Pravidelný sexuálny život prospieva (aj) vášmu zdraviu

1. 2. 2022 · Redakcia BeautyClub Dr.Max · 6 minút na prečítanie
 • sexuálny život
 • zdravie

Tento článok obsahuje erotický alebo sexuálne orientovaný obsah. Článok je vhodný iba pre dospelé osoby nad 18 rokov.Pravidelný sexuálny život prospieva zdraviu vás oboch

 

Sex zlepšuje partnerský vzťah a pomáha vám udržiavať si dobrú psychickú i fyzickú kondíciu. Ak si ho chcete spestriť, ste na správnom mieste.

Okrem príjemných pocitov, ktoré so sebou intímny kontakt s partnerom nepochybne prináša, vás sex dokáže zbaviť stresu, posilniť imunitu, podporiť trávenie, krvný obeh, zdravie srdca či dokonca spáliť kalórie. Ak vás zaujíma, aké sú ďalšie benefity aktívneho sexuálneho života, čítajte ďalej.

Prečo je sex dobrý pre zdravie

Vedeli ste, že sex podľa odborníkov potláča stres, znižuje krvný tlak a posilňuje imunitu? Toto zistenie vychádza podľa portálu vysetrenie.zoznam.sk zo štúdie, v ktorej boli respondenti pozorovaní v stresových situáciách a bol im kontrolovaný krvný tlak. Tí, ktorí mali sexuálny styk častejšie, reagovali na stres preukázateľne lepšie.  Sex 1 až 2krát týždenne sa tiež spája s vyššou hladinou protilátok v krvi, ktoré vás ochránia napríklad pred nachladnutím.

Sex je mimoriadne dôležitý pre ženské i mužské zdravie. Odborná štúdia, publikovaná v časopise Journal of American Medical Association, zistila, že u mužov, ktorí mali v mladom veku 21 a viac ejakulácií za mesiac, bolo menej pravdepodobné riziko vzniku rakoviny prostaty, v porovnaní s mužmi s frekvenciou 4 až 7 ejakulácií mesačne. U žien pravidelný sex znižuje riziko rakoviny prsníka, keďže sa pri ňom do krvi uvoľňuje oxytocín. Nezanedbateľný účinok má na problémy s inkontinenciou, najmä v spojení s cvičením Kegelových cvikov.

Medzi ďalšie benefity, ktoré sa spájajú so sexom, patrí:

 • Zlepšenie spánku v dôsledku uvoľnenia tela i mysle.
 • Zvýšenie sebavedomia.
 • Prevencia vzniku depresie.
 • Zmiernenie bolestí (podľa odborníkov hormón lásky oxytocín znižuje prah bolesti viac ako o polovicu), vrátane bolesti hlavy.
 • Udržiavanie dobrej fyzickej kondície (30 minút sexuálnej aktivity dokáže spáliť 85 kalórií).
 • Prirodzené odbúravanie toxínov z tela a zlepšenie stavu kože a pleti.
 • Udržiavanie kĺbov a svalov v dobrej kondícii.
 • Zlepšenie činnosti srdca.
 • Pravidelný sex možno prirovnať k cvičeniu v posilňovni, ktoré zvyšuje kondíciu a vďaka podpore krvného obehu znižuje riziko mŕtvice a infarktu.
Aké sú benefity?

Ako spojiť sex a zábavu

Pokiaľ cítite, že by váš sexuálny život potreboval osviežiť, prípadne radi vyskúšate niečo nové, zapojte do vášho partnerského fungovania šikovných pomocníkov. Samozrejme, súhlasiť by si s tým mali obaja zúčastnení.

Podľa webu durex.sk väčšina žien nedosahuje vyvrcholenie iba penetráciou – dávajú prednosť stimulácii klitorisu. Aj preto sa v snahe o častejší a kvalitnejší orgazmus nebojte využiť pomoc vibrátorov, lubrikačných gélov či iných sexuálnych hračiek.

Ak ešte nepoznáte stimulátory klitorisu Womanizer alebo Lelo, čaká vás viac než príjemné prekvapenie. Ženy pri ich používaní cítia mimoriadne intenzívne pocity slasti a veľké uspokojenie v krátkom čase. Orgazmus vďaka týmto špeciálnym masážnym prístrojom dosahujú aj ženy, ktoré majú s jeho dosiahnutím ťažkosti alebo ho zvyčajne nedosahujú vôbec.

Ako spojiť sex so zábavou?

Podobnú službu vám poskytne aj klasický vibrátor. Vďaka moderným technológiám, špeciálnym tvarom a pridaným funkciám dokážete do styku zapojiť partnera. Krúžky na penis pomáhajú predĺžiť erekciu a dosiahnuť silnejší orgazmus, a to u oboch partnerov. We-Vibe Vibrátor stavia na duálnu stimuláciu a zdieľanie potešenia v rámci páru, vďaka čomu objavíte úplne nový spôsob, ako si užívať spoločné milovanie.

Pri snahe spestriť si sexuálny život nezabúdajte na upevňovanie vzájomnej blízkosti, dôvery a intimity. Nenechajte vymiznúť romantiku z vašej spálne a doprajte vašej polovičke vzrušujúcu masáž. Použiť môžete masážny olej, ktorý dokáže vyburcovať vaše zmysly na maximum a urobiť z masáže príjemný zážitok. Niektoré oleje slúžia zároveň ako lubrikačný prostriedok, iné obsahujú rôzne éterické oleje, ktoré prebúdzajú erotickú náladu.

Aby nič nebolelo

Na skvalitnenie intímneho života partnerov môžu pozitívne vplývať lubrikačné gély. Táto pomôcka slúži na zvlhčenie intímnych partií, aby sa predišlo nepríjemnému či bolestivému treniu pri pohlavnom styku. Aj preto patria do rúk všetkým, ktorí chcú prežívať skutočne intenzívny intímny zážitok.

Lubrikanty sa vyrábajú buď na vodnej báze, pričom tento druh môžete bez obáv používať s kondómom alebo erotickými pomôckami, alebo ako silikónový variant, ktorý zase účinkuje o čosi dlhšie. V ponuke nájdete druhy, ktoré vás „tam dole“ zahrejú či ochladia, pre citlivých sa vyrábajú hypoalergénne gély z prírodných surovín.

Bolesť pri pohlavnom styku sa dá liečiť aj voľnopredajnými produktami

Ak ste si mysleli, že nedostatočná vlhkosť automaticky znamená, že je žena málo vzrušená, ste na omyle. Niektoré ženy trpia problémami so suchosťou vaginálnej sliznice po celý život, iným tento problém do života vstúpi nečakane, napríklad vplyvom choroby, stresu alebo hormonálnych zmien. Ide o častý jav pri zníženej hladine estrogénov, napríklad počas dojčenia alebo po menopauze.

Okrem lubrikačných gélov môžete v takomto prípade siahnuť po špeciálnych vaginálnych čapíkoch s obsahom kyseliny hyalurónovej, ktoré zlepšujú hydratáciu sliznice a podporujú jej prirodzenú lubrikáciu, čo má pozitívny vplyv na sexuálny život.

Vyhnite sa používaniu kondómov, ktoré obsahujú nonoyxnol-9 alebo N-9, pretože tie zvyknú vaginálnu suchosť ešte zhoršovať.

Nezabudnite na bezpečnosť

K zdravému sexuálnemu životu patrí podľa portálu lekár.sk aj účinná a spoľahlivá prevencia voči neželanému tehotenstvu a v neposlednom rade i proti sexuálne prenosným chorobám. V súčasnosti majú ženy na výber rôzne druhy hormonálnej antikoncepcie, aby zabránili otehotneniu, no komplexnú ochranu poskytuje obom partnerom výlučne prezervatív. Preto je považovaný za najvhodnejšiu súčasť vašej „výbavy“, predovšetkým pri novom alebo neznámom sexuálnom partnerovi.

Na trhu existuje široká ponuka kondómov, ktoré sa odlišujú nielen veľkosťou, ale aj materiálom či inými špecifikáciami, vďaka čomu vyhovujú úplne každému. K dispozícii sú mimoriadne jemné prezervatívy pre veľmi intenzívny zážitok. Obľúbené sú tiež extra bezpečné kondómy, ktoré sú mimoriadne odolné voči roztrhnutiu. Kúpiť si môžete aj vrúbkovanú, hypoalergénnu či aromatizovanú ochranu. Ideálne je kombinovať kondóm s lubrikantom.

 • 1×10 ks, nelatexový kondóm
  Kondómy sú priehľadné a vyrobené technologicky vyspelého nelatexového materiálu, lubrikované. Kondóm je mechanická (bariérová) antikoncepčná metóda a je určený na jedno použitie.
 • 1×12 ks, kondómy
  Durex Extra Safe sú navrhnuté pre tých, ktorí chcú byť pokojní, že ich kondómy ochránia.
 • 1×1 ks, sonický stimulátor klitorisu
  Zoznámte sa so sonickým masážnym strojčekom SONA, ktorý stimuluje klitoris unikátnym spôsobom a orgazmy prichádzajú jeden po druhom. SONA totálne zmení váš život.
 • We-Vibe Unite patrí k tým najlepším vibrátorom na svete. ktorý spája pary a zvyšuje vášeň vo vzťahu. Objavte nový spôsob ako si spoločne hrať! Unite je navrhnutý tak. aby priniesol potešenie obom partnerom počas pohlavného styku.
 • Hodvábne jemný, a predsa tak silný! To je nový masážny strojček We-Vibe Touch X. Je špeciálne tvarovaný, aby svojimi kontúrami pohladil na všetkých správnych miestach a aby vibrácie prenikli hlboko pod kožu.
 • 1×50 ml, lubrikačný gél
  Lubrikačný gél Durex® môže zmierniť vaginálnu suchosť a nepohodlie v intímnej oblasti.
 • Durex Intímny lubrikačný gél naturals Sensitive sa pýši 100 % prírodným zložením bez prídavných umelých vonných látok a farbív. Robí intímne momenty príjemnejšími a prirodzene vzrušujúcejšími.
 • 1×50 ml, s kyselinou hyaluronovou
  Zdravotnícka pomôcka, lubrikačný gél s kyselinou hyalurónovou na zachovanie prirodzenej vlhkosti vaginálnej sliznice a na obohatenie intímnych zážitkov.

  Ďalšie články k téme Pravidelný sexuálny život prospieva (aj) vášmu zdraviu

  • Sexuálny život: Máte jasno v otázke antikoncepcie?

   Sexuálny život: Máte jasno v otázke antikoncepcie?

   · 6 minút na prečítanie
   • antikoncepcia
   • sexuálny život
   • kedy ísť k lekárovi
   • tehotenstvo
   Antikoncepcia dnes už nie je žiadne tabu. Začína sa o nej hovoriť v ranom tínedžerskom veku. Predpísanie antikoncepcie býva najčastejšie dôvodom prvej návštevy u gynekológa.  
  • Majte krásny úsmev a zdravé zuby čo najdlhšie!

   Majte krásny úsmev a zdravé zuby čo najdlhšie!

   · 6 minút na prečítanie
   • diabetes
   • zdravie
   • hygiena
   • čistenie zubov
   • kefka
   • zuby
   Problémy s ďasnami a závesným zubným aparátom sa ocitajú na šiestom mieste v poradí problémov diabetikov, preto to je dôležitá prevencia!
  • Ako zabrániť zubnému kazu

   Ako zabrániť zubnému kazu

   · 4 minúty na prečítanie
   • zuby
   • zdravie
   Zubný kaz je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich chronických ochorení. Správnou starostlivosť o zuby a ústnu dutinu mu však vieme efektívne predchádzať.
  O autorovi
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora
  O autorovi
  Redakcia BeautyClub Dr.Max
  Čítať viac od autora