Trápia vás na jar boľavé kolená? Vieme, čo vám pomôže!

12. 5. 2020 · 4 minúty na prečítanie

Začali ste sa s príchodom jarného počasia zrazu viac hýbať? Hoci je fyzická aktivita pre ľudské telo mimoriadne dôležitá, zaskočiť vás môže náhla bodavá bolesť v kolenách. Čo s tým?

Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Trápia vás na jar boľavé kolená? Vieme, čo vám pomôže!

 


Bolesti kolien dôverne poznajú záhradkári, sezónni športovci, ale aj ľudia bojujúci s nadváhou. Ak sa po dlhej zime, chudobnej na slnko, vitamíny a prirodzený pohyb, váš životný štýl zrazu prudko zmení, nemožno sa čudovať, že oslabené kolená začnú protestovať. 

Samotný kolenný kĺb síce posilniť neviete, no ak sa sústredíte na okolité svaly a šľachy, dokážete bolesť účinne zmierniť, či dokonca predísť jej zhoršeniu. O tom, ako svoje kolená dostanete do formy a aké športy sú pre vás v tomto boji kľúčové, sa dozviete z nasledujúceho článku.

SPOZNAJTE PRÍČINY

Koleno je najzložitejším kĺbom v ľudskom tele. Spája v sebe viacero kostí, a to prostredníctvom kĺbového puzdra a väziva. Koleno sa pri pohybe prirodzene ohýba, vystiera a vykonáva ľahké rotačné pohyby. Prirodzene zmierňuje otrasy pri chôdzi či behu, preto je nenahraditeľné pri každej činnosti, ktorú cez deň vykonáte. Pri stúpaní po schodoch alebo pri obyčajnom predklone znásobíte tlak na vaše kolená až trojnásobne - na túto záťaž však nie sú vždy pripravené. Následne dochádza k vzniku bolestí kolien i k zraneniam.

O nepríjemnú bolesť si koledujete v prípade, že preťažíte svoje kĺby pri športe, podceňujete strečing, nosíte nevhodnú obuv či zaťažujete svoje kolená jednostranne, napríklad pri prácach v záhrade. Bolesti kolien mávajú aj chronický charakter, ktorý je potrebné konzultovať s lekárom. Veľmi častou príčinou problémov býva nadmerné opotrebovanie kĺbu, ktoré vedie k zápalom či poškodeniu tkanív. V neposlednom rade môže vznik bolesti podporiť nevhodná strava, chudobná na dôležité vitamíny a stopové prvky.

BOLIA VÁS KOLENÁ? TOMUTO SA VYHNITE

Beh po zlom teréne dá vašim kolenám poriadne zabrať. Ak nemáte spevnené svaly v ich okolí, dochádza k nadmernému dráždeniu vnútorného kolena, čo postupne vedie k jeho poškodeniu. Preto by ste sa do boja so zimnými kilogramami mali pustiť pomaly a s rozumom. Dokonca ani tradičná „posilka“ nie je vždy bezpečná - medzi aktivity najviac zaťažujúce kolenné kĺby patria drep so záťažou i leg press. Vaše kolená sa nepotešia ani športom, pri ktorých sa vyskytujú náhle zastavenia, zmeny smeru behu, rýchle štarty, skoky a prudké dopady či nárazy. Hovoríme o basketbale, tenise alebo futbale. Golf dokáže okrem kolien potrápiť i bedrové kĺby, zápästia či lakte.

POSILNITE ZADOK

Ak chcete mať pevné kolená, sústreďte sa na predný stehenný sval. Na škodu nie je ani samotné posilňovanie sedacieho svalstva – jednoducho, čím sú štruktúry okolo kolena pevnejšie, tým je nižšie riziko, že sa pri športe zraníte alebo sa ho preťažíte. Do prvých tréningov preto zaraďte výpady, výstupy ale aj rôzne – pomalé – variácie drepov s vlastnou váhou tela. Odborníci tiež odporúčajú jogu, pilates, bicyklovanie, plávanie a, prirodzene, aj chôdzu. Výhodu majú psičkári, ktorí niekoľkokrát denne chodia na kilometrové prechádzky so svojimi miláčikmi.


Pravidelná fyzická aktivita je tou najlepšou prevenciou proti bolesti kĺbov. Cvičenie posilňuje a prekrvuje celé telo a pomáha zachovávať si optimálnu váhu. Pre najlepší účinok by ste mali striedať silový tréning s ľahkou aeróbnou činnosťou. Takou je prekvapivo aj jogging – teda za predpokladu, že zachováte jeho pravú podstatu pomalého behu na kratšie vzdialenosti.

Táto aktivita pomáha posilňovať kosti a pôsobí ako prevencia pred zápalom kĺbov, teda osteoartritídou. Dôležité je vyhýbať sa tvrdým povrchom ako je asfalt a príliš nerovným terénom. Pokiaľ už trpíte problémami s kolennými kĺbmi, na beh by ste mali radšej zabudnúť.

RÝCHLA ÚĽAVA

Už naše staré mamy vedeli, že dobrý poctivý vývar pôsobí na ľudské telo ako hojivý balzam. Z času na čas ho preto doprajte i svojim kĺbom. Obsahuje kolagén a želatínu, teda dva najdôležitejšie komponenty pre kĺbovú výživu. Procesom dlhého varenia sa do vývaru uvoľňujú ďalšie látky ako prolín, glycín a glutamín. Ak hľadáte rýchlu a účinnú pomoc, doplňte vnútornú výživu aj vonkajším ošetrením – napríklad s pomocou chladivých gélov. Tie dokážu tlmiť bolesti až po dobu 12 hodín a tiež zmierňovať zápal i opuch kĺbov a svalov.

Zdravie svojich kolien môžete podporiť aj užívaním vhodných výživových doplnkov, ktoré dodajú vášmu organizmu tie látky, ktoré pre bezbolestné fungovanie kĺbov potrebuje a ktoré býva ťažké získať zo stravy v dostatočnom množstve. Okrem spomínaného kolagénu to býva kyselina hyaluronová či vitamíny C a D. Takéto prípravky vám pomôžu regenerovať a chrániť pohybový aparát, zmierňujú bolesť, vyživujú kĺby, posilňujú pevnosť kostí a podporujú prirodzenú tvorbu kolagénu vo vašom tele.

 

Ďalšie články k téme Trápia vás na jar boľavé kolená? Vieme, čo vám pomôže!

  • Aké športy sú vhodné pre vašu pleť?

    Aké športy sú vhodné pre vašu pleť?

    · 4 minúty na prečítanie
    Vedeli ste, že naša pokožka môže mať na šport úplne iný názor?
  • Bežecké desatoro pre začiatočníkov

    Bežecké desatoro pre začiatočníkov

    · 6 minút na prečítanie
    Potrebujete po lenivom lete zhodiť zopár kíl? Obujte si tenisky, pustite obľúbenú hudbu a vybehajte si dostatok endorfínov i krásnu postavu. Vaša bežecká jeseň sa práve začína!
  • Naštartujte svoj imunitný systém

    Naštartujte svoj imunitný systém

    · 6 minút na prečítanie
    Poradíme vám, prečo je dôležité v jesennom období posilňovať imunitný systém a najmä ako na to.
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora
O autorovi
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Redakcia BeautyClub Dr.Max
Čítať viac od autora