolesti kolien dôverne poznajú záhradkári, sezónni športovci, ale aj ľudia bojujúci s nadváhou. Ak sa po dlhej zime, chudobnej na slnko, vitamíny a prirodzený pohyb, váš životný štýl zrazu prudko zmení, nemožno sa čudovať, že oslabené kolená začnú protestovať. Samotný kolenný kĺb síce posilniť neviete, no ak sa sústredíte na okolité svaly a šľachy, dokážete bolesť účinne zmierniť, či dokonca predísť jej zhoršeniu. O tom, ako svoje kolená dostanete do formy a aké športy sú pre vás v tomto boji kľúčové, sa dozviete z nasledujúceho článku.

SPOZNAJTE PRÍČINY

Koleno je najzložitejším kĺbom v ľudskom tele. Spája v sebe viacero kostí, a to prostredníctvom kĺbového puzdra a väziva. Koleno sa pri pohybe prirodzene ohýba, vystiera a vykonáva ľahké rotačné pohyby. Prirodzene zmierňuje otrasy pri chôdzi či behu, preto je nenahraditeľné pri každej činnosti, ktorú cez deň vykonáte. Pri stúpaní po schodoch alebo pri obyčajnom predklone znásobíte tlak na vaše kolená až trojnásobne - na túto záťaž však nie sú vždy pripravené. Následne dochádza k vzniku bolestí kolien i k zraneniam.

O nepríjemnú bolesť si koledujete v prípade, že preťažíte svoje kĺby pri športe, podceňujete strečing, nosíte nevhodnú obuv či zaťažujete svoje kolená jednostranne, napríklad pri prácach v záhrade. Bolesti kolien mávajú aj chronický charakter, ktorý je potrebné konzultovať s lekárom. Veľmi častou príčinou problémov býva nadmerné opotrebovanie kĺbu, ktoré vedie k zápalom či poškodeniu tkanív. V neposlednom rade môže vznik bolesti podporiť nevhodná strava, chudobná na dôležité vitamíny a stopové prvky.

BOLIA VÁS KOLENÁ? TOMUTO SA VYHNITE

Beh po zlom teréne dá vašim kolenám poriadne zabrať. Ak nemáte spevnené svaly v ich okolí, dochádza k nadmernému dráždeniu vnútorného kolena, čo postupne vedie k jeho poškodeniu. Preto by ste sa do boja so zimnými kilogramami mali pustiť pomaly a s rozumom. Dokonca ani tradičná „posilka“ nie je vždy bezpečná - medzi aktivity najviac zaťažujúce kolenné kĺby patria drep so záťažou i leg press. Vaše kolená sa nepotešia ani športom, pri ktorých sa vyskytujú náhle zastavenia, zmeny smeru behu, rýchle štarty, skoky a prudké dopady či nárazy. Hovoríme o basketbale, tenise alebo futbale. Golf dokáže okrem kolien potrápiť i bedrové kĺby, zápästia či lakte.


POSILNITE ZADOK

Ak chcete mať pevné kolená, sústreďte sa na predný stehenný sval. Na škodu nie je ani samotné posilňovanie sedacieho svalstva – jednoducho, čím sú štruktúry okolo kolena pevnejšie, tým je nižšie riziko, že sa pri športe zraníte alebo sa ho preťažíte. Do prvých tréningov preto zaraďte výpady, výstupy ale aj rôzne – pomalé – variácie drepov s vlastnou váhou tela. Odborníci tiež odporúčajú jogu, pilates, bicyklovanie, plávanie a, prirodzene, aj chôdzu. Výhodu majú psičkári, ktorí niekoľkokrát denne chodia na kilometrové prechádzky so svojimi miláčikmi.

1×180 tbl, výživový doplnok
Prípravok obsahuje kombináciu glukozamínu, chondroitínu, MSM, hyaluronátu sodného, kolagénu typu II a vitamínu C.
1x45 vreciek
Výživový doplnok obsahuje kolagén, hyaluronát sodný, vitamín C, zinok, mangán a biotín.
1×60 cps, 30 dávok v balení
Kyselina hyalurónová v kapsuliach. Kyselina hyalurónová má významné hydratačné vlastnosti a vysokú schopnosť viazať vodu.
1×270 tbl
Doplnok výživy, ktorý pomáha regenerovať a chrániť pohybový aparát. Zmierňuje bolesť, vyživuje kĺby, posilňuje pevnosť kostí, podporuje tvorbu kolagénu.
1×30 ks, bioaktívny morský kolagén, 30 vrecúšok
Bioaktívny morský kolagén na pitie prémiovej kvality overený zákazníkmi. Inca Collagen 30x vrecúško s práškom. Objednajte pohodlne online.
1×100 ml, výživový doplnok
Výživový doplnok vo forme roztoku. Obsahuje vysokú koncentráciu farmaceuticky spracovanej kyseliny hyalurónovej o rôznych molekulových hmotnostiach, čo zaisťuje maximálnu vstrebateľnosť a účinok produktu.
1×120 cps, výživový doplnok
Výživový doplnok pre správnu funkciu kostí a chrupaviek a pre lepšiu pohyblivosť. V balení sa nachádzajú 2 balenia po 60 kusov.
350 ml
Masážny bylinný gél. Pre starostlivosť o natiahnuté a unavené svaly, chrbticu a kĺby.

Pravidelná fyzická aktivita je tou najlepšou prevenciou proti bolesti kĺbov. Cvičenie posilňuje a prekrvuje celé telo a pomáha zachovávať si optimálnu váhu. Pre najlepší účinok by ste mali striedať silový tréning s ľahkou aeróbnou činnosťou. Takou je prekvapivo aj jogging – teda za predpokladu, že zachováte jeho pravú podstatu pomalého behu na kratšie vzdialenosti. Táto aktivita pomáha posilňovať kosti a pôsobí ako prevencia pred zápalom kĺbov, teda osteoartritídou. Dôležité je vyhýbať sa tvrdým povrchom ako je asfalt a príliš nerovným terénom. Pokiaľ už trpíte problémami s kolennými kĺbmi, na beh by ste mali radšej zabudnúť.


RÝCHLA ÚĽAVA

Už naše staré mamy vedeli, že dobrý poctivý vývar pôsobí na ľudské telo ako hojivý balzam. Z času na čas ho preto doprajte i svojim kĺbom. Obsahuje kolagén a želatínu, teda dva najdôležitejšie komponenty pre kĺbovú výživu. Procesom dlhého varenia sa do vývaru uvoľňujú ďalšie látky ako prolín, glycín a glutamín. Ak hľadáte rýchlu a účinnú pomoc, doplňte vnútornú výživu aj vonkajším ošetrením – napríklad s pomocou chladivých gélov. Tie dokážu tlmiť bolesti až po dobu 12 hodín a tiež zmierňovať zápal i opuch kĺbov a svalov.

Zdravie svojich kolien môžete podporiť aj užívaním vhodných výživových doplnkov, ktoré dodajú vášmu organizmu tie látky, ktoré pre bezbolestné fungovanie kĺbov potrebuje a ktoré býva ťažké získať zo stravy v dostatočnom množstve. Okrem spomínaného kolagénu to býva kyselina hyaluronová či vitamíny C a D. Takéto prípravky vám pomôžu regenerovať a chrániť pohybový aparát, zmierňujú bolesť, vyživujú kĺby, posilňujú pevnosť kostí a podporujú prirodzenú tvorbu kolagénu vo vašom tele.

1×7 ks
Výživový doplnok.
1×60 cps, výživový doplnok
Prípravok s obsahom čistého vitamínu D. Dôležitý doplnok pre správne fungovanie imunitného systému, udržanie zdravých kosti a zubov, udržanie správneho fungovania svalov.
1×100 tbl, výživový doplnok
Zinok prispieva k udržaniu zdravej pokožky, nechtov a vlasov.
1×75 ml, zubná pasta
5.0
(5)
Zubná pasta navrhnutá špeciálne pre ľudí s citlivými zubami poskytuje komplexnú starostlivosť.
1×60 tbl, výživový doplnok
Multivit "10" má priaznivé účinky na imunitný systém, srdce a nervový systém.
1×30 ks, vrecká
Výživový doplnok v jednorazových vreckách na priame použitie bez nutnosti zapíjania.
1×30 cps, výživový doplnok
Komplex 6 kmeňov laktobacilov a bifidobaktérií.
 

Ďalšie články k téme Trápia vás na jar boľavé kolená? Vieme, čo vám pomôže!